اخبار

افزایش کلاهبرداری اینترنتی در ایران؛ عدم آموزش درست به شهروندان

سرمایه گذاری بر روی هکرها و پیدا کردن مجرمان بی فایده است.

مقامات انتظامی ایران از افزایش جرایم در فضای مجازی و صدر آن برداشت غیرمجاز اینترنتی در کشور خبر دادند.

وحید مجید، رئیس پلیس فتا (فضای تولید و تبادل اطلاعات)، روز جمعه ۳ آبان در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا با بیان این که برداشت غیرمجاز اینترنتی و کلاهبرداری اینترنتی مصداق بارز «فیشینگ» است، دلیل افزایش چنین جرایمی را بالا رفتن ضریب نفوذ اینترنت در ایران و راه مقابله با برداشت غیرمجاز اینترنتی را «عملیاتی شدن رمز عبور یکبار مصرف» از طریق بانک‌ها دانست.

این سخنان او در حالی است که همزمان با «بالا رفتن ضریب نفوذ اینترنت» در ایران و افزایش کاربران، سرمایه گذاری‌های ضروری برای آموزش‌های مربوط به حفاظت از اطلاعات شخصی در اینترنت صورت نگرفته است و به گفته کارشناسان، یکی از دلایل جرایم اینترنتی، ناآگاهی کاربران درباره حفاظت سایبری بوده است.

در عین حال اما جمهوری اسلامی سرمایه گذاری بزرگی در حملات سایبری سازماندهی شده به کشورهای دیگر انجام داده است.

این اقدامات حکومت ایران در حالی است که برخی از کارشناسان وضعیت بحرانی اقتصاد و شرایط اجتماعی ناشی از آن، و نیز عدم انجام اقدامات لازم برای آموزش شهروندان را دلیل افزایش جرایم اینترنتی می دانند.

زمستان سال گذشته که اعلام شد جرایم اینترنتی در مقایسه با سال پیش از آن، رشدی ۷۱ درصدی داشته است، امیرمحمود حریرچی، جامعه شناس، در این باره گفت که در حال حاضر شرایط اجتماعی و اقتصادی ایران به گونه‌ای است که برخی افراد به دنبال سوءاستفاده از افراد دیگر هستند و فضای مجازی به دلیل اعتماد بیش از اندازه کاربران این فضا به راحتی فرصت کلاهبرداری را در اختیار مجرمان قرار می‌دهد.

او دلیل رشد این جرایم را بالا رفتن ناگهانی تعداد کاربران اینترنت و ناآگاهی بسیاری از آنها درباره امنیت سایبری و حفاظت از اطلاعات در فضای مجازی عنوان کرد.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x