iraniantraders

irandogebank

Roboton
dogeminers

فارکسر

LoanTech
دانستنی‌های کسب و کارمقالات آموزشی

آموزش پرورش و نگهداری گیاه لیندا

گیاه آپارتمانی لیندا

آموزش نگهداری از گیاه لیندا یکی از گیاهان پرطرفدار آپارتمانی، نگهداری از این گیاه بسیار ساده است و برای ادارات و سازمان ها گیاهی مناسب و زیبا می باشد علاوه بر این، لیندا برای افرادی که تجربه ی نگهداری از گیاهان را ندارند نیز، انتخابی مناسب است.

گیاه لیندا

نام علمی: Beaucarnea recurvata
فارسی رایج: لیندا، پافیلی، دم اسبی
معیار زیبایی: پیاز و برگ
خاستگاه: مکزیک (شهرهای وراکروز، سن لوییس)
تعداد گونه: 24

برگ های لیندا مجنون، آویزان، باریک، کشیده، فنری، ضخیم و مقاوم است که طول‌شان تا 1.8 متر رسیده و عرض‌شان کمتر از 2.5 سانتیمتر می باشد.
این برگ ها سطح مقطع کمی دارند تا مانع از هدر رفتن آب گیاه شوند. حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. انتهای ساقه ضخیم می شود و شکل عجیبی به خود می گیرد. پایه بسیار بزرگ و ورم کرده گیاه، آب را در خود ذخیره می نماید.

ارتفاع لیندا ممکن است به 2 متر هم برسد و با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی رشد میکند که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید سریع حذف کنید. رنگ برگها سبز تا سبز مایل به تیره می شود. رنگ گلهای آن سفید مایل به کرم است و به ندرت و فقط بر روی گیاهان مسن بخصوص در تابستان ظاهر میشود.

نیازهای گیاه لیندا

خاک:

بهترین خاک برای گیاه لیندا، خاک کاکتوس است.
بهترین خاک کمپوست است یا مخلوط خاکی که شامل؛ یک قسمت پیت هوموس و دو قسمت ماسه و سنگریزه هایی که برای زهکش خوب لازم است. مخلوط خاک خوب زهکشی شده با بافت لیمونی تقریبا سبک که دارای ph حدود 7.5 تا 6.5 مناسب هست.

آبيارى:

در تابستان که هوا بسیار گرم است آبیاری را 2-3 مرتبه در هفته انجام دهید. در فصول سردتر همانند پاییز و بهار نیز هفته‌ای یک‌بار این گیاه را آب دهید. همیشه مراقب باشید تا خاک گلدان غرقابی و خیس نماند. اگر گیاه مدت زمانی طولانی را در هوای گرم تشنه بماند، ساقه آن منقبض و چروکیده می‌شود که در این حالت بهتر است گیاه به مدت 15 دقیقه در تشت پر از آب قرار گیرد.

رطوبت:

در تمام طول سال هفته‌اى یکبار غبار پاشی شود. در دمای زیر 10 درجه غبار پاشی نكنيد.
وجود رطوبت خیلی کم در فصل زمستان باعث آلودگی گیاه به آفاتی مثل شپشک آرد آلود می‌شود، در نتیجه گیاه لیندا را در اتاقی قرار دهید که خیلی گرم نیست و وسیله گرمایشی در آن قرار ندارد.

تغذيه:

در تابستان هر 4 روز یکبار با کودهای مايع يا جامد محلول در آب مخصوص گیاه آن را تغذيه دهيد. از اواسط پاییز تا اوایل بهار به کوددهی نیازی نیست. اگر در اوایل بهار گلدان این گیاه را عوض کرده‌اید بهتر است تا حداقل 2 ماه به گیاه کود ندهید و بگذارید گیاه از مواد غذایی موجود در خاک تعویض شده و جدید استفاده کند.

نور:

گیاه لیندا می‌تواند در نیم سایه هم رشد کند ولی نور بیشتر موجب افزایش رشد این گیاه می‌شود.
هر چند وقت یکبار شما می‌توانید گلدان این گیاه را در مکانی پر نور قرار دهید.
سعی کنید گیاه را در سایه مطلق قرار ندهید.

دما:

بهترین دما برای گیاه لیندا بین 15 تا 25 درجه سانتی‌گراد است.
دمای مناسب در زمستان 10 تا 13 و در تابستان 21 درجه است.
کمترین دمایی را که می‌تواند تحمل کند 5 تا 8 درجه سانتی‌گراد و بیشترین دما 30 درجه سانتی‌گراد است.

افتادن برگ‌های سبز رنگ گیاه نشانه سرد بودن بیش از اندازه محیط است. همچنین اگر برگ‌ها خشک شوند و بریزند نیز نشانه گرم بودن بیش از اندازه محیط است.

آفت و بیماری

مهمترین آفت لیندا کنه قرمز است که میتوان از مالاتیون و دیازینون استفاده کرد. مهمترین بیماری این گیاه پوسیدگی ریشه است که در اثر آبیاری زیاد و زهکشی ضعیف ایجاد می شود.

هرس لیندا

گاهی بر روی ساقه گیاه جوانه‌هایی رشد می‌کند که اگرچه در تکثیر این گیاه می‌توان از آنان استفاده کرد اما نگهداری و تداوم رشد آنان بر روی تنه گیاه مادری موجب چند تنه شدن گیاه خواهد شد بنابراین برای حفظ ظاهر گیاه می‌بایست این جوانه‌ها را از ساقه جدا نمود.

تعویض گلدان

گیاه دوست ندارد ریشه هایش پراکنده باشد، به همین دلیل فقط هر 2 سال یکبار گلدان را عوض کنید. در بقیه ایام به تعویض چند سانتی متر خاک سطحی با خاک نو اکتفا کنید و زهکش را بازدید نمایید. هرچه گلدان آن تنگ تر شود، رشد پیاز آن بیشتر می باشد.

تکثیر گیاه لیندا

این گیاه را میتوان به کمک کاشت بذر در خاک پیت در هوای گرم و ریشه دار نمودن جوانه های ظاهر شده روی ساقه (تنه جوش) تکثیر کرد.

روش کاشت بذر

کاشت بذر  در خاک پیت در هوای گرم یا ریشه دار نمودن جوانه های ظاهر شده روی ساقه از دیگر روش های تکثیر است؛ البته تکثیر این گیاه برای آماتورها و در منزل بسیار دشوار و تقریباً ناممکن است

روش جدا کردن پاجوش

قبلا از جدا کردن پاجوش ها تمام وسایل لازم مثل گلدان و مخلوط خاک مورد نیاز را تهیه کنید. کف گلدان جدید چند تکه سنگریزه بریزید وقتی گیاه مادری را از گلدان بیرون آوردید خاک اطراف ریشه های گیاه را تمیز کنید.
برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ریشه ها می توانید برای تمیز کردن خاک اطراف گیاهان از جریان ملایم آب نیز استفاده کنید.

گیاه را بررسی کنید تا دریابید که گیاهان از کدامین قسمت در هم فرو رفته اند و به هم متصل هستند. برای جدا کردن می توان از وسایلی همانند چاقو یا قیچی باغبانی کمک بگیرید تا آسیب وارده به گیاهان به حداقل ممکن برسد. سپس گیاهان را به شکل مستقل در گلدانهای جداگانه بکارید و گلدان را از مخلوط خاکی پر کرده و سپس آنرا آب دهید و در صورت نشست کردن بستر کاشت مجددا مقداری مخلوط خاکی اضافه کنید و با دست و البته به آرامی بستر کاشت را کمی فشار دهید تا گیاه به خوبی در مکان خود مستقر شود.
برچسب ها
پرشین دوج کوین

فروشگاه چیکن دیوایس

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن