بدون دسته بندی

آموزش کشت انواع کلم در باغچه

درآمد زایی از کشت انواع کلم در باغچه

چه چیزی پرورش دهیم؟
گستره وسیعی از سبزیجاتِ برگی رایج، از قبیل کلم پیچ، کلم بروکسل، کلم بروکلی، کلم برگ و گل کلم، همگی اعضای گونه براسیکا (Brassica) هستند. برخی از سبزیجات ریشه‌ای مانند چغندر، کلم قمری و شلغم نیز جزء این دسته مغذی هستند.
بسته به زمان برداشت، برای هر فصل ده‌ها گونه مختلف به اضافه گونه‌های زودرس و دیررس آن‌ها وجود دارد که می توانید امتحان کنید. پرورش اکثر براسیکا‌ها ساده است، اما اگر باغبان با تجربه‌ای نیستید بهتر است از کشت گل کلم صرف نظر کنید. اگر دفعه اول‌تان است، گونه‌های کلم برگ، کلم بروکسل یا کلم پیچ را امتحان کنید.

نحوه آماده کردن خاک

تمامی گونه‌های براسیکا در مکان نیمه سایه، در خاک سفت، حاصلخیز و دارای زهکشی خوب، بهتر رشد می کنند. در فصل پاییز شروع به کندن خاک کنید، همه سنگ‌هایی را که به چشم‌تان می‌خورد، از خاک جدا کنید و کلی کمپوست یا کود کشاورزی خوب پوسیده شده را در آن بریزید. روی خاک قدم بزنید تا هوای آن خارج و سطح خاک خیلی سفت شود. درصورت اسیدی بودن بیش از حد خاک، پرورش براسیکا‌ها با شکست مواجه خواهد شد. بنابراین در صورت لزوم آهک با PH = 6.5 – 7.5 به خاک اضافه کنید .

نحوه کشت بذرها

تقریباً تمامی براسیکاها باید در بستر بذر یا در اتاقک شیشه‌ای کشت شده و بعد به باغچه منتقل شوند. لایه نازکی از بذرها را بپاشید تا درآینده مجبور نشوید به منظور باز کردن فضا برای بوته‌های دیگر، بوته‌های اضافی را بکنید و با این کار، خطر احتمالی آفت زدگی نیز کمتر می شود. بذرها را در عمق 1.25 و در فاصله 15 سانتی‌متری بکارید. به محض جوانه زدن بذرها، بوته‌ها را با فاصله 7.5 سانتی متری بین هر گیاه هرس کنید.
نهال کلم برگ و بروکلی وقتی به ارتفاع 6 و 8 سانتی متری برسند، آماده نشاء هستند. ارتفاع کلم بروکسل و کلم پیچ باید 15 سانتی متر باشد. یک روز قبل از نشاء به آن‌ها آب داده و تا زمانی که خودشان را بگیرند، خوب به آن‌ها آب بدهید. گیاهان را طبق فاصله‌ای که روی بسته بذر نوشته شده است، بکارید. این فاصله می‌تواند از 30 سانتی‌متر برای کلم‌های کوچک تا 75 سانتی‌متر برای کلم بروکسل متغییر باشد.

نحوه برداشت و انبار کردن کلم ها

زمان برداشت به نوع محصول و گونه‌های آن بستگی دارد. کلم برگ، گل کلم، کلم قمری و بروکلی سبز تابستانی، همه از ماه مرداد (جولای) به بعد آماده برداشت هستند. با استفاده از چاقوی تیزی، کلم را از نزدیک سطح زمین ببرید. در مورد کلم برگ، کل گیاه را کاملاً بلند کنید تا خطر ابتلا به ریشه دوکی شکل (club root) را کاهش دهید. کلم بروکلی را زمانی برداشت کنید که گل ریزه های آن کاملاً شکل گرفته باشند، اما قبل از باز شدن غنچه های کوچک گل باشد. زمان بندی بسیار مهم است زیرا بعد از گل دادن، ساقه‌ها مثل چوب و بی مزه می شوند.
کلم برگ زمستانه و بهاره ، گونه ها ی زودرس و دیر رس بروکسل، گل کلم زمستانه و پاییزه، کلم پیچ، کلم قمری، شلغم و شلغم سوئدی از ماه آبان (اکتبر) تا فصل گلدهی آماده برداشت هستند. برداشت خوشه های کلم بروکسل را زمانی شروع کنید که جوانه های ته ساقه به اندازه یک گردو کوچک رشد کرده و محکم بسته شده باشند. آن ها را با چاقوی تیز ببرید، جوانه های باز و برگ های زرد را جدا کنید و دور بریزید. از هر ساقه مجزا فقط چند خوشه بچینید.
از ماه آذر (نوامبر) به بعد، کلم پیچ را از تاج گیاه برداشت کنید و در هر بار چند برگ تازه را بچینید. کندن برگ ها از تاج کلم باعث رشد جوانه های شادابی در اطراف آن می شود که در ماه اسفند و خرداد (فوریه و می) می توانید برداشت کنید.

مانند تمام سبزیجات فصل خنک، کلم ها را باید در دمای صفر درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 95 تا 98 درصد نگهداری نمود. تحت چنین شرایطی کلم را می توان 4 تا 6 ماه و کلم بروکسل تکمه ای ، کلم قمری و کلم گل را حدود یک ماه نگه داشت و کلم بروکلی و کلم پیچ را برای حدود 2 هفته می توان نگهداری کرد.

نکات پرورش براسیکاها

براسیکاها (Brassicas) مورد حمله دامنه وسیعی از آفت ها و بیماری ها قرار می گیرند، مخصوصاً بیماری قارچی‌ای که به نام ریشه دوکی (club root) معروف است. این ریشه ها متورم و گوشتی شده و می توانند منجر به پوسیدگی نمناک، زرد و پژمرده شدن برگ ها و مانع رشد گیاه شوند. گیاهان آفت زده را از خاک جدا کرده و از بین ببرید. از این که خاک به اندازه کافی آهک پاشی شده و زهکشی خوبی دارد اطمینان حاصل کنید. سال بعد کلم ها را در همان مکان کشت نکنید.
جای محصولات خود را سالانه تغییر بدهید. براسیکاها را هر سه سال یک بار در جای قبل بکارید؛ زیرا تغییر مکان کشت، مانع از تجمع آفت و بیماری در خاک می شود.
این نوع گیاهان غذای مورد علاقه پرندگان هستند، بنابراین برای جلوگیری از خورده شدن جوانه‌ها از یک عامل بازدارنده استفاده کنید. استفاده از طنابی از سی دی می تواند موثر باشد. کلم ها همچنین ممکن است مورد حمله کرم‌های پروانه سفید کلم قرار گیرند. سعی کنید روی محصول را با توری محافظ بپوشانید تا پروانه ها نتوانند به آن ها نفوذ کرده و تخم بگذارند.

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن