طرح توجیهی و فرصت های سرمایه‌گذاریکارآفرینی و اشتغالزایی

احداث و راه‌اندازی کارواش, فرصت کسب درآمد از شستشو

کارواش شغلی پر آب و کف و درآمدزا

احداث کارواش ، راه‌اندازی کارواش، درآمد کارواش، وسایل و هزینه های موردنیاز کارواش، مجوز های لازم و…

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و گسترش شهرنشینی، استفاده از خودرو شخصی بطور قابل توجهی افزایش یافته است. مالکان این وسایل در کنار بررسی منظم قطعات و رسیدگی به آن، شستشو و تمیزی خودروی خود را مورد توجه قرار می دهند.

معرفی شغل کارواش

امروزه مراکزکارواش به جهت صرفه جویی در زمان افراد و کم زحمت بودن آن، نسبت به شستشوی دستی ترجیح داده می شوند. این مراکز شامل مراکز شستشوی دستی خودرو و کارواش اتوماتیک هستند.

• در مراکز دستی، نیروهای خدماتی از تجهیزات فشار قوی در کنار جاروبرقی، دستمال نظافت و اسپری ها و مواد شوینده استفاده می نمایند.

• در مراکز شستشوی خودرو اتوماتیک، یک سیستم مکانیزه شستشو متشکل از برس ها، نازل های پاشش آب و مواد شوینده، بدون دخالت دست و در کم تر از چند دقیقه فرآیند شستشو را انجام می دهند.

نکاتی برای افزایش درآمد

چند نکته برای افزایش درآمدکارواش بعد از راه اندازی آن:

۱- مدیریت صحیح: شامل بازبینی منظم تجهیزات و بخش های مختلف جهت یافتن مشکلات، نظارت بر مصرف مواد شونده، بررسی کیفیت شستشو توسط دستگاه یا نیروی خدماتی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم در شروع فصول سرد سال

۲- تجهیز مجموعه: بازبینی دقیق تجهیزات و تعمیر یا جایگزینی قطعات برای جلوگیری از آسیب های هزینه بر، تجهیز کارواش به امکانات خاص و جدید مانند سیستم ها زیرشویی، سیستم های خشک کن برای کارواش اتوماتیک، واکس جهت براق کردن خودرو و کاهش جذب آلودگی

۳- ترغیب مشتری به مراجعه مجدد: رعایت اصول مشتری مداری و جلب رضایت مشتری، ارائه بن تخفیف برای مراجعه مجدد، ارائه سرویس ویژه مثلا واکس زنی با تخفیف

انواع کارواش ها

بیشتر کارواش‌ها در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:
کارواش دستی که در آن خودرو توسط کارکنان کارواش شسته می‌شود.
کارواش تونلی که با استفاده از تسمه نقاله خودرو را از میان تعدادی دستگاه‌های شست‌وشوی ثابت عبور می‌دهد.[۲] کارواش شیمیایی یا کارواش بدون آب که از مواد شیمیایی برای شستن و پولیش کردن خودرو استفاده می‌کند.
کارواش بخار که با جت بخار و پارچه‌های میکروفایبر کار می‌کند.
کارواش سیار یا شستشو اتومبیل در محل

کارواش سنتی یا فشار قوی

کارواش‌سنتی که بیشترین کارواش های کشور ما از این دسته کارواشها می باشند یک سری مزیت و یک سری معایب دارند. از مزیت های این نوع کارواشها می توان به پایین بودن هزینه راه اندازی کارواش‌سنتی اشاره کرد که با یک عدد پمپ کارواش فشار قوی و شیلنگ و لنسر می توان یک کارواش راه اندازی کرد.

در این نوع کارواشی به مواد شوینده نیاز است که فردی که ماشین را می شوید باید با یک وسیله ای کل ماشین را مواد شوینده بشوید و سپس با استفاده از فشار آب بسیار قوی مواد شوینده به همراه کثیفی را از روی ماشین پاک کند. در این نوع کارواشی به دلیل بالا بودن بیش از حد فشار آب امکان دارد قسمتهایی از رنگ سپر ماشین کنده شود.

در کارواش‌سنتی لکه ها و چربی ها به سختی پاک می شوند از این رو بعضی از کارواشی ها از آب گرم هم استفاده می کنند که در این صورت هزینه راه اندازی کارواش بالاتر می رود.

کارواش اتوماتیک

نوعی دیگر از کارواشها کارواش‌اتوماتیک می باشد، در این کارواش انسان در شستشوی ماشین دخالت ندارد و ماشین از یک تونلی عبور کرده و توسط برس های چرخان در جهت های مختلف شستشوی ماشین انجام می گیرد.

هزینه راه اندازی کارواش‌اتوماتیک نسبت به سایر کارواش ها بسیار بالاتر است و تعداد افراد کمی توان راه اندازی آن را دارند، و از آنجایی که انسان در شستشوی ماشین دخالت ندارد بعضی از قسمتهای ماشین حتی بعد از شستشو باز به تمیزی مورد نظر نخواهند بود. در این نوع کارواشی مصرف آب خیلی زیاد است و نسبت به سایر کارواش ها افراد کمتری حاضر به شستشوی ماشینشان در این نوع کارواشها می باشند.

کارواش خانگی

کارواش‌خانگی که این روزها در بیشتر سایت ها تبلیغات آنها را میبینیم به تازگی در کشور ما رواج پیدا کرده است. آب پاشی به صورت های متفاوت و زرق و برق نشان دادن آنها باعث جلب مشتری می شوند و به دلیل پایین بودن هزینه ی آن بسیاری از افراد از این نوع کارواشی برای خانه ی خود می خرند.

ولی آن چنانی که در مورد این نوع کارواشها تبلیغ می شود کارایی مورد نظر را ندارند و در واقع یک وسیله ی بی مصرف می باشد چون نه فشار آب آن مانند کارواش سنتی است و امکاناتی که کارواشی ها دارند را ندارد. این نوع کارواش هم مصرف آب بالایی دارد و شما نمی توانید روی آب برای شستشوی ماشین حساب باز کنید.

کارواش نانو بخار

کارواش‌نانوبخار که به تازگی وارد بازار شده است با کارایی بالا و قیمت مناسبی که دارد در حال جایگزین شدن برای کارواش سنتی می باشد. در کارواش‌بخار دیگر نیاز به مواد شوینده نخواهید داشت. مصرف آب در این نوع کارواش بخار بسیار پایین تر از کارواش سنتی است و شما با استفاده از فشار بخار ماشین شویی را انجام می دهید. سیستم کارکرد کارواش بخار ایستیلیک کاملا اتوماتیک بوده و شما همزمان می توانید با دستگاه بزرگ ۶ نازله همزمان ۶ ماشین را بشویید.

نقش کارواش سیار در کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری

این دستگاه ها در مقایسه با شیوه های سنتی نظافت مانند شستشو با شلنگ و فشار معمولی آب، حجم کمتری از آب را برای شستشو استفاده کرده و موجب صرفه جویی در مصرف آب می گردند. علاوه بر این فشار تولید شده توسط این دستگاه ها بدون نیاز به مواد شوینده توانایی لازم و کافی برای نظافت و از بین بردن آلودگی ها را دارا بوده و از این رو دستگاه هایی سازگار با محیط زیست می باشند. از سوی دیگر سرعت عملیات نظافت با دستگاه های شوینده فشار قوی بسیار بالاتر از شیوه های سنتی بوده و به تعداد نیروی خدماتی کمتری نیز نیاز دارد. کاهش در تعداد نیروی خدماتی از یک سو و کاهش در مصرف آب، مواد شوینده  و زمان لازم برای انجام نظافت از سوی دیگر، موجب کاهش چشم گیر هزینه ها و افزایش سود و بهره وری کسب و کار می گردد.

فضای لازم برای راه اندازی کارواش

مکانی که برای کارواش در نظر گرفته می شود بایستی دارای ورودی و خروجی مناسبی باشد.

در صورتی که محل کوچک است میتوان محل شستشوی خودرو را از محل خشک کردن جدا نمود تا فضای کمتری را اشغال نمایید.

برای هر ایستگاه (خودرو سبک) حداقل ابعاد 5 متر طول و 5 متر عرض در نظر گرفته شود.

محلی جداگانه (اتاقک) برای تاسیسات که شامل پمپ واترجت کارواش، پمپ باد، آب گرم کن و مخزن آب است در نظر گرفته شود و بستگی به تعداد تجهیزات دارد مثلا برای 4 ایستگاه ابعاد 2/5*5 متر کافی است.

نکات قابل توجه:
لوله کشی آب واترجت، با استفاده از لوله فلزی مانیسمان (لوله بدون درز) به قطر 0.5 میباشد.
در محل مورد استفاده از کلید دو حالته ضد آب جهت روشن و خاموش کردن پمپ قرار گیرد.
تابلو برق دستگاه ها در محلی مناسب (درون اتاقک تاسیسات) قرار گیرد و بایستی جهت نصب از متخصص برق استفاده شود. تا به نسبت میزان آمپر دستگاه ها ، تابلو برق مناسب در نظر گرفته شود.
اتاقی جهت استراحت کارکنان در نظر گرفته شود. ( از 10 الی 20 متر)
سرویس بهداشتی جهت کارکنان و مشتریان وجود داشته باشد.
محل استقرار مدیریت و یا کارکنان دفتری ایجاد شود.
اتاق جهت انتظار مشتری در حین شستشوی خودرو (البته میتوانید از محل اتاق مدیریت نیز استفاده نمایید)
محلی جهت رویت محصولات فروشی مانند اسپری های نظافتی، لوازم اسپرت و… در نظر گرفته شود (در صورت بزرگ بودن اتاق انتظار و یا مدیریت میتوان در قفسه ای این کار را انجام داد)
تانکر آب برای مکان هایی که دسترسی به لوله کشی شهری یا آب شهری با فشار کم مواجه هستند ضروری می باشد.

وسایل موردنیاز کارواش

پمپ‌کارواش یا همان واتر جت صنعتی: اولین دستگاه موردنیاز در کارواش است.
جارو برقی صنعتی: هر جارو برقی عموما برای دو ایستگاه استفاده می شود.
کف ساز کارواش: برای تولید کف کاربرد دارد.
صندلی شوی: برای هر ایستگاه یک صندلی شوی کفایت دارد.
پمپ باد صنعتی: برای نظافت داخل خودرو، پاک کردن آب از روی موتور و…
مواد شوینده: این مواد اصولا به صورت لیتری خریداری می شود.
انواع اسپری ها: اسپری شستشوی  موتور و…
و…

تجهیزات رفاهی کارواشها:
جهت جمع آوری زباله های داخل خودرو میتوانید از سطل های زباله چرخدار صنعتی استفاده نمایید.
– دستگاه واکس کفش
– دستگاه خوشبو کننده هوا
– دست خشک کن
– صابون ریز اتوماتیک

به طور متوسط هر کارواش 2 تا 4 ایستگاه شستشو دارد که برای هر ایستگاه باید وسایل مورد نیاز ذکر شده را تهیه کرد.
متوسط قیمت تامین دستگاه های مورد نیاز بین 25 تا 300 میلیون است.

میزان درآمد کارواش

هزینه شستشوی داخلی و بیرونی یک خودرو معمولی در کارواش حداقل از 10 هزار تومان شروع می‌شود و بسته به مدل خودروها تعرفه شستشوی آن نیز تغییر می‌کند و تا 100 هزار تومان نیز می‌رسد.

با یک حساب سر انگشتی می توان گفت که سود  این کسب و کار به صورت ماهیانه بین 20 تا 25 میلیون تومان است

در هنگام شستشو اگر خسارتی هم به خودرو کسی وارد کنید باید خودتان هزینه‌اش را پرداخت کنید.

مجوزهای لازم برای احداث کارواش

راه اندازی یک کارواش، تمامی کسب و کارهای معمول نیاز به مجوزهایی  دارد که مهمترین آنها داشتن برگه پایان خدمت برای آقایان، داشتن عدم سوء پیشینه، عدم اعتیاد به مواد مخدر، داشتن حداقل مدرک پنجم ابتدایی، داشتن یک ملک با دو ایستگاه که هر ایستگاه به طور متوسط ابعاد 5 در 5 را نیاز دارد و…. است.

خلاصه طرح راه اندازی کارواش

سرمایه موردنیاز: با توجه به تجهیزات، مکان، موقعیت و نوع‌‎کارواش (دستی-اتومات-بخار) سرمایه لازم از 10 میلیون تومان تا پبش از 500 میلیون تومان نیاز است.

هزینه راه اندازی‌کارواش بخار نسبت به سایر کارواشها از جمله کارواش-اتوماتیک و کارواش-سنتی ، بسیار بسیار پایین بوده و سطح سود بیشتری دارد.

درآمد ماهانه حداقل 20 میلونی در کارواشهای مجهز

درآمد شما با توجه به هزینه ی که های که انجام میدهید مشخص میشود. هرجه بیشتر هزینه کنید سود شما هم بیشتر میشود.

[votes: 1 Rating: 1]

کانال تلگرام بیگ والت
برچسب ها
احداث راه‌اندازی کارواش کارواش اتوماتیک کارواش خانگی کارواش سنتی کارواش سیار کارواش نانو بخار

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

1
نظرات کاربران

avatar
1 تعداد نظرات
0 تعداد پاسخ های
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین رای نظر
داغ ترین نظر
1 نظرات
کیومرث علی پناه نظرات اخیر
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رأی
اطلاع از
کیومرث علی پناه
کیومرث علی پناه

کارآفرینی دالاهو خیلی برای وام دادن اذیت میکند

دکمه بازگشت به بالا
بستن