آموزش مسائل جنسی به کودکان به صورت کامل

صحبت با فرزندان در مورد رابطه جنسی در سنین مختلف

با ورود تکنولوژی های ارتباطی و اطلاعاتی از جمله اینترنت و ماهواره به زندگی های نوین در سال های اخیر، موجی از آگاهی ها و اطلاعات درست و نادرست جنسی و زناشویی را در اختیار افراد مختلف قرار داده است. در این میان آسیب پذیرترین قشر کودکان و نوجوانان هستند که کمترین آگاهی و پیش زمینه ذهنی قبلی را در مورد مسائل جنسی داشته و خود به خود نیز دارای کنجکاوی های جنسی هستند
هنگامی که فرزند شما در سن مدرسه (حتی قبل از آن) است، بهتر است خود را آماده پاسخ دادن به پرسش های فرزندتان کنید، پرسش هایی که آنها احتمالا با دوستان خود در مورد آنها بحث میکنند. و از آنجایی که آنها در حال جمع آوری اطلاعات هستند، بهتر است که دقیق پاسخ دهید و پاسخ ها از جانب خودتان باشد.

♥ آموزش به فرزندان و کودکان در سنین مختلف

صحبت با فرزندان در مورد رابطه جنسی

بسیاری از والدین تصور می کنند که صحبت در این رابطه ممکن است به ترغیب کودکان برای تفحص بیشتر و حتی تجربه های نامطلوب منجر شود. گفتگوی بی پرده در مورد رابطه جنسی با کودک خود شما را قادر به ارائه طلاعات دقیق می سازد. چیزهایی که آنها از جاهای دیگر یاد میگیرند ممکن است درست نباشند و ممکن است منعکس کننده ارزش های شخصی و اخلاقی و اصولی که شما می خواهید فرزندتان آنها را دنبال کند، نباشند. شما باید فرزند یا نوجوان خود را در درک عواقب احتمالی فعالیت جنسی از جمله بارداری، بیماری های آمیزشی، و تمام مسائل عاطفی که بخشی از یک رابطه جنسی هستند، کمک کنید.
مطالعات متعدد، چه در کشورهای توسعه یافته و چه در کشورهای در حال توسعه، نشان داده اند که آموزش مناسب در سن مقتضی، نه تنها باعث تشویق رفتار پرخطر نشده است، بلکه فرزندانی که از نظر جنسی به درستی آموزش دیده اند حتی در نوجوانی و جوانی فعالیت جنسی را به مراتب دیرتر شروع کرده اند.

آموزش جنسی مرحله به مرحله به کودک بر اساس سن او

آموزش جنسی فرزندان به صورت ناگهانی شروع نمی‌شود، بلکه والدین بایستی از دوران کودکی، این آموزش را آغاز کنند و بدانند که چگونه به تناسب سن فرزند خود به سؤالات جنسی وی پاسخ دهند و این آگاهی بخشی و آموزش فرزند در هر سنی متفاوت است. اگر والدین با برنامه ‌ریزی درست و بلندمدت اطلاعاتی در خصوص بلوغ و مسائل جنسی و تفاوت های ظاهری اندام در اختیار فرزندان خود قرار دهند و آرام و آرام و به تناسب سنشان این اطلاعات را در اختیار وی قرار دهند، از بروز بسیاری از مشکلات رفتاری و اختلالات جنسی در فرزندانشان جلوگیری خواهند کرد.

فرضا گاهی کودک سؤالاتی درباره نحوه متولد شدن خود می‌ پرسد که پاسخ والدین نباید بیشتر از نیاز کودک و آنچه که می ‌داند باشد و برای پاسخ دهی به سؤال او، ابتدا باید دانست که این سؤال چرا و چگونه در ذهن کودک شکل گرفته است و کودک چه اطلاعاتی در این زمینه دارد، سپس براساس دانسته های کودک به او جواب می‌دهیم.
به منظور رفع دشواری شروع بحث با فرزندتان تمرین کردن آنچه که میخواهید بگویید قبل از شروع صحبت میتواند کمک کننده باشد،ممکن است حضور هردو یعنی پدر و مادر برای پشتیبانی کمک کننده باشد. چنین فرصت هایی ممکن است از صحنه ای در تلویزیون و یا فیلم، کتاب یا مقاله،و یا ظهور نشانه های بلوغ در پسر یا دختر ، مانند رشد سینه یا موهای صورت ایجاد شوند. روند بلوغ جسمی و روند تحریک جنسی را توضیح دهید.توجه کنیدبه حریم خصوصی کودک خود احترام بگذارید و سعی کنید نشان دهید که شما به او اعتماد دارید و حس اطمینان را در او زنده کنید در این صورت فرزندتان قادر است تصمیمات خوبی بگیرد. برای رشد و بلوغ به آنها اعتماد به نفس بدهید.

آموزش مسائل جنسی از چه سنی باید شروع شود؟

اینم یک برنامه ریزی برای آموزش مرحله به مرحله جنسی به کودکان:

تا سن 5 سالگي

1- نام صحيح اعضاي بدن از جمله اعضاي تناسلي را بدانند.
2- درک کنند که نوزادان از رحم مادر متولد مي‌شوند.
3- مفهوم فضاي خصوصي را هنگام تعويض لباس و رفتن به توالت بدانند. به ويژه ضروري است کودکان 5 ساله تفاوت خصوصي و سري را بفهمند.
4- بتواند به راحتي با والدين يا فرد بزرگسال قابل اعتماد ديگري، درباره جنسيت صحبت کنند.
5- نسبت به هويت مذکر يا مونث خود عزت نفس داشته باشند.

بين 6 تا 9 سالگي

1- بتوانند توليد مثل حيوانات و گياهان را به عنوان بخشي از چرخه حيات درک کنند.
2- در پاسخ به سوالاتي چون «نوزادان از کجا مي‌آيند؟» «چطوري به دنيا مي‌آيند» چيزهاي شنيده باشند.
3- از تفاوت بين دو جنس آگاه باشند و بتوانند نام صحيح اندام تناسلي خود و جنس مخالف را نام ببرند.
4- درک کلي از ايدز و عفونت‌هاي ديگري که از طريق جنسي منتقل مي‌شود داشته باشند.
5- نسبت به سلامت کلي و نيازهاي ايمني بدن خود مسئوليت روزافزون پيدا کنند و بهداشت شخصي خود را با مسواک زدن، دوش گرفتن، رعايت تغذيه مناسب و غيره حفظ کنند.
6- مفاهيم دوستي و عدالت را بفهمند و بتوانند احساسات خود را با والدين يا افراد بزرگسال قابل اعتماد ديگر درميان بگذارند.

بين 9 تا 13 سالگي

1- جنسيت را به عنوان بخشي طبيعي از زندگي درک کنند.
2- با تغييرات طبيعي دختران و پسرها در دوران بلوغ (عادت ماهيانه و احتلام) آشنا شوند.
3- بتوانند با ديگران دوست شوند و دوستي‌هايشان را حفظ کنند. (معمولاً با هم جنس‌هاي خودشان)
4- روند توليد مثل و از جمله مفاهيمي چون: آميزش جنسي، پدر و مادرشدن، سقط جنين و جلوگيري از بارداري را درک کند.
5- بدانند سوء استفاده جنسي چيست؟ چگونه مي‌توان آن را تشخيص داد و در موقعيت‌هاي بالقوه خطرناک چگونه بايد رفتار کرد.

با توجه به مراحل رشد کودک، به پرسشهاي او پاسخ دهيد. هر چه سن او کمتر است پاسخ‌ها را عيني‌ تر و با لحن جدي بگوييد. جواب آنها را حداکثر در دو تا سه جمله بدهيد. بچه‌هاي ده- دوازده ساله به اطلاعات بيشتري نياز دارند که مي‌توان از طريق کتاب‌ها، جزوه‌ها و کلاس‌هاي آموزي به آنها دست يافت.

  • 0/5
  • 0 ratings
0 ratingsX
Very bad!BadHmmmOkeGood!
0%0%0%0%0%
برچسب ها

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close