طرح توجیهی

بازیافت سلولز از ضایعات (طرح توجیهی)

طرح بازیافت سلولز از ضایعات

کاغذ مهمترین ابزار جهت برقراری ارتباط و انتقال دانش و فرهنگ بین انسانها هست و همانطور که می‌دانیم امروزه با بحران جدید کمبود ماده اولیه تولید کاغذ یعنی چوب و در واقع سلولز که ماده اصلی چوب هست مواجه شدیم . دانشمندان و دوست داران محیط زیست به این فکر افتادند که سلولز را به عنوان ماده اولیه از منابعی جدید جایگزین کنند.سلولز به عنوان ماده اولیه از منابع جایگزین کننده است که با استفاده از بازیافت باگاس نیشکر و ضایعات بخش‌های مختلف کشاورزی می‌توان آن را به صورت خالص تهیه کرد که علاوه بر استفاده در صنعت کاغذ‌سازی می‌توان در صنایع دیگری مانند ماده اولیه در تولید کاغذ، تولید نیترو سلولز ( ساخت مواد منفجره ) ، پلاستیک سازی ، رنگسازی ، کاربردهای آزمایشگاهی تولید چوب مصنوعی ، تهیه موم مایع، تهیه خوراک دام و… نیز از آن بهره برد . به علاوه این صنعت ارزشمند جدید محصولات جانبی متعددی تولید می‌کند که آن را بسیار سودمندتر کرده است.

معرفی طرح بازیافت سلولز از ضایعات

محصول طرح حاضر تولید آلفا سلولز از ضایعات کشاورزی (لینتر پنبه) می‌باشد.
سلولز ماده تشكيل دهنده ديواره سلولي گياهان است. اين تركيب اولين بار در سال ۱۸۳۸ مورد توجه قرار گرفت. در آن سالها با اعمال تغييراتي در آن مانند نيتروژن‌دار كردن در توليد نيترو سلولز مورد بهره برداري قرار گرفت. سلولز به صورت تقريباً خالص در رشته‌هاي پنبه وجود دارد. اين رشت‌ ها در توليد نخ و پارچه بافي و توليد پوشاك اهميت فراواني دارند. همچنين الياف پنبه استريليزه شده در پزشكي كاربرد زيادي دارد. بطور كلي مولكول سلولز در سه حالت پايه با عنوان آلفا سلولز و بتا سلولز و گاما سلولز وجود دارد. نوع آلفا سلولز كه داراي كاربرد عمده صنعتي می‌باشد بعنوان ماده اوليه در صنعت كاغذ مورد استفاده قرار مي‌گيرد. سلولز در گذشته در ساخت باروت بدون دود مورد استفاده قرار مي‌گرفته است و امروزه از آن براي توليد نيترو سلولز كه در ساخت مواد منفجره كاربرد دارد. همچنین در پلاستيک‌سازي، رنگسازي و به صورت عمده در توليد كاغذ و مقوا بهره مي‌گيرند. همچنين سلولز كاربرد آزمايشگاهي نيز دارد.
بطور کلی برای تولید آلفا سلولز از باگاس یا سایر ضایعات کشاورزی مانند ضایعات گندم ‌و‌ جو، لینتر پنبه و … استفاده می‌شود. در این طرح تولید آلفا سلولز از لینتر پنبه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بررسی بازار سلولز

همانطور كه بيان شد سلولز امروزه به عنوان مواد اوليه در صنايع بسيار مهمي به كار مي رود لذا اهميت استراتژيك هركدام از اين صنايع براي يك كشور كه بيانگر اهميت استراتژيك سلولز مي‌باشد در خور بحث كاملي مي‌باشد كه در اين طرح به اجمال به آن مي‌پردازيم.

۱-كارخانجات ساخت كاغذ

مواد اوليه اصلي اين كارخانجات، سلولزي است كه در چوب، باگاس و انواع ديگر تركيبات طبيعي يافت مي‌شود. با توجه به قيمت بسيار بالاي كاغذ مرغوب و ارز خروجي كلایي كه به سمت فروشندگان اين محصول روان مي‌شود و همچنين قيمت بسيار بالاي چوب جنگلي و عدم جايگزيني اين مخلوق گرانبها‌‌‌ (درخت به صورت كارا) به استراتژيك بودن سلولز پي مي‌بريم.
در كشوري كه كاغذ كمياب و گران است به سختي مي توان كتاب و محصولات فرهنگي را به موقع و ارزان در اختيار مردم گذاشت و اين اثرات نامطوبي به دنبال خواهد داشت .در چنين كشوري اطلاعات منتشر شده هم به ارزاني و به موقع در كشور جريان نمي‌يابد و اين اثرات بسيار وخيمي بويژه در مسايل فرهنگي و سياسي براي يك كشور به دنبال خواهد داشت و همچنين جرياناتي بوجود خواهند آمد كه مخفي و آشكار درختان، اين سرمايه‌هاي ملي ارزشمند را به تيغ اره نابود مي‌كنند و بعد از چند سال جنگلهاي زيبا به بيابانهاي برهوت تبديل مي‌‌شوند.
پس مي‌توان نتيجه گرفت كه بايد حتماً به دنبال راه‌هاي به صرفه‌تري براي توليد سلولز باشيم تا بتوانيم چرخ صنعت كاغذ را به سمت خودكفايي و بهره‌وري هدايت كنيم.

۲- صنايع مواد منفجره

در اين صنعت نيز باز در برخي از موارد نارسائيهايي گريبانگير كشورمان مي‌باشد و از آنجا كه مواد منفجره علاوه بر وظيفه خطير خود در صنايع دفاعي در معادن و كارهاي عمراني نقش به سزايي دارند و سلولز هم يكي از مواد اوليه برخي از آنهاست، باز هم ما به سمت توليد مقرون به صرفه‌تر سلولز ترغيب مي‌شويم.

۳- صنايع رنگ

سلولزها هم در تركيبات پليمري در بعضي از رنگها مورد استفاده‌اند و هم در تركيب بعضي از رنگها با الياف سلولزي براي كاربرد‌هاي خاص مورد استفاده قرار مي‌گيرند. لازم به ذكر است امروزه يك پديده جديد ساختماني بنام آرتكس كه براي پوشاندن ديوارهاي داخلي ساختمان به جاي رنگ و گچ و آستر به صورت يكجا به كار مي‌رود كه به صورت كامل از سلولز ساخته شده است و اين خود بيانگر گوشه‌اي از كاربرد‌هاي اين ماده با ارزش است.

سرمایه گذاری مورد نیاز جهت واحد بازیافت سلولز از ضایعات

برای احداث واحد تولید آلفا سلولز به حدود ۸۰ میلیارد ریال سرمایه ثابت نیاز دارید. بازدهی طرح حدود ۳۵ درصد می باشد و کمتر از ۳ سال می توانید سرمایه اولیه خود را برداشت نمایید. تعداد اشتغال زایی مستقیم طرح ۳۵ نفر پیش بینی میگردد.

هزینه های طرح:
سرمایه گذاری ثابت: 106.697 میلیارد ریال
سرمایه در گردش: 12.891 میلیارد ریال
کل سرمایه گذاری: 119.588 میلیارد ریال
هزینه سالیانه تولید: 109.743 میلیارد ریال

شاخص های مالی طرح:
(IRR) نرخ بازده داخلی: 35.02%
دوره بازگشت سرمایه عادی: 2.9 سال
تعداد اشتغال زایی: 35نفر

مزایای اجرای طرح بازیافت سلولز از ضایعات

قطع بی رویه جنگل‌ها جهت تامین ماده اولیه تولید کاغذ در داخل کشور و از سوي دیگر، نیاز به هزینه‌هاي ارزي زیاد براي واردات این فرآورده‌ها موجب شده تا کشور نیازمند تولید داخلی سلولز به عنوان ماده اولیه کاغذ باشد. علاوه‌بر این سلولز یکی از پلیمرهای پرکاربرد در صنعت داروسازی نیز می‌باشد. بنابراین بهره‌برداری از این طرح علاوه‌بر تامین نیاز داخلی از خروج ارز کشور جلوگیری کرده و در صورت داشتن استانداردهای لازم میتوان آن را به کشورهای دیگر صادر کرد.

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

بازگرداندن 100% سود زیرمجموعه‌ها
جزئیات کامل پرداخت را همراه با یک شماره حساب (هر ارزی که سرمایه کردید.) برای واریز سود، برای ما در بخش دیدگاه ها ارسال کنید.
[مشاهده قوانین...]

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن