مقالات آموزشی

ارزدیجیتال ترکیه

لیر دیجیتال

با فراگیر شدن ارزهای دیجیتال در زندگی روزانه ی مردم دولت های زیادی به این فکر افتاده اند که ارزدیجیتال خود را داشته باشند و آن را توسعه دهند. کشور ترکیه نیز بنا دارد تا پایان سال 2020 آزمایش و استفاده ی آزمایش ازارزدیجیتال ترکیه را به پایان برساند. احمد کنان تانریلکولا معاون حزب جنبش ملی‌گرا و وزیرسابق صنعت ترکیه در مصاحبه ای با المانیتور گفت:« جهان در حال پیشروی به سوی یک نظام دیجیتال نوین است. باید برای ترکیه پیش از آنکه دیر شود یک سیستم دیجیتالی منحصر به فرد به وجود بیاوریم. لازم است برای ارزهای دیجیتال مقررات شفافی در نظر گرفته شود تا بازار کریپتو قابل کنترل باشد. عدم وجود یک چهارچوب قانونی در این فضا، منجر به فعالیت غیرقانونی خواهد شد. معرفی مقررات تشویقی پس از ارزیابی ریسک‌های موجود، به ما در کسب سود از بازار کریپتو و به ویژه بیت‌کوین کمک خواهد کرد. از این رو، ترکیه به صرافی‌های بیت کوین و قانون‌گذاری در این حوزه نیاز دارد.

استقبال مردم از ارزدیجیتال ترکیه

رمزارزها در میان مردم کشور ترکیه در مقایسه با مردم کشورهای اروپایی مقبولیت بیش تری دارند. بالا گرفتن تنش میان کشورهای شرق اروپا و آمریکا و همچنین تحریم صادرات ترکیه از سوی آمریکا باعث شده شرایط برای مردم کمی سخت شود و برای محافظت از دارایی های خود در برابر سقوط ارزش دلاری لیر اقدام به خرید دلار و ارزهای دیجیتال کنند. پس می توان نتیجه گرفت رکود اقتصادی در ترکیه کمک شایانی به رونق بازار ارزهای دیجیتال کرده است. به گفته ی مسئول استراتژی صرافی بایننس در توییتر:«کشور ترکیه یکی از بهترین کشورها برای انجام تحقیقات در خصوص پذیرش ارزهای دیجیتال است.» براساس تحقیقات شرکت چندملیتی بانکداری گروه آی‌ان‌جی (ING)، بیش از 18 درصد مردم ترکیه بیت کوین دارند و45 درصد این تعداد برای نگهداری بلندمدت بیت کوین خریداری کرده اند.  طبق اعلام بانک آی ان جی، ترکیه در حال حاضر بیشترین سرمایه گذاران ارزهای دیجیتالی را در بین کشورهای شرق اروپا دارد و ۴۵ درصد شرکت کنندگان ترک در نظرسنجی این بانک گفته اند که نسبت به موفقیت این ارزها در آینده امیدوار هستند.

هدف توسعه ی ارز دیجیتال ترکیه

هدف اصلی به وجود آمدن ارزدیجیتال ترکیه کمک به اقتصاد این کشور بوده است. همانطور که در سند توسعه ی برنامه های ریاست جمهوری آمده است:«هدف اصلی ایجاد چنین ارزی، ایجاد بخشی مالی با ساختار قویِ سازمانی که توانایی پاسخ به نیازهای مالی با هزینه کم را داشته باشد، است. از طرف دیگر ابزارهای مختلفی را از طریق موسسات قابل اطمینان در اختیار طیف گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران قرار دهد و از هدف استانبول در تبدیل شدن به یک مرکز اقتصادی جذاب حمایت کند.» در واقع این کشور به دنبال این است که با راه اندازی یک ارزدیجیتال مبتنی بر فناوری بلاک چین تا سال 2023 موجب ارتقای سیستم پولی این کشور در حوزه ی پرداخت های گمرکی و زیرساختی شود. در سال 2017 بانک مرکزی ترکیه طی یک بیانیه پتانسیل ارزهای رمزنگاری شده را برای ثبات مالی ستوده بود. روی کار آمدن ارزدیجیتال ترکیه باعث به وجود آمدن یک بخش مالی می شود که بتواند به نیازهای مالی بخش واقعی با هزینه پایین پاسخ دهد.

قانون گذاری ترکیه در رابطه با ارزدیجیتال

قانون 6493 درباره ی پرداخت‌ها و سیستم‌های امنیتی اجماع سرویس‌های پرداخت و نهادهای پول الکترونیک نزدیک‌ترین قانون‌گذاری انجام شده به پول‌های الکترونیکی در ترکیه است. به طور دقیق تر می توان گفت هنوز چهارچوب قانونی مشخصی درباره ی ارزدیجیتال ترکیه وجود ندارد و این به معنی غیر قانونی بودن نیست. طبق توافقات بین نهاد قانون‌گذار اوراق بهادار ترکیه (SPK) و آمریکا (SEC)، می‌توان انتظار داشت که دولت ترکیه از برای فروش این رمزارزها قوانین وضع شده توسط SEC پیروی کند.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x