اخبار

آنقوزه بیشتر از تریاک برای افغانستان دلار می‌آورد؟

درآمد کاشت هینگ 2 برابر خشخاش است.

آنقوزه (هینگ/Ferula assa-foetida) نوعی از گیاه دارویی وحشی است. این گیاه که از اقلام مهم صادراتی افغانستان بوده است، در کوه‌های این کشور به‌ خصوص در ولایت‌های تخار و بدخشان در شمال شرق این کشور می‌روید. حدود دو دهه پیش این گیاه به دلیل برداشت بی‌رویه به شدت کم شد و حتی نزدیک به انقراض رسید و باعث شد برخی‌ها از درآمد حاصل از آن محروم شوند.

آنقوزه که در افغانستان با نام “هینگ بدبو” شناخته می‌شود، از تیره چتریان به ارتفاع ۲ تا ۲.۵ متر دارای ریشه قوی و با شیره شیری رنگ با بوی تند است که به عنوان گیاه دارویی در طب سنتی کاربرد دارد.

در سال ۱۳۸۵ خورشیدی وزارت زراعت افغانستان برداشت و تجارت این گیاه را برای مدت ۵ سال غیرمجاز اعلام کرد ولی تلاش اندکی برای بهبود حاصلات آن انجام شد.

اکنون ساکنان ولسوالی رستاق ولایت تخار برای احیای محصولات این گیاه کمر بسته‌اند و با استفاده از تجربه تاجیکستان در همسایگی ولایت تخار و بدخشان زمین‌های خشک و دیمی خود را زیر کشت این گیاه برده‌اند.

محمد اسماعیل، ساکن ولسوالی رستاق می‌گوید رونق کشت و تجارت دوباره این گیاه دارویی باعث شده که درآمدش افزایش یابد. او چهار سال است که در شش جریب زمین خود آنغوزه کاشته و معتقد است که درآمدش از هینگ دو برابر حاصل خشخاش بوده است. همچنین کاشت و برداشتش زحمت بسیاری ندارد.

این دهقان اهل رستاق با توسل به کشت هینگ درآمدش زیاد شده و از فروش حاصل آن باغی احداث کرده و محصولات باغش را هم به بازار عرضه کرده است.

دانه هینگ در فصل زمستان در زمین‌های خشک و دیمی کاشته می‌شود. چهار سال زمان می‌برد تا حاصل دهد. اگر به صورت حرفه‌ای برداشت شود، بوته آن برای حدود ۱۸ سال حاصل می‌دهد.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x