بازاریابی و فروشمقالات آموزشی

بازاریابی غافلگیرانه یا کمینی (ambush marketing) چیست؟

معرفی بازاریابی غافلگیرانه یا بازاریابی کمینی

غافلگیری؛ قدرتمندترین ابزار بازاریابی 

بازاریابی غافلگیرانه – غافلگیری اعتیادآور است. غافلگیری رفتار را تغییر می‌دهد. غافلگیری احساسات را سوپرشارژ می‌کند. غافلگیری روابط احساسی را تقویت می‌کند. غافلگیری ارزان تمام می‌شود.

روزمرگی و معمولی بودن به ویژه در تبلیغات کسالت‌آور است، در مقابل آنچه ما را غافلگیر کند تا سال‌ها در ذهنمان حک خواهد شد. فلسفه‌ی بازاریابی غافلگیرانه مبتنی بر همین اصل ساده است. هیجان، تفاوت و پرهیز از روزمرگی از ضروریات زندگی کنونی بشر به شمار می‌روند، آنها زمانی که به موردی منحصر بفرد و خاص میرسند، اندکی توقف می‌کنند و نگاهی خریدارانه به آن می‌اندازند، سپس تجربه‌ی ویژه خود را با دوستانشان در میان میگذارند.
در واقع زمانی که با موارد خاص و اعجاب انگیز مواجه می‌شویم، ناخودآگاه ما دست به قلم می‌شود و این تجربه را به‌عنوان خاطره‌ای بیاد ماندنی در دفترچه‌ی ذهنمان یادداشت می‌کند. ورود به جعبه سیاه ذهنی افراد جز با چاشنی هیجان، تمایز و غافلگیری امکان‌پذیر نیست.
ورود به این بخش از ذهن مخاطبین رویای همیشگی بازاریابان بوده، چرا که اینگونه از فروش محصول خود، افزایش برند آگاهی درباره آن و نیز به جریان افتادن تبلیغات دهان به دهان اطمینان خواهند یافت. متخصصان بازاریابی برای آنکه به این رویای خود جامه‌ی عمل بپوشانند، سعی می‌کنند تا با استفاده از ابزارهای نوآورانه مبتنی بر علایق بازار هدف، کمپین‌هایی به یاد ماندنی را طراحی کنند. این کمپین‌ها با ایجاد موجی پایدار در بازار، آثار سازنده بسیاری را به ارمغان می‌آورند.
یکی از تکنیکهای مهیج برای طراحی چنین کمپین‌هایی، افزودن چاشنی‌های غافلگیرانه به تبلیغات است؛ عاملی متفاوت که در ذهن بینندگان نفوذ می‌کند. غافلگیری می‌تواند در پیام و یا در نوع اجرای آن تبلور یابد، برای مثال یکی از برندهای شناخته شده توانست با بهره‌گیری از چهره‌های منفور در تیزرهای خود، یک کارزار تبلیغاتی به یادماندنی راه‌اندازی کند.

بازاریابی کمینی ( غافلگیرانه ) چیست؟

بازاریابی کمینی (ambush marketing) یک شیوه‌ی جدید و مشهور بازاریابی است که آگاهی از یک برند را، از طریق روش‌های پنهانی افزایش می‌دهد. در حقیقت، اصطلاح “بازاریابی کمینی” ششمین واژه‌ی جای گرفته در فهرست “واژه های برتر سال ۲۰۱۰” شرکت Global Language Monitor می‌باشد، که شهرت و اعتبار آن به عنوان یک روش در حال ظهور و جدید بازاریابی تبلور یافته است. روش های بازاریابی کمینی در اشکال بیشماری آمده‌اند، اما همگی دارای یک عنصر مشترک هستند: با یک رویداد یا خاصیت (ویژگی)، بدون پرداختی بابت حق اسپانسری، با یک برند هم راستا و همسو می‌شود.

یکی از متمایزترین ویژگی‌های بازاریابی غافلگیرانه این است که چگونگی عملکرد آن پیش بینی نشده‌است.

انواع بازاریابی غافلگیرانه : مستقیم و غیرمستقیم

انواع بازاریابی کمینی مستقیم

کمین شکارگری (حمله به اسپانسری رسمی شرکت رقیب از یک رویداد، ورزشکار یا تشکیلات، به منظور بدست آوردن سهم بازار و به اشتباه‌انداختن مصرف کننده در مورد شرکت اسپانسر رسمی)

کمین دنباله ی کت (مبادرت یک برند به مرتبط‌ساختن خود به یک رویداد یا یک خاصیت به طور مستقیم و بواسطه‌ی استفاده از یک پیوند قانونی غیر از تبدیل شدن به اسپانسر رسمی آن رویداد یا خاصیت، نظیر حمایت از یک فرد یا یک رویداد مرتبط)

نقض مالکیت (ویژگی یا علامت تجاری) ( سوء استفاده یا استفاده‌ی غیرمجاز از مالکیت معنوی محفوظ یک تبلیغ کننده نظیر لوگوی تیم‌ها یا رویدادها، نمادها، کلمات و غیره، به منظور رقیق و دگرگون‌کردن فضای بازاریابی یا به اشتباه انداختن مصرف کننده)

خود کمینی (فعالیت های بازاریابی توسط حامی رسمی،بالاتر و فراتر از آنچه در قرارداد اسپانسری ذکر شده‌است؛ به طریقی که بازاریابی یا تبلیغات دیگر شرکت اسپانسر زیرپا گذاشته و نقض شود، نظیر توزیع رایگان تیشرت تبلیغاتی در یک بازی)

انواع بازاریابی کمینی غیرمستقیم

کمین شراکتی یا انجمنی (استفاده از تصاویر و یا اصطلاحاتبرای ایجاد یک اشاره یا کنایه به ارتباط یک سازمان با یک رویداد یا خاصیت خاص است.

کمین مخرب یا گیج کننده (به راه‌اندازی یک حضور تبلیغاتی و ترویج‌کننده در و یا نزدیک یک رویداد،بدون اشاره‌ی خاص به رویداد، تصاویر و تم‌های آن و به منظور ایجاد مزاحمت روی هوشیاری عمومی و بدست آوردن توجه حضار و تماشاگران آن رویداد)

کمین ارزش‌ها یا اعتبارها (استفاده از ارزش، اعتبار یا تم اصلی یک رویداد یا یک خاصیت برای رساندن مشارکت و ارتباط با آن رویداد یا ویژگی در ذهن مصرف کننده)

کمین انقلابی یا آنارشیستی (استفاده از تبلیغات غافلگیر کننده به سبک خیابانی در و یا نزدیک به یک رویداد)

کمین ویژگی یا خاصیت موازی (ایجاد و یا طرفداری و اسپانسری از یک رخداد یا ویژگی موازی، به نحوی مربوط به رویداد هدف برای رقابت با آن بر سر جلب توجه عمومی)

در پایان باید گفت همان‌طور که مدیران بازاریابی از کارکنان و آژانس‌های خود می‌خواهند که سریع‌تر، ارزان‌تر و مسوولیت‌پذیرتر باشند، باید سعی کنند برندشان غافلگیرکننده‌تر هم باشد. متاسفانه این موضوع در دستور کار تحقیقات آکادمیک یا نرم‌افزارهای بنگاهی قرار نگرفته و به قدرت تخیل و شجاعت خود بازاریاب‌ها بستگی دارد.

بازاریابی غافلگیرانه

[votes: 1 Rating: 3]
تلگرام بیگ والت اینستاگرام بیگ والت

برچسب ها
انواع بازاریابی بازاریابی بازاریابی غافلگیرانه

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن