مقالات آموزشی

بانک ملی ایران بزرگترین و قدیمی ترین بانک دولتی ایران

بانک ملّی ایران، بزرگترین و قدیمی ترین بانک دولتی ایران

بانک ملی ایران bmi.ir، بزرگترین و قدیمی ترین بانک دولتی ایران می باشد و دومین بانک دولتی ایران است نخستین بانک تجاری و دولتی ایران است که در سال ۱۳۹۵ با درآمدی بالغ بر ۳۶۴٫۶۵۷ میلیارد ریال، از نظر میزان درآمد سالیانه، به‌عنوان بزرگترین شرکت ایرانی معرفی شده‌است. این بانک بزرگترین بانک جهان اسلام و خاورمیانه است.

وب سایت رسمی: bmi.ir

تاریخچه بانک ملی ایران

تشكیل بانک به شكل جدید نخستین بار در سال 1258 هجری شمسی (1296 ه‍ – ق) ده سال قبل از بوجود آمدن بانک شاهی از سوی حاج محمد حسن امین دارالضرب یكی از صرافان بزرگ تهران به ناصرالدین شاه قاجار پیشنهاد شد.

متاسفانه این پیشنهاد با دخالتهای بیگانگان و عوامل آنان جامه عمل نپوشید و بجای آن بانک شاهی در ایران مستقر گردید. پس از استقرار مشروطیت هنگامی كه دولت از مجلس شورای ملی اجازه استقراض خارجی خواست، احساسات ملی كه از وامهای گذشته و رفتار بانکهای بیگانه جریحه دار شده بود به هیجان آمد و نمایندگان مردم به منظور قطع نفوذ سیاسی و اقتصادی بانکهای مذكور و در ترمیم وضع مالی خزانه ضمن مخالفت با استقراض خارجی تاسیس بانک ملی را خواستار شدند، و جمعی از بازرگانان و صرافان متعهد مشاركت در این بانک شدند و در آذرماه 1285 با اعلانی كه مبین احساسات عمومی و علاقه مردم به تاسیس یك بانک اعتباری ملی در ایران بود، انتشار یافت.

در روز 23 آبان 1285 میرزا ابوالقاسم ناصرالملك وزیر مالیه وقت مظفرالدین شاه در مجلس شورای ملی حاضر شد و از اوضاع نابسامان مالی كشور خبرداد و پیشنهاد داد كه دولت برای رفع این مشكل مبلغی از كشورهای اروپایی وام دریافت كند كه با مخالفت شدید نمایندگان مواجه شد . نمایندگان پس از شور و پیگیری در روز 9 آذر ماه همان سال با تأسیس بانکی كه بتواند برای كشور سود داشته و با سپرده های مردم به نفع كشور و مردم كاركند موافقت كردند.

خبر تشكیل بانک ملی با سرمایه 15 میلیون ( 30 كرور) قابل افزایش به 50 میلیون تومان با وجد و شعف عموم ملت روبرو شد. از طرفی دیگر تغییرات ناگهانی در اوضاع سیاسی و انعقاد قرارداد 1907 میلادی بین دولتهای روسیه و انگلیس و تقسیم ایران و نیز آغاز جنگ جهانی اول و ورود نیروهای اشغالگر به ایران تمام كوششها و تلاشهای تشكیل بانک ملی را نقش بر آب كرد و این آرزوی بزرگ مردم سالها به تعویق افتاد. پس از پایان جنگ جهانی اول و خروج اشغالگران از ایران، سرانجام قانون تاسیس بانک ملی ایران در جلسه مورخ 14 اردیبهشت 1306 به تصویب مجلس رسید و اساسنامه بانک در 14 تیر ماه 1307 مورد تصویب كمیسیون مالیه مجلس قرار گرفت و در روز سه شنبه 20 شهریور 1307 بانک ملی ایران در تهران رسماً كار خود را آغازكرد. اولین مدیر عامل بانک ملی دكتر كورت لنیدن بلات و معاون او فوگل به همراه 70 كارشناس از كشور آلمان به ایران آمدند.

بر حسب اساسنامه بانک ، بانک ملی ایران بصورت یك شركت سهامی دارای شخصیت حقوقی شناخته شد و تابع قوانین تجاری تلقی گردید. سرمایه اولیه بانک 20 میلیون ریال بود كه فقط 8 میلیون آن پرداخت شد و در سال 1314 سرمایه بانک به 300 میلیون ریال و در سال 1331 به دومیلیارد ریال افزایش یافت كه تمام آن پرداخت شده است.

این سرمایه در حال حاضر با افزایشی كه در سال 95 داشت بالغ بر 187 هزار میلیارد ریال می باشد . با توجه به اینكه در آن تاریخ متخصصین بانکی در ایران وجود نداشت بموجب قانونی اجازه استخدام اتباع سویسی یا آلمانی بمنظور اداره بانک داده شد. تعداد كاركنان بانک در روز افتتاح اعم از ایرانی و آلمانی از 27 نفر تجاوز نمی‏كرد در حال حاضر تعداد كاركنان بانک ملی ایران بالغ بر 45 هزار نفر است . در ابتدای تاسیس بانک علاوه بر شعبه مركزی دو شعبه در بازار تهران و بندربوشهر كه مهمترین بندر بازرگانی آنروز ایران بود تاسیس گردید.

نخستین نمایندگی بانک در خارج از كشور در سال 1327 در هامبورگ تاسیس شد . تاسیس بانک كارگشایی: در سال 1305 بنگاهی بنام موسسه رهنی دولتی ایران، از محل وجوه صندوق بازنشستگی كاركنان دولت برای رفع حوائج مردم بوجود آمد كه تا سال 1307 تحت نظر وزارت دارایی اداره می گردید پس از تاسیس بانک ملی به این بانک واگذار و در سال 1318 این موسسه بنام بانک كارگشایی مرسوم و یكی از سازمانهای تابعه بانک ملی محسوب شد . در تاریخ 22 اسفند ماه 1310 حق نشر اسكناس از تصویب مجلس شورای ملی گذشت و رسماً به مدت 10 سال بانک ملی ایران اعطا شد كه به خودی خود قابل تمدید بود و در فروردین ماه 1311 نخستین اسكناس بانک ملی ایران انتشار یافت .

صندوق پس انداز: در سال 1318 بموجب قانونی بمنظور تشویق و ترغیب مردم به پس انداز، صندوق پس‌انداز بانک ملی ایران تاسیس شد كه پس از استقرار نظام بانکداری اسلامی بصورت قرض الحسنه پس‌انداز، یكی از واحدهای فعال بانک به شمار می رود . نخستین مجله اقتصادی كشور در سال 1313 انتشار یافت كه اولین نشریه آماری، اقتصادی و مالی در ایران بود كه به تهیه شاخص قیمتها، شاخص عمده فروشی و تحول وقایع اقتصادی مبادرت و توانست گام موثری برای تهیه زمینه مطالعات اقتصادی در كشور را فراهم آورد این نشریه به همت دكتر لوتس گیلهامر DR. Lutz Glelhammer اولین رئیس اداره بررسیهای اقتصادی و احصائیه (آمار) بانک منتشر شد.

بانک كشاورزی تفكیك بانک فلاحتی از بانک : در قانون اجازه تأسیس بانک مقرر شده بود چنانچه دامنه معاملات شعبه فلاحتی بانک، توسعه یابد به بانک مستقلی تبدیل گردد. در تاریخ 25 تیر ماه 1312 شعبه فلاحتی بانک ملی ایران تفكیك و به بانک مستقلی نام بانک كشاورزی تبدیل شد.

بانک مركزی : تا قبل از سال 1338 بانک ملی ایران وظایف بانک مركزی مانند حق انحصاری انتشار اسكناس و تنظیم جریان پول كشور را بعهده داشت در سال 1338 لایحه اساسنامه بانکی و پولی ایران به تصویب مجلس رسید و از هجدهم مرداد 1339 وظایف بانک مركزی از بانک ملی منتزع و با سرمایه 6/3 میلیارد ریال فعالیت خود را آغاز نمود.

آرزوی مردم ایران و علاقه آنها برای تاسیس بانک ملی رهایی از سلطه اقتصادی و سیاسی بیگانگان و جلوگیری از تسلط آنها بر منابع حیاتی و ذخائر كشور بود، بانک ملی و دیگر بانکهائی كه پس از آن آغاز فعالیت نموده‏ اند ، توانستند خدمات مفید و ارزنده‏ای مانند جمع آوری سپرده‏های مردم، حل مشكل نگهداری وجوه نقد و طلا و نقره، نگهداری حساب خزانه دولت،‌اعطای تسهیلات اعتباری جهت راه‌اندازی كارخانجات و موسسات بزرگ تولیدی و زیربنائی ، احداث واحدهای صنعتی- كشاورزی ، تسهیل در روابط تجاری داخلی و خارجی را ارائه نمایند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار حاكمیت جمهوری اسلامی،‌تغییر سیستم بانکداری و حذف ربا و ایجاد بانک بر مبنای تعالیم و احكام اسلامی مورد توجه قرار گرفت كه پس از تصویب لایحه قانونی عملیات بانکی بدون ربا در سال 1362 و ابلاغ آن به بانکها، دستورالعملها و آئین نامه های اجرایی تهیه و از اول فروردین ماه 1363 این قانون در بانک ملی ایران مورد اجرا گذاشته شد.

اكنون 90 سال است كه از تأسیس پرافتخار بانک ملی ایران می‏گذرد . در حال حاضر بیش از 3054 شعبه فعال در داخل، 15 شعبه فعال و 4 سابسیدری در خارج كشورو 181 باجه مشغول بكارند كه باعث شده این بانک یكی از قوی‏ترین مؤسسات مالی چه در ایران حتی در دنیا باشد. (جدول توزیع شعب در سراسر کشور) بانک ملی ایران در حال حاضر با بالغ بر 39 هزار كارمند فعال آماده خدمت رسانی به ملتی است كه با همت خود پایه های تشكیل این بانک را استوار نمودند. (جدول آمار كاركنان بانک) بانک ملی ایران بمنظور اجرای هر چه صحیح تر قوانین كه با دوصفت بارز و مهم آن وجه تمایز سیستم بانکداری اسلامی و نظام بانکداری در جهان امروز است تعیین حذف ربا از سیستم بانکی و نظام اقتصادی كشور و استفاده از سرمایه های بانک و سپرده های مردم بمنظور رشد اقتصادی برای محرومین و ایجاد عدالت و قسط در جامعه با تلاش كاركنان معتمد و متخصص خود توانسته است گامهای موثر و مفیدی را بردارد.

خدمات بانکی

طرح ویژه مسکن
ضمانت نامه بانکی
صندوق های اجاره ای
بانک کارگشایی
تسهیلات با نرخ ترجیحی
عقد مضاربه
عقد سلف
خدمات ارز بازرگانی
چک بین بانکی
طرح خدمت
سوئیفت
خدمات ارز غیر بازرگانی
طرح های سرمایه گذاری
تسهیلات قرض الحسنه
سرمایه گذاری بلند مدت
فروش اوراق بهادار
عقد مشارکت مدنی
سرمایه گذاری کوتاه مدت
خرید خودرو
خرید کالاهای اساسی
جعاله تعمیر مسکن
جعاله مسکن روستاها
جعاله اجرای طرح
قرض الحسنه
فرم های عملیات بانکی
چک تضمین شده رمزدار شهری
استعلام اعتبار اسنادی ریالی
انتقال موجودی از شعب خارج کشور
اجاره به شرط تملیک
شرایط افتتاح حساب در خارج کشور
کانون جوانه ها

خدمات الکترونیک

سامانه بام حقیقی
سامانه بام شرکتی
سامانه بام سازمانی
سامانه سبا حقیقی
سامانه سبا حقوقی
دریافت شناسه شبا
خرید شارژ
پرداخت عوارض خروج
اپلیکیشن همراه بام
اپلیکیشن همراه بانک
اپلیکیشن بله
اپلیکیشن 60
صورتحساب اینترنتی
درخواست درگاه پرداخت اینترنتی
POS پایانه های فروش
پرداخت قبوض
بانک آفیسر
استعلام وضعیت کد شهاب
پیگیری پرداخت های غیر حضوری
کیوسک
شعب شهاب ملی
درخواست تسهیلات
ثبت و پیگیری مغایرت های شتاب
استعلام لحظه ای آنی – سانی
حواله الکترونیکی بانکی – سحاب
تسویه ناخالص آنی – ساتنا
سامانه واحد های بانک
شناسه ملی اشخاص حقوقی
تلفن بانک
سامانه بینا
ثبت مشکلات دریافت کارت
معاملات آنلاین بورس
معاملات و تسهیلات ریالی
خودپرداز
سامانه ارسال پیام کوتاه – ساپتا
پیگیری چک های واگذاری
محاسبه سود سپرده ها
محاسبه اقساط تسهیلات
وصول و واریز دسته ای چک ها – کلر
محصولات معرفی شده در ملی شو
سامانه عمره مفرده
پایگاه های شبانه روزی
گزارش گیری دفاتر اسناد رسمی
گزارش گیری قوه قضائیه
تسهیلات غیر متمرکز
نکات امنیتی
کارت های بانکی
اپلیکیشن ایوا

مدیر عامل و اعضای هيات مديره بانک ملّی ايران

محمدرضا حسین‌زاده
متولد ۱۳۴۳
سمت: مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره
پست الکترونیکی: ceo@bmi.ir
تلفن: ۶۶۷۳۱۹۹۷-۰۲۱
تحصیلات: کارشناسی حقوق
کارشناسی بانکداری
کارشناسی ارشد رشته مدیریت
دکتری رشته مدیریت کسب‌وکار با گرایش استراتژیک
گزیده‌ای از سوابق اجرایی: عضو هیئت‌مدیره بانک ملی ایران (از سال ۱۳۸۶ تاکنون)
معاون مدیرعامل در امور اعتباری و معاملاتی بانک ملی ایران
معاون مدیرعامل در امور حقوقی و وصول مطالبات بانک ملی ایران
معاون مدیرعامل در امور پشتیبانی بانک ملی ایران
معاون مدیرعامل در امور IT بانک ملی ایران
معاون مدیرعامل در امور استان‌ها و شعب کل کشور بانک ملی ایران (بالغ‌بر ۳۵۰۰ شعبه)
رئیس کمیسیون فنی سازمان و روش‌های بانک‌های کشور
رئیس هیئت‌مدیره شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران
رئیس هیئت‌مدیره شرکت داده‌ورزی سداد (IT)
رئیس کمیته تبلیغات بانک ملی ایران
رئیس هیئت‌مدیره شرکت هلدینگ توسعۀ ملی
رئیس هیئت‌مدیره شرکت آزادراه قزوین –زنجان–تبریز
عضو هیئت‌مدیره شرکت کشت و صنعت پارس
رئیس اداره کل سازمان و روش‌های بانک ملی ایران
رئیس اداره امور شعب بانک ملی استان گیلان
مدیر نمونۀ استان گیلان در جشنوارۀ شهید رجایی
رئیس اداره امور شعب بانک ملی استان اردبیل

محمود شایان – عضو هیئت‌مدیره
تلفن:
۶۰۹۹۲۰۱۹
پست الکترونیکی: M.shayan@bmi.ir

برات کریمی – عضو هیئت‌مدیره
تلفن:
۶۰۹۹۲۰۱۱
پست الکترونیک: b.karimi@bmi.ir

مسعود خاتونی – عضو هیئت‌مدیره
تلفن:
 ۶۰۹۹۲۰۱۲
پست الکترونیکی: masoud.khatouni@bmi.ir

ناصر شاهباز – عضو هیئت‌مدیره
تلفن:
 ۶۰۹۹۲۰۱۳
پست الکترونیکی: n.shahbaz@bmi.ir

کاووس ایرج پور- عضو هیئت‌مدیره
تلفن:
۶۰۹۹۴۰۳۰
پست الکترونیکی: k.irajpour@bmi.ir

عباس شفیعی – عضو هیئت‌مدیره
تلفن:
۶۰۹۹۳۱۱۷
پست الکترونیکی: daftar9117@bmi.ir

دستاوردهای بانک ملّی ایران

یادبود مشارکت در ساخت مدارس مناطق زلزله زده کرمانشاه
جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی
جایزه ملی مسئولیت اجتماعی
تندیس بانک محبوب سال 1396
تقدیر استاندار تهران از ستاد اقامه نماز بانک ملی ایران
برگزیده جشنواره مرحوم دکتر نوربخش
تقدیرنامه
گواهی استاندارد بین المللی ایزو 10002:2014
تندیس سرآمدان روابط عمومی
تقدیر وزارت آموزش و پرورش از عملکرد بانک ملی ایران در امر توسعه و تجهیز مدارس
تقدیر بنیاد شهید و امور ایثارگران
تقدیر دانشگاه پیام نور از اداره کل روابط عمومی بانک ملی ایران
تقدیر وزارت امور اقتصاد و دارائی از اداره کل روابط عمومی بانک ملی ایران
تقدیر وزارت صنعت ، معدن و تجارت از بانک ملی ایران
بانک ملی ایران در صدر 500 شرکت برتر ایران
کسب رتبه اول در نوآوری های برتر بانکی در جشنواره دکتر نوربخش
کسب رتبه اول در نوآوری های برتر بانکی در جشنواره دکتر نوربخش
تقدیر مدیرکل انتقال خون مازندران از روابط عمومی بانک ملی ایران
تقدیر موسسه خیریه کهریزک
تندیس ملی نوآوری محصول برتر” بام “
کسب عنوان روابط عمومی برتر توسط اداره امور شعب استان همدان
مشارکت بانک ملی ایران در سی و سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن
کسب سه رتبه برتر در میان 500 شرکت ، بهمن 94
کسب تندیس طلایی روابط عمومی ، دی 94
تقدیر معاون اول رئیس جمهور ” همایش روز روستا “
تقدیر سازمان میراث فرهنگی از بانک ملی ایران مهر 94
دهمین جشنواره انتشارات روابط عمومی 27 مرداد94
تقدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از بانک ملی 1394
تقدیر بانک مرکزی از بانک ملی “طرح چکاوک”
تقدير استاندار لرستان از مديرعامل ارديبهشت ماه 1394
تقدیر استاندار لرستان و نماینده شهرستانهای خرم آباد از مدیر عامل فروردین
تقدیر ستاد رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند فروردین 94
لوح تقدیر بابت حمایت بانک از دهمین دوره ربوکاپ آزاد ایران
کسب مقام اول بین یکصد شرکت برتر
تقدیر از حمایت بانک از نهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران
کسب مقام در نهمین جشنواره انتشارات روابط عمومی
کسب مقام اول صنعت چاپ امنیتی کشور توسط شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران
تقدیر از بانک ملی ایران در همایش بانک ها و شرکت های فناوری اطلاعات
تقدیر استاندار و ستاد اقامه نماز تهران از بانک ملی
تقدیر وزیر امور اقتصادی و دارایی از روابط عمومی بانک ملی
تندیس حمایت از تجارت الکترونیک
تندیس همایش سیاست های پولی و ارزی
تقدیر از عملکرد بانک در آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد
مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران
لوح سپاس اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس خراسان جنوبی از بانک ملی
لوح تقدیر کمیته امداد از بانک ملی
تقدير وزير راه و شهرسازي از بانك ملي استان هرمزگان
دریافت نشان منتخب ملی در اجلاس جهانی
لوح سپاس روابط عمومی، صنعت،تولید ملی- شهریور 1391
لوح تقدیر اجلاس جهانی بانکداری-شهریورماه 1391
تندیس اجلاس جهانی بانکداری اسلامی- شهریور 1391
کنفرانس روابط عمومی ،صنعت ، تولید ملی-شهریور 1391
لوح جایزه ملی بهره وری 1404
لوح سپاس کمیته امداد امام خمینی از بانک ملی
المپیاد فرهنگی ورزشی ایثارگران سیستم بانکی کشور-آذر 1388
جایزه ملی بهره وری
همایش بین المللی بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت-اسفند1390
لوح سپاس پنجمین نمایشگاه بانکداری اسلامی-شهریور 1390
لوح تلاش در معیار رهبری-آذر ماه 1388
نمایشگاه دست آوردهای دولت نهم و دهم- مرداد 90
لوح سازمان مدیریت صنعتی
لوح سوییس بانک
تندیس سوییس بان- یورو 2011
اولین کنفرانس بین المللی بازاریابی خدمات بانکی-آذر 1388
هفتمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها-آبان 1389
پنجمین همایش روابط عمومی الکترونیک-اردیبهشت 1389
چهارمین جشنواره انتشارات روابط عمومی های کشور-تیر ماه 1387
کنفرانس مدیریت نظام توزیع و پخش-مرداد 1388
جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی-اسفند 1388
ارائه دهنده بزرگترین خدمات بانکی به مدیران صنعتی
دومین جشنواره بنگاه های دولتی
ششمین جشنواره علمی روابط عمومی-دی ماه 1388
ششمین جشنواره سراسری آیینه آفتاب مهر
چهارمین سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی-دی ماه 1387
جشنواره ایران بانک 2010
پنجمین کنفرانس بین المللی کیش
ششمین جشنواره سراسری آیینه آفتاب-پاییز89
بانک برتر در استقرار نظام کنترل داخلی
لوح سپاس از موسسه خیریه محک 1389
روابط عمومی برتر در زمینه ارتباطات الکترونیکی و دیجیتالی 1389
دريافت تنديس در چهارمين همايش ملي فناوري اطلاعات و ارتباطات (1388)
دريافت تنديس در اولين كنفرانس بين المللي بازاريابي خدمات بانكي (1388)
دريافت تنديس در ششمين جشنواره علمي و برترين هاي سمپوزيوم بين المللي روابط عمومي (1388)
دريافت تنديس در چهارمين همايش روابط عمومي الكترونيك (1388)
دريافت تنديس در دومين جشنواره كودك و سلامت محيط زيست (1388)
دريافت تنديس در ششمين جشنواره سراسري آئينه و آفتاب (1388)
دريافت تنديس در پنجمين جشنواره ملي انتشارات روابط عمومي – 1388
دريافت تنديس در دومين سمپوزيوم بين المللي ربوكاپ – 1388
حضور بانك ملي در جشنواره زوج خوشبخت ايراني (پاييز 1388)
اثر برتر در جشنواره علمي برترين هاي روابط عمومي ايران (1388)
بانك ملي به عنوان يكي از يكصد برند برتر در سال 88
لوح مشاركت بانك در اولين نمايشگاه بين المللي پوستر با موضوع سرطان كودك (بهمن 1388)
تقدير وزير مسكن
كسب مقام سوم در بخش ارتباط با رسانه
اخذ مدرك شبكه بين المللي سيبا
سمينار ساخت و ساز در پايتخت ( دانشگاه تهران)
كسب مقام اول در بخش افكارسنجي
انتخاب روابط عمومي برتر از طرف وزارت اقتصاد و دارايي
جايزه ملي محيط زيست (طراحي پوستر)
جشنواره ملي اقتصاد سبز

شرکت‌های تابعه

شرکت داده ورزی سداد
شرکت پارس تکنولوژی سداد
شرکت پرداخت الکترونیک سداد
شرکت چاپ و نشر بانک ملّی ایران
شرکت گروه توسعه ملّی
کارگزاری بانک ملّی ایران
شرکت صرافی ملّی ایران
شرکت توسعه سرمایه پیشگامان پویا
شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویا

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهیدسلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

miladmilan

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ miladmilan1@ آیدی تلگرام در حال حرکت به سمت جلو با تمام ❤
مشترک شدن
اطلاع از
guest
2 پرسش و پاسخ کاربران
جدیدترین
قدیمی ترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
محمدی
محمدی
8 ماه قبل

سلام حساب پرفکت مانی من مشکل داره علتش چیه ؟

دکمه بازگشت به بالا
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x