دانستنی‌های کسب و کارمقالات آموزشی

الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟

الحاقیه بیمه شخص ثالث در سال ۹۶

الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟

برای این‌که بدانیم الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست در مرحله اول باید بدانیم که هزینه‌ای که شما برای بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه‌تان می‌پردازید بر چه اساسی تعیین می‌شود. دیه کامل یک انسان در ماه حرام در سال ۹۶، ۲۸۰ میلیون تومان و در ماه غیر حرام ۲۱۰ میلیون تومان اعلام شده است و حداقل میزان پوشش برای خسارت‌های مالی به‌اندازه ۷ میلیون تومان تعیین‌شده است؛ البته بیمه‌گزار در صورت تمایل می‌تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر، میزان تعهد شرکت بیمه را افزایش دهد و انتخاب میزان پوشش، بر اساس توانایی مالی و اولویت‌ها به شخص بیمه‌گزار بستگی دارد. می‌توان قیمت شرکت‌های بیمه برای پوشش‌های مختلف را از طریق اپلیکیشن یا وب‌سایت بیمیتو مقایسه و گزینه مناسب را انتخاب کرد. بیمیتو به‌عنوان یک اگریگیتور بیمه امکان استعلام و مقایسه قیمت بیمه شخص ثالث شرکت‌های مختلف را فراهم کرده است.

هرساله قوه قضاییه مصوبه جدیدی را برای مبلغ دیه به بیمه مرکزی ابلاغ می‌کند که ممکن است از سال گذشته بیشتر باشد. در این صورت ما‌به‌تفاوت حق بیمه‌ی بیمه‌گزار نسبت به سال گذشته در قالب الحاقیه بیمه شخص ثالث ابلاغ می‌شود. بیمه‌گزار موظف است که این ما‌به‌تفاوت را بپردازد تا بتواند الحاقیه بیمه شخص ثالث را خریداری کند. در واقع الحاقیه بیمه شخص ثالث، ضمیمه قانونی بیمه شخص ثالث، مبنی بر افزایش تعهدات مالی شرکت بیمه‌گر است.

انواع الحاقیه در بیمه

تعداد و تقسیم‌بندی‌های مختلفی برای الحاقیه‌های بیمه‌ای ذکر شده است، ولی با در نظر گرفتن تمامی موارد می‌توان گفت که در امور بیمه‌ای6 نوع الحاقیه‌ وجود دارد، که 3 نوعِ پرکاربردتر آن عبارتند از: الحاقیه‌ اصلاحی، الحاقیه‌ برگشتی، الحاقیه‌ اضافی و 3 نوع دیگر آن عبارتند از: الحاقیه‌ ابطال، الحاقیه‌ فسخ از طرف بیمه‌گر، الحاقیه‌، فسخ از طرف بیمه‌گذار.

الحاقیه‌ اصلاحی

این نوع از الحاقیه مخصوص اصلاح مواردی است که مربوط به مشخصات موضوع بیمه و یا بیمه‌گذار و موارد مرتبط با آن باشد.
در بعضی مواقع در زمان صدور بیمه نامه برخی از مشخصات مورد نیاز به صورت ناقص و یا اشتباه گزارش یا نوشته می‌شود، که برای اصلاح چنین مواردی با ارائه‌ مستندات مکتوب، الحاقیه‌ اصلاحی صادر می گردد.
به عنوان مثال، مشخصات فرد بیمه گذار یا مشخصات مربوط به خودروی بیمه شده جزء چنین مواردی می‌تواند باشد.
در متن این الحاقیه بر حسب نوع موارد خطا، معمولاً از یکی از کلمات کلیدیِ: “اشتباه کاربر، اشتباه بیمه‌گذار” استفاده می‌شود.

الحاقیه‌ برگشتی

هرگاه به یکی از دلایل:فسخ بیمه‌نامه، کاهش تعهدات بیمه‌گر چه از نوع سرمایه‌ای و چه از نوع تعهدات اضافی، تغییر کاربری و کاهش ریسکِ موضوع بیمه لازم باشد که، حق بیمه‌ای به بیمه گذار بازپس داده شود، از الحاقیه‌ برگشتی استفاده می شود.
به عنوان مثال عودت حق مابقی حق بیمه پس از فسخ بیمه‌نامه می‌تواند جزو الحاقیه‌ برگشتی باشد.
در متن این الحاقیه بر حسب موارد لازم‌التغییر، معمولاً از یکی از کلمات کلیدی: “فسخ، حذف، کاهش” استفاده می‌شود.

الحاقیه‌ اضافی

تمامی مواردی که به منظور اضافه نمودن پوشش های اضافی و یا افزایش دادن تعهدات مالی و جانی در بیمه نامه انجام می‌گیرد، توسط الحاقیه‌ اضافی اِعمال می‌شود.
به عنوان مثال اضافه شدن تعهدات مالی یا جانی در بیمه‌نامه‌ شخص ثالث خودرو، از جمله‌ موارد مربوط به الحاقیه‌ اضافی است.
در متن این الحاقیه بر حسب موارد لازم‌التغییر، معمولاً از یکی از کلمات کلیدی:”پوشش، پوشش های اضافی، سرمایه‌ بیمه‌نامه، موافقت ” استفاده می‌شود.

الحاقیه‌ ابطال

باطل کردن بیمه‌نامه به هر دلیل از طرف بیمه‌گر می‎باشد.
الحاقیه فسخ از سوی بیمه‌گر
الحاقیه‌ فسخ از سوی بیمه‌گذار
در مورد تفاوت فسخ و ابطال بیمه‌نامه از سوی بیمه‌گر لازم است از موارد زیر مطلع باشید:
اگر بیمه‌نامه فسخ شود، حق بیمه تا تاریخ فسخ اخذ می‌گردد و حق بیمه‌ یا وام باقی‌ مانده طبق شرایط فسخِ مندرج در بیمه‌نامه، محاسبه و به بیمه‌گذار عودت داده می‌شود، تمامی خسارات روی داده تا تاریخ فسخ جزو تعهد بیمه‌گر بوده ولی بیمه‌گر نسبت به تمامی خساراتی که پس از تاریخ فسخِ بیمه‌نامه حادث شود هیچ مسئولیتی نخواهد داشت.
در حالت فسخ، تاریخ پایان بیمه‌نامه به تاریخ فسخ آن منتقل می‌گردد.
اگر بیمه‌نامه ابطال شود شرایط زیر اِعمال خواهد شد:
تاریخ پایان بیمه‌نامه به تاریخ شروع آن منتقل می‌شود.
به عبارت دیگر فرض بر این قرار می‌گیرد که چنین بیمه‌نامه‌ای اصلاً صادر نشده است.
به دنبال ابطال بیمه‌نامه هیچ‌گونه خسارتی بر عهده‌ بیمه‌گر نخواهد بود و اگر هم بیمه‌گر مبلغی را قبلاً به عنوان خسارت به بیمه‌گذار پرداخت کرده باشد قابل بازپس‌گیری به شمار خواهد رفت و کل حق بیمه از بیمه‌گذار به صورت نقد یا اقساط قابل دریافت خواهد بود، لذا دقت داشته باشید که در شرایط ابطال بیمه‌نامه تمامی پول از بیمه‌گذار دریافت می‌شود ، ولی در هنگام فسخ بیمه‌نامه مبلغی که اختصاص به مدت باقی مانده‌ بیمه‌نامه دارد به بیمه‌گذار عودت می‌گردد.

سایر شرایط مربوط به الحاقیه‌ها

برای صدور هرگونه الحاقیه‌ای اطلاع‌رسانی مکتوب و مطلع بودن بیمه‌گذار و بیمه‌گر ضروری است.
در مورد الحاقیه‌ اضافی، مدارک و عملیات زیر ضروری است: ثبت درخواست کتبی بیمه‌گذار در دفتر اندیکاتور، ریسک‌سنجی مورد نیاز، بازدیدهای مربوط به بررسی اصالت و سلامت موضوع بیمه و جزییات مربوط به آن (نظیر عکس‌برداری از پوشش سرقت درجای قطعات خودرو و یا مانند عکس‌برداری مربوط به پوشش‌های ریسک قطعات خاص که مورد درخواست بیمه‌گذار است)

کدام ماه‌ها ماه حرام محسوب می‌شوند؟

در میان دوازده ماه تقویم قمری، چهار ماه حرام وجود دارند که به ترتیب رجب، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و محرم می‌باشند. بر اساس شرع اسلام اگر در این چهار ماه فوت ناشی از حادثه رانندگی اتفاق بیفتد، میزان دیه یک سوم از ماه‌های عادی بیشتر است.

آیا لازم است الحاقیه بیمه شخص ثالث دریافت شود؟

بیمه‌گزاران موظفند که حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث را که به‌اندازه یک چهلم دیه کامل یک فرد در ماه حرام است، برای وسیله نقلیه موتوری خود تهیه کنند. بر این اساس تردد وسایل نقلیه فاقدبیمه شخص ثالث ممنوع است و در صورتی که چنین وسیله نقلیه‌ای توسط پلیس راهنمایی و رانندگی شناسایی شود، متوقف و جریمه می‌شود. دریافت الحاقیه شخص ثالث اجباری نیست اما در صورتی که بیمه‌گزار الحاقیه بیمه شخص ثالث را دریافت نکند، در صورت بروز حادثه، شرکت بیمه، میزان تعهد خود نسبت به بیمه‌گزار را بر اساس حداقل پوشش تعیین‌شده در سال گذشته پرداخت می‌کند و ما‌به‌تفاوت خسارت جانی یا مالی، بر عهده بیمه‌گزار خواهد بود.

در صورت عدم دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث، پرداخت ما‌به‌تفاوت میزان پوشش در سال گذشته و سال جاری بر عهده بیمه‌گزار خواهد بود نه شرکت بیمه‌گر.

برای مثال مبلغ تعیین‌شده برای دیه کامل، در ماه حرام در سال ۹۴، ۲۲۰ میلیون تومان بوده است که در سال ۹۵ این میزان به ۲۵۳.۳ میلیون تومان افزایش یافته است. در صورتی که بیمه‌گزاردر ماه حرام موجب خسارت جانی شود، در صورتی که الحاقیه بیمه شخص ثالث را خریداری نکرده باشد، پرداخت ما‌به‌تفاوت ۳۳.۳ میلیون تومانی بر عهده خود شخص خواهد بود.

الحاقیه بیمه شخص ثالث را چگونه باید خرید؟

بعد از اعلام نرخ جدید دیه در هرسال، الحاقیه در دسترس عموم قرار می گیرد. برای تهیه الحاقیه بیمه شخص ثالث، بیمه‌گزاران می‌توانند به دفاتر و نمایندگی‌های بیمه شخص ثالث مراجعه کنند و با پرداخت هزینه‌ای ناچیز الحاقیه بیمه شخص ثالث خود را دریافت نمایند. همچنین می‌توان با تماس تلفنی با نمایندگی بیمه، الحاقیه بیمه شخص ثالث را خریداری نمود.

الحاقیه بیمه شخص ثالث را می‌توان از نمایندگی دیگری جز نمایندگی صادر‌کننده بیمه شخص ثالث خرید؟

بهترین حالت این است که بیمه‌گزار به دفتر نمایندگی بیمه‌ای که از آن بیمه شخص ثالث خود را تهیه کرده است مراجعه کند. در صورت عدم دسترسی به دفتر نمایندگی قبلی، بیمه‌گزار باید برای دریافت الحاقیه به نمایندگی مرکزی همان بیمه مراجعه کند.

همچنین برخی از شرکت‌های بیمه، امکان خرید اینترنتی الحاقیه بیمه شخص ثالث را نیز برای بیمه‌گزاران فراهم آورده‌اند. با روش آنلاین، بیمه‌گزاران می‌توانند با مراجعه به وبسایت این شرکت‌ها هزینه الحاقیه بیمه شخص ثالث را به صورت اینترنتی پرداخت کرده و الحاقیه بیمه شخص ثالث خود را چاپ نمایند.

الحاقیه بیمه شخص ثالث در سال ۹۶

به نقل از مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه بیمه مرکزی، نمن‌الحسینی، از سال ۹۶ دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث منتفی خواهد شد. از مزیت‌های این قانون جدید این است که لازم نیست مانند سال‌های قبل بیمه‌گزار برای افزایش تعهدات بیمه‌گر هزینه‌ای بپردازد تا الحاقیه بیمه شخص ثالث مطابق با نرخ جدید دیه را دریافت کند. بر این اساس در صورت افزایش نرخ دیه میزان تعهدات شرکت‌های بیمه به صورت خودکار افزایش خواهد یافت و بیمه‌گزاران نیازی به دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث نخواهند داشت و از این طریق دغدغه بیمه‌گزاران رفع خواهد شد. زین پس ما‌به‌تفاوت نرخ دیه را صندوق خسارت‌های بدنی خواهد پرداخت.

از سال ۹۶ الحاقیه بیمه شخص ثالث حذف شده است و شرکت‌های بیمه‌گر در صورت تغییر نرخ دیه موظفند که تعهدات خود نسبت به سقف پوشش را افزایش دهند.

[votes: 0 Rating: 0]
تلگرام بیگ والت اینستاگرام بیگ والت

برچسب ها
بیمه

میلاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ [email protected] آیدی تلگرام در حال حرکت به سمت جلو با تمام ❤

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن