exbonds
مقالات کسب و کار

آشنایی با کسب و کار اينترنتي

کسب و کار اينترنتي (E-Business) چیست؟

کسب و کار اينترنتي:

کسب و کار اينترنتي (E-Business) يا شرکت دات کام (dot-com)، به نوعي از کسب و کارها گويند که فعاليت آنها بر روي اينترنت و مبتني بر پتانسيل هاي اينترنت است.

کسب و کار اينترنتي نوعي “کسب و کار الکترونيک” است با دو ويژگي منحصر به فرد:
۱- ايده کسب و کار بر قابليت ها و امکانات اينترنت استوار است و بدون آن ادامه کاسبي ميسر نيست.
۲- تمام (يا عمده) فعاليت شرکت بر روي اينترنت انجام مي شود.

در واقع براي “کسب و کار الکترونيک” از انواع “فن آوري اطلاعات” (و نه فقط اينترنت) براي بهبود فعاليت هاي يک بنگاه مي تواند استفاده شود، مانند اتوماسيون خط توليد يک شرکت خودرو سازي. در ضمن کاسبي مستقلا وجود دارد و فن آوري اطلاعات فقط به عنوان ابزاري جديد در جهت رشد و بهبود آن عمل مي کند.

ولي در “کسب و کاراينترنتي” اساس کاسبي بر پتانسيل هاي موجود در اينترنت قرار دارد و عملا بدون اينترنت بنگاه و کاسبي در کار نيست.

به عنوان مثال گوگل، بزرگترين شرکت دات کام دنيا، را در نظر بگيريد، آيا مي تواند بدون اينترنت حيات داشته باشد؟ فلسفه وجود و خدمات شرکت اساسا بر ويژگي ها و پتانسيل هاي اينترنت بر پا شده است. (ويژگي اول را دارد)
تقريبا تمام فرآيندهاي گوگل (مانند گرفتن سفارش از مشتري، توليد محصول، تحويل محصول و غيره) همگي بر روي اينترنت انجام مي شود. (ويژگي دوم را نيز دارد پس گوگل يک کسب و کار اينترنتي است)

دقت کنيد که:
• اينترنت باعث به وجود آمدن نوع جديدي از کاسبي شده است که قبل از آن وجود نداشته و بدون آن نيز امکان پذير نخواهد بود. سايت هايي مانند گوگل (google.com)، ياهو (yahoo.com)، فيس بوک (facebook.com)، توييتر (twitter.com)، لینک دین (linkedin.com)، فليکر (flicker.com) و… نمونه هايي از کاسبي هاي مبتني بر اينترنت هستند. همانطور که مشاهده مي شود نام همه آنها با عبارت “دات کام” (com.) پايان مي يابد. اين نام ها، آدرس اينترنتي (Domain) و تنها راه دسترسي به خدمات اين نوع شرکت ها است. به همين دليل هم آنها به شرکت هاي “دات کام” مشهورند.

• “کسب و کارهاي اينترنتي” سودآورترين و پايدارترين نوع روش کسب درآمد از اينترنت است. از اين رو گران ترين برند دنيا متعلق به يک شرکت دات کام است! بله، درست حدس زديد، گوگل با بیش از 200 ميليارد دلار گران ترين برند را داشته است.

سرمایه اولیه برای راه اندازی کسب و کار اينترنتي

سرمایه اولیه کسب و کار اینترنتی نسبت به کسب و کارهای فیزیکی خیلی کمتر است. و شما با کمترین هزینه و ریسک کسب و کار اینترنتی خودتون رو شروع کنید. البته کسب و کارهایی هم هستند که ایده های جدیدی دارند و اکثر این کسب و کارها به سرمایه های بیشتری برای راه اندازی احتیاج دارند.

کسب و کار اينترنتي چه خوبی های دارد؟

1- شما رئیس خود هستید
2- در خواب هم پول درمی آورید.
3- از خانه خود خارج نمی شوید.
4- زمان در اختیار شما است.
5- از کارکردن لذت می برید.
6- اطلاعاتتان افزایش می یابد.
7- محیط کارتان را خودتان انتخاب می کنید.
8- می توانید همزمان دارای چند شغل باشید.
9- پول بیشتری بدست می آورید.
10- هزینه های اضافی مثل هزینه رفت و آمد به محل کار را ندارید.

تفاوت کسب و کار اينترنتي با تجارت الکترونیکی چیست؟

بسیاری از افراد، کسب و کار اینترنتی (E-Business) را با تجارت الکترونیکی (E-Commerce) اشتباه می گیرند در حالیکه این دو مبحث با یکدیگر متفاوت اند.

به عبارتی کسب و کار اینترنتی به مجموعه فعالیتهای مربوط به کسب و کار از جمله مباحث بازاریابی، مالی، خرید و فروش، ارتباط با مشتریان، خدمات پس از فروش، همکاری با سرمایه گذاران و… که از طریق شبکه اینترنت انجام می‌گیرد اطلاق می‌شود در حالیکه تجارت الکترونیکی تنها شامل مسائل مربوط به خرید و فروش از اینترنت می باشد و خود، زیرمجموعه ای از کسب و کارهای اینترنتی است.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن