مقالات آموزشی

انتخاب شغل مناسب شما به نظر مشاوران و روانشناسان

چطور شغل مناسب خود را پیدا کنیم؟

اکثر مردان و زنان آرزو دارند بعد از گرفتن مدرک، وارد بازار کار شوند و شغل مناسب و مورد دلخواهشان را پیدا کنند اما این روزها خبری از کسب و کار مناسب نیست و به همین دلیل مردم از مهارت و تخصص در انتخاب شغل چشم‌پوشی می‌کنند.

برای این که مسیر زندگی‌تان را درست طی کنید و به موفقیت برسید، باید شغل مناسب روحیه خود را برگزینید. نکاتی را در نظر بگیرید تا شغلی مناسب انتخاب کرده و راه خود را زودتر پیدا کنید.  مشاوران و روانشناسان پیشنهادهایی برای انتخاب شغل مناسب دارند که در ادامه می‌خوانید.

داشتن استعداد و مهارت 

مهارت اکتسابی است و استعداد انتسابی. تحقیقات نشان می‌دهد انسان از انجام کاری که استعداد دارد بیشتر لذت می‌برد. بنابراین اولویت با استعداد است. انسان‌های بااستعداد قطعاً مهارت‌های لازم در کار را کسب می‌کنند. در انتخاب شغل حتماً به استعداد توجه کنید و مطمئن باشید اگر شغلی متناسب با استعدادتان انتخاب کنید حتماً مهارت‌های لازم را کسب می‌کنید.

برای انتخاب شغل مناسب چه می‌خواهید؟

چه می‌خواهید؟ سؤال مهمی در انتخاب شغل است. افراد ابتدا باید سؤالاتی چون چه کاری را دوست دارند؟ و دستمزد چقدر برایشان اهمیت دارد؟ را مطرح کنند. این اولویت‌بندی‌ها در انتخاب شغل مناسب کمک می‌کند. وقتی بدانید اول علاقه برایتان اهمیت دارد و بعد پول و دستمزد، شغلی را متناسب با احساسات و علایق‌تان انتخاب می‌کنید و این موضوع موجب شادی‌تان می‌شود.

اولویت‌بندی در انتخاب شغل مناسب

همه مردم در زندگی اولویت‌هایی دارند. وقتی اولویت‌های زندگی‌تان را مشخص کنید حتما در انتخاب شغل مناسب کمکتان می‌کند. به‌طور مثال: به دنبال درآمد زیاد هستید یا درآمد کم؟ به دنبال آرامش هستید یا به دنبال معروف شدن و شلوغی؟ و… یا اینکه اگر فردی اجتماعی هستید و حضور در اجتماع و دورهمی‌های دوستان یا همکاران برایتان اولویت دارد، سراغ شغلی می‌روید که بیشترین ارتباط اجتماعی را با دیگران داشته باشید. بنابراین توجه به این نکته در انتخاب شغل اهمیت زیادی دارد.

افزایش تخصص و دانش

علم و دانش در حال پیشرفت است و هر روز بخش‌های جدیدی از تکنولوژی رونمایی می‌شود. بنابراین انسان در هر حال باید مشغول یادگیری مهارت و افزایش تخصص باشد. بعد از انتخاب شغل، نباید علم و دانش‌اندوزی را فراموش کرد. پس اگر می‌خواهید در شغلتان پیشرفت کنید بهتر است از فرصت‌ها استفاده کنید و همواره به‌دنبال علم‌اندوزی و افزایش دانش‌تان باشید.

فراگیری تخصص اگر به روش استاد شاگردی باشد مسلماً شخص از دانش روز کمتر بهره می‌برد. اگر برنامه منسجمی برای آموزش در کشور داشته باشیم آینده نوین و توسعه یافته تری خواهیم داشت.

مراحل عملی برای مشخص کردن نوع کار مناسب برای شما

  1. مهارت های خود را تجزیه و تحلیل کنید.
  2. 10 تا از معیارهای برتر شغل خود را بررسی کنید.
  3. روی عناصر شغلی تمرکز کنید. مانند “من به دنبال شغلی هستم که شامل این مهارت ها، این دانش ها و این شیوه کار باشد”.
  4. از تجربه های گذشته استفاده کنید. معمولاً آنچه لازم است روش جدیدی از ترکیب ایده ها و تجربه گذشته است.
  5. قبل از جستجوی شغل درباره آن تحقیق کنید و به اطلاعات دست به دست شده اعتماد نکنید.
  6. از تفکر سریع بله/خیر خودداری کنید. وقتی آخرین بار در مورد یک کار جالب شنیدید، چقدر سریع دلیلی برای گفتن “نه” به ایده پیدا کردید؟
  7. پیام خود را درست مطرح کنید. یاد بگیرید که چگونه می توانید آنچه را که هستید و کارهایی که انجام می دهید را به صورت کوتاه و متمرکز بیان کنید.

نتیجه گیری در انتخاب شغل مناسب

پس از در نظر گرفتن تمامی این موارد شما می‌توانید شغل رویایی و مورد علاقه خود را انتخاب کنید، توجه داشته باشید که افرادی در شغل خود موفق بوده و به پیشرفت‌های عالی دست می‌یابند که از سنین جوانی بر روی آن تمرکز کرده وقت خود را صرف کار‌های متفرقه نمی‌کنند.

هرچه دیرتر شغل مورد علاقه خود را انتخاب کنید، بازه زمانی طولانی تری را باید صرف رسیدن به دانش و مهارت مورد نیاز و موفقیت در آن شغل کنید.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x