سبک زندگی

ارزان یا رایگان سفر کردن با این راهکارها

چگونه ساده و ارزان سفر کنیم؟

رایگان سفر کردن

سفر کردن و دیدن نقاط مختلف جهان به آرزوی بسیاری از ما تبدیل شده است. خیلی از ما تصور می‌کنیم که دست یافتن به این آرزو تنها برای افراد ثروتمند ممکن است و مسافرت رفتن به پول زیاد نیاز دارد. اما اینطور نیست، امروزه سفر رفتن نسبت به گذشته خیلی آسان‌تر و حتی ارزان‌تر شده است.
در دنیای امروز شاهد هستیم که تعداد گردشگران و جهانگردان از هر نوع قشر فرهنگی و اجتماعی در حال افزایش است. صنعت توریسم به یکی از پر شتاب‌ترین صنایع تبدیل شده است. با توجه به توسعه روزافزون صنعت توریسم و افزایش تعداد گردشگران و جهانگردان، راه‌های زیادی برای سفرهای ارزان یا حتی رایگان هم به وجود آمده است.
این روزها تعطیلات نوروز و وقت سفر بسیاری از ایرانی ها به اقصا نقاط ایران و جهان است. در این مطلب سعی می‌کنیم رایج‌ترین راه‌های سفر رایگان و روش‌های ارزان‌تر سفر کردن را معرفی کنیم.

بلیط هواپیما و زمان سفر

قیمت بلیط هواپیما بسته به ماه، روز و حتی ساعت می‌تواند متفاوت باشد. بهترین کار این است که برای خرید بلیط هواپیما به مقصد مورد نظرتان از پیش کمی برنامه‌ریزی کرده و زودتر اقدام کنید. در عین حال گزاره‌هایی همیشگی هم وجود دارد به طور مثال قیمت بلیط هواپیما در آخر هفته‌ها(شنبه و یکشنبه) گران‌تر است، پس اگر بلیط خود را چه برای رفت و چه برگشت برای روزی مثل چهارشنبه یا دوشنبه تهیه کنید، در هزینه به طور قطع صرفه‌جویی کرده‌اید.
استفاده از سایت‌های فروش آنلاین به شما امکان مقایسه بهتر میان زمان‌ها و قیمت‌های بلیط داده و شما می‌توانید بهترین گزینه را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید.

آفرهای خاص را پیدا کنید

اکثر آزانس های مسافرتی آفرهای خوبی برای توریست ها دارند. به عنوان مثال در انگلیس اگر یک بلیط قطار تهیه کنید یک بلیط رایگان می گیرید.

سَبُک سفر کنید

مسافرت بدون بار و بنه زیاد بهترین راه برای هزینه کمتر است چون خیلی از خطوط هوایی هزینه ها را برای کسانی که بار کمتری دارند کم می کنند.

در فصل داغ سفر نکنید

پیش از آنکه سفرمان را قطعی و بلیط هواپیما را تهیه کنیم، بهتر است کمی درباره‌ی فصول داغ گردشگری بخوانید و برنامه‌ی سفر خود را برای زمانی بچینید که مقصد مورد نظر در فصل پر گردشگر نباشد، این زمان برای هر مقصد در فصول گوناگون، متفاوت است.

استرالیا در کریسمس در فصل داغ خود به سر می‌برد و اسپانیا در تابستان پرگردشگرترین زمان خود را تجربه می‌کند؛ فصول داغ یعنی شلوغی بیشتر، قیمت‌‌‌های گران‌تر و هزینه‌ی افزون‌تر! شاید بگویید تابستان تنها فرصت سفر است و این فصل داغ بسیاری از مناطق است! این گفته درست است اما در همین تابستان، در برخی هفته‌ها برخی مقاصد اروپایی در تعطیلات تابستانی خود به سر می‌برند، این اتفاق که سبب سفر ساکنین خود آن منطقه می‌شود، تاثیر قابل توجهی بر روی قیمت‌ها دارد، از این رو پیشنهاد می‌شود پیش از سفر درباره‌ی فصول داغ بیشتر بخوانید.

هیچهایکینگ

هیچهایکینگ یکی از راه‌های رایگان سفر کردن است و افرادی که از این روش استفاده می‌کنند را «هیچهایکر» می‌نامند. هیچهایکر‌ها کسانی هستند که در جاده می ایستند و منتظر خودروهای رهگذر می‌شوند و رایگان سفر می‌کنند. برخی از آن ها معمولا مقصد خود را روی پلاکاردی می نویسند و در کنار جاده به ماشین‌های رهگذر نشان می‌دهند تا خودروهای هم مسیر، آنها را سوار کنند.
اگرچه هیچهایکینگ در ایران خیلی شناخته شده نیست، اما بسیاری از ایرانیان و جوانان در ایران از این روش برای سفر استفاده می‌کنند و در این زمینه اطلاع‌رسانی می‌کنند. گروه‌های ایرانی هیچهایکینگ در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام فعال هستند و سعی می‌کنند به تازه‌واردها در این عرصه کمک کنند. و البته وب‎سایت‌ها، گروه‌ها،کارگاه های آموزشی و کتاب‌های آموزشی مختلفی در دنیا برای آموزش هیچهایکینگ وجود دارد که آموزش‌های ابتدایی را برای این که از خطرهای احتمالی امن بمانید، ارایه می‌کنند.

سفر با دوچرخه

یکی دیگر از راه‌های ارزان سفر کردن، سفر با دوچرخه است. با دوچرخه نه تنها ارزان‌تر سفر می‌کنید، بلکه به مناطقی که خیلی توریستی نیستند هم می‌روید و به جاهایی می‌توانید بروید که خودروها قادر به رفتن نیستند و در راه خیلی از مقاصد جدید زیبا را کشف خواهید کرد. برای سفر با دوچرخه فقط نیاز به دوچرخه، اراده برای سفر و پشتکار دارید. با این نوع سفر شما هم به محیط زیست و هم به سلامت بدن خود کمک می‌کنید.

گروهی سفر کنید

یکی از راه‌های سفر کردن سفر با خودروی شخصی است، اما با توجه به هزینه سوخت و خودرو، این نوع سفر می‌تواند گران تمام شود، از اینرو می‌توانید دوستان خود را به این سفر دعوت کنید و هزینه‌ها را با هم تقسیم کنید. گروهی سفر کردن نه تنها هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد، بلکه لذت سفر را نیز بیشتر می‌کند.

کوچ سرفینگ

یکی از شبکه‌های اجتماعی شناخته شده در بین جهانگردان وب‌سایت کوچ سرفینگ (couchsurfing) است. با عضویت در این وب سایت می‌توانید میزبانی یک مسافر را قبول کنید یا خودتان در حین سفر میزبان پیدا کنید و به جای اقامت در هتل، در منزل ساکنان محلی به صورت رایگان مهمان شوید.
شاید یکی از نگرانی‌های شما در استفاده از این وب‌سایت بحث امنیت است، که البته نگرانی به جایی است. قبل از اینکه میزبان خود را انتخاب کنید پروفایل وی را با دقت مطالعه کنید و نظرات مهمان‌های وی را بخوانید و بعد از مطمئن شدن به خانه وی بروید.
شبکه اجتماعی کوچ سرفینگ کم و بیش در بین ایرانیان شناخته شده است و بسیاری از جوانان ایرانی نیز در این وب سایت فعال هستند. کوچ سرفینگ محلی است که گردشگران علاوه بر پیدا کردن میزبان و سفر رایگان می‌توانند تجربیات خود را با هم در میان بگذارند و با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوند.

در زمان و مکان سفر انعطاف داشته باشید

به مکان‌های توریستی و پرتقاضا و در زمان‌های تعطیلی سفر نکنید، چراکه تقاضای بالا باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود. از اینرو در انتخاب مقصد و زمان انعطاف داشته باشید، اگر می‌بینید تقاضا برای مقصدی در تعطیلات تابستان یا عید نوروز زیاد است، مقصد خود را تغییر دهید و به نقاطی بروید که کمتر شناخته شده اند.
این نوع سفرها نه تنها ارزان‌تر هستند، بلکه تجربه‌ای که به دست می‌آورید هم معمولا خاص و منحصربه فرد خواهد بود.

به جای هتل آپارتمان اجاره کنید

مزیت آپارتمان این است که آشپزخانه دارد و می توانید در آن آشپزی کنید. بنابراین مجبور نیستید برای غذا به رستوران بروید.

دفترچه بیمه با خودتان ببرید

برای شما در هر سنی و با هر وضعیت سلامتی، دفترچه بیمه ضرورت سفر شما است. سفر همیشه آبستن اتفاقات غیرمنتظره است و شما اگر خدایی نکرده، نیاز به خدمات درمانی پیدا کنید، با دفترچه بیمه هزینه‌تان کاهش پیدا می‌کند. /رایگان سفر کردن/

[votes: 0 Rating: 0]

کانال تلگرام بیگ والت
برچسب ها
راهنمای سفر سفر

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن