exbonds
مقالات کسب و کار

ارزهای دیجیتال با پشتوانه ی طلا

توکن هایی معادل طلا

ارزهای دیجیتال با پشتوانه ی طلا را می توانیم نوعی ارزدیجیتال با ثبات یا همان (Stable coin) به شمار آورد. یکی از این استیبل کوین ها تتر است که پشتوانه ی آن ارزهای فیات مثل دلار، یورو و ین ژاپن هستند که در یک حساب بانکی معین نگه داری می شوند. همین پشتوانه به تتر و سایر اسیبل کوین ها که دارای پشتوانه ی دلار و سایر ارزهای فیات هستند ثبات می بخشد و آن هارا از نوسانات شدید قیمت که سایر ارزهای دیجیتال به آن دچار می شوند مصون می دارد. توکن های ارزدیجیتال با پشتوانه ی طلا به کاربران این امکان را می دهند که بدون خرید طلای واقعی روی آن سرمایه گذاری کنند.

ارزهایی با پشتوانه طلا :

یک ارز بدون پشتوانه (فیات) ارزی با ارزش متغیر است که پشتوانه ی آن هیچ کالایی نیست. اواخر قرن نوزدهم میلادی تا دهه ی سوم قرن بیستم نظام پایه طلا برقرار بود و طلا پشتوانه ی پول برخی از مهم ترین کشورهای جهان به شمار می رفت. این پشتوانه در حقیقت ضامن ثبات و حفظ قدرت خرید پول بود. در این نظام پول تنهادر صورتی تولید می شد که پشتوانه ی طلا در خزانه ی دولت داشته باشد و کشورها نیز موظف بودند فقط در این صورت به چاپ اسکناس بپردازند. اما پس از آغاز رکود بزرگ اقتصادی در سال 1929 میلادی و نیاز مبرم کشورها به افزایش سریع اشتغال از طریق ایجاد کسری بودجه حتی به قیمت ایجاد تورم این سیستم مالی را کنار گذاشتند و امروزه دلار آمریکا ، پوند بریتانیا ، واح پول اتحادیه ی اروپا ، یورو و بطور کلی تمام ارزهای مدرن بدون پشتوانه هستند و قیمت آن ها توسط بازار تعیین می شود. امروزه شاهد روی کار آمدن توکن های ارزدیجیتال با پشتوانه ی طلا هستیم. که در این جا به بررسی ویژگی های هر یک از آن ها می پردازیم.

تتر گلد (Tether Gold)

تتر بزرگ ترین تولید کننده ی ارز دیجیتال با ثبات که پشتوانه اش دلار آمریکاست به تازگی اقدام به عرضه ی یک توکن با پشتوانه ی طلا با نام تتر گلد و علامت اختصاری XAUT کرده است. تتر اعلام کرده که مالکیت هر واحد از ارز دیجیتال تترگلد معادل مالکیت یک انس تروا از شمش طلای گود دلیوری لندن (Good Delivery London) است. این ذخیره های طلا در یک خزانه ی سوییسی نگهداری می شوند.همچنین مالکان این ارزهای دیجیتال می توانند شماره ی سریال ، خلوص و وزن منحصر به فرد طلای خود را از طریق وب سایت تتر مشاهده کنند. تتر حتی به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا طلای خود را به صورت فیزیکی تحویل بگیرند یا آن را با پول نقد معاوضه کنند. این توکن ها که روی کیف پول های رسمی اتریوم و ترون ذخیره می شوند قابل انتقال به آدرس دلخواه کاربران نیز هستند.
پاولو آردوینو (Paolo Ardoino) رییس بخش فناوری شرکت تتر در یک بیانیه ی مطبوعاتی درباره ی این ارزهای دیجیتال طلا پایه گفته است:« رمزارز تترگلد یک شروع بسیار خوب داشته. من معتقدم که این شروع خوب در برابر پتانسیل های نهفته ی این دارایی چیزی نیست. » این توکن ها در حال حاضر قابل خرید از صرافی بیت فینکس (BitFinex) هستند. قرار است به زودی صرافی های بزرگ دیگری همچون بایننس (Binance) نیز به فروش آن ها اقدام کنند.

پکس گلد (Pax Gold)

شرکت پکسوس واقع در نیویورک آمریکا صادرکننده ی توکن های پکس گلد می باشد. پشتوانه ی هر یک از توکن های پکس گلد یک انس تروا طلای خالص از یک شمش طلای گود دلیوری لندن است. این طلا در خزانه ی شرکت برینکز (Brinks) نگهداری می شود. این طلاها در واقع متعلق به سرمایه گذاران است و این شرکت تنها از آن ها محافظت می کند. خالقان پکس گلد این توکن هارا به صورت یک توکن ERC-20 روی بلاک چین اتریوم منتشر کرده اند بنابراین می توان آن هارا روی کیف پول های معتبر اتریوم ذخیره کرد. توکن های پکس گلد در سراسر جهان قابل معامله هستند و حتی می توان آن هارا با طلای ولقعی معاوضه کرد. ارزش و حجم بازار پکس گلد در حال حاضر حدود 32 میلیون دلار است.

دیجیکس گلد (DGX)

توکن های DGX توسط شرکت سنگاپوری دیجیکس گلوبال (Digix global) ارائه شده است. هرکدام از این توکن ها با یک گرم طلا در خزانه هایی در کانادا و سنگاپور پشتیبانی می شوند. اتحادیه ی (Bullion Association) این خزانه هارا به طور کامل بیمه کرده است و امنیت و اعتبار آن هارا تایید می کند. مقدار کارمزد تبادل توکن ها با طلای فیزیکی یک درصد است و این شرکت کارمزد را که درواقع همان هزینه ی نگهداری توکن هاست برای خود برمیدارد. ارزش بازار دیجیکس گلد حدود 6 میلیون دلار است.

مزیت های ارزهای دیجیتال با پشوانه ی طلا

ارزهای دیجیتال با پشتوانه ی طلا مزیت های طلای فیزیکی و دارایی های دیجیتال را با هم دارند.این توکن ها مشکلات نگهداری طلا به شکل سنتی را ندارند از جمله خطر دزدیده شدن، هزینه ی نگهداری بالا، و دسترسی محدود. این توکن هارا می توان روی کیف پول ارزهای دیجیتال ذخیره کرد و خیلی سریع آن هارا به شخص دیگر انتقال داد یا در صرافی های مشخص به فروش رساند.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن