مقالات کسب و کار

بازار سیاه چیست؟

بازار سیاه یا اقتصاد زیرزمینی (Black Market یا Underground economy)

بازار سیاه از بازار خاکستری (Grey market) و بازار سفید (White market) متمایز است.

فقط یک نوع بازار سیاه نیست بلکه چندین نوع بازار سیاه وجود دارد و این بازارها در همه جا هستند و می‌توانند فعالیت کنند چه در کشورهای در حال توسعه و چه در کشورهای توسعه‌یافته.

بازار سیاه چیست؟

بازار سیاه، یا اقتصاد زیرزمینی (Black Market یا Underground economy)؛
یک بازار کالا و خدمات است که خارج از حیطهٔ حمایت شده توسط دولت کار می‌کند.
چنین فعالیت‌هایی به طور معمول به عنوان یک مکمل برای اقتصاد رسمی تعریف می‌شود به عنوان مثال می‌توان به بازار سیاه گوشت بوش و یا بازار سیاه صلاحیت در دولت چین اشاره کرد.

◊ در بازار خاکستری کالاها از طریق کانالهایی توزیع می‌شوند که قانونی غیررسمی و غیر مجازند و یا ناخواسته از طریق تولیدکنندگان ایجاد شده‌اند.

◊ ولی برخلاف بازار سياه، در بازار سفيد همه ي كالاها دردسترس و موجود با قيمت واقعي مي باشند. بازار سفید یک بازار قانونی برای کالا و خدمات است.

قیمت کالاها

قیمت کالاها در بازار سیاه به یکی از دو صورت زیر می‌باشد:

• ممکن است قیمت کالای قاچاق از قیمت قانونی آن کمتر باشد.
چرا که عرضه‌کننده کالا، مالیات و هزینهٔ تولیدی ندارد. این حالتی از اقتصاد زیر زمینی است که در ان مجرمان کالاها را می‌دزدند و در قیمتی پایین‌تر از قیمت قانونی و بازاری ان به فروش می‌رسانند اما این کالاها رسید گارانتی، خدمات پس از فروش و امثال آن را ندارند.

• ممکن است کالای قاچاق گرانتر از قیمت کالای قانونی باشد.
بدست آوردن و یا تولید این محصول دشوار است از این نظر که یا بدست آوردن ان خطر ناک است و یا به صورت قانونی در دسترس نیست. مانند بعضی از داروها که بسیار گرانتر از هزینه تولید ان است.

اگر بین مرزهای قضایی نظارت کمی وجود داشته باشد.(هیچ نظارتی نباشد) بازار سیاه زمانی ایجاد می‌شود که تفاوت زیادی بین نرخ مالیات بین دو منطقه وجود داشته باشد و یا اینکه کالا در یک طرف مرز قانونی و در طرف دیگر غیرقانونی محسوب شود.
از جمله محصولاتی که به این طریق قاچاق می‌شوند عبارتند از: الکل و تنباکو؛ البته تمام تجارت‌های مرزی به صورت غیرقانونی نیست.

پول در بازار سیاه

پول در شکل واقعی خود (سکه و کاغذ) در بازار سیاه معامله می‌شود که این به دلایل زیر می‌باشد:

1- نرخی که دولت برای تبدیل واحد پولی خود به واحد پول کشور دیگری انتخاب می‌کند (نرخ تبدیل) منعکس کننده ارزش بازاری واقعی آن نباشد.

2- اگر یک دولت داشتن مقدار زیادی از پول دیگر کشورها را برای افراد ممنوع یا محدود کند.

3- وجود مالیات دولت برای مبادله ارز محلی با ارزهای خارجی در یک جهت و یا دو جهت (یا فقط از خریداران ارز محلی مالیات دریافت شود ویا فروشندگان ارز محلی هم برای فروش ارز خود مالیات دریافت کنند).

4- زمانی که پول تقلبی است.

5- اگر پول بدست آمده غیرقانونی باشد برای آنکه بتوان از آن استفاده کرد نیاز به پولشویی دارد.

بعضی از نمونه‌های اقتصاد زیرزمینی در کشورهای در حال توسعه به صورت زیر می‌باشد:

بزرگترین بازار سیاه / برآورد سالیانه ارزش بازار (میلیارد دلار)
حشیش / ۱۴۲
فحشا / ۱۰۸
تکنولوژی تولید تقلبی / ۱۰۰
داروهای وابسته به مواد مخدر تقلبی / ۷۵
داروهای تجویزی تقلبی / ۷۳
کوکائین / ۷۰
تریاک و هروئین / ۶۵
دزدیهای ویدئویی / ۶۰
سرقت نرم‌افزاری / ۵۳
قاچاق سیگار / ۵۰

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

بازگرداندن 100% سود زیرمجموعه‌ها
جزئیات کامل پرداخت را همراه با یک شماره حساب (هر ارزی که سرمایه کردید.) برای واریز سود، برای ما در بخش دیدگاه ها ارسال کنید.
[مشاهده قوانین...]

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن