بدون دسته بندی

بازیافت طلا از قطعات و تراشه‌های الکترونیکی

♻ بازیافت طلا از سیم کارت، سی پی یو، رم، برد موبایل

بازیافت طلا از سیم کارت, بازیافت طلا از سی پی یو, بازیافت طلا از رم, بازیافت طلا از برد موبایل و…

قطعات و تراشه های الکترونیکی حاوی آبکاری طلا می باشند و منابع خوبی جهت بازیابی فلزات گرانبها از جمله طلا می باشند.

از هر 100 تن ضایعات الکترونیکی 1.6 کیلوگرم طلا و 18.9 کیلوگرم نقره وجود دارد. که با توجه به قابلیت بازیافت به ترتیب %99 و %98 می توان انتظار داشت در هر 100 تن ضایعات الکترونیکی 1.58 کیلوگرم طلا و 18.52 کیلوگرم نقره بازیافت می شود.

♻ بازیافت طلا از سیمکارت 

در داخل تمامی سیم کارت های دنیا مقدار بسیار کمی طلا وجود دارد که با جمع آوری تعداد زیادی سیم کارت میتوان مقدار قابل توجهی طلا از سیم کارت بازیافت نمود.

سیم کارت ها را درون یک ظرف پریکس ریخته و سپس اسید کلریدریک را به آن اضافه کنید در حدی که روی سیم کارت ها را بپوشاند بعد شروع به اضافه کردن خیلی کم اسید نیتریک کنید بعد از چند دقیقه سیم کارت ها را مشاهده کنید که آیا سطح طلای رنگ آن از بین رفته یانه اگر نبود دوباره مقداری نیتریک اضافه کنید و بعد محلول را با کمک کاغذ صافی فیلتر کنید برای بازیابی طلا از متابی سولفیت سدیم یا سولفات آهن استفاده کنید و در نهایت  رسوب حاصل شده را فیلتر کنید.

  توجه داشته باشید که بازیابی فلزات گرانبها به خاطر استفاده از اسید های قوی خطرناک می باشد حتما با تجهیزات حفاظت فردی و با در نظر گرفتن  اطلاعات ایمنی مواد انجام شود.

• روش نوین مرکز آزمایشگاه‌های ملی ساندیا:
روش انجام این کار، بدین صورت است که سیم‌کارت‌های موردنظر در آب آغشته شده و سپس با ارسال امواج فراصوتی به آن‌ها، فلزات تشکیل دهنده آن اعم از مس، طلا و غیره از هم جدا می‌شوند و کار برای بازیابی و استخراج آن‌ها برای دانشمندان آسان می‌شود.

♻ بازیافت طلا از برد موبایل

ابتدا همه‌ی قسمتها و قطعات گوشی مثل: آی سی ها، خازن ها، پینها و فلتها را از روی بردگوشی جدا کرده و سپس بردها را آتش میزنند و با تیزاب کاری، اوره و پودر SMB طلای آن را ته‌نشین می کنند.

سپس دیگر قطعات جداشده را نیز سوزانده و پودر میکنند. سپس تیزاب کاری و اوره و در انتها هم ته‌نشینی به کمک پودر SMB

بعد از طی کردن این مراحل محصول ته نشین شده را فیلتر میکنند و آنرا می سوزانند و برای اطمینان دوباره آنرا داخل ظرف شیشهای میریزند و با اسید هیدروکلریک دوباره میشویند.

در انتها ته نشین حاصله را ذوب کرده و طلا بدست می‌آید.

  • توجه: پودر SMB که برای ته نشینی استفاده میکنند. ممکن است با مدلی که در ایران بفروش میرسد که اکثراً چینی هستند فرق داشته باشد. پس در این مورد حتما دقت لازم را داشته باشید تا زحمت و هزینه شما از بین نرود.

♻ بازیافت طلا از پین های مادربورد 

پین های مادربورد را داخل ظرف شیشه ای یا پلاستیکی بزرگی قرار می دهند مقداری آب به آن اضاف می کنند. سپس اسید هیدروکلریک و اسید نیتریک به آن اضاف کرده تا واکنش رخ دهد. (در صورت کند شدن واکنش مقداری نیتریک به آن اضاف میکنند.) بعد از پایان کامل واکنش و حل شدن کامل پین‌ها. محلول حاصله را با فیلتر پارچه ای فیلتر میکنند.
به محصول به دست آمده مقداری اسید سولفوریک اضافه میکنند و بعد از گذشت مدتی محلول را دوباره فیلتر میکند.
به محلول فیلتر شده اوره اضافه میکنند تا نیتریک را از بین ببرند. سپس محلول SMB (پودر متابی سولفیت) برای ته نشینی آن و مقداری آب برای رقیق تر شدن محلول به آن اضافه می کنند. به مدت 12 تا 24 ساعت محلول را رها کرده سپس فیلتر میکنند و فیلتر حاصل را سوزادنده و در مرحله بعد محصول نهایی که طلا میباشد را ذوب میکنند.

♻ بازیافت طلا از چیپ های رم کامپیوتر

رم های کامپیوتر نیز از جمله قطعات با ارزش جهت بازیابی طلا هستند پایه های شانه ای شکل رم ها آبکاری مناسب و نسبتاً ضخیمی روی فلز نیکل هستند.در برخی از قطعات الکترونیکی جدید به جای آبکاری طلا از نوعی ترکیب قلع استفاده می شود اما در بیشتر قطعات حساس مانند کامپیوترها، لپ تاپ ها، تجهیزات مخابراتی و نظامی از طلای خالص جهت آبکاری استفاده می کنند البته شناسایی قطعات آبکاری طلا از رنگ زرد آن قابل تشخیص خواهد بود. علاوه بر طلای موجود در پایه های شانه ای رم، چیپ های سوار بر رم نیز حاوی طلا و نقره در داخل پکشان هستند. همچنین بر روی این بردها خارن های سرامیکی نصب سطحی نیز می توان مشاهده کرد.

استخراج طلا از رم:
برای استخراج طلا از رم ابتدا قطعات روی برد را بوسیله محلول SNST 550  از قطعه جدا می‌کنند برای قسمت های طلایی برد از روشهای مختلفی چون UW 860، تیزاب سلطانی و سیانید میتوان استفاده کرد و برای چیپ های روی برد نیز پس از سوزاندن یا پودر کردن می‌توانند از uw860 استفاده کنند.

♻ بازیافت طلا از چیپ های آی سی

در این مورد هم مثل روشهای قبل عمل میکنیم.
فقط در این روش بیشترین مصرف اسید سولفوریک می باشد که برای از بین بردن پلاستیکهای آی سی ها استفاده میکنند. اسید نیتریک هم برای حذف دیگر فلزات بی ارزش پایه‌ای استفاده میکنند. سپس تیزابکاری و در انتها ته نشینی و بدست آوردن طلا

♻ بازیافت طلا از سی پی یو های فیبر مشکی پنتیوم

ابتدا خنک کننده مسی را از سی پی یو جدا میکنند سپس هسته ها را از سی پی یو جدا میکنند.
هسته ها را توسط اسید سولفوریک 96% یا حرارت میدهند تا پلاستیک موجود در اسید حل شود و به رشته ها و سیم های طلایی برسند.
بعد از اتمام کار محصول را با آب شسته تا پلاستیک حل شده و اسید از رشته ها و سیم ها جدا شده و طلاهای موجود کف ظرف بمانند.
طلاهای موجود را در تیزاب حل میکنند و بعد از پایان واکنش نیتریک اضافی را توسط اوره از بین میبرند.
سپس فیلتر کرده تا به محلول شفاف برسند.
برای ته نشینی طلا از تیزاب حاصل، پودر متابی سولفیت (SMB) را به محلول اضافه میکنند و پس از هم زدن محلول را 12 تا 24 ساعت میگذارند تا ته نشینی کامل صورت گیرد.

برای ته نشینی طلاهای موجود در سی پی یو ها آنهارا را مستقیما تیزاب کرده.

در مجموع با این روش از 30 عدد سی پی یو فیبر مشکی پنتیوم 1.6 گرم بدست آورده.که 0.3 مربوط به هسته ها و جداسازی با سولفوریک اسید است. 0.053 گرم در هر سی پی موجود است.

♻ بازیافت طلا از سی پی یو های سرامیکی

جدا کردن تراشه های طلا از سی پی یو:
ابتدا سی پی های سرامیکی را با چکش میشکنند تا بتوانند طلای تمام قسمت سی پی یو را بازیافت کنند. سپس در ظرفی پلاستیکی گذاشته و مقداری آب را تا جایی که سی پی یو ها را پوشش دهد میریزند. اسید نیتریک را به مواد اضافه کرده  سپس هیدروفلوئوریک اسید را نیز اضافه میکنند و بعد از مدتی مقداری اسید سولفوریک به مواد اضافه می کنند. بعد از اتمام واکنش و ضعیف شدن اسید ها محلول حاصل را فیلتر میکنند. اگر طلا بصورت کامل جدا نشد دوباره اینکار را ادامه میدهند. اینبار با مقداری نیتریک و اسید سولفوریک و بعد مدتی مقداری آب اضاف میکنند. که اینبار بیشتر طلاها جدا میشوند و در انتها فیلتر میکنند.

بعد از فیلتر کردن 3 تا 5 بار  مواد حاصل را با آب میشویند. نقره و بقیه فلزات داخل محلول فیلتر شده می باشد. با اضافه کردن نمک به آن و هم زدن می توان نقره رو ته نشین کرد. بعد از 1 ساعت محلول را فیلتر و نقره را جدا میکند.
تراشه های طلای فیلتر شده از سی پی یو های سرامیکی رو تیزاب کاری می کنند تا درون تیزاب حل شوند.
بعد از حل شدن تراشه های طلا و اتمام واکنش مقداری اسید سولفوریک به محلول اضافه می کنند تا سرب از محلول جدا شود. بعد از یکساعت محلول حاصل را فیلتر میکنند تا محلول صافی بدست آورند. سپس مقداری اوره برای از بین بردن نیتریک به آن اضافه میکنند. این عمل را تا زمانی که واکنش کندی صورت بگیرد ادامه میدهند.
با درست کردن محلول smb در آب آن را در محلول طلا میریزند تا طلا ته نشین شود.
ته نشین حاصل را فیلتر کرده. پس از سوزاندن کاغذ فیلتر خاک حاصل را ذوب میکند.

♻ آموزش روش بازیافت طلا (صنعتی)

قطعاتی که شامل طلا می باشند را تا دمای 200 درجه سانتیگراد گرم می کنند. پس از این مرحله پلاستیکهای موجود در اطراف فلزات از آنها جدا میکنیم مراقب گازهای سمی باشید و حتما از ماسک استفاده کنید.

پس از جداسازی پلاستیک ها، مقداری اسید سولفوریک به مواد اضافه می کنیم و پس از نیم ساعت یا 1ساعت که ضایعات در اسید سولفوریک غوطه ور شدند، اسید از چرخه خارج شده

باقیمانده ضایعات تا دمای 800 درجه سانتیگراد گرم می کنیم. در این مرحله نیز فلزاتی نظیر آلومینیوم ذوب شده و از چرخه خارج می شود.

ضایعات باقیمانده را به مدت 2 تا 4 ساعت در محلی خشک و خنک نگهداری میکنیم تا مقداری خنک شوند.

پس از خنک شدن ضایعات باقیمانده، به آنها استیک اسید 100% اضافه کرده و مقداری روغن فلکسون اضافه کرده و به مدت 24 ساعت در دمای 40 تا 50 درجه سانتیگراد نگهداری نموده و پس از این مدت هیدروکلریدریک اسید 35 درصد صنعتی به محلول اضافه کرده و پس از این که دمای ماده به 80 تا 90 درجه سانتیگراد رسید، به مدت 4 تا 6 ساعت نگهداری کرده و پس از این مدت رسوب طلا و نقره در محلول ایجاد می شود.

پس از جداسازی طلا و نقره از رسوب ایجاد شده، آنها برای اینکه عیار مناسب را بدست آورند با مس و آلیاژهای دیگر مخلوط کرده و به صورت شمش در می آورند.

⊗ با توجه به قیمت اسیدها و هزینه و زمانی که میگذارید اقدام به خرید ضایعات الکترونیک نمایید تا دچار ضرر نشوید.

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

بازگرداندن 100% سود زیرمجموعه‌ها
جزئیات کامل پرداخت را همراه با یک شماره حساب (هر ارزی که سرمایه کردید.) برای واریز سود، برای ما در بخش دیدگاه ها ارسال کنید.
[مشاهده قوانین...]

برچسب ها

‫7 نظرها

  1. سلام
    شما بالای صفحه نوشتین از 100 تن ، بعضی سایت ها نوشتن 10 تن
    شما چه مقدار اطلاعات تون دقیق هست ؟
    اگر بخواهید لینک سایت هایی که 10 تن نوشتن رو براتون میفرستم

  2. سلام ایا مشه به روش هایی که اشاره کردین طلا رو از سنگ جدا کرد ممنون میشم جواب بدین

  3. لطفا کسی به روش شیمیایی طلا بازیافت نکنه که فقط ضرر می کنه وارزش نداره،بازیافت باید تلفیقی از کوره و اسید باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن