شغل آزادکارآفرینی و اشتغالزایی

انواع کار برای خانم‌ها با سرمایه کم

خانمها هم می توانند کسب و کار خود را راه اندازی کنند

هر وقت که صاحب سرمایه ای در حدود ۴ یا ۵ میلیون تومان می شویم، این فکر به ذهن مان خطور می کند که به وسیله آن کسب و کار جدیدی راه بیاندازیم. خیلی وقت ها هم این سرمایه ۱۰ یا حتی ۱۰۰ برابر این عدد است. ولی لطفاً تا این مقاله را نخوانده اید تصمیم عجولانه نگیرید.

با ۸ میلیون تومان می شود کارگاه تولیدی راه اندازی کرد یا خیر؟
پاسخ من این بود که این سوال اول نیست که باید پرسیده شود. با هزار تومان هم می شود کسب و کار راه انداخت. ولی نمی شود یک کارگاه تولیدی زد. هر مقدار پولی می تواند تبدیل به یک کسب و کار موفق شود. فقط مواظب باشید. انتظارتان به اندازه همان سرمایه باشد.
شما اگر با پنج میلیون تومان یک کسب و کار ده میلیونی راه بیاندازید، قوانین ریاضی تغییر نمی کنند. دقیقا در نیمه راه پول کم می آورید. این کسب و کار راه نمی افتد و پنج میلیون تومان خود را هم از دست می دهید.

در ادامه چند راه حل ارائه می کنم که می تواند مفید واقع شود:
در شروع کار، کسب و کارتان را خلاصه کنید.
کسب و کار کم هزینه تری راه اندازی کنید.

چند نمونه از کسب و کارهای کم هزینه

هدایای توریستی

اگر در شهرهای تاریخی زندگی می کنید، موقعیت خیلی خوبی را از دست می دهید اگر به بازار توریستی این شهرها توجه نکنید. یکی از اقوام ما به شهر پاریس رفته بود و وقتی به ایران بازگشت، تندیس کوچکی از برج ایفل را خریده بود که نورپردازی زیبایی داشت. وقتی کلیدش روشن می شد، رقص نور زیبایی به کار می افتاد. حدس می زنید که قیمت این آهن پاره چند؟ ۲۷ یورو ناقابل!
خوب وقتی من هم برای گردش به پاریس بروم دوست دارم نمادی از اون شهر رو با خودم به ایران بیاورم. تا حال چند جای ایران دیدید که نماد شهر تاریخی را به عنوان هدایای توریستی بفروشند؟
پس دست به کار بشوید.

بقالی محلی

اگر در مجتمع های مسکونی زندگی می کنید یا در محله ای هستید که بقالی نزدیک ندارد. هم فردا دست به کار شوید. خانم های خانه دار عاشق سوپرمارکت های نزدیک منزل با امکان ارسال سریع کالا هستند. معطل نکنید.

خشکشویی

سرمایه بیشتری می خواهد ولی کسب و کار تضمین شده ایست.

مثال هایی که ذکر شد تنها منابع مطمئن درآمدزایی نیستند و اما منظور من از بیان آن ها این بود که در هنگام نیاز به یک کسب و کار جدید از شرایط جغرافیایی محل زندگی خودتان بیشترین استفاده را ببرید.  تعجب می کنید اگر به شما بگویم شهریها هستند که با ۱۲۰ هزار نفر جمعیت تنها ۲ خشکشویی دارند و اصلا تعمیرگاه یا تعویض روغن یا تنظیم باد خودرو ندارند تعجب نمی کنید؟ اگر داشتند، در زمان های مسافرت مثل عید میلیاردر می شدند.

در کسب و کار دیگران شریک شوید

بانک: نمونه قدیمی این مساله بانک ها هستند که با افتتاح حساب سرمایه گذاری سودی را از بانک دریافت می نمایید. اوراق مشارکت هم بد نیستند.

بورس: بورس تنها جایی است که یه سرمایه گذار با پنج میلیون تومان می تواند تراکتور تولید کند. البته با مشارکت با کلی سهام دار دیگر. البته اگر با اصول بورس آشنایی ندارید و از اوضاع بورس ایران مطلع نیستید ریسک نکنید و این گزینه را برای کاربلدها بگذارید.

سرمایه گذاری: در میان آشنایان و افراد مورد اعتماد شما کسی هست که بتوانید پولتان را در کسب و کار وی سرمایه گذاری نمایید؟ البته حتما کسب و کار وی را بررسی و حساب های بانکی اش را چک کنید.

پذیرش سرمایه گذار (نمونه سرمایه گذاری)
راه اندازی فروشگاه اینترنتی کارت شارژ (نمونه راه اندازی یک کسب و کار کوچک)

خدمات مراقبتی کودک

در دنیای امروز با افزایش تحصیلات، افزایش تورم و … ورود زنان به بازار کار افزایش یافته است؛ اما از آنجا که یکی از مشغله های فکری زنان نگهداری از فرزندان می باشد، بنابراین ضروری است مراقبت از کودکان خود را به مهدکودک و یا پرستار بچه در منزل بسپارند.

شرح شغل:

فعالیت هایی که در این شغل صورت می گیرد بستگی به سن کودک دارد. (مانند زیر ۲ سال، ۲ سال تا ۵ سال، ۵ تا ۱۱ سال).

– شخصی که مراقبت از کودک زیر ۲ سال را بر عهده دارد به فعالیت هایی همچون حمام (شستشو و نظافت کودک)، تعویض لباس، تغذیه به موقع، دادن دارو در مواقع بیماری، بردن کودک به درمانگاه و زدن واکسن، تشخیص بیماری های ابتدایی مانند تب، سرخک و … را انجام دهد.

– شخصی که مراقبت از کودک ۲ تا ۵ سال را بر عهده دارد به فعالیت هایی همچون: حمام (شستشو و نظافت کودک) کمک به کودک در تعویض لباس، یادآوری تغذیه به موقع، مراجعه به پزشک و دادن داروی به موقع در زمان بیماری، سرگرم کردن کودک از طریق بازی های مختلف، خواندن کتاب های شعر و داستان جهت سرگرمی، آموزش زبان خارجه در سطح مقدماتی، شعر، نقاشی، پازل، شمارش و نوشتن اعداد از یک تا بیست، تفریحات سالم مانند بردن به سینما، پارک، باغ وحش، آشنایی با انواع حیوانات، گیاهان و درختان، گل ها، میوه ها به صورت واقعی و یا از طریق عکس، تربیت کودک مانند صحبت کردن، آداب اجتماعی، ایجاد استقلال و افزایش اعتماد به نفس و … را انجام می دهد.

– شخصی که مراقبت از کودک ۵ تا ۱۱ سال را بر عهده دارد به فعالیت هایی همچون تغذیه به موقع، مراجعه به پزشک و یادآوری در مصرف داروی به موقع، کمک در آموزش دروس دبستان، آموزش زبان خارجه، تفریحات سالم مانند بردن به سینما، پارک، آموزش کامپیوتر‌، بردن به کلاس های ورزشی، هنری و … را انجام می دهد.

الزامات یا مقدمات مورد نیاز برای احراز و یا راه اندازی شغل:

فارغ التحصیل رشته کودکیاری، پیش دبستانی، علوم تربیتی و … تجربه کافی، همچنین تهیه وسایلی مانند نوارهای آموزشی ویدئویی،کتاب و سی دی های آموزشی زبان خارجه. لازم به ذکر است قراردادهایی که با خانواده های کودک انعقاد می شود می تواند روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه باشد.

ویژگی های متصدی شغل:

گذراندن دوره کودکیاری، پیش دبستانی، علوم تربیتی به مدت ۲ سال (۱۰۰۰ ساعت) و داشتن علاقه به کودک، تجربه و حوصله.

نیازمندی های آموزشی شغل:

۱- آشنایی مقدماتی بابیماری هایی همچون سرخک، مخملک سرماخوردگی به صورت شفاهی و به مدت ۵۰ ساعت،
۲- آشنایی با زبان خارجه (درحد متوسط) جهت آموزش به کودک در حد مقدماتی به صورت عملی به مدت۵۰ ساعت،
۳-آشنایی با کامپیوتر (در حد متوسط) جهت آموزش به کودک در حد مقدماتی به صورت عملی به مدت ۵۰ ساعت،
۴- آشنایی با انواع غذاهای لازم در سنین مختلف و همچنین کالری آنها به صورت شفاهی و به مدت ۲۰۰ ساعت،
۵- آشنایی با نقاشی (در حد متوسط) و آموزش به کودک در حد مقدماتی به صورت عملی و به مدت ۵۰ ساعت،
۶- آشنایی با بازی های کامپیوتری جهت آموزش به کودک به صورت عملی و به مدت ۵۰ ساعت،
۷- آموزش ارتباط برقرار کردن با کودک به صورت شفاهی و عملی به مدت ۵۰ ساعت،
۸- آشنایی با روانشناسی کودک و شناسایی روحیات وی به صورت تئوری به مدت ۵۰۰ ساعت.

بررسی قابلیت افزایش ظرفیت شغلی:

به دلیل افزایش فعالیت های اقتصادی زنان در خارج از منزل و نگرانی های آنان در خصوص پرستاری از فرزندانشان، به نظر می رسد ظرفیت این شغل روزبروز افزایش یابد. بنابراین پیش بینی می شود تعداد ۲۰ مؤسسه با ظرفیت حداقل ۱۰۰ نفر راه اندازی شود (هر مؤسسه ۵ نفر).

برآورد تعداد فرصت های شغلی جدید:

پرستاری از کودک می توانددر زمینه ای خاص صورت گیرد مانند آموزش ورزش های مختلف، نقاشی، مجسمه سازی، کامپیوتر، و زبان. پرستاری از کودک می تواند از نظر زمانی به ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه، سالانه تقسیم شود. پرستاری از کودک می تواند فقط جنبه نگهداری و حفاظت را شامل شود. (و وظائف آموزش و غیره به عهده پرستاران و مربیان دیگر گذاشته شود).

امکانات مورد نیاز:

۱ – نوارهای آموزشی ، ویدئویی ، CD ، کاستهای آموزشی زبان خارجی ، بازیها
۲ – میز ، صندلی ، تلفن
۳ – اجاره ساختمان به مساحت ۲۴ متر

برآورد زمان مورد نیاز برای راه اندازی شغل:

بعد از طی کردن دوره آموزشی به مدت حداقل ۲ سال و گرفتن مجوز رسمی جهت تأسیس شرکت و تهیه فضا و امکانات مورد نیاز (حداکثر به مدت ۶ ماه) می توان این شغل را راه اندازی کرد.

نتایج حاصل از راه اندازی شغل:

نتایج اقتصادی (شامل بهبود وضع اقتصادی خانواده و محل ایجاد درآمد و کاهش بیکاری) و آرامش روحی، روانی خانواده در خصوص تربیت و نگهداری کودک خود.

• مراجع ذیربط در رابطه با راه اندازی شغل و نقش هر یک:
۱- دانشگاه ها جهت آموزش و ارائه مدرک،
۲- صدا و سیما و نشریات خبری جهت تبلیغ،
۳- مراکز تجاری جهت وسایل مورد نیاز.

تایپ کامپیوتری

فعالیت هایی که در کار فوق صورت می گیرد عبارتست از تایپ نامه های اداری و شخصی، مقالات، پایان نامه ها، طرح های پژوهشی (شامل متن، نمودار، جداول)، و صفحه آرایی. لازم به ذکر است در کار فوق تجربه و دقت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

الزامات یا مقدمات مورد نیاز جهت راه اندازی شغل:

ساختمانی به مساحت ۲۴ متر (جهت تأسیس شرکت) و تهیه میز، صندلی، تلفن، کامپیوتر، پرینتر، سی دی.

ویژگی های متصدی شغل:

داشتن مدرک (حداقل دیپلم)، گذراندن دوره های کامپیوتری مانند Windows ، Word، اپراتوری مقدماتی و پیشرفته (۴۰۰ ساعت) و تجربه کافی.

نیازمندی های آموزشی شغل:

۱- آموزش اپراتوری مقدماتی و پیشرفته به صورت عملی و به مدت ۸۰ ساعت،
۲- آموزش در زمینه NC به صورت عملی و به مدت ۲۰ ساعت،
۳- آموزش Windows به صورت عملی و به مدت ۷۰ ساعت،
۴- آشنایی با اینترنت به صورت عملی و به مدت ۳۰ ساعت،
۵- آموزش Word به صورت عملی و به مدت ۱۵۰ ساعت،
۶- آموزش صفحه آرایی به صورت عملی و به مدت ۵۰ ساعت.

برآورد تعداد فرصت های شغلی جدید:

در کار فوق می توان برنامه های تبلیغاتی و آگهی ها را نیز انجام داد (با استفاده از Scan، Photoshop، … )

بررسی قابلیت افزایش ظرفیت شغلی:

همزمان با افزایش تعداد دانشجویان، تقاضا جهت تایپ مقالات فارسی و انگلیسی، طرح های پژوهشی و کتب علمی افزایش یافته، لذا پیش بینی می شود تعداد ۱۰ مؤسسه با ظرفیت ۴۰ نفر راه اندازی شود (هر مؤسسه ۴ نفر).

امکانات مورد نیاز:

۱ – میز ، صندلی ، کامپیوتر ، پرینتر ، تلفن
۲ – کرایه مکانی به مساحت ۲۴ متر

برآورد مدت زمان مورد نیاز جهت راه اندازی شغل:

بعد از طی کردن دوره های آموزشی کامپیوتر به مدت یکسال و تهیه امکانات لازم، می توان کار فوق را حداکثر به مدت یک ماه راه اندازی نمود.

نتایج حاصل از راه اندازی شغل:

نتایج اقتصادی شامل بهبود وضع اقتصادی خانواده، محل ایجاد درآمد، و کاهش بیکاری.

• مراجع ذیربط در رابطه با راه اندازی شغل و نقش هر یک:
۱- مراکز تجاری جهت تهیه وسایل مورد نیاز،
۲- صدا و سیما و نشریات خبری جهت تبلیغ،
۳- اداره کار جهت ارائه وام،
۴- ادارات دولتی و شرکت های خصوصی جهت سفارشات تایپی.

خدمات خانگی

فعالیت هایی که در این شغل صورت می گیرد عبارتست از: نظافت منزل، خرید مواد غذایی، آشپزی، تهیه مواد غذایی آماده به طبخ و… لازم به ذکر است در کار فوق، رعایت بهداشت و داشتن تجربه از اهمیت بالایی برخوردار است.

الزامات یا مقدمات مورد نیاز جهت راه اندازی شغل:

ساختمانی به مساحت ۱۲ متر (جهت تأسیس شرکت راحتکده) و تهیه امکانات لازم مانند میز، صندلی، تلفن.

ویژگی های متصدی شغل:

در کار فوق احتیاجی به داشتن تحصیلات دانشگاهی نمی باشد؛ آنچه حائز اهمیت است داشتن تجربه کافی و رعایت بهداشت می باشد. اما مدیریت این مؤسسات را می توان به افراد تحصیلکرده دانشگاهی سپرد.

نیازمندی های آموزشی شغل:

در شغل کنونی احتیاجی به سرفصل های آموزشی نمی باشد، چون فعالیت هایی مانند: جارو کردن، شستن ظروف، گردگیری، اتوکشی و … به صورت تجربی حاصل می گردد.

برآورد تعداد فرصت های شغلی جدید:

در کار فوق، امکان ایجاد فرصت های شغلی جدید وجود ندارد.

بررسی قابلیت افزایش ظرفیت شغلی :

از آنجا که تعداد شاغلین زن در جامعه ما رو به افزایش است، آنان با کمبود وقت در منزل (جهت نظافت و آشپزی) مواجه می باشند به همین دلیل مشتاقند کارهای منزل خود را به افرادی دیگر واگذار نمایند. بنابراین پیش بینی می شود تعداد ۲۰ مؤسسه با ظرفیت ۱۰۰ نفر راه اندازی شود (هر مؤسسه ۵ نفر).

برآورد مدت زمان مورد نیاز جهت راه اندازی شغل:

بعد از تهیه مکانی جهت تأسیس مؤسسه و تهیه میز، صندلی و تلفن می توان شرکت راحتکده را راه اندازی نمود.

امکانات مورد نیاز:

۱ – میز ، صندلی ، تلفن
۲ – مکانی به مساحت ۱۲ متر

نتایج حاصل از راه اندازی شغل:

نتایج اقتصادی (شامل بهبود وضع اقتصادی خانواده، محل ایجاد درآمد و کاهش بیکاری)

•  مراجع ذیربط در رابطه با راه اندازی شغل و نقش هر یک:
۱- مراکز تجاری جهت تهیه امکانات لازم،
۲- صدا و سیما و نشریات خبری جهت تبلیغ،
۳- اداره کار جهت ارائه وام.

آرایشگری

از زمان های بسیار دور، زنان و مردان به وضع ظاهری خود اهمیت می دادند؛ به همین دلیل شانه، آینه، قیچی و … را اختراع کردند. همزمان با گسترش شهرنشینی، محلی مخصوص و جداگانه (برای زنان و مردان) تاسیس شد تا هر یک مو و صورت خود را در آن مکان آراسته سازند.

شرح شغل:

آرایشگری عبارتست از کارهایی که روی مو و صورت انجام می شود مانند: چیدن مو، رنگ کردن مو و میزامپلی، اصلاح و آرایش کردن صورت. به طور مثال

فعالیت های انجام شده در چیدن مو عبارتست از: ابتدا موی مورد نظر کاملاً خیس شده و با حوله شخصی آب اضافه آن را گرفته و صاف شود. (همچنین باید بعد پارچه ای روی شانه انداخته تا مو وارد لباس نشود)، سپس موها را تقسیم کرده و بوسیله کلیبس جدا نگه داشته شود. در مرحله بعد متناسب با مدل دلخواه قسمت های مختلف مو چیده شود (در ابتدا قسمت زیرین مو مطابق با مدل چیده و به عنوان الگو مد نظر قرار می گیرد و قسمت های بالاتر متناسب با الگو چیده می شود) در مرحله آخر مو را بوسیله سشوار خشک کرده و حالت داده می شود.

مقدمات و الزامات مورد نیاز جهت راه اندازی شغل:

طی کردن دوره آموزشی به مدت ۳ ماه (۱۴۰ ساعت) و همچنین تهیه کردن وسائل مورد نیاز مانند قیچی، شانه، برس، روپوش، پیش بند، حوله، سشوار، رنگ مو و…

ویژگی های متصدی شغل:

طی کردن دوره آموزشی شغل به مدت ۳ ماه و داشتن علاقه، صبر و خلاقیت در این کار هنری.

سرفصل های آموزشی مربوطه:

۱- آشنایی مقدماتی با وسایل کار به صورت شفاهی به مدت ۲ ساعت،
۲- آشنایی با نوع پوست و مو به صورت شفاهی به مدت ۸ ساعت،
۳- آموزش چیدن انواع مدل های مو به صورت عملی به مدت ۴۰ ساعت،
۴- آموزش میزامپلی به صورت عملی به مدت ۳۵ ساعت،
۵- آموزش رنگ کردن، فر کردن و مش کردن به صورت عملی به مدت ۲۵ ساعت،
۶- آرایش عروس به مدت ۳۰ ساعت.

بررسی قابلیت افزایش ظرفیت شغلی (در مورد مشاغل موجود):

آرایشگری یکی از مشاغلی است که در هر زمان و مکانی بازار خوبی داشته و همه زنان و مردان به طور متوسط ماهی یک بار به این مکان ها مراجعه می کنند. لذا پیش بینی می شود که تعداد ۵۰ آرایشگاه با حدود ۲۰۰ نفر ظرفیت در نظر گرفته شود (هر آرایشگاه ۴ نفر).

برآورد تعداد فرصت های شغلی جدید:

هنر آرایشگری از جمله هنرهایی است که تابع مد می باشد و دائم مدل های جدیدی در زمینه چیدن مو، میزامپلی، رنگ، فر، مش، تاتو، اصلاح و…. روی کار می آید. به همین دلیل شغل و هنر آرایشگری از جمله کارهایی است که روز به روز وسیعتر، متنوع تر و پیچیده تر می شود.

برآورد مدت زمان راه اندازی شغل:

طی کردن دوره آموزشی به مدت ۳ ماه و تهیه ابزار و وسائل مورد نیاز حداکثر به مدت ۲ روز.

نتایج حاصل از راه اندازی شغل:

نتایج اقتصادی شامل: بهبود وضع اقتصادی خانواده و کاهش بیکاری.

امکانات مورد نیاز:

۱ – سشوار ، شانه ، قیچی ، کیلیپس ، بیگودی ، پیش بند ، ژورنال
۲ – رنگ مو ، مواد فر ، مواد مش ، تافت ، موگیر
۳ – مکانی به مساحت ۲۴متر

•  مراجع ذیربط در رابطه با راه اندازی شغل و نقش هر یک:
۱- آموزشگاه های خصوصی جهت آموزش،
۲- سازمان فنی و حرفه ای جهت گرفتن امتحان کتبی و عملی و ارائه مدرک به هنرجویان،
۳- مراکز تجاری جهت فروش وسایل لازم.

گل آرایی

فعالیت هایی که در این کار صورت می گیرد عبارتست از تزئین سبدهای گل، حلقه ها، آویزها، ماشین عروس، دسته گل عروس، تاج عروس، خیمه و حجله، سالن ها، تواریوم (باغ شیشه ای) بوسیله گل های شاخه ای، برگدار، گلدار و …؛ لازم بذکر است از آنجا که گل، حساس و ظریف می باشد لذا این کار باید با دقت و ظرافت انجام گیرد.

مراحل انجام این کار عبارتست از: ابتدا باید در مکان مورد نظر (مثلاً ماشین عروس و یا سبد گل) اسفنجی قرار داده و بوسیله گل های متنوع (مطابق با سلیقه مشتری) تزئین شود سپس گل های شویدی، عروس، نخل و … را لابلای گل ها قرار داده و از روبان های رنگی جهت تکمیل کردن نهایی استفاده شود.

الزامات یا مقدمات مورد نیاز جهت احراز و یا راه اندازی این شغل:

آنچه که در این کار از اهمیت بالایی برخوردار است ظرافت، دقت و خلاقیت می باشد. علاوه بر آن شخص باید دوره آموزشی گل آرایی را به مدت یک جلسه ۲ ساعته شفاهی و آموزش عملی به مدت ۲ ماه (۱۱۰ ساعت) طی نماید. در ضمن وسایل لازم جهت انجام این کار عبارتست از قیچی، سبد (در سایزها و مدل های مختلف) چسب، سیم نازک، روبان های رنگی، کاغذهای رنگی، تور (جهت تزئین ماشین عروس و دسته گل عروس)، بطری های شیشه ای در مدل ها و سایزهای مختلف و گل های گوناگون.

ویژگی های متصدی شغل:

فارغ التحصیل رشته هنر و آشنا بودن با همخوانی رنگ ها (یعنی اینکه چه رنگ هایی در کنار یکدیگر متناسب تر و زیباتر خواهند بود) و یا گذراندن دوره آموزشی گل آرایی و از همه مهمتر داشتن علاقه، دقت و خلاقیت در این رشته هنری. لازم به ذکر است هر چه تجربه در این کار افزایش یابد بکارگیری سلیقه و خلاقیت بیشتر شده و رضایت مشتری افزایش می یابد.

نیازمندی های آموزشی شغل:

۱- آشنایی مقدماتی با انواع گل ها به صورت شفاهی به مدت ۲ ساعت،
۲- آشنایی با ترکیب رنگ ها (همخوانی) به صورت شفاهی به مدت ۸ ساعت،
۳- نحوه قرار دادن گل ها کنار یکدیگر (تکمیل کردن) به صورت عملی به مدت ۳۰ ساعت،
۴- نحوه نگهداری از گل ها جهت شادابی آنها به صورت عملی به مدت ۱۰ ساعت،
۵- مونتاژ نهایی چندین سبد گل، دسته گل، ماشین عروس به صورت عملی به مدت ۶۰ ساعت.

بررسی قابلیت های افزایش ظرفیت شغلی (در مورد مشاغل موجود):

هنر گل آرایی یکی از رشته های هنری است که در هر شرایط زمانی و مکانی (عروسی ها، جشن ها، عزاداری ها، عیادت مریض و …) بازار فروش خوبی دارد. همچنین افراد مختلف از قشرهای گوناگون جامعه جزء متقاضیان آن محسوب می شوند؛ لذا با توجه به خودکفایی ما در زمینه تولید و تکثیر گل های متنوع و ارزان بودن این محصولات (در مقایسه با کشورهای دیگر) و از همه مهمتر علاقه وافر مردم به گل، لذا می توان این رشته هنری را در جامعه به چندین برابر افزایش داد. پیش بینی می شود تعداد ۵۰ مغازه با ظرفیت ۲۰۰ نفر راه اندازی شود (هر مغازه ۴ نفر).

برآورد تعداد فرصت های شغلی جدید:

در سال های اخیر برحسب افزایش تقاضای جامعه و خلاقیت های گوناگون، گل آرایی را در قسمت های مختلف زندگی مان مشاهده می کنیم (همچون محل زندگی، محیط کار، مغازه ها و ویترین ها). گل آرایی (بوسیله گل های طبیعی و یا گل های مصنوعی) را می توان جهت تزئین قاب، سبد، باغچه های شیشه ای، ماشین عروس، خنچه عقد، گل دست عروس، حلقه دور دست عروس، خیمه و حجله، تاج گل ترحیم، تزئین میز شام و … بکار برد. لذا افراد متفاوتی را برای طراحی و تزئین این موارد می توان آموزش داد.

امکانات مورد نیاز:

۱ – سبد در سایزهای مختلف ، چسب ، سیم نازک ، روبانهای رنگی ، تور
۲ – گل در نوعها و رنگهای مختلف
۳ – مکانی به مساحت ۴۸ متر

برآورد مدت زمان لازم جهت راه اندازی شغل:

بعد از طی کردن دوره آموزشی و تهیه فضا و وسایل مورد نیاز می توان بلافاصله این شغل را راه اندازی نمود (حداکثر به مدت ۳ ماه).

نتایج حاصل از راه اندازی شغل:

بهبود وضع اقتصادی خانواده و محل ایجاد درآمد و کاهش بیکاری.

• مراجع ذیربط در رابطه با راه اندازی شغل و نقش هر یک:
۱- سازمان فنی و حرفه ای جهت آموزش و ارائه مدرک،
۲- آموزشگاه ها و دانشگاه ها جهت آموزش این هنر،
۳- مراکز تجاری جهت فروش وسایل اولیه (همچون قیچی، روبان، تور، کاغذ رنگی و ….)،
۴- وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی جهت برپایی نمایشگاه ها و آموزشگاه ها.

گلسازی (گل مسی)

هنرمند در اینکار به تهیه انواع تابلوهای تزئینی به شکل گل، آباژور به شکل نخل و ماهی و انسان و … می پردازد. در این کار ظرافت و دقت از اهمیت بالایی برخوردار است. از آنجا که کناره های مس بسیار تیز و برنده می باشد، لذا دقت فراوان جزء ضروریات می باشد.
در این هنر، ابتدا هنرمند باید طرح مورد نظر را انتخاب و الگوی آن را بر روی کاغذ طراحی کند. سپس الگو را بر روی ورقه های مس گذاشته و با احتیاط چیده شود. بعد از این کار ورقه های مس جلا داده شده و مدل های مختلف بر روی ورقه های مس حکاکی شود (ایجاد نمودن گودی ها و برآمدگی های مختلف) و در مرحله آخر ورقه ها پیچیده و حالت داده شده و در کنار یکدیگر قرار گیرد.

مقدمات و الزامات مورد نیاز جهت راه اندازی شغل:

طی کردن دوره آموزشی به مدت۲ ماه و تهیه ابزار کار مانند مس در سانت های مختلف، کاغذ الگو، قیچی برش و اتو.

ویژگی های متصدی شغل:

گذراندن دوره آموزشی به مدت ۲ ماه ( ۷۸ ساعت) و داشتن علاقه، دقت و خلاقیت.

نیازمندی های آموزشی شغل:

۱- آشنایی مقدماتی با وسایل کار به صورت شفاهی به مدت ۲ ساعت،
۲- نحوه قرار دادن الگوی اولیه بر روی مس و چیدن آن و ایجاد برآمدگی های روی ورقه های مسی به صورت عملی به مدت ۴۰ ساعت،
۳- نحوه جلا دادن ورقه های مسی به صورت عملی به مدت ۶ ساعت،
۴- مونتاژ نهایی به صورت عملی به مدت ۳۰ ساعت.

بررسی قابلیت افزایش ظرفیت شغل:

از آنجا که این رشته یکی از هنرهای جدید محسوب می شود لذا در حال حاضر متقاضیان بسیاری در داخل و خارج از ایران دارد؛ بنابراین پیش بینی می شود ۲۰ کارگاه با ظرفیت ۱۰۰ نفر راه اندازی شود (هر کارگاه ۵ نفر).

برآورد تعداد فرصت های شغلی جدید:

گلسازی از جمله هنرهایی است که می توان با استفاده از خلاقیت، استعداد و امکانات، گل هایی با جنس های مختلف تهیه کرد مانند گل چینی، بلندر، چرمی، فرفوژه، پفکی، فانتزی، مسی و …

امکانات مورد نیاز:

۱ – قیچی برش ، اتو ، کتاب
۲ – مس در سانتهای مختلف ، کاغذ الگو
۳ -کارگاهی به مساحت ۱۲ متر

برآورد مدت زمان لازم جهت راه اندازی شغل:

بعد از طی کردن دوره آموزشی (به مدت ۳ ماه) و تهیه ابزار کار (حداکثر به مدت ۲ روز) می توان این کار را راه اندازی نمود.

نتایج حاصل از راه اندازی شغل:

نتایج اقتصادی (شامل بهبود وضع اقتصادی خانواده و محل ایجاد درآمد و کاهش بیکاری)

• مراجع ذیربط در رابطه با راه اندازی شغل و نقش هر یک:
۱- آموزشگاه های خصوصی و سازمان فنی و حرفه ای جهت آموزش و ارائه مدرک،
۲- سازمان صنایع دستی جهت ارسال محصولات ساخته شده به خارج از کشور،
۳- مراکز تجاری جهت تهیه ابزار کار و فروش محصولات ساخته شده به مشتریان،
۴- وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی جهت برپایی نمایشگاه ها و آموزشگاه ها.

گلسازی (گل رویایی)

تهیه گل های مصنوعی بوسیله کاغذ کاک جهت تزئین منازل، دفاتر و محل کار از جمله هنرهای جدید محسوب می شود.

فعالیت های انجام شده در این کار عبارتند از: ابتدا الگوی مورد نظر را بر روی کاغذ کاک انداخته و چیده می شود. سپس باید گلبرگ ها بوسیله رنگ های روغنی رنگ (باید توجه داشت که رنگ ها باید کاملاً روشن بوده تا طبیعی به نظر بیایند) و بوسیله اتو حالت داده شود. در مرحله بعد باید گلبرگ ها را بوسیله گاتارین اطراف پرچم ها گذاشته و محکم نمود. در پایان از گل های متنوع جهت تکمیل تابلو استفاده می شود.

الزامات یا مقدمات مورد نیاز جهت راه اندازی شغل:

گذراندن دوره آموزشی به مدت ۲ هفته ( ۱۵ ساعت) و تهیه ابزار کار مانند: کاغذ کاک، چسب حرارتی، دستگاه چسب حرارتی، پرچم، گاتارین، سیم ساقه، سیم روکش دار، ماژیک، رنگ روغن، ابر، قیچی، کتاب.

ویژگی های متصدی شغل:

گذراندن دوره آموزشی به مدت ۲ هفته و داشتن علاقه، خلاقیت و حوصله.

نیازمندی های آموزشی شغل:

۱- آشنایی مقدماتی با ابزار کار به صورت تئوری و به مدت یک ساعت،
۲- آموزش طراحی الگوی گل های مختلف و طرز قرار دادن بر روی کاغذ کاک و چیدن آن به صورت عملی و به مدت ۳ ساعت،
۳- آموزش رنگ کردن گلبرگ ها به صورت عملی و به مدت ۲ ساعت،
۴- آموزش حالت دادن به گل های مختلف (اتو کردن) به صورت عملی و به مدت ۲ ساعت،
۵- آموزش وصل کردن گل های متنوع بر روی سیم های ساقه و تکمیل کردن آنها به صورت عملی و به مدت ۴ ساعت،
۶- مونتاژ کردن به صورت عملی و به مدت ۳ ساعت،

برآورد تعداد فرصت های شغلی جدید:

تهیه گل های مصنوعی متناسب با سلیقه مردم متنوع بوده و دائم در حال تغییر می باشد؛ لذا افراد خلاق و مبتکر با استفاده از امکانات رایج در این مرز و بوم می توانند گل هایی با وسایل جدید طراحی کنند تا هم پاسخگوی تنوع گرایی مردم باشد و هم منبع درآمدی برای خویش به حساب آید.

بررسی قابلیت افزایش ظرفیت شغلی:

از آنجا که مردم به گل های مصنوعی (به دلیل نگهداری آسان در برابر گل های طبیعی) جهت تزئین منازل خود و محل کار علاقه وافر دارند، لذا پیش بینی می شود تعداد ۵۰ کارگاه با ظرفیت ۲۵۰ نفر راه اندازی نمود (هر کارگاه ۵ نفر).

امکانات مورد نیاز:

۱ – کاغذ کاک،رنگ روغنی ، چسب ،سیم ساقه ،پرچم ، گاتارین ، ماژیک
۱ – قیچی ، کتاب ، دستگاه چسب حرارتی
مکانی به مساحت ۱۲ متر

برآورد مدت زمان مورد نیاز جهت راه اندازی شغل:

بعد از طی کردن دوره آموزشی (به مدت ۲ هفته) و تهیه امکانات لازم، می توان حداکثر به مدت یک هفته کار فوق را راه اندازی نمود.

نتایج حاصل از راه اندازی شغل:

نتایج اقتصادی شامل افزایش درآمد خانواده و کاهش بیکاری

• مراجع ذیربط در رابطه با راه اندازی شغل و نقش هر یک:
۱- آموزشگاه های خصوصی جهت آموزش،
۲- اداره کار جهت ارائه وام،
۳- صدا و سیما و نشریات خبری جهت تبلیغ،
۴- مکان های تجاری جهت تهیه امکانات مورد نیاز،
۵- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت برپایی نمایشگاه.

گلسازی (گل بلندر)

فعالیت هایی که در این شغل صورت می گیرد عبارتست از تهیه گل های شاخه ای، رومیزی، دیواری، سبد گل، تابلوی گل و… آنچه در این شغل از اهمیت بسیاری برخوردار است انجام دادن کار با ظرافت و دقت کامل می باشد.

مراحل انجام این کار عبارتست از: ابتدا الگوی گل مورد نظر را تهیه کرده و بر روی کاغذ بلندر در رنگ های مختلف انداخته و چیده می شود. در مرحله بعد بوسیله اتو باید برگ ها چین داده و حالت داده شوند و سپس گلبرگ ها را از کوچک به بزرگ به سیم وصل نموده و بوسیله چسب حرارتی به یکدیگر چسبانده شوند.

الزامات یا مقدمات مورد نیاز جهت احراز و یا راه اندازی این شغل:

طی کردن دوره آموزشی به مدت ۱۴ جلسه در آموزشگاه ها و تهیه وسایل مورد نیاز (مانند: ورقه های ابر بلندر در رنگ های مختلف، رنگ های روغنی،‌ تربانتین، اسفنج، پودر بچه، سیم روکش دار شماره ۵ ، سیم مسوار، کاغذ گاتارین، چسب لاتکس، پرچم صدفی در رنگ های مختلف، سیم ساقه آفتابگردان، سمبه چسب حرارتی.

ویژگی های متصدی شغل:

گذراندن دوره آموزشی به مدت ۱۴ جلسه (۱۰۰ ساعت) و داشتن علاقه، خلاقیت و حوصله در این رشته هنری.

نیازمندی های آموزشی شغل:

۱- آشنایی با وسایل گلسازی (گل بلندر) به صورت شفاهی به مدت ۲ ساعت،
۲- نحوه قرار دادن الگوهای اولیه بر روی کاغذ بلندر و چیدن آنها به صورت عملی و به مدت ۱۵ ساعت،
۳- نحوه رنگ کردن کاغذ بلندر به صورت عملی و به مدت ۸ ساعت،
۴- نحوه اتو کردن گلبرگ ها و چین دادن آنها به صورت عملی و به مدت ۱۰ ساعت،
۵- نحوه قرار دادن گلبرگ ها کنار یکدیگر (از کوچک به بزرگ) به صورت عملی و به مدت ۵۰ ساعت،
۶- مونتاژ نهایی (قرار دادن در تابلو) به صورت عملی و به مدت ۱۵ ساعت.

بررسی قابلیت های افزایش ظرفیت شغلی (در مورد مشاغل موجود):

ساختن گل های مصنوعی یکی از هنرهای جدید محسوب می شود؛ بنابراین در تزئین اتاق ها، دفاتر اداری، سفره های عقد و هفت سین و … بکار می رود؛ لذا پیش بینی می شود ۲۰ کارگاه با ظرفیت ۱۰۰ نفر راه اندازی شود (هر کارگاه ۵ نفر).

برآورد تعداد فرصت های شغلی جدید:

گلسازی از جمله هنرهایی است که می توان با استفاده از خلاقیت و امکانات موجود،‌گل هایی با جنس های مختلف تهیه نمود مانند: گل چینی، چرمی، بلندر، فرورژه، پفکی، فانتزی و …

امکانات مورد نیاز:

۱ – قیچی ، کتاب ، سمبه ، دستگاه چسب حرارتی
۲ – ورقه ابربلندر ، رنگهای روغنی ، پودر بچه ، سیم مسوار ، سیم
۳ – کارگاهی به مساحت ۱۲ متر

برآورد مدت زمان لازم جهت راه اندازی شغل:

بعد از طی کردن دوره آموزشی به مدت ۱۴ جلسه (جداکثر ۳ هفته) و تهیه وسایل مورد نیاز (حداکثر دو روز) می توان این کار را راه اندازی کرد.

نتایج حاصل از راه اندازی شغل:

نتایج اقتصادی شامل بهبود وضع اقتصادی خانواده، محل ایجاد درآمد و کاهش بیکاری.

• مراجع ذیربط در رابطه با راه اندازی شغل و نقش هر یک:
۱- آموزشگاه های خصوصی جهت آموزش،
۲- سازمان فنی و حرفه ای جهت ارائه مدرک،
۳- مراکز تجاری جهت فروش وسایل اولیه به هنرجویان و خرید محصولات ساخته شده از آنها،
۴- وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی جهت برپایی نمایشگاه ها و آموزشگاه ها.

گلسازی (گل چرمی)

علاقه به گل، در سال های اخیر گسترش بسیار یافته است. گیاهان و گل های مصنوعی و طبیعی، معاشرین همه روزه ما شده اند و نه تنها در آپارتمان ها بلکه در دفتر کار، ورودی فروشگاه ها، سرسرای هتل ها و کلیه مؤسساتی که برای مراجعان خود در صدد ایجاد محیطی آرام و راحت هستند با ما زندگی می کنند. در قرن کنونی که با گسترش سریع شهرها، تکنولوژی، ماشین آلات، و… مواجه هستیم این گیاهانند که با لطف و زیبایی خود، شمه ای از طبیعتی را که زندگی مدرن هر روز از ما دورتر می سازد به محیط مأنوس ما می آورند.

شرح شغل:

گلسازی (گل چرمی) عبارتست از تهیه گل های متنوع و رنگارنگ به وسیله مواد لاتکس. در این کار ظرافت و دقت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل، هر چه تجربه افزایش یابد محصولات ساخته شده طبیعی تر به نظر می رسد.

فعالیت های انجام شده در این کار عبارتند از: ابتدا باید الگوی مورد نظر انتخاب شده و بر روی کاغذ چرمی گذاشته و چیده شود. سپس سیم متناسب با سایز گل را چیده و داخل چسب گذاشته و به دور آن، کاغذ پیچانده شود. در مرحله بعد باید رنگ های پودری را در آب جوش حل نموده و با قلم مو گل ها را رنگ آمیزی نمود. بعد از خشک شدن باید گل ها را در مواد لاتکس قرار داد. سپس بعد از خشک شدن مجدد، باید پودر بچه به گل ها زده شود تا از چسبندگی آنها جلوگیری شود. بعد از مرحله فوق باید سر سیم ها روی حرارت گاز داغ شده و در مواد پفکی قرار داده تا مواد پفکی پف کند. به دنبال آن پرچم ها را دور سیم ها پیچانده و گلبرگ ها را از کوچک به بزرگ اطراف پرچم ها قرار داده و با نخ وصل شود. در مرحله آخر گاتارین را از بالا به پایین پیچانده و برگ ها بین سیم ها و گاتارین قرار داده شود.

الزامات یا مقدمات مورد نیاز جهت احراز و یا راه اندازی شغل:

طی کردن دوره آموزشی به مدت ۲ ماه (۸۰ ساعت) و تهیه وسایل مورد نیاز مانند کاغذ گل چرمی، سیم مسواک، مواد لاتکس، رنگ پودری، اسفنج، پودر بچه، پرچم، مواد پفکی، گاتارین، قیچی، قلم مو و چسب آبی.

ویژگی های متصدی شغل:

گذراندن دوره آموزشی (به مدت ۲ ماه) و داشتن علاقه و حوصله و خلاقیت.

نیازمندی های آموزشی شغل (سرفصل های آموزشی مربوطه):

۱- آشنایی با وسایل کار و مواد اولیه گلسازی (گل چرمی) به صورت شفاهی به مدت ۲ ساعت،
۲- نحوه مخلوط کردن رنگ پودری در آب جوش و تهیه رنگ آبی به صورت عملی به مدت ۸ ساعت،
۳- نحوه تهیه کردن گل چرمی به وسیله مواد لاتکس به صورت عملی به مدت ۲۰ ساعت،
۴- نحوه رنگ کردن گل ها به صورت عملی به مدت ۱۰ ساعت،
۵- نحوه پیچیدن گل ها و گلبرگ ها و مونتاژ کردن آنها به صورت عملی به مدت ۴۰ ساعت.

بررسی قابلیت افزایش ظرفیت شغلی (در مورد مشاغل موجود)

از آنجا که ساختن گل های مصنوعی با استفاده از مواد و ابزار گوناگون تابع شرایط زمانی (مد) می باشد بنابراین مردم همیشه، به تهیه انواع گل ها جهت تزئین منازل خود علاقه مند می باشند؛ لذا پیش بینی می شود که تعداد ۲۰ کارگاه با حدود ۱۰۰ نفر ظرفیت در نظر گرفته شود (هر کارگاه ۵ نفر)

برآورد تعداد فرصت های شغلی جدید:

گلسازی یکی از رشته های هنری است که دامنه وسیعی داشته و با انواع و اقسام ابزار آلات می توان گل های مصنوعی تهیه نمود؛ از طرفی دیگر، ساختن گل های مصنوعی تابع شرایط زمانی می باشد مانند گل چینی، گل بلندر، گل پفکی، گل فروژه و …

برآورد مدت زمان مورد نیاز جهت راه اندازی شغل:

طی کردن دوره آموزشی به مدت ۲ ماه و تهیه وسایل مورد نیاز به مدت یک روز.

امکانات مورد نیاز

۱ – قیچی ، قلم مو ، کتاب ، دفتر
۲ – کاغذ گل چرمی ، سیم مسوار ، مواد لاتکس ، رنگ پودری ، پودر بچه

نتایج حاصل از راه اندازی شغل:

نتایج اقتصادی شامل بهبود وضع اقتصادی خانواده و محل ایجاد درآمد، و کاهش بیکاری.

• مراجع ذیربط در رابطه با راه اندازی شغل و نقش هر یک:
۱- آموزشگاه های خصوصی جهت آموزش،
۲- سازمان فنی و حرفه ای جهت آموزش و ارائه مدرک،
۳- وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی جهت برپایی نمایشگاه ها،
۴- مراکز تجاری جهت تهیه وسایل مورد نیاز.

[votes: 0 Rating: 0]

کانال تلگرام بیگ والت
برچسب ها
کسب و کار

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

1
نظرات کاربران

avatar
0 تعداد نظرات
0 تعداد پاسخ های
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین رای نظر
داغ ترین نظر
0 نظرات
نظرات اخیر
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رأی
اطلاع از
علی
علی

ممنونم بابت توضیحات خیلی خوبتون

دکمه بازگشت به بالا
بستن