iraniantraders

irandogebank

Roboton
dogeminers

فارکسر

LoanTech
ایده استارتاپی و کسب و کارکارآفرینی و اشتغالزایی

کارخانه بازیافت زباله الکترونیکی “ایده‌ای هم‌گام با تکنولوژی”

E-Waste Recycling Plant

کارخانه بازیافت زباله الکترونیکی E-Waste Recycling یک طرح آینده دار و وابسته به پیشرفت های تکنولوژی است.
با مدیریت مناسب پسماندهای الکترونیکی/برقی قادر به ایجاد ارزش افزوده برای اقتصاد کشور هستیم.

زباله های الکترونیکی” ، “ضایعات الکترونیکی” یا “تجهیزات زباله برقی و الکترونیکی” (“WEEE”) توصیف دستگاه های برقی یا الکترونیکی مازاد، منسوخ، خراب و یا دور انداخته شده است. از نظر فنی، “ضایعات” الکترونیکی مؤلفه ای است که به جای بازیافت از بین می رود یا دفع یا دور ریخته می شود، از جمله بقایای عملیات استفاده مجدد و بازیافت است.

طرح بازیافت زباله الکترونیکی

ادراک زباله های الکترونیکی اغلب به یک مفهوم ساده محدود می شود، که شامل تجهیزات و اطلاعات ارتباطی و مخابراتی یا لوازم الکترونیکی مصرفی که عمر آنها تمام شده است. با این حال ، از نظر فنی ، زباله های الکترونیکی تنها زیر مجموعه ای از WEEE (تجهیزات زباله برقی و الکترونیکی) هستند. زباله های الکترونیکی یا برقی به طور گسترده ای دستگاه های دور انداخته شده، مازاد، شکسته، منسوخ، الکتریکی و الکترونیکی را توصیف می کنند.

در حال حاضر در اروپا دو مرکز اصلی برای بازیافت زباله های الکترونیکی یکی در سوئد و یکی در انگلستان در نظر گرفته شده که از سراسر اروپا زباله های الکترونیکی به این دو مرکز ارسال شده و بازیافت می شوند. با این وجود اما در کشور ما توجه چندانی به بازیافت زباله‌های الکترونیکی نمی‌شود و حتی مرکز بازیافت زباله‌های الکترونیکی موجود هم در سال‌های اخیر با بی‌توجهی مسوولان به تعطیلی کشیده شده است.

انواع زباله الکترونیکی

زباله الکترونیکی اصطلاحی است که برای توصیف وسایل الکترونیکی قدیمی، یا وسایلی که پایان عمر آنها سر رسیده است مانند: رایانه، لپ تاپ، دستگاه پخش دی وی دی، تلفن های همراه، پخش کننده mp3، قطعات الکترونیکی، دستگاه های چاپ نظیر پرینتر و فتوکپی، تلفن ها، دوربین های عکسبرداری و فیلم برداری، تلویزیون ها و مانیتورها، بردهای لوازم خانگی مثل یخچال و ماشین لباسشویی، تجهیزات و بردهای مخابراتی و بسیاری از لوازم الکترونیکی و… استفاده می شود که حجم بسیار گسترده ای دارند. که توسط کاربران اصلی یا همان مصرف کننده گام آنها دفع یا دور ریخته شده است.

هدف و اهمیت اجرای این طرح

عمر کم لوازم الکترونیکی از یک طرف و کاربردهای گسترده از لوازم الکترونیکی و برقی،‌ افزایش زباله‌های الکترونیک را به‌ دنبال داشته است. که در نتیجه ضایعات الکترونیک به یک معضل جدی در دنیا تبدیل شده.

در نتیجه هدف این طرح این است که برای فرایند بازیافت ضایعات الکتریک و الکترونیک به راه حل بهتر و موثرتری برسیم. با توجه به اینکه دنیا به سمت تکنولوژی پیش میرود و هرساله میلیونها تن زباله الکترونیک در کشور تولید میشود،‌ این طرح اهمیت زیادی دارد.

شاید نکته آزار دهنده در این میان بی‌توجهی سرمایه‌گذاران و دولتی‌ها برای ایجاد کارخانه‌ای جهت بازیافت زباله‌های الکترونیک و انجام نگرفتن فرهنگ‌سازی مناسب توسط رسانه‌ها باشد تا مردم را با فواید بازیافت زباله‌های الکترونیکی آشنا کنند.

زباله‌های الکترونیکی منابعی سرشار از درآمد

شاید باور کردن این مساله برای بسیاری از ما سخت باشد اما زباله‌های الکترونیکی معادنی سرشار از طلا، نقره، مس و فلزات گرانبهای دیگر هستند. این زباله ها اگرچه می‌توانند برای محیط زیست مخرب باشند اما همچنین می توانند با استفاده از روشی درست به عنوان جایگزین مهم معادنی که امروزه محتوایشان رو به اتمام است، در نظر گرفته شوند.

میانگین طلای معادن دنیا حدود 7/2 گرم بر تن است اما این میزان در مورد صفحه های مدارچاپی گوشی‌های همراه حدود دو هزار گرم بر تن است و این به آن معنا است که استخراج طلا از این زباله‌ها به مراتب پرسودتر از فعالیت در معادن محدود طلاست.

علاوه بر این در معادن مس محتوای مس حدود ۲۵ درصد وزنی است اما زباله‌های الکترونیکی باقی مانده از کامپیوترها چیزی حدود 40 درصد وزنشان از مس تشکیل شده است.

با تمام این‌ احوال بازیافت زباله‌های الکترونیکی آنطور که باید در ایران جدی گرفته نشده‌اند.

بازیافت مواد با ارزش از بازیافت زباله الکترونیکی

بازیافت بهتر و بیشتر ضایعات الکتریک و الکترونیک، یکی از چالش‌هایی است که شرکت‌‌های تجاری با آن روبرو هستند. این ضایعات دارای مقداری مس، نیکل، کبالت، طلا، نقره، روی، سرب، گرافیت، لیتیوم و… هستند.

انواع باتری‌،‌ از باتری قلمی گرفته تا باتری خودرو جزء زباله‌های الکترونیک به شمار می‌آید. یک شرکت اروپایی موفق شده بر اساس تحقیقات متعددی که برای بازیافت زباله‌های الکترونیک در اروپا انجام شده است، به روش منحصر به فردی برای بازیافت پسماندهای الکترونیک دست پیدا کند. در این روش لیتیوم و گرافیت موجود در باتری لیتیوم به‌صورت تفکیک شده‌، بازیافت می‌‌شود. باتری لیتیوم یکی از اقسام باتری است که امروزه کاربرد زیادی دارد. مدیر عامل این شرکت می‌گوید:‌ «به کمک تازه‌ترین فناوری‌ها، نیکل و مس و کبالت موجود در باتری‌های لیتیوم را به‌طور جداگانه بازیافت می‌کنیم. لیتیوم و گرافیت دو ماده بسیار گران هستند و تاکنون این دو ماده با هم بازیافت می‌شدند و در هیچ جای دنیا روشی برای بازیافت تفکیک شده آن‌ها وجود ندارد.»

در ایران بازیافت زباله‌های الکترونیکی بر اساس روش‌های علمی صورت نمی‌گیرد. علاوه بر این زباله‌های الکترونیکی کشور از طریق تاجران زباله‌های الکترونیکی به کشورهایی چون ترکیه و مالزی فروخته می‌شود.

شیوه‌ی استحصال مواد با ارزش از بازیافت زباله الکترونیکی

برای این منظور ابتدا زباله‌های الکترونیکی در داخل دستگاهی برای خرد کردن قرار می‌گیرند. پس از خرد شدن در درون وان‌های مختلفی قرار می‌گیرند تا به روش انحلال انتخابی (Solution selective) اقدام به استحصال فلزات طلا،‌ نقره و مس میشود.

جداسازی عناصر فلزی از این زباله‌ها به روش رسوب نشینی انجام خواهد شد.

پایان این فرآیند لجن باقی خواهد ماند که این لجن حاوی مقادیری از این فلزات است که برای استحصال فلزات از لجن باقی مانده نیاز به روش‌های خاصی است که این فناوری در ایران وجود ندارد.
قابل توجه علاقه مندان به این طرح؛ کشورهای دیگر حاضر به خرید این لجن هستند.

بازیافت زباله الکترونیکی در ایران

خوشبختانه در کشور، کارگاه ها و کارخانجاتی هستند که قادر به بازیافت این ضایعات می باشند و در حال حاضر نیز مشغول به کار هستند ولی متاسفانه نه سازمان بازیافت، نه شهرداری ها و نه سازمان محیط زیست هیچ برنامه جامع و مدونی برای جمع آوری زباله های الکترونیک تدوین نکرده اند. در واقع این خود تولید کنندگان و افراد فعال در این حرفه هستند که به جمع آوری ضایعات الکترونیک و سپس بازیافت آنها می پردازند.

 برای بازیافت این نوع زباله‌ها از سه روش مکانیکی، هیدرومتالورژی (متالورژی به روش‌های شیمی تر) و بیومتالورژی یا روش ترکیبی استفاده می‌شود و در انتهای این فرآیندها قادر به باریافت زباله‌های الکترونیکی هستیم. همچنین زباله‌های الکترونیکی حاوی فلزاتی چون طلا، مس و نقره هستند، علاوه بر آن فلزات دیگری چون پالادیم در زباله‌های الکترونیکی موجود است که استحصال این مواد به دلیل نبود فناوری‌های مورد نیاز در ایران مقرون به صرفه نیست.

اهمیت حفظ محیط زیست

 برخی بر این گمان اند که دفن کردن زباله های الکترونیکی بهترین شیوه برای راحت شدن از شر آنها است اما واقعیت این است که زباله های الکترونیکی به دلیل آنکه حاوی فلزات مضری مثل آرسنیک، و جیوه هستند اگر دفن شوند همواره این خطر وجود دارد که باردیگر ناخواسته وارد چرخه حیات شوند و زندگی گیاهان، حیوانات و حتی انسان ها را با مخاطرات فراوانی رو به رو کنند.

زندگی در آینده ای با آسمان آبی حق فرزندان ماست، حقی که زندگی فرزندان مارا خواهد ساخت؛ آسمان آبی، زمینی سبز و ساحلی پر از آرامش که امواج آن پر از امید به زندگی باشد.

بازیافت الکترونیک

زباله های الکترونیک تهدیدی بزرگ برای محیط زیست ما محسوب میشوند، وجود انواع این لوازم فرسوده میتواند محل زندگی یا محل کارما را آلوده و سمی وزیستگاه ما را با خطرات جدی روبرو کند. سالانه صدها تن قطعه، تجهیزات و لوازم الکترونیکی منسوخ شده بعنوان زباله در کشور ما دور ریخته میشوند و این حجم پسماند تولید شده بدون وجود هیچ مرجع و متولی قانونی گاه بدست افراد دوره گرد سپرده شده ویا در حاشیه شهرها دفن یا سوزانده شده که درنتیجه باعث خسارات جبران ناپذیری به محیط زیست، آب های زیرزمینی و انتشار گازهای گلخانه ای میشوند. 
برچسب ها
پرشین دوج کوین

فروشگاه چیکن دیوایس

مطالب مرتبط

1
نظرات کاربران

profile avatar
1 تعداد نظرات
0 تعداد پاسخ های
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین رای نظر
داغ ترین نظر
1 نظرات
profile avatar نظرات اخیر
  اشتراک در  
اطلاع از
profile avatar
Vahid

واقعا زبانم قاصره که چطوری میشه از شما بابت مطالبتون تشکر کرد

دکمه بازگشت به بالا
بستن