انواع حسابدار از نظر نوع فعالیت

شخصی است که عملیات حسابداری را در موسسات و سازمانها انجام می‌دهد.

حسابداری از نظر نوع فعالیت به پنج بخش تقسیم می شود.

    • حسابداری شرکت های خدماتی
    • حسابداری شرکت های بازرگانی
    • حسابداری شرکت های پیمانکاری
    • حسابداری شرکت های تولیدی
    • حسابداری شرکت های بازرگانی خارجی

انواع حسابدار

که حسابداری هر یک از این شرکتها با تفاوتهایی همراه است .
حسابداری شرکت های خدماتی : اولین شرکتی که از نظر حسابداری به عنوان شرکت ساده شناخته می شود، شرکت های خدماتی هستندکه شرکت های خدماتی عموماً در ازای ارائه خدمات درآمد کسب می کنند مثل بیمارستانها، آژانس های هواپیمایی، شهرداری ها ، آژانس های تاکسی و امثال اینها. بنابراین حسابداری در این شرکت ها که پایه حسابداری می باشد بسیار ساده است و این مجموعه ها فقط هزینه و درآمد دارند که یک حسابدار شرکت خدماتی تنها با این دو گزینه بیشتر روبرو است و همانطور که گفته شد نسبت به شرکت های دیگر از حسابداری ساده تری برخوردار است.
حسابداری شرکت های بازرگانی : به شرکت هایی اصولاً گفته می شود که در ازای خرید و فروش کالا کسب درآمد و سود دارند به این معنی که کالایی را میخرند ، درصدی سود روی آن درنظر می گیرند و به فروش می رسانندکه حسابدار شرکت های بازرگانی علاوه بر دانش حسابداری شرکت های خدماتی می بایستی نسبت به حسابداری بازرگانی هم اشراف داشته باشد.
حسابداری شرکت های پیمانکاری : در شرکت های پیمانکاری معمولاً شرکت در ازای کاری که برای کارفرما انجام می دهد صورت وضعیت یا صورت حسابی را تنظیم می کند و به این صورت کسب درآمد می کند مثل شرکت هایی که در رابطه با شرکت نفت،شرکت مخابرات، یا وزارتخانه ها و سازمان های دیگری که کارهای خودشان را به این شرکت ها واگذار می کنند ،در ازای پیشرفت کار و نوع کارشان پرداخت خواهند داشت.
حسابداری شرکت های تولیدی : در شرکت های تولیدی همانطور که از نام آنها پیداست که گاهاً به آن ها شرکت های صنعتی هم گفته می شود، در ازای تولید کالا ، کسب و فروش آن کسب درآمد می کنند.یعنی اینکه حسابداری که در شرکت تولیدی هست باید قادر باشد که نسبت به ثبت حسابداری ورودی مواد و مصالح و هزینه های امثال این اشراف داشته تا در نهایت قیمت تمام شده کالا را نیز بتواند به دست بیاورد.
حسابداری شرکت های بازرگانی خارجی :  در حسابداری شرکت های بازرگانی خارجی همانگونه که از نامش پیداست شرکت با خارج از کشور ، از نظر خرید کالا در ارتباط است و حسابدار شرکت بازرگانی خارجی باید این توانایی را داشته باشد که بتواند مبالغ و مواردی که به آن شرکت خارجی به عنوان فروشنده واریز می گردد را ثبت سند نماید و درنهایت بابت هر وارداتی که انجام می شود قیمت تمام شده کالای وارداتی را به دست آورد و به این صورت شرکت ها تقسیم می شوند.بنابراین انواع حسابداری شامل حسابداری شرکت های خدماتی ، شرکت های بازرگانی، شرکت های تولیدی، شرکت های پیمانکاری و شرکت های بازرگانی خارجی است ، همینطور هر یک از این شرکت ها هم انواع حسابدار را دارند یعنی ممکن است حسابداری در شرکت بازرگانی مشغول به کار باشد در حالیکه از کار در شرکت پیمانکاری که بتواند حسابداری آن را انجام دهد معذور باشد به دلیل اینکه دانش آن را نداشته باشد . بنابراین انواع حسابداری شرکت ها براساس نوع فعالیت آنها تقسیم بندی می شود و حسابدار آن قسمت و آن شرکت می بایست نسبت به آن نوع فعالیت دانش کافی را داشته باشد.

امتیاز شما به این مطلب
[votes: 2 Rating: 3]
برچسب ها

تبلیغات

تبلیغات 1

دستگاه جوجه کشی حرفه ای

دستگاه جوجه کشی حرفه ای Easy Bator 6 نمونه متفاوت در صنعتی جوجه کشی کشور ، مناسب برای جوجه کشی از پرندگان زینتی و گران تخم.کیفیت جهانی با راندمان جوجه کشی عالی و قیمت مناسب عرضه در فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP.

تبلیغات 2

دستگاه جوجه کشی خارجی

فروش ویژه دستگاه جوجه کشی خارجی ، ساخت کره جنوبی در مدل ها و ظرفیت های مختلف مناسب برای جوجه کشی از تمامی پرندگان و خزندگان تخم گذار اهلی و زینتی با راندمانی فوق العاده عرضه در فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

  اشتراک در  
اطلاع از
بستن