exbonds
بدون دسته بندی

آموزش کاشت و پرورش گیاه خرفه

از گیاه خرفه عنوان سبزی، ترشی و... استفاده میشود.

پرورش گیاه خرفه: پَرپَهَن (پرپین- پلپین) یا قلفه گیاهی است از سرده خُرفِه، یک‌ساله با برگ‌های ضخیم آبدار سبز با ساقه‌های قرمز و گل‌های زرد یا سفید کوچک و تخم‌های سیاه ریز که خواص دارویی دارند.

این گیاه دارویی که معمولاً به صورت خودرو در باغچه منازل، کنار جوی ها و در مناطق مرطوب می روید، شاید زیاد مورد توجه نباشد اما اکنون کشف های مهمی در مورد آن انجام شده که توسط سازمان بهداشت جهانی لقب اکسیر جهانی (Global panacea) به آن داده شده است.

بیگ والت: گیاه خرفه یک گیاه دارویی پرکاربرد میباشد. پس شما با کشت این گیاه و فروش آن میتوانید در منزل کسب و کاری داشته باشید. حتی میتوانید در منزل شروع به تولید ترشی خرفه کنید که خیلی خاصیت دارد.

موارد مصرف خرفه:

خرفه در بعضی از شهرهای کشور به عنوان سبزی استفاده می‌شود و برخی افراد با استفاده از برگ آن یک نوع ترشی خوشمزه به نام ترشی خرفه تهیه می‌کنند و یا تخم خرفه را داخل انواع ترشی‌جات مخلوط می‌ریزند.
جالب است بدانید که تخم پرپهن را در شیرینی پزی برای تزیین نان برنجی و نان کشمشی و یا ترشی نیز به کار می‌برند.
استخراج روغن مصرفی خوراکی در بسیاری از مناطق دنیا خرفه به عنوان علوفه مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا از آن روغن خوراکی می‌گیرند

آموزش کاشت گیاه خرفه

گیاه خرفه با اسم علمی Portulaca Oleracea و با نام انگلیسی Purslane از تیره پرتولاکاسه (Portulacaceae) است که برگ های گوشتی و بذرهای سیاه ریز دارد. گیاه یک ساله است که ارتفاع تا حدود 40 سانتی متر در مراحل بذردهی می رسد. در خصوص خاستگاه اولیه آن اختلاف نظر وجود دارد، ولی در کشورهای ایران، استرالیا، هند، آفریقای شمالی و در آمریکا رشد می کند. خرفه برگ های گرد کشیده با ساقه گوشتی به رنگ قرمز ارغوانی دارد. گل های آن به رنگ زرد در انتهای ساقه تشکیل شده و اوایل روز تا ساعت 9 الی 11 باز می ماند. ریشه گیاه راست است و انشعابات فیبری دارد که می تواند به اعماق خاک نفوذ و از رطوبت زیرین خاک استفاده کند.این گیاه دارویی که معمولاً به صورت خودرو در باغچه منازل، کنار جوی ها و در مناطق مرطوب می روید، شاید زیاد مورد توجه نباشد اما اکنون کشف های مهمی در مورد آن انجام شده که توسط سازمان بهداشت جهانی لقب اکسیر جهانی (Global panacea) به آن داده شده است. این گیاه از سوی این سازمان متداول ترین گیاه دارویی مورد استفاده در جهان ذکر شده است. معمولاً قسمت های هوایی این گیاه که شامل برگ، ساقه و دانه های آن است، مورد استفاده قرار می گیرد. خرفه که معمولا به صورت خود رو در باغچه منازل، کنار جوی ها و در مناطق مرطوب می روید، شاید زیاد مورد توجه نباشد اما اکنون کشف های مهمی در مورد آن انجام شده که توسط سازمان بهداشت جهانی لقب اکسیر جهانی (Global Panacea) به آن داده شده است و متداول ترین گیاه دارویی مورد استفاده در جهان ذکر شده است.خرفه

ترکیبات شیمیایی

از نظر ترکیبات شیمیایی در برگهای گوشتی خرفه که ضخیم و کلفت است علاوه بر مقدار زیادی اب ( حدود 90 درصد ) مواد لعابی لزج و pectin و کمی مواد چرب وجود دارد. درگیاه تازه در حدود یک درصد و درگیاه خشک در حدود 70 دردصدK2O می باشد که اثر مدر بودن را به گیاه خشک می بخشد. در گزارش تجزیه دیگری امده است که درخرفه تانن و املح فسفات و مقدار قابل ملاحظه ای منیزیم ، اهن ، الومینیوم ، منگنز ، کلسیم ، پتاسیم ، و سدیم ویوریا یافت میشود.

در هر یک صدگرم شاخه و برگ خرفه موادزیر وجود دارد. اب 92 گرم ، پروتئین 7/1 گرم ، چربی 4/0 گرم ، هیدراتهای کربن 5/2 گرم ، کلسیم 103 میلی گرم ، فسفر 39 میلیگرم ، ویتامین A 2500 IU. تیامین 03/0 میلی گرم ، رایبوفلاوین 1/0 میلی گرم ، نیاسین 5/0 ویتامین C25 میلی گرم.

کاشت و پرورش گیاه خرفه

سخترین بخش پرورش خرفه پیدا کردن آن است. هنگامی که تصمیم میگیرید خرفه بکارید متوجه میشوید نمیتوانید به راحتی آن را پیدا کنید در حالی که همیشه به عنوان علف هرز از دسته سبزیجات آن را خارج میکردید و دور میریختید. این سبزی را میتوانید از بذر پرورش دهید و یا چند شاخه آن را قلمه بگیرید. گیاهان خرفه نیاز به نور کامل خورشید دارند تا بتوانند خوب رشد کنند. این گیاه به نوع خاک یا تغذیه حساسیت نشان نمیدهد اما در خاکهای خشک تر بهتر رشد میکند. اگر میخواهید بذر خرفه را بکارید، کافیست بذرها را بر روی ناحیه ای که برای کاشت در نظر گرفته اید، بپاشید. لازم نیست روی تخم خرفه خاک بریزید، بلکه باید نور کافی دریافت کنند تا بتوانند جوانه بزنند. پس بگذارید بر روی سطح خاک بمانند. اگر از قلمه خرفه میخواهید برای تکثیر این گیاه گوشتی و آبدار استفاده کنید، بگذارید شاخه های بریده شده در روی زمینی که میخواهید خرفه سبز کنید، بمانند. به قلمه ها آب بدهید تا ظرف چند روز در خاک ریشه بدهند.

نیازهای گیاه خرفه

پرورش گیاه خرفه: برای کاشت و پرورش این گیاه باید تمامی نیازهای گیاه را بشناسید تا بتوانید بهترین برداشت را داشته باشید.

خاک

پرورش گیاه خرفه: اگرچه به طور کلی تمام ژنوتیپهای این جنس در خاکهای سبک و فقیر به بهترین شکل رشد می کنند، رشد خرفه در خاکهای غنی از عناصر غذایی بیشتر است ضمن اینکه وضعیت فسفر خاک در استقرار خرفه یک عامل تعیین کننده بسیار مهم محسوب می شود.

غلظت های زیاد نیتروژن برای رشد مطلوب خرفه ضروری تشخیص داده شده است. تراکم جمعیت خرفه در بسترهای هموار و یکنواخت بیش از بسترهای نا هموار خواهد بود.

نور

پرورش گیاه خرفه: این گل به نور زیاد مثلا 4 ساعت آفتاب مستقیم در روز نیاز دارد. بنابراین پنجره ی جنوبی ( پنجره ی روبه قبله) محل مناسبی میباشد ولی پنجره شمالی نیز قابل تحمل است

آبیاری

پرورش گیاه خرفه: اکثرا تصور براین است که این گل یا کلا گیاهان گوشتی از خانواده ی کاکتوس ها هستند ولی این تصور اشتباه است چرا که کاکتوس جز گیاهان گوشتی محسوب می شوند ولی هر گیاه گوشتی کاکتوس نیست!! کاکتوس تیغ دار هستند و سوخت و ساز پایینی دارند ولی گوشتی ها سوخت و ساز بالا و رشد بالایی دارند.هفته ای 2 بار آبیاری برای کراسولا کافیست یا هر موقع مشاهده شد خاک شده اقدام به آبیاری کنید

دما

پرورش گیاه خرفه: متاسفانه تصور براین است که این گیاهان جز کاکتوس ها هستند و کاکتوس هم بومی فیلم های وسترن این گیاه و کلا هم خانواده های آن به دلیل داشتن آنتوسیانین و رنگ قرمز در برگها نیاز به هوای خنک دارند و دمای زیاد باعث نرمی ساقه و سبز سبز برگ ها می شود محدوده ی دمایی 12درجه در شب و در روز 25 درجه قابل قبول است

تغذیه

پرورش گیاه خرفه: این گل را در فصول رشد فعال یعنی بهار و تابستان و پاییز ماهی یکبار با کود های کامل تغذیه کنید در زمستان اجازه دهید گیاه دمی بیاساید! به طور کلی کود مخصوص بنفشه آفریقایی برای ای گل بسیار مناسب میباشد.

مراقبت از گیاه خرفه خوراکی

مراقبت از خرفه پس از آغاز رشد، بسیار آسان است. لازم نیست کار خاصی برای آن انجام دهید. همان ویژگی که باعث میشود بسیاری از مردم آن را علف هرز بشمارند و از خاک بیرون بکشند، به شما کمک میکند خود را برای پرورش آن به زحمت نیندازید. فقط توجه داشته باشید مرتبا آن را برداشت کنید و مراقب باشید از کنترلتان خارج نشود. پیش از این که گلدهی خرفه آغاز شود، باید سبزی را برداشت کنید تا جلوی گسترش غیر قابل کنترل آن توسط بذرهای تولید شده را بگیرید. همچنین به خاطر داشته باشید خرفه گیاهی یکساله است. اگر چه امکان تولید بذر و در نتیجه تکثیر خود به خودی آن زیاد است اما اگر میخواهید از داشتن محصول خرفه در سال بعد مطمئن شوید، باید در پایان فصل مقداری از تخمهای خرفه را جمع کنید تا سال بعد با خیال راحت آنها را بکارید و دیگر به دنبال پیدا کردن گیاه خرفه برای قلمه زدن نمانید. اگر میخواهید به جای پرورش خرفه، نوع وحشی آن را برداشت کنید ابتدا مطمئن شوید این گیاهان با آفت کش و علف کش تحت درمان قرار نگرفته باشند. /پرورش گیاه خرفه

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن