آیا برای بچه‌دار شدن آماده‌ایم؟

آیا آماده بچه‌دار شدن هستم؟ | برای بچه‌دار شدن زمان مناسبی است؟

بچه‌دار شدن تصمیم بسیار مهمی است. یک نوزاد کوچولو می‌تواند زندگیتان را پر از شادی کند اما پذیرش مسئولیت هم کار راحتی نیست. اگر می‌خواهید امسال صاحب فرزند شوید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می‌کنیم.

آماده ورود عضو جدید هستید؟

آیا ما آماده بچه‌دار شدن هستیم؟ آیا ما باید بچه دیگری داشته باشیم. این مهمترین سوالی است که قبل از مادر یا پدر شدن باید به آن جواب دهید. پس قبل از تصمیم به بچه دار شدن باید شرایط زندگی مشترکتان را بررسی کنید و با آگاهی از شرایط و توانایی‌هایتان بچه‌دار شوید.

سختی‌ها را بپذیرید

دوران بارداری سختی‌های خاص خود را دارد و مشکلات روحی و جسمی زیادی را برای مادر ایجاد می‌کند. در مقابل مسئولیت پدر هم در این دوران زیادتر می‌شود و باید نقش حامی را به درستی ایفا کند.

برای بچه‌دار شدن زمان مناسبی است؟

گاهی علاقه زن و شوهر برای بچه دار شدن یکسان نیست؛ هر چند که این موضوع مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند اما اگر یکی از طرفین موافق و دیگری مخالف بچه‌دار شدن باشد، ماجرا پیچیده خواهد شد. در واقع نکته مهم این است که هر دو موافق مادر و پدر شدن باشند؛ البته با درجات متفاوت.

اصرار نکنید

اگر همسرتان فشار کاری زیادی دارد، از لحاظ مالی آماده پذیرش عضو جدید در خانواده نیست و یا از نظر جسمی و روانی آماده نیست نباید او را مجبور کنید که با تصمیم شما متقاعد شود. شاید با گذشت مان به توافق نظر برسید. حتی شاید لازم باشد که یک مشاور خانواده کمک بگیرید تا بعد از بررسی مشکلات و یک راه حل درست پیدا کنید. ‏

آینده نگر باشید

تصور اضافه شدن یک موجود کوچولو به خانواده که چهار دست و پا راه می‌رود و با زبان شیرینی حرف می‌زند، بسیار دوست داشتنی است اما این تصور برای بچه‌دار شدن کافی نیست. این نوزاد کوچولو به سرعت رشد می‌کند و به دوران خردسالی، دبستان و به بلوغ می‌رسد. اگر به داشتن فرزند فکر می‌کنید باید او را در تمام این مراحل تصور کنید و برای همه این دوران آماده باشید. اصلا چقدر مهارت فرزندپروری دارید؟

از نظر جسمی برای بچه دار شدن آماده‌اید؟

آمادگی جسمی برای بارداری فقط برای خانم‌ها نیست. هر دوی شما باید پیش از بچه دار شدن چکاپ شوید، اگر بیماری خاصی دارید آن را درمان کنید، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و به تناسب اندام برسید.

‏از پس هزینه‌ها برمی‌آیید؟

بچه دار شدن نیاز به پشتوانه مالی دارد. چکاپ‌های بارداری، خرید وسایل نوزاد، زایمان، هزینه بعد از تولد کودک و … هزینه بر است. پس قبل از تصمیم به بارداری باید از تامین هزینه‌ها در دوران بارداری و سال اول زندگی کودک مطمئن شوید.

سختی‌ها در کمین‌اند

شاید بعد از بچه دار شدن برای مدتی مجبور شوید سختی بکشید. به عنوان مثال ممکن است همسرتان بخاطر تامین هزینه‌ها مجبور به اضافه کاری شود و یا به دنبال یک شغل دوم باشد. در این صورت ممکن است ساعات بیشتری در خانه تنها بمانید. آیا آماده این تغییرات هستید؟

تقسیم وظایف

‏بعد از بارداری رابطه زناشویی‌تان تغییرات زیادی خواهد کرد. آیا می‌توانید این رابطه را مدیریت کنید تا دچار بحران و مشکلات جدید دیگری نشوید؟ در دوران بارداری و بعد از تولد فرزندتان باید قدرت درک و آستانه تحملتان را افزایش دهید و وظایف خانه و نگهداری از کودک را تقسیم کنید تا خستگی یکی از زوج‌ها شرایط را سخت نکند. فراموش نکنید بیداری‌های شبانه هم یک وظیفه مشترک بین شما و همسرتان است.

اگر قصد بچه دار شدن مجدد را دارید

فاصله سنی بین کودک اول و دوم دغدغه ذهنی بیشتر پدرها و مادرها است که قصد دارند برای بار دوم صاحب فرزند شوند. بهترین فاصله سنی بین بچه‌ها ۳ تا ۵ سال است اما برای بچه دار شدن مجدد باید همه شرایط گفته شده برای فرزند اول را داشته باشید. همچنین طوری با کودک اولتان برخورد کنید که نسبت به نوزاد تازه وارد حسادت نکند. آیا از پس این کارها برمی‌آیید؟

آیا برای بچه‌دار شدن آمادگی دارید؟

مجموعه‌ای از سوالات زیر توسط تیم روان‌پزشکان سن فرانسیسکو طراحی‌شده تا به شما در جهت پاسخ به این سوال کمک کند. می‌توانید از هر روشی که به شما کمک می‌کند تا تصمیم بهتری بگیرید استفاده کنید. مثل گفت‌وگو با شریک زندگی یا دوستتان، در خلوت فکر کردن، تهیه یادداشت یا مشاوره با پزشکتان.

اگر قصد بچه‌دار شدن دارید این سوالات را به همسر خود نیز نشان دهید تا جواب سوالات او را نیز بدانید.

دیوید من به‌عنوان مسئول این مطالعات می‌گوید: «بسیاری از کارهایی که ما انجام می‌دهیم به افراد کمک می‌کند تا حس تردید خود را بفهمند تا بتوانند به مرحله بعدی تصمیم‌گیری برسند. ما به این نتیجه رسیده‌ایم که تردید، نتیجه مسائل عاطفی است که شخص دارد و از آن آگاه نیست. چیزی مانند یک ناراحتی حل‌نشده.»

پیشنهاد می‌شود اول با این سوال از خود شروع کنید که چه چیز برای خود می‌خواهید؟ صرف‌نظر از موقعیت فعلی و آنچه در آینده با آن مواجه خواهید شد تا چیزی را که می‌خواهید به دست آورید.

اگر فکر می‌کنید که بچه می‌خواهید در این مرحله هرگز نپرسید که چه پیش خواهد آمد؟ خواه بچه خودتان باشد یا بخواهید به سرپرستی قبول کنید. تنها بر روی خواسته‌ها و آرزوهایتان تمرکز کنید.

برخی دیگر از سوالات این هستند:
• آیا زمانی را با کودکان سپری می‌کنید؟ از آن لذت می‌برید؟
• چه ویژگی در والدینتان دوست داشته و شایسته قدردانی میدانید؟ و چه ویژگی را دوست ندارید؟
• از اینکه یک پدر یا مادر باید چگونه باشد چه تصویری دارید؟
• از پاسخگویی به این سوالات چه حسی دارید؟

♥ امتیاز شما
[votes: 0 Rating: 0]

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *