دانستنی‌های ارز دیجیتالمقالات آموزشی

آموزش تشخیص کلاهبردار و اسکم در زمینه ارز دیجیتال

آشنایی با روش های شایع کلاهبرداری

تشخیص کلاهبردار و سایت های اسکم همیشه جز سخت ترین کارها بود است ولی ما در این پست به نکاتی اشاره می کنیم که تا جایی ممکن می توانید تشخیص دهید که چه نوع سایت های کلاه بردار و چه نوع سایت های معتبر هستند.

دوستان در این شرایط از دست دادن ارز دیجیتال خیلی راحت تر از به دست آوردن آن است و هر روز با یک روش جدید در حال کلاهبرداری هستند. پس خیلی خیلی مراقب باشید. مانند: ICO و ایردراپ های کلاه بردار، سایت های هایپ و سرمایه گذاری اسکم، صرافی و کیف پول های تقلبی و…

آموزش تشخیص کلاهبردار و سایت های اسکم

در زمینه ارز دیجیتال و بلاکچین پیشرفت های زیادی صورت گرفته و هر روز افراد جدید برای سرمایه گذاری در این پروژه ها مانند عرضه اولیه سکه ICO، سایت های هایپ و سرمایه گذاری و… سرمایه گذاری می کنند و هر روز از کیف پول و صرافی ها استفاده می کنند. ولی خب دوستان کلاهبردار هم از این بازار تازه و پر سود دارند استفاده می کنند و به دلیل این که خیلی ها از این بازار اطلاعات کافی ندارند مبالغ بالای را به دست می آورند.

ICO و ایردراپ های کلاه بردار

ایردراپ چیست؟ ایردراپ در کریپتو به معنی توزیع توکن رایگان بین دارندگان یک ارز دیجیتالی (برای مثال بیت کوین) به عنوان پاداش است. در واقع ایردراپ نوعی تبلیغ برای یک بلاک چین خاص است و از آن برای دادن پاداش به کاربران وفادار هم استفاده می‌شود.

امکان دارد افراد کلاهبردار در کمین باشند و از طریق برگزاری ایردراپ های تقلبی، قصد دست یابی به اطلاعات شخصی یا کیف پول شما را داشته باشند. به هیچ عنوان نه برای دریافت ایردراپ به کسی پولی بدهید و نه برای کسی کلید خصوصی ارسال کنید.

ICO آی سی او چیست؟ عرضه اولیه سکه یا ICO به طور کل یک متد سرمایه‌گذاری جمعی (Crowdfunding) یا تامین مالی برای راه‌اندازی یک ایده با استفاده از ارزهای دیجیتال است.

در پروژه های که شامل ICO است ارزی به عنوان مشارکت در پروژه برای فروش قرار داده می شود و برای سرمایه گذاری شما این ارز دیجیتال جدید را باید بخرید و این امکان را می دهید که شرکت ها و برگزار کنندگان ICO، با سرمایه جمع آوری شده پروژه خود را توسعه دهند و سرمایه گذاران صبر می کنند که این ارز دیجیتال جدید بعد از فهرست شدن در صرافی ها و توسعه موفقیت آمیز پروژه، افزایش ارزش پیدا کنند. به صورت ساده شما یک ارز دیجیتال جدید میخرید و روی یک پروژه جدید سرمایه گذاری می کنید. در صورتی که این ارز دیجیتال جدید پیشرفت خوبی داشته باشید شما سود می کنید.

این کار باعث شده است کسی که تخصص دارد بتواند راحت سرمایه جذب کند و کسی هم که می خواهد سود کند بتواند در یک جا امن سرمایه گذاری کند ولی در این وسط کلاهبردارها با برگزاری ICO و ایردراپ های جعلی در فکر پر کردن جیب خود هستند. و شما تشخیص کلاهبردار را باید یاد داشته باشید.

خب حالا می پرسید چطوری باید یک ICO و ایردراپ اسکم را تشخیص دهم؟
  • ساده ترین راه تشخیص کلاهبردار این است که اول باید به بررسی تیم پروژه یا شرکت بپردازید زیرا افراد کلاهبردار از اطلاعات خود استفاده نمی کنند و بیشتر مواقع از عکس و اطلاعات دیگران استفاده می کنند و راحت با یک سرچ در اینترنت مشخص می شود که اطلاعات واقعی هستند یا خیر.
  • دومین راه این است که یک پروژه قبلش باید شکل گرفته باشد و مقداری از کار جلو رفته باشد و بر اساس یک وایت پیپر Proof-of-concept یا تایم لاین و نقشه راه پروژه معتبر عمل کند. وایت پیپر یا اوراق سفید به منظور معرفی یک محصولِ مشخص، تکنولوژی، خدمات‌دهی، یا روش‌شناسی، برای تصمیم و آینده‌نگری مشتریان ارائه می‌شود.

پونزی در سایت های هایپ

طرح پونزی یک سرمایه گذاری فریبکارانه می باشد. در این ترفند سودهایی که به سرمایه گذاران برگردانده می شود، از بهره های متعارف به طرز غیر عادی بالاتر است. این طرح به جای آن که سودی که از فعالیت اقتصادی واقعی بدست آمده باشد، را به سرمایه گذاران پرداخت کند، از پول خودشان یا از پول دیگر سرمایه گذاران به آنها سود پرداخت می کند. پایداری و همیشگی بودن سودهایی که این گونه طرح ها در تبلیغات خود اشاره می کنند، فقط در صورت وجود یک جریان زیاد و رو به افزایش پول که توسط سرمایه گذاران ایجاد می شود، می باشد. سرنوشت تمام این گونه شرکت ها محکوم به شکست است، به این دلیل که میزان پول پرداختی شرکت از میزان پولی که به سمت شرکت می رود، بیشتر است. این گونه طرح ها به نام Richard Ponzi  نام گذاری شده است.

نکات مهم برای تشخیص سایت های پانزی

  • در یک طرح پونزی، طراح مانند یک مرکز اتصال برای قربانیان عمل می کند، بدین گونه که او مستقیما با تمام سرمایه گذاران در ارتباط است. اما در طرح هرمی خود اعضا تشویق به جذب سرمایه گذاران دیگر می شوند و مستقیما با سرمایه گذار جدید در ارتباط هستند و از او سود دریافت می کنند. اگر دیدید یک سایت سرمایه گذاری دارد شدید تبلیغ می کند و هدفش جذب سرمایه و دارای سیستم زیرمجموعه گیری با درصد بالا است شک نکنید که این نوع سایت از طرح پانزی استفاده می کند ولی توجه داشته باشید که اگر افراد زیادی سرمایه کنند سایت پایدار است و سود افراد را پرداخت می کند تا این که سرمایه تمام شود در این وسط افرادی ک کمترین سرمایه گذاری را داشته اند سود می کنند و افرادی که سرمایه گذاری های بیشتر و زیادی داشته باشند ضرر بزرگی می کنند. پس قبل از سرمایه گذاری های بزرگ از پانزی بودن و واقعی بود سایت و شرکت با خبر شوید. از آنجایی که سیستم به یک جریان مداوم از سرمایه‌گذاری‌ها نیاز دارد تا سودهای بالاتر را بپردازد، یک بار که سرمایه‌گذاری کند شود، سیستم زیر وزن خودش شروع به فروپاشی خواهد کرد هر چه سودها بالاتر باشند ریسک فروپاشی سیستم بیشتر است.
  • یک طرح پونزی ادعا می کند که تکیه اش بر روی برخی از سرمایه گذاری های محرمانه و داخلی شرکت می باشد. اما طرح های هرمی کلاسیک به وضوح از پول افراد برای پرداخت سود به افراد اولیه استفاده می شود. پس گول افرادی که می گویند این شرکت در فارکس یا ترید در حال فعالیت است رو نخورید و خودتان باید در این مورد تحقیق کنید و مدارکی به دست بیاورید که واقعا شرکت چگونه سود شما را به دست می آورد.
  • بیشتر شرکت‌های پانزی فقط با یک ثبت ساده خود را قانونی جلوه می‌دهند در حالیکه برای دریافت پول از مردم و پرداخت سود می‌بایست غیر از ثبت مجوز مدیریت سرمایه و پرداخت را نیز داشته باشد.
  • برای شناختن طرح سالم از یک ترفند هرمی و پانزی در ابتدا می‌بایست از لحاظ حقوقی آن را مورد بررسی قرار داد و مجوزهای دولتی شرکت را مورد بررسی و صحت آن را استعلام نمود. توجه داشته باشید که شرکت‌ها سالم پرداخت سود را منوط به خرید سهام با مقدار مشخص انجام می‌دهند و نوع ثبت آنان سهامی عام می‌باشد.
برای راحتی در تشخیص کلاهبردار می توانید از سایت های مانیتورینگ و معتبر استفاده کنید که اطلاعات مفیدی در اختیار شما می گذارند.
[votes: 1 Rating: 5]
تلگرام بیگ والت اینستاگرام بیگ والت

برچسب ها
ICO scam ارز دیجیتال اسکم تقلب رمزارز کسب درآمد کلاه برداری

میلاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ [email protected] آیدی تلگرام در حال حرکت به سمت جلو با تمام ❤

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن