آشنایی با کسب و کار اينترنتي

کسب و کار اينترنتي (E-Business) چیست؟

کسب و کار اينترنتي:

کسب و کار اينترنتي (E-Business) يا شرکت دات کام (dot-com)، به نوعي از کسب و کارها گويند که فعاليت آنها بر روي اينترنت و مبتني بر پتانسيل هاي اينترنت است.

کسب و کار اينترنتي نوعي “کسب و کار الکترونيک” است با دو ويژگي منحصر به فرد:
۱- ايده کسب و کار بر قابليت ها و امکانات اينترنت استوار است و بدون آن ادامه کاسبي ميسر نيست.
۲- تمام (يا عمده) فعاليت شرکت بر روي اينترنت انجام مي شود.

در واقع براي “کسب و کار الکترونيک” از انواع “فن آوري اطلاعات” (و نه فقط اينترنت) براي بهبود فعاليت هاي يک بنگاه مي تواند استفاده شود، مانند اتوماسيون خط توليد يک شرکت خودرو سازي. در ضمن کاسبي مستقلا وجود دارد و فن آوري اطلاعات فقط به عنوان ابزاري جديد در جهت رشد و بهبود آن عمل مي کند.

ولي در “کسب و کاراينترنتي” اساس کاسبي بر پتانسيل هاي موجود در اينترنت قرار دارد و عملا بدون اينترنت بنگاه و کاسبي در کار نيست.

به عنوان مثال گوگل، بزرگترين شرکت دات کام دنيا، را در نظر بگيريد، آيا مي تواند بدون اينترنت حيات داشته باشد؟ فلسفه وجود و خدمات شرکت اساسا بر ويژگي ها و پتانسيل هاي اينترنت بر پا شده است. (ويژگي اول را دارد)
تقريبا تمام فرآيندهاي گوگل (مانند گرفتن سفارش از مشتري، توليد محصول، تحويل محصول و غيره) همگي بر روي اينترنت انجام مي شود. (ويژگي دوم را نيز دارد پس گوگل يک کسب و کار اينترنتي است)

دقت کنيد که:
• اينترنت باعث به وجود آمدن نوع جديدي از کاسبي شده است که قبل از آن وجود نداشته و بدون آن نيز امکان پذير نخواهد بود. سايت هايي مانند گوگل (google.com)، ياهو (yahoo.com)، فيس بوک (facebook.com)، توييتر (twitter.com)، لینک دین (linkedin.com)، فليکر (flicker.com) و… نمونه هايي از کاسبي هاي مبتني بر اينترنت هستند. همانطور که مشاهده مي شود نام همه آنها با عبارت “دات کام” (com.) پايان مي يابد. اين نام ها، آدرس اينترنتي (Domain) و تنها راه دسترسي به خدمات اين نوع شرکت ها است. به همين دليل هم آنها به شرکت هاي “دات کام” مشهورند.

• “کسب و کارهاي اينترنتي” سودآورترين و پايدارترين نوع روش کسب درآمد از اينترنت است. از اين رو گران ترين برند دنيا متعلق به يک شرکت دات کام است! بله، درست حدس زديد، گوگل با بیش از 200 ميليارد دلار گران ترين برند را داشته است.

سرمایه اولیه برای راه اندازی کسب و کار اينترنتي

سرمایه اولیه کسب و کار اینترنتی نسبت به کسب و کارهای فیزیکی خیلی کمتر است. و شما با کمترین هزینه و ریسک کسب و کار اینترنتی خودتون رو شروع کنید. البته کسب و کارهایی هم هستند که ایده های جدیدی دارند و اکثر این کسب و کارها به سرمایه های بیشتری برای راه اندازی احتیاج دارند.

کسب و کار اينترنتي چه خوبی های دارد؟

1- شما رئیس خود هستید
2- در خواب هم پول درمی آورید.
3- از خانه خود خارج نمی شوید.
4- زمان در اختیار شما است.
5- از کارکردن لذت می برید.
6- اطلاعاتتان افزایش می یابد.
7- محیط کارتان را خودتان انتخاب می کنید.
8- می توانید همزمان دارای چند شغل باشید.
9- پول بیشتری بدست می آورید.
10- هزینه های اضافی مثل هزینه رفت و آمد به محل کار را ندارید.

تفاوت کسب و کار اينترنتي با تجارت الکترونیکی چیست؟

بسیاری از افراد، کسب و کار اینترنتی (E-Business) را با تجارت الکترونیکی (E-Commerce) اشتباه می گیرند در حالیکه این دو مبحث با یکدیگر متفاوت اند.

به عبارتی کسب و کار اینترنتی به مجموعه فعالیتهای مربوط به کسب و کار از جمله مباحث بازاریابی، مالی، خرید و فروش، ارتباط با مشتریان، خدمات پس از فروش، همکاری با سرمایه گذاران و… که از طریق شبکه اینترنت انجام می‌گیرد اطلاق می‌شود در حالیکه تجارت الکترونیکی تنها شامل مسائل مربوط به خرید و فروش از اینترنت می باشد و خود، زیرمجموعه ای از کسب و کارهای اینترنتی است.

به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[votes: 0 Rating: 0]

کانال تلگرام ما پیج اینستاگرام ما کانال آپارات ما (ویدیوهای آموزشی)

برچسب ها

تبلیغات

تبلیغات 1

دستگاه جوجه کشی حرفه ای

دستگاه جوجه کشی حرفه ای Easy Bator 6 نمونه متفاوت در صنعتی جوجه کشی کشور ، مناسب برای جوجه کشی از پرندگان زینتی و گران تخم.کیفیت جهانی با راندمان جوجه کشی عالی و قیمت مناسب عرضه در فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP.

تبلیغات 2

دستگاه جوجه کشی خارجی

فروش ویژه دستگاه جوجه کشی خارجی ، ساخت کره جنوبی در مدل ها و ظرفیت های مختلف مناسب برای جوجه کشی از تمامی پرندگان و خزندگان تخم گذار اهلی و زینتی با راندمانی فوق العاده عرضه در فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن