طرح توجیهی

الکل سازی و تولید الکل طبی برای مصارف بهداشتی

تولید اتانول طبی برای مصارف ضدعفونی

فرصت سرمایه گذاری راه اندازی کارخانه الکل سازی و تولید الکل بهداشتی

اتانول یا الکل اتیلیک یا اتیل الکل یا الکل میوه با فرمول C۲H۵OH ترکیب شیمیائی با بوی خاص و آتش‌گیری است که در نوشیدنی‌های الکلی وجود دارد. این الکل همان ماده‌ای است که دارای خاصیت مست‌کنندگی است و در نوشیدنی‌های الکلی با درصدهای مختلف پیدا می‌شود. علاوه بر این در صنایع مختلف کاربرد فراوان دارند. این کاربردها در عطر‌ها و ادکلن‌ها و همچنین در وانیل و همچنین به عنوان سوخت در برخی ماشین‌های جدید می‌باشد. از این الکل در صنایع عطر سازی و برخی دهان‌شویه‌ها هم استفاده می‌کنند.

مخمر آبجو، یا مخمر نانوایی قارچی است که با جوانه‌زدن تکثیر می‌شود، اگر این قارچ در مجاور یک ماده قندی تخمیر شود، موادی از خود خارج می‌کند که خاصیت آنزیمی داشته و موجب دگرگونی قند می‌شود. در بین قندها، فروکتوز یا قند میوه به فرمول C۶H۱۲O۶ است که در میوه‌های شیرین و انگور وجود دارد که پس از تخمیر باعث ایجاد الکل و گاز دی‌اکسید کربن می‌شود.

اتانول برای انسان از دوران باستان شناخته شده بود، زیرا این ماده، جزء اصلی مشروبات الکلی است. جداسازی آن به صورت اتانول نسبتاً خالص احتمالاً اولین بار توسط جابر بن حیان که صنعت تقطیر را گسترش داد، انجام شده‌است. البته بیشتر گمان می‌رود که اتانول خالص توسط ابوبکرمحمدبن زکریای رازی دانشمند ایرانی تولید شده باشد.

الکل طبی یا متانول در پزشکی برای ضد عفونی بدن به کار برده می‌شود، سفید رنگ است و در تماس با پوست مشکلی ایجاد نمی‌کند. متاسفانه گزارش‌ها حاکی از این است که عده‌ای افراد سودجو با ترکیب وایتکس با الکل صنعتی رنگ آن را تغییر می‌دهند و به جای الکل طبی در بازار عرضه می‌کنند. برای اطمینان خاطر بهتر است الکل مناسب را از مراکز معتبر تهیه کنید.

الكل اتیلیک به دو روش کلی تخمیر هیدروکربورها و روش سنتز نفتی انجام میگیرد.
در ایران الکل از چغندر، سیب زمینی، گندم، انگور و … بر اساس ماده موجود هر فصل تولید میشود.

موارد استفاده از الکل سفید (الکل طبی)

 1. از الکل سفید مطلق میتوان در آزمایشات مختلف آزمایشگاهها بعنوان ماده اصلی فرایند آزمایشی استفاده نمود.
 2. از الکل طبی میتوان بعنوان ضد عفونی کننده برای نابودی میکرو ارگانیسم های پروتئینی استفاده نمود.
 3. از الکل طبی میتوان بعنوان تمیز کننده جوش های خشک شده بروی سر و همچنین برای از بین بردن برخی قارچ های پوستی هم با استفاده از پنبه بهره برد (در صورت حساسیت پوستی حتما با پزشک خود مشورت نمائید.)
 4. از الکل سفید در صنعت برای تولید ادکلن ، تولید ضد یخ و امثال اینها هم استفاده میشود.
 5. آخرین نوع استفاده غیر مجاز این نوع اتانول ، مصرف خوراکی ست که در ایران جرم شناخته شده و طبق قوانین شرع گناه و حرام میباشد.

از الکل سفید میتوان در منزل بعنوان ضد عفونی کننده در موارد زیر استفاده نمود:
برای تمیز نمودن گوشی تلفن همراه، قطعات کامپیوتر، پاک نمودن میز آرایش که مواد آرایشی روی آن اثر گذاشته باشد، پاک نمودن اثر مات کننده های شیشه ها هنگامی که آنرا از شیشه جدا میکنید، تمیز نمودن قطعات چرخ گوشت، تمیز نمودن کف زیرین اتو بخار، تمیز نمودن رویه اجاق گاز های توکار، تمیز نمودن داخل ماکرو ویو و انواع فر و دهها مورد دیگر استفاده نمود.

روش سنتزی تولید الکل اتیلیک

در روش نفتی از طریق ترکیب گازسنتز حاوی هیدروژن و منواکسید کربن و یا ترکیب اتیلن با آب در شرايط خاص صورت میگیرد. این روش بدلیل استفاده از تکنولوژی خاص آن که در ایران وجود ندارد و از طریق تهیه ماشین آلات ولوازم خارجی مربوط به اجرای این نوع تکنولوژی وابستگی ارزی زیادی را برداشته و تاکنون نتوانسته است جای پای مناسبی برای عرضه شده برای خود باز نماید. خصوصا در کشورهایی نظیر ایران که مواد قندی و هیدروکربوری بعلت کشاورزی بودن آنها فراوان بوده و می توانند برای این منظور مورد استفاده قرار گیرند.

الکل سازی به روش تخمیری

روش دیگر تولید اتانول که در جهان و در کشورهای درحال توسعه رایج بوده و مناسب سرمایه گذاری بصورت صنایع کوچک است روش تخمیری مباشد. در این روش عمدتا مواد اولیه را محصولات نشاسته ای و قندی نظیر غلات، سیب زمینی، باگاس نیشکر و ملاس چغندرقند ( قبل از ورود به دستگاه استفن ) و محصولاتی نظیر آنها تشکیل داده که از طریق تخمیر هیدروکربورهای مشتق از مواد قندی ونشاسته ای محصولات میتوان اقدام به تولید الکل اتیلیک نمود. درحال حاضر با توجه به وجود تعداد زیاد کارخانه قند از چغندرقند و چند واحد بزرگ قند از نیشکر در کشور ملاس چغندرقند و باگاس به وفور وجود داشته و می تواند مورد استفاده واحدهای الکل کشی بعنوان ماده اولیه قرار گیرد.

ماشین آلات و تجهیزات داخلی الکل سازی

از نظر ماشین آلات نیز باید گفت که قسمت اعظم ماشین آلات مورد نیاز قابل تامین و ساخت در داخل کشور بوده و تنها قسمت تجهیزات و ماشین آلات تقطیر نهائی خارجی خواهد بود که خرید آن به آسانی صورت گرفته و وابستگی خاصی ایجاد نمی نماید. لذا با مقایسه راحتی و وفور تامین مواد اولیه و ماشین آلات روش مناسب تولید الکل اتیلیک، درحال حاضر برای ایران با استفاده از ملاس چغندرقند یا باگاس نیشکر، روش فرمانتاسیون می باشد.

روش های مختلف تخمیر و الکل سازی

این روش نیز خود به ٣ صورت روش مداوم و روش غیرمداوم و روش نیمه مداوم تقسیم میگردد.
کارخانجات بزرگ دارای سیستم کانتینیوس (مداوم) بوده و اقدام به ورود ماشین آلات کامل از خارج نموده اند. در این روش کلیه اعمال فرایند بصورت اتوماتیک و سری انجام میگیرد و به دلیل استفاده از ماشین آلات تمام اتوماتیک و سیستمهای کنترلی دارای قیمت بالایی میباشد در روش غیرمداوم، با استفاده از تجهیزات ابتدائی تولید بصورت بچ انجام میشود که بدلیل راندمان و ظرفیت پایین از نظر اقتصادی برای یک واحد تولیدی مقرون بصرفه نمی باشد. روش سوم یا نیمه مداوم از ترکیبی از دو روش فوق بوجود آمده و دارای مزایای خاصی میباشد در این روش ضمن آنکه قیمت ماشین آلات خصوصا ماشین آلات تقطیر نهائی بمیزان قابل توجهی کاهش مییابد می توان محصول با کیفیت مناسب نیز عرضه نمود ویا سیستم مداوم (کانتینیوس)به رقابت پرداخت.

ماده اوليه تهيه اتانول به روش تخميري

تركيبات قنددارتركيبات نشاسته‌دارتركيبات سلولزي
ملاس نيشكرغلات (گندم ـ ذرت)چوب
ملاس چغندر قندسيب‌زمينيضايعات كشاورزي
ميوه و سر درختي‌هابرنجضايعات جنگل‌ها
خرماديگر محصولات ريشه‌ايزباله‌هاي جامد شهري
هندوانهكاغذ بازيافتي
انواع مواد اولیه برای تولید الکل

مواد اوليه قنددار معمولاً بطور مستقيم توسط ميكروارگانيسم‌ ها به اتانول تبديل مي‌شوند، در حالي كه نشاسته و سلولز ابتدا بايد هيدروليز شده و به قند تبديل گردند و سپس در فرآيند تخمير تبديل به اتانول شوند.

توليد الكل از تركيبات قنددار

هم اكنون اين گروه مهمترين ماده اوليه توليد الكل در ايران است. از بين اين گروه ملاس (چغندر قند و نيشكر) مهمترين منبع هيدروكربني ارزان قيمت است. ملاس در كارخانجات توليد قندوشكراز چغندرقند و نيشكر بوجود مي‌آيد كه حاوي حدود 36% قند قابل تبديل به الكل است. (در مورد ملاس چغندر ميزان قند 51 درصد است) در اين فرآيند، ابتدا ملاس با آب رقيق شده و سپس بوسيله مخمر تخمير و تبديل به الكل مي‌گردد.

تولید الکل
مراحل تولید الکل از ملاس چغندر

از نظر تئوري، از هركيلوگرم شكر موجود در ملاس، 511 گرم الكل قابل توليد است. ليكن راندمان فرآيند در عمل بخاطر توليد محصولات جانبي نظير ميكروارگانيسم‌ها و بعضي از محصولات شيميايي ديگر كمتر بوده و بين 400 تا 460 گرم الكل از هر كيلوگرم شكر خواهد بود. بنابراين بطور تئوري مي‌توان گفت كه هر 15ـ14 كيلوگرم ملاس نيشكر حدود يك كيلوگرم الكل توليد مي‌نمايد. ميكروارگانيسم (مخمر) مورد استفاده در فرآيندهاي صنعتي توليد اتانول از ملاس، از گونه مخمر خمير مايه نانوايي Baker’s yeast يا Saccharomyces cerevisiae اســت.

توليد الكل از تركيبات نشاسته‌دار

توليد الكل از تركيبات نشاسته‌دار نظير ذرت، سيب‌زميني و گندم معمولاً در دو مرحله (همزمان و يا متوالي) صورت مي‌گيرد.
نشاسته يك پليمر از منومرهاي گلوكز است. و.اكنش مرحله اول كه شكستن اين پليمر به منومرهاي اوليه آن است، به دو روش اسيدي و آنزيمي قابل انجام است. در روش اول عموماً اسيد سولفوريك و روش دوم آنزيم آلفا ـ آميلاژ براي هيدروليز نشاسته بكار مي‌رود.
با توجه به قيمت مناسب آلفا ـ آميلاژ و راندمان بالاي روش آنزيمي، روش اسيدي تقريباً در دنيا منسوخ شده است.
در مرحله دوم كه شباهت بسياري به فرآيند توليد الكل از تركيبات قندي دارد،گلوكز حاصله در مرحله اول توسط مخمرها به الكل تبديل مي‌شود.

توليد الكل از تركيبات سلولزي

تركيبات سلولزي نظير چوب، ضايعات جنگلي، ضايعات كشاورزي و كاغذ بازيافتي، حاوي ليگنو سلولز است. توليد الكل از تركيبات ليگنوسلولزي در دو مرحله صورت مي‌گيرد. در مرحله اول كه هيدروليز نام دارد، زنجيره پليمرهاي سلولز و همي سلولز به منومرهاي آنها شكسته شده و محلول قند حاصله در مرحله دوم تخمير مي‌گردد. هيدروليز ليگنوسلولز مي‌تواند به دو روش اسيدي و يا آنزيمي انجام گيرد.

کد های آیسیک مرتبط با الکل طبی

الکل صنعتی : 24112611
انواع الکل اتیلیک از مواد تخمیر شده: 15511110
الکل اتیلیک از ملاس چغندر قند: 15511112
الکل اتیلیک از ملاس نیشکر: 15511113
الکل اتیلیک از خرما: 15511114
الکل اتیلیک از هندوانه: 15511115
الکل اتیلیک از گندم: 15511116

بازار فروش الکل

همانگونه که مشخص است اتانول از جمله کالاهائی است که از نظرتولید،فروش وقیمت تحت نظارت شدید دولت بوده وبا برچسب اداره اموراقتصادی ودارائی (باندول)فروخته میشود. بنابراین این کالا ازنظر فروش با سایر کالاها متفاوت است واز نظرقیمت نیز نمیتواند دررقابت قرارگیرد. قیمت اتانول تحت کنترل قیمت گذاری است وباقیمت تعیین شده بفروش میرسد. بعلت استفاده های غیراصولی که ازاین محصول ممکن است بعمل آید،خریداران برای کارخانه بایستی کاملا معین بوده ویا سهمیه های متناسب با مصرف کالا به آنها فروخته شود. خریداران این محصول داروخانه ها یا مراکز درمانی، بیمارستانها، آزمایشگاههای پزشکی و مراکز مشابه می باشند.

بازاریابی و فروش الکل تولیدی

در زمینه تولید اتانول (الکل طبی) می توان از روش های مختلف بازاریابی استفاده نمود ، تبلیغات تلویزیونی ، استفاده از بنر های و تیزر های تبلیغاتی ، استفاده از چاپ پوستر های تبلیغاتی و ارائه روش های تبلیغاتی دیگر برای جذب بازار فروش جزئی و استفاده از روش فرد به فرد برای فروش کلی محصولات در بازار داخلی .

دریافت مجوز های قانونی مورد نیاز

جواز تاسیس مجوزی است که جهت احداث ساختمان، تاسیسات و نصب ماشین آلات بنام اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی (زراعی ، باغی ، شیلاتی ، دام و طیور، جنگل و مرتع) صادر میگردد.

پروانه بهره برداری مجوزی است که پس از اتمام عملیات ساختمان و تاسیسات و نصب ماشین آلات جهت تولید بنام اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی وسایر صنایع روستایی صادر می گردد.

مراحل صدور جواز تاسیس الکل سازی

 1. پذیرش درخواست متقاضی صدور جواز تأسیس فعالیتهای صنعتی و تکمیل پرونده توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و یا مدیریت صنایع کشاورزی و روستائی استان
 2. بررسی پرونده از نظر مدارک و تطبیق با مصادیق والویتهای سرمایه گذاری در واحد صدور مجوز مدیریت صنایع کشاورزی و روستائی
 3. تکمیل پرسشنامه جواز تاسیس ( فرم شماره یک ) توسط متقاضی
 4. ارسال پرونده منضم به فرم شماره یک به اداره مربوطه بمنظور بررسی ، اصلاح و تائید فرم پرسشنامه جواز تاسیس با استفاده از اطلاعات طرحهای موجود ، طرحهای تیپ و تجربیات کارشناسی و ارجاع پرونده به مدیریت
 5. ارجاع پرونده توسط مدیریت به واحد صدور مجوز جهت مراحل صدور جواز تأسیس

مراحل صدور پروانه بهره برداری الکل سازی

 1. تکمیل فرم درخواست پروانه بهره برداری توسط متقاضی و تائید و ارسال آن توسط جهاد کشاورزی شهرستان به مدیریت
 2. ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز جهت بازدید کارشناسان (کارشناس تخصصی و کارشناس نواحی صنعتی و کارشناس تولید) با هماهنگی روسای ادارات تخصصی
 3. تائید رئیس اداره تخصصی و ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز
 4. اخذ استعلام از ادارات ذیربط
 5. تهیه پیش نویس پروانه بهره برداری و تائید مدیریت
 6. صدور پروانه بهره برداری و ارسال رونوشت به بخشهای ذیربط.

قیمت خط تولید اتانول و الکل سازی

قیمت خط تولید الکل بسته به ظرفیت بسیار متفاوت می باشد.
توجه به این نکته حائز اهمیت است که الکل در سطح کارگاهی و کوچک امکان تولید ندارد و با قیمت های کم نمی توان الکل در سطح کوچک و کارگاهی تولید نمود. برای تولید الکل به چند میلیارد سرمایه نیاز است و قیمت ها بستگی به ظرفیت و تناژ تولید دارد. ذکر این نکته ضروری است که قیمت ماشین آلات و تجهیزات داخلی با توجه به هزینه تولید پایین در ایران نسبت به کشورهای اروپایی از قیمت ماشین آلات اروپایی کمتر می باشد و همچنین با توجه به کیفیت پایین برخی ماشین آلات و تجهیزات چینی، ماشین آلات ساخت داخل عموما از برندهای ضعیف چینی قیمت و کارایی بیشتری دارند.

3.4 5 آراء
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x