بادمجان، بیماریهای مهم

بیماریهای مهم بادمجان

بیماری های بادمجان

در فرآیند تولید محصولات گلخانه ای هدف اصلی از مدیریت بیماری های گیاهی پیشگیری از بیماری است. جلوگیری از ورود یک بیمارگر گیاهی به گلخانه بسیار کم هزینه تر از کنترل آن به محض ورود به گلخانه است. اولین گام در جهت پیشگیری از بیماری در گلخانه، شناخت عوامل بیماری زا است. در این مطلب به مهم ترین بیماری های بادمجان (یا بادنجان) گلخانه ای را پرداخته شده است.

بلایت فوموپسیس

علائم بیماری: گیاهان جوان سیاه شده و می میرند و در گیاهان مسن تر نقاط قهوه ای رنگی روی برگ ها ظاهر می شود و میوه ها از جوش هایی به رنگ سیاه متمایل به قهوه ای پوشیده می شوند.
روش مبارزه: استفاده از ارقام مقاوم و استفاده از سمومی مثل مانب و زینب.

پژمردگی ورتیسیلیومی

این بیماری توسط قارچهای V.alba –trum وVerticillium daliae ایجاد میشود. V. dahlia در مناطق گرم و معتدل و V.albo-atrum در مناطق سردتر شیوع دارند.

علائم بیماری: گیاه به تدریج پژمرده می شود و بین رگبرگ ها قهوه ای می شود و باعث کوتولگی گیاه می شود.
روش مبارزه: فومیگاسیون خاک، استفاده از ارقام مقاوم به ورتیسیلیوم و تناوب کشت طولانی. استفاده از بذر سالم و غیر آلوده، تهیه نشاء سالم و غیر آلوده، آیش و استفاده از آفتاب دهی در زمانی که گیاهی وجود ندارد.

سفیدک سطحی بادمجان

این بیماری توسط قارچ هایی به نام های L.solanacearum، tauricaleveillula و Erysiphe polyphaga ایجاد می شود.

علائم بیماری: بدین صورت است که در روی برگها لکه های سفید کدر که اجتماع میسلیوم و هاگ های قارچ هستند، ایجاد می شود. این لکه ها ابتدا کوچک و گرد بوده و سپس زاویه دار می باشند. پوشش قارچ در روی تمام قسمتهای رویشی گیاه مشاهده می شود ولی برگهای پایینی زود تر آلوده شده و ریزش می کنند.

فرم غیر جنسی عامل بیماری oidipsis taurica می باشد.

روش مبارزه: استفاده از سموم گوگردی و ارقام مقاوم و کاشت با فاصله مناسب در روی پشته ها مهمترین روشهای مبارزه است.

پوسیدگی اسکلروتینایی بادمجان

ناشی از قارچهای S.minorSclerotinia و sclerotiorum

این قارچ ها روی تعداد زیادی از گیاهان بیماری­زا هستند. محل­های انشعاب ساقه یا مناطقی که نزدیک سطح زمین قرار دارند . نقاط قهوه ای رنگ مشاهده شده که توسط توده میسلیوم سفید رنگ و سختینه ها که روی آن قرار دارند، مشاهده می شود. شانکرهای روی ساقه در شرایط مساعد توسعه یافته و سبب خشکیدگی بوته یا ساقه های آلوده می شود.

عامل بیماری بصورت سختینه یا میسلیوم در بقایای گیاهی زمستان گذرانی می کند و در شرایط مساعد، تولید آپوتسیوم نموده که حاوی آسک و آسکسپور است. رطوبت زیاد برای توسعه بیماری ضروری است. ضد عفونی بستر کشت در گلخانه، تولید نشاء سالم، کاشت در بستر بر آمده بطوریکه آب در پای طوقه نیافتد، راه های جلوگیری از این بیماری هستند.

سایر بیماری های بادنجان

علاوه بر بیماریهای ذکر شده، موزائیک بادمجان، موزائیک توتون روی بادمجان، ویروس موزائیک خیار روی بادمجان و نماتودهای Meloidogyne spp، و spp. Pratylenchus و Heterodera rostochiensis در بادمجان بیماریزا هستند.

امتیاز شما به این مطلب
[votes: 1 Rating: 1]
برچسب ها

تبلیغات

تبلیغات 1

دستگاه جوجه کشی حرفه ای

دستگاه جوجه کشی حرفه ای Easy Bator 6 نمونه متفاوت در صنعتی جوجه کشی کشور ، مناسب برای جوجه کشی از پرندگان زینتی و گران تخم.کیفیت جهانی با راندمان جوجه کشی عالی و قیمت مناسب عرضه در فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP.

تبلیغات 2

دستگاه جوجه کشی خارجی

فروش ویژه دستگاه جوجه کشی خارجی ، ساخت کره جنوبی در مدل ها و ظرفیت های مختلف مناسب برای جوجه کشی از تمامی پرندگان و خزندگان تخم گذار اهلی و زینتی با راندمانی فوق العاده عرضه در فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

  اشتراک در  
اطلاع از
بستن