اصول پرورش قارچ

شیوه پرورش قارچ دکمه ای، صدفی و انواع قارچ ها

اصول پرورش قارچ: تمام جوانب کار پرورش قارچ را بایستی از آغاز در نظر گرفت و گام های نخست را محکم برداشت.

بیگ والت: پرورش قارچ عملی است که با عمل صحیح، منجر به موفقیت خواهد شد. دانش و اطلاعات اندک برای این کار تولیدی کافی نیست.

اگر کسی با اطلاعات ناکافی پای بر این عرصه گذارد، یا خود و یا مصرف کنندگان را دچار مشکل میکند.

برای پرورش قارچ سه اصل اساسی وجود دارد که به کمک آنها میتوان در این کار موفق شد؛ این سه اصل عبارتند از:

تهیه بذر خوب، آشنایی با  روش صحیح پرورش قارچ و به دست آوردن بازار های خوب و مطمئن. به یاری این سه اصل مهم، موفقیت در امر پرورش قارچ تا حدود زیادی دست یافتنی خواهد بود. /اصول پرورش قارچ

اصول پرورش قارچ

1- بذر خوب:

بذر خوب همانند یک ستون ساختمان است که اگر خوب و محکم ساخته شود، میتوان به استحکام کل بنا امیدوار بود گام نخست در امر پرورش قارچ تهیه بذری خوب و با کیفیت مناسب است.

این بذر باید باتوجه به نوع و شرایط آب و هوای منطقه پرورش، زمان پرورش و ذائقه مردمی که از محصولات استفاده میکنند، گزینش شود.

انتخاب بد مطمئناً منجر به بروز معضلاتی در امر پرورش و فروش قارچ خواهد شد. /اصول پرورش قارچ

2- پرورش صحیح:

داشتن امکانات و مواد اولیه مناسب به همراه اطلاعات کافی، میتواند تولیدی خوب را نوید بخشد.

پرورش قارچ کاری نیست که بتوان آن را بدون داشتن هیچ گونه پیش زمینه ای عملی یا علمی یا حتی یکی از آنها محقق ساخت. خواندن کتب و جزوات آموزشی، به تنهایی نمیتواند از یک فرد تازه کار، پرورش دهنده ای موفق بسازد.

بلکه این امر زمانی امکان پذیر است که وی، علاوه بر کسب اطلاعاتف به طور عملی نیز در این زمینه فعالیت کند.

همچنین بازدید از سالن های پرورش قارچ نیز میتواند در ایده دهی به افراد و راه اندازی درست سالن آنها موثر باشد.

اگر کسی علم و عمل را با هم درآمیزد، میتواند در نخستین گام، موفقیتی بزرگ نصیب خود کند؛ موفقیتی که دیگان شاید پس از سال ها به آن دست نیافته باشند. آزمایش ایده های نوین، به کار گیری نیروه های بالقوه و استفاده از تجربیات مثبتِ دیگران نیز میتواند راه موفقیت را هموارتر سازد.

برای پرورش صحیح:
باید یک سالن مناسب و تمیز همراه با تجهیزات و وسایل موردنیاز و داربست آماده کنیم. سپس سالن را برای مبارزه با آفت ها ضدعفونی کرد؛  و در مرحله بعد ساخت کمپوست (ترکیب و آماده سازی مواد اولیه ی مورد مصرف در بستر قارچ) است. سپس نگهداری کمپوست است. و و در آخر زمان برداشت محصول و مقدار آن است. /اصول پرورش قارچ

3- بازار فروش مناسب:

آغاز هر کاری، نیاز به مهیا سازی شرایط خاص آن دارد. بعضی از افراد بدون هیچ سابقه کار در زمینه پرورش قارچ و تنها به واسطه تعریف و تمجید دیگران، از همان ابتدا کار تولیدی بزرگی را آغاز کرده، با مشکلات زیادی روبه رو میشوند.

تنها داشتن اطلاعات، نمیتواند راهگشای یک تولیدکننده قارچ باشد. بلکه او باید با کار در زمینه، مسائل عملی آن را بیاموزد، محل های فراوری بذر را بشناسد، راه تهیه موار زاید مناسب را بیابد، محل خرید لوازم را پیدا کند و با سایر رموز حرفه نیز آشنا شود. بی برنامگی، میتواند موجب شکست فرد در مراحل اولیه شود و او را از یک کار تولیدی ارزشمند، منصرف سازد.

یکی از مسائل اساسی در کارهای تولیدی، پیدا کردن بازار فروش مناسب است. شاید برخی افراد بگویند که 50% کار تولید، در فروش نهفته است. این 50%، در نگاه اوّل باور نکردنی به نظر می رسد. ولی وقتی خودتان با مشکلِ پیدا کردن بازار فروش دست به گریبان شدید، به خوبی نسبت 50/50 را بین تولید و بازار فروش لمس خواهید کرد.

برای پیدا کردن بازار مناسب:
شرایط چیدن قارچ ها، اصول بسته بندی و شیوه مختلف عرضه قارچ، بازارهای منطقه ای-استانی-کشوری و جهانی، مهم است. /اصول پرورش قارچ

برچسب ها
نمایش بیشتر
..

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهد!

  Subscribe  
اطلاع از