zolorex
vitrinnet
iraniantraders

irandogebank

UMO-Finance | Innovations

dogeminers

usdsolution stablecryptocapital
اخبار کوتاه

اقتصاد مواد مخدر؛ یک بازی دو سر باخت

ai-trader amadeusbank

ما ایرانی‌ها از نظر جغرافیایی در موقعیت منحصر‌به‌فردی قرار گرفته‌ایم. موقعیتی که گاهی چنان گریبانمان را سفت می‌چسبد که آرزو می‌کنیم که ای‌کاش منحصربه‌فرد نبودیم!

در زمینه مواد مخدر نیز موقعیت ما منحصربه‌فرد است. از یک‌سو در کنارمان کشور دوست و همسایه افغانستان را داریم که بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر افیونی جهان است، از سوی دیگر خیل عظیمی از جمعیت جوان را داریم که به گفته مرکز آمار ایران ۱۲٫۱ درصدشان هم بیکار هستند.

مشکلات اقتصادی، رکود فراگیر، تورم بالا و مناقشات سیاسی که در کشور وجود دارد نیز خود معضلی است که تا به امروز قدم بزرگی در راستای حل آن‌ها برداشته نشده است. تمام این‌ها موقعیت ما را در منطقه و دنیا بیشتر از پیش حساس و منحصربه‌فرد کرده است.

بازار مواد مخدر چگونه بازاری است؟

تنها وجه تمایز بازار مواد مخدر با سایر بازارهای موجود در اقتصاد، غیرقانونی بودن تولید، عرضه و مصرف آن است. این مسئله باعث شده است که تنها عرضه و تقاضا شکل‌دهنده بزرگ و اصلی قیمت در این بازار نباشند، بلکه دولت‌ها و سیاست‌هایشان نیز نقش بسیار تعیین‌کننده و مهمی در قیمت‌ها و وضعیت عرضه و تقاضا داشته باشند.

برای مقابله با عرضه دولت‎ها سعی می‌کنند هزینه زیادی روی نیروهای نظامی خود در مرزها و داخل صرف کنند تا با ورود و توزیع مواد مخدر مبارزه کرده و یا تولید آن را در داخل کشور به‌طور کامل نابود سازند.

در سمت تقاضا هم سعی می‎کنند با اجرای برنامه‌‎هایی در زمینه پیشگیری، درمان و بازتوانی، با مصرف مواد مخدر مبارزه کنند. هزینه‌‎هایی که دولت در طرف عرضه و تقاضا برای مبارزه با مواد مخدر می‎‌پردازد، هزینه‌‎های اقتصادی کشور در زمینه مواد مخدر است.

ممنوعیت استفاده از مواد مخدر

این‌که ممنوعیت استفاده از مواد مخدر برای اقتصاد بهتر است و یا آزادسازی کامل آن همچنان محل مناقشه و بحث است. هرکدام از سیاست‎‌های یاد شده باعث ایجاد رانت و سود برای گروه‌های خاصی می‌شود.

همان طور که جلوتر نیز گفتم آزادسازی ماری‌جوانا تنها باعث افزایش مصرف آن و البته رانت اقتصادی این کالا شد و حتی کسانی که تا پیش از آزادسازی مخالف این سیاست بودند به دلیل رانت به وجود آمده، شروع به تبلیغ مصرف ماری‌جوانا کردند.

اما ممنوعیت مصرف نیز چالش‌های خود را دارد. چالش‌هایی که بعضا به وقایع وحشتناک و جنابت‌های بزرگ در کشورهایی مانند مکزیک منجر می‌شود.

به نظر می‌رسد تا زمانی که این کالا دستخوش بازی‌های سیاسی و رانت‌های اقتصادی است اتخاذ سیاستی درست در مورد مصرف و تولید آن همچنان پیچیده و مبهم خواهد بود.

پرشین دوج کوین
برچسب ها

نظرات کاربران

  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن