طرح توجیهی

احداث نیروگاه خورشیدی تولید برق

طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی

احداث نیروگاه خورشیدی (فتوولتائیک) با تکنولوژی سال

بررسی احداث نیروگاه خورشیدی برای افزایش تولید برق در شبکه توزیع توسط بخش خصوصی است.

از جمله کاربردهای انرژی خورشید میتوان به:
1- استفاده از انرژی حرارتی خورشید برای مصارف خانگی، صنعتی و نیروگاهی.
2- تبدیل مستقیم پرتوهای خورشید به الکتریسیته بوسیله تجهیزاتی به نام فتوولتائیک، سیستم‌های فتوولتائیک به سلولهای خورشیدی و PV نیز معروف می باشند.

احداث نیروگاه خورشیدی

انرژی برق از طریق نیروگاه‌های مختلفی از جمله نیروگاه‌های حرارتی، بادی، آبی، دریایی، خورشیدی، هسته‌ای و بیوماس تولید می‌شود.

ایران با وجود 300 روز آفتابی از مجموع 365 روز سال در بیش از دو سوم مساحت خود و متوسط تابش نور خورشید 4/5 تا 5/5 کیلووات ساعت بر متر مربع در روز، یکی از کشورهای با پتانسیل بالا در زمینه انرژی خورشیدی است.

نیروگاه خورشیدی ( solar power plant) نیروگاهی است که انرژی خود را به طور مستقیم از خورشید دریافت می کند. یک نیروگاه خورشیدی مجموعه ای از تاسیسات است که انرژی تابشی خورشید را جمع آوری کرده و با متمرکز کردن آن، درجه حرارت های بالایی ایجاد می کند. انرژی جمع آوری شده از طریق مبدل حرارتی، ژنراتور توربین ها و یا موتورهای بخار به انرژی الکتریکی تبدیل خواهد شد.

نیروگاه های خورشیدی بر اساس نوع متمرکز کننده ها به سه دسته تقسیم می شوند:
– نیروگاه‌هایی که گیرنده آنها آینه‌های سهموی ناودانی هستند.
– نیروگاه‌هایی که گیرنده آنها در یک برج قرار دارد و نور خورشید توسط آینه‌های بزرگی به نام هلیوستات به آن منعکس می‌شود. (دریافت کننده مرکزی)
– نیروگاه‌هایی که گیرنده آنها بشقابی سهموی (دیش) می‌باشد.

انرژی خورشیدی یکی از پاک ترین و بزرگ ترین منابع انرژی های تجدیدپذیر است که به علت نیاز نداشتن به فن آوری های پیشرفته و پرهزینه، به عنوان یک منبع مفید و تأمین کننده انرژی در اکثر نقاط جهان رو به وسعت است. 99 درصد از مجموع انرژی هایی که به زمین منتقل می گردند، منشا خورشیدی دارند.

شما میتوانید نیروگاه خورشیدی خود را از 10 کیلووات تا بیشتر از 100 مگاوات با توجه به پول خود راه‌اندازی کنید.

تولید برق خورشیدی فتوولتاییک

فتو ولتاییک یا به اختصار PV، یکی از انواع سامانه‌های تولید الکتریسیته از نور خورشید است. در این روش با بکارگیری سلول خورشیدی، تولید مستقیم الکتریسیته از تابش خورشید امکان‌پذیر می‌شود. الکتریسیته یا می‌تواند به طور مستقیم از انرژی خورشید تولید شود و ابزارهای فتوولتاییک استفاده کند یا به طور غیر مستقیم از ژنراتورهای بخار ذخایر حرارتی خورشیدی را برای گرما بخشیدن به یک سیال کاربردی مورد استفاده قرار می‌دهند. به پدیده ای که در اثر تابش نور بدون استفاه از مکانیسم های محرک، الکتریسیته تولید کند پدیده فتوولتائیک و به هر سیستمی که از این پدید ه ها استفاده کند سیستم فتوولتائیک گویند. سیستم های فتوولتائیک یکی از پر مصرف ترین کاربردهای انرژی های نو میباشند. از سری و موازی کردن سلولهای آفتابی می توان به جریان و ولتاژ قابل قبولی دست یافت. در نتیجه به یک مجموعه از سلولهای سری و موازی شده پنل (Panel) فتوولتائیک می گویند. امروزه اینگونه سلولها عموماً از ماده سیلیسیم تهیه می شود و سیلیسیم مورد نیاز از شن و ماسه تهیه می شود که در مناطق کویری کشور، به فراوانی یافت می گردد. بنابراین از نظر تأمین ماده اولیه این سلولها هیچگونه کمبودی در ایران وجود ندارد.

سیستمهای فتوولتائیک را می توان بطورکلی به دو بخش اصلی تقسیم نمود:
1- روش غیر فعال Passive Method دیوار حائل سنگین (ظرفیت حرارتی بالا) Thermal Mas wall
2- پنل خورشیدی این بخش در واقع مبدل انرژی تابشی خورشید به انرژی الکتریکی بدون واسطه مکانیکی می باشد که کلیه مشخصات سیستم را کنترل کرده و توان ورودی پنلها را طبق طراحی انجام شده و نیاز مصرف کننده به بارمصرفی یا باتری، تزریق و کنترل میکند.

مزایای طرح

یکی از مزیت های این طرح واگذاری اراضی ملی جهت احداث نیروگاه های خورشیدی و خرید تضمینی برق می باشد.

نیروگاه‌های خورشیدی که انرژی خورشید را به برق تبدیل می کنند امید است در آینده با مزایای قاطعی که در برابر نیروگاه‌های فسیلی و اتمی دارند به خصوص اینکه سازگار با محیط زیست می باشند، مشکل برق بخصوص در دوران انجام ذخائر نفت و گاز را حل نمایند. تأسیس و بکارگیری نیروگاه‌های خورشیدی آینده‌ای پر ثمر و زمینه‌ای گسترده را برای کمک به خودکفایی و قطع وابستگی کشور به صادرات نفت فراهم خواهد کرد. اکنون شایسته‌است که به ذکر چند مورد از مزایای این نیروگاه‌ها بپردازیم.

از مزایای نیروگاه خورشیدی می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1. تولید برق بدون مصرف سوخت.
2. این نیروگاه ها نیاز به آب ندارند، به خصوص در نوع دودکش خورشیدی، لذا در مناطق کویری و کم آب ایران مناسب می باشند.
3. این نیروگاه ها علاوه بر این که قادر هستند به شبکه های بزرگ برق برسانند، در شبکه های کوچک برای انتقال برق نیاز به کابل های فشار قوی ندارند.
4. این نیروگاه ها به دلیل نداشتن استهلاک زیاد دارای عمر زیادی هستند.
5. این نیروگاه ها تولید هیچ نوع آلاینده ای که باعث آلودگی محیط زیست شود را ندارند.
6. امکان تأمین شبکه‌های کوچک و ناحیه‌ای
7. عدم احتیاج به متخصص
8. استفاده از سیستم های فتوولتائیک

مجوزهای موردنیاز

به صورت خلاصه:
ثبت نام و صدور پروانه احداث ← مجوز محیط زیست، مجوز اتصال به شبکه، مجوز استفاده از زمین ← مبادله قرارداد ← احداث نیروگاه ← بهره برداری تجاری و تضمین خرید برق

كاربرگ‌ها و مدارك مورد نياز براي صدور مجوز انجام مطالعات امكان‌سنجي (طرح توجیهی) به قرار زير است:
• كاربرگ معرفي متقاضي طرح (كاربرگ الف)
• كاربرگ معرفي ساختگاه و مشخصات كلي طرح (كاربرگ ب)
• كاربرگ احراز توانمندي متقاضي (كاربرگ ج)

متقاضیان دریافت پروانه‌های احداث نیروگاه‌های برق تجدیدپذیر، پس از بررسي صلاحيت در كميته‌ي ارزيابي توانمندي متقاضيان غيردولتي و نيز مشخص شدن ساختگاه و صدور مجوز انجام مطالعات امكان‌سنجي و نيز تدارک مدارک و مستندات ذيل، می‌توانند درخواست خود مبني بر صدور پروانه‌ي احداث نیروگاه برق تجدیدپذیر را به سازمان انرژی‌های نو ایران (ساتبا) ارائه کنند:

  • اسنادي مبني بر اجازه‌ي استفاده از زمين از مراجع ذي‌ربط
  • مجوّز زيست‌محيطي از سازمان حفاظت محيط زيست
  • تأييديه‌ي طرح اتصال به شبكه‌
  • تأييديه‌ي مطالعات امكان‌سنجي طرح از نظر طرّاحي فني نيروگاه و ميزان انرژي قابل استحصال
  • فرم درخواست پروانه‌ي احداث نيروگاه برق تجديدپذير (موارد اين فرم مي‌بايست تايپ شود)

مسئوليت‌ها و تعهدات دارنده‌ي پروانه‌ي احداث نيروگاه برق از منابع انرژي تجديدپذير:
متقاضیان پس از تدارک تمامی مدارک و مستندات ذكرشده، اين مدارک را به همراه نامه‌ی پوششی و فرم تكميل‌شده‌ي درخواست صدور پروانه‌ی احداث نيروگاه برق تجديدپذير به سازمان انرژی‌های نو ایران (ساتبا) ارسال می‌كنند. سازمان مذكور پس از بررسی، در صورت تأیید و کامل بودن مدارک طی نامه‌ای نظر خود در این خصوص را به دفتر خصوصی‌سازی اعلام می‌كند. پس از ارسال مدارک به دفتر خصوصی‌سازی، پروانه‌ی احداث در مهلت قانونی صادر خواهد شد.

سرمایه گذاری موردنیاز

هزینه احداث نیروگاه خورشیدی بسته به وسعت مجموعه به ازای هر کیلووات ساعت ظرفیت حدود 1 تا 2 هزار دلار تمام می‌شود.
هزینه های بهر برداری نیروگاه خورشیدی به شستشوی پانل، پرسنل بهره برداری محدود می شود این هزینه ها بطور متوسط حدود یک درصد از درآمد نیروگاه می باشد. هزینه احداث پنل‌های خورشیدی در طول ۱۰ سال اخیر، یک پنجم کاهش یافته است. در حال حاضر هیچ منبع انرژی دیگری را نمی توان یافت که چنین توسعه‌ای را تجربه کرده باشد.

احداث نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 10مگاواتی:
هزینه اولیه حدود 38 میلیارد تومان
هزینه‌های پرسنلی و بهره برداری سالانه حدود 120 میلیون تومان
زمین موردنیاز 20 هکتار
اشتغال زایی 30 نفر در زمان احداث و 4 نفر در زمان بهره برداری
کاهش آلودگی معادل 50,000 خودرو

میزان سود شما از طرح:
درآمد فروش برق: ماهانه 990 میلیون تومان (سالانه 11.88 میلیارد تومان)
درآمد فروش حق انتشار: سالانه 170 میلیون تومان

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

بازگرداندن 100% سود زیرمجموعه‌ها
جزئیات کامل پرداخت را همراه با یک شماره حساب (هر ارزی که سرمایه کردید.) برای واریز سود، برای ما در بخش دیدگاه ها ارسال کنید.
[مشاهده قوانین...]

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن