مقالات آموزشی

اندیکاتور Indicator چیست؟ انواع اندیکاتور تحلیل معاملات

Trend indicator

تحلیل تکنیکال به کمک اندیکاتور یک روش نموداری تحلیل بازار و تحلیل قیمت سهام است.
در تحلیل تکنیکال قیمت سهام، وظیفه اصلی بر عهده اندیکاتورها است.
اسیلاتورها، میانگین‌های متحرک، استوکستیک‌ها، زیگزاگ، مک‌دی، آر اس آی، ام اف آی، ADX, ATR، CCI و… همگی جزء گروه اندیکاتورها هستند.

در تحلیل تکنیکال، اندیکاتور تکنیکال یک محاسبه گر ریاضی مبتنی بر تاریخچه قیمت، حجم، یا (در مورد قرارداد آتی) قرارداد اختیار معامله اطلاعات مربوط به زمان قراردادها است که هدف آن پیش بینی روند بازار مالی است.

تعریف و مفهموم اندیکاتور Indicator

اندیکاتورھا عبارتنداز مجموعه ای از فرمولھا و ابزارھای ریاضی که به تحلیلگر کمک میکنند تا جھت روندجاری در بازار را بھتر تشخیص بدھد و نقاط ورود و خروج دقیق تری را شکار نماید. همچنین از دام عواطف و احساسات انسانی رھا گشته و معاملات خود را حتی الامکان بصورت روباتیک و ماشینی انجام بدھد.

به‌صورت جامع‌تر، اندیکاتورها توابع ریاضی هستند که براساس فرمول‌های خاص در جهت تحلیل قیمت سهام یا تحلیل شاخص‌های بازار به‌وسیله ابزارهای گرافیکی ترسیم و مورد استفاده قرار می‌گیرند. داده‌های ورودی اندیکاتورها از داده‌های قیمت، حجم معاملات و تغییرات آن‌ها در روزهای گذشته تشکیل می‌شود. در هر بازه زمانی اطلاعات قیمت آغاز (Open)، پایان (Close)، سقف (High)، کف (Low) یا تعدادی از مجموع این موارد در شکل‌گیری اندیکاتور دخالت دارند.

اندیکاتورها از نظر نوع نمایش:

 1. Trend: روند بازار یا جهت بازار را نشان می‌دهد. این روند می‌تواند افزایشی، کاهشی یا خنثی باشد. شاخص حرکت جهت‌دار یک نمونه از اندیکاتورهایی است که روند صعودی و نزولی را مشخص می‌کند. همچنین انواع میانگین‌های متحرک، شاخص رگرسیون خطی و شاخص روند قیمت و حجم، نمونه‌هایی از اندیکاتورهای تِرند هستند.
 2. Oscillators: اسیلاتور یا نوسانگرها ابزارهایی برای تشخیص روند جاری و محدوده بیش خرید و بیش فروش هستند و هدفشان درک و سنجش میزان هیجان خریداران و فروشندگان است و ما را از میزان هیجان خریدوفروش حاضر در معاملات آگاه کنند.
 3. Volumes: برای تشخیص حجم و ارزش معاملات کاربرد دارند.
 4. Bill Williams: اندیکاتورهای تجاری بیل ویلیامز برای تشخیص جابجایی سطوح قیمتی روند مورد استفاده قرار می‌گیرند. (مجموعه‌ای از اندیکاتورهایی که بیل ویلیامز خالق آن‌ها بوده و به احترام تلاش‌های وی در یک خانواده قرار گرفته‌اند.)

انواع اندیکاتورهای نشانگر روند Trend indicator

 1. Parabolic SAR: با استفاده ازپارابولیک SAR معکوس سازی انجام میشود و نقاط بهینه برای ورود به بازار را پیدا خواهید کرد.
 2. SMA: نشان دادن میانگین داده های قیمت برای شناسایی یک روند و درک زمان پایان آن
 3. Sentiment: این خط برای ارزیابی آنچه معامله گران در حال حاضر ترجیح می دهند انجام دهند در نتیحه معامله با افزایش یا کاهش قیمت دارایی همراه خواهد بود.
 4. Bollinger Bands: بولینگر باند مسیر یک روند را ردیابی کرده و نقاط معکوس را با نوارهای بولینگر پیدا میکند و به شما هشدار میدهد.
 5. EMA: از میانگین متحرک EMA برای شناسایی سریع تر روند استفاده میشود.
 6. Ichimoku Cloud: ابر ایچیموکو جهت یک روند را تعیین میکند و با استفاده از این ابزار انواع مختلفی از سیگنال ها را برای افتتاح یک تجارت دریافت خواهید کرد.
 7. ZigZag: زیگ زاگ برای تجزیه و تحلیل دقیق تر تغییرات قیمت یک دارایی استفاده میشود و معمولاً به عنوان یک شاخص ثانویه کاربرد دارد.
 8. WMA: به کمک این شاخص میتوان قیمت ها را وزن کرد تا به راحتی روند دامنه قیمتی را که انتخاب می کنید برای شما محاسبه شود.
 9. Average Directional Index: از شاخص متوسط جهت دار ADX برای تعیین جهت و قدرت یک روند و پیدا کردن نقاط معکوس قیمت استفاده میشود.
 10. Alligator: مانند تمساح باید منتظر باشید تا وضعیت روند ایجاد شده مشخص شود و بهترین نقاط ورود به بازار را با استفاده از این شاخص پیدا کنید.

اهمیت زمان در استفاده از اندیکاتورها

در هنگام استفاده از اندیکاتورها به بازه زمانی دقت کنید زیرا بسیار مهم است و استفاده از اندیکاتور در بازه های زمانی مختلف داده های متفاوتی نشان خواهد داد، نمایش یک روند بدون مشخص بودن بازه زمانی بی معنی است.

از کدام کدام بازه زمانی باید استفاده کنم تا بهترین نتیجه را بگیرم؟
این بستگی به رویکرد معاملاتی شما دارد، خواه یک معامله گر روزانه، در حال چرخش یا موقعیتی کار میکند.

 • معامله گران روزانه، معمولاً در بازه زمانی 30 دقیقه‌ای تحلیل خود را انجام میدهند.
 • معامله گران نوسانگر که از تغییرات لحظه‌ای قیمت سود میبرند در بازه زمانی 1-4 ساعته معامله میکنند.
 • معامله گران موقعیت یاب در بازه زمانی 4 ساعته و بالاتر قرار دارند و فقط زمانی که موقعیت را مناسب ببینند معامله را آغاز میکنند و همیشه در حال چرخش برای یافتن موقعیت مناسب هستند.

کاربرد اندیکاتورها در روند معاملات

برای انجام معاملات دقیق تر باید با انواع توابع ریاضیاتی آشنا باشید چون تغییرات قیمت و روند براساس فرمول‌های خاص ریاضی انجام میگیرند در نتیجه اگر ریاضیدان و تحلیلگر ماهری باشید میتوانید معامعلات موفق تری داشته باشید اما این کار بسیار سخت، طاقت فرسا و نیارمند تجربه و مهارت است.
برای رفع این مشکلات و سهولت در معاملات اندیکاتورها به وجود آمدند که تحلیل قیمت سهام یا تحلیل شاخص‌های بازار را محاسبه کرده و به وسیله ابزارهای گرافیکی ترسیم و برای استفاده شما به نمایش گذاشته خواهند شد. این ابزارها تقریباً کار را برای معاملاه‌گران راحت کرده و مانند ربات و به صورت اتوماتیک میتوانید با توجه به اندیکاتورها معاملاتی با سطح موفقیت بالا رقم بزنید.

کاربرد اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال

اندیکاتورهای تکنیکال بخش اصلی تحلیل تکنیکال هستند و به‌طور معمول به عنوان یک الگوی نموداری به منظور پیش بینی روند بازار طراحی شد اند. اندیکاتورها به‌طور کلی بر روی داده‌های نمودار قیمتی جای گذاری می‌شوند تا نشان دهند که قیمت به کجا می‌رود یا این که قیمت در وضعیت «اشباع فروش» یا «اشباع خرید» قرار دارد.

هدف از به کار بردن اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال، یافتن فرصت‌های بیشتر کسب سود است. یک اندیکاتور می‌تواند با محاسبات خود، نقاطی که احتمال برگشت قیمت یا تغییر روند وجود دارد را مشخص کند. در تحلیل های تکنیکال معمولاً از ادغام چند اندیکاتور و اسیلاتور برای دستیابی به موفقیت بیشتر استفاده میشود.

اندیکاتورهای تکنیکال بسیاری توسعه داده شده‌اند و انواع جدید آن به وسیله معامله گران با هدف به دست آوردن نتایج بهتر، ابداع شده‌اند. اندیکاتورهای جدید اغلب بر روی تاریخچه قیمت و اطلاعات حجم شبیه‌سازی می‌شوند تا بررسی شود آنها در رخدادهای آینده ای که پیش بینی کرده بوده بودند چقدر مؤثر بوده‌اند.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x