اخبار

اقتصاد دیجیتال؛ آیا ربات‌ها مشاغل را از انسان ها میگیرند؟

آینده اقتصاد؛ ربات های کارمند و انسان های بیکار

آینده اقتصاد چه خواهد شد؟ جدال ربات ها و انسان ها بر سر کار

از چند سال گذشته اقتصاد دیجیتال بر دنیای مشاغل و زندگی حرفه‌ای ما به‌شدت تاثیر گذاشته است. طبق نتایج یک تحقیق، سرعت تغییرات ۱۰ برابر و شدت آن ۳۰۰۰ برابر اولین انقلاب صنعتی است.

روبات‌ها در آینده ممکن است ۵ میلیون شغل را در ۱۵ اقتصاد برتر جهان از بین ببرند. انتظار می رود در اروپا،‌ از هر ۱۰ شغل،‌ ۴ الی ۶ شغل اتوماتیک شود. خطر از دست رفتن مشاغل در کشورهای جنوب اروپا بیشتر است.

در کشورهای عضو گروه بیست، از هر ۵ کارفرما، ۲ کارفرما ادعا می‌کنند که افراد واجد شرایط را برای استخدام پیدا نمی‌کنند. یعنی در اروپا تا سال ۲۰۲۰ میلادی، شاید ۸۲۵ هزار فرصت شغلی خالی بماند.

اتوماسیون مشاغل همچنین باعث خواهد شد که هر کدام از ما در طول زندگی حرفه‌ای خود، ۱۵ الی ۲۰ شغل مختلف داشته باشیم.

انقلاب دیجیتال قابل مقایسه با اولین و دومین انقلاب صنعتی نیست.

نکته جالب درباره انقلاب صنعتی سوم این است که تحولات تکنولوژی و فناوری‌های دیجیتال به‌صورت متمرکز رخ نمی‌دهد، بلکه پراکنده است. در نتیجه می‌توان برای کنترل یا انحصاری کردن آن، تلاش کرد. دولت‌ها می‌توانند این کار را انجام بدهند و تا به حال هم انجام داده‌اند: می‌توانند تحولات غولهای بزرگ اینترنت،‌ مثل آمازون، فیسبوک، تویتر و گوگل را کنترل کنند. اما اگر این کار را انجام دهند، بهره وری را از دست می‌دهند، چون در شبکه‌ای که همه جهان در آن درگیر است حضور نخواهند داشت.»

تاثیر اقتصاد دیجیتال بر صنعت کار

  1. مشاغل دیجیتال؛ نابرابری دستمزد را درپی خواهند داشت.
  2. اقتصاد دیجیتال باعث نابرابری ثروت بین جوامع مختلف میشود.
  3. نسل بعدی نیروی کار به مهارت‌های دیجیتال نیاز دارد.
  4. به قرارداد اجتماعی جدید نیاز داریم.
  5. جهانی شدن؛ یعنی کار کردن با گوشی تلفن همراه

در دهه گذشته اتوماسیون مشاغل در اروپا، افزایش فرصت‌های شغلی در حوزه های علمی، اداری و فنی را به دنبال داشته و باعث از بین رفتن شغل در حوزه ساخت و ساز و کشاورزی شده است.

چاره کار همراه شدن با تکنولوژی است.

آموزش مهارت‌های نرم افزاری به نسل جوان و کسانی که هنوز وارد بازار کار نشده‌اند یکی از نکات مهم و کلیدی برای چشم‌انداز دنیای مشاغل است.
 «امروز، دانش‌آموزان و دانشجویان باید به مشاغل علمی علاقه نشان بدهند. باید مهارت‌های نرم‌افزاری و کدنویسی را یاد بگیرند و بیاموزند چگونه در آینده، محصولاتی را برای اوتوماسیون مشاغل امروز طراحی کنند.»

در حال ایجاد جامعه‌ای هستیم که به آينده متکی است. هیچکس نمی‌خواهد فرزندان یا نوادگانش در شرایط انقلاب صنعتی کار و زندگی کنند. واقعیت این است: ایجاد مشاغل جدید از طریق پلتفرم‌های دیجیتال.»

این دسته از افراد نگران نباشند.

شغل افرادی که در حوزه‌ای مشغول به کار هستند که ربات‌ها در آن کارایی بیشتری دارند،‌ بیش از همه در معرض خطر است. اما این خطر شامل حال مشاغلی نمی‌شود که نیاز به خلاقیت، تخصص و دانش مدیریتی دارد؛ یعنی مشاغلی که نیاز به تعاملات اجتماعی دارند،‌ از عهده روبات بر نمی‌آید.
افرادی که مهارت‌های دیجیتال دارند، می‌توانند در حوزه فناوری‌های بهداشتی که انتظار می رود رونق بگیرد کار پیدا کنند.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x