مقالات آموزشی

بدهی چیست و چگونه می توان آن را اداره کرد

در ساده ترین حالت، بدهی، پولی است که یک طرف به طرف دیگر بدهکار است. اما می تواند به سرعت پیچیده شود. بسته به میزان شما و نحوه رسیدگی به آن، بدهی می تواند یک ابزار مالی مفید یا چمدانی باشد که زندگی شما را پیچیده می کند.

دانستن نحوه رسیدگی به بدهی های شما می تواند مشکل باشد، به خصوص اگر در پوشش پرداخت ماهانه خود تلاش کنید. روشهای مختلفی برای نزدیک شدن به هر نوع بدهی وجود دارد – و روشهایی برای یافتن تسویه بدهی وجود دارد . فقط نسبت به هر شرکتی که قول بیش از حد را میدهد و یا به نظر می رسد بیش از حد خوب باشد، مانند شرکت هایی که بدهی میبخشند،بسیار محتاط باشید .

انواع مختلف بدهی و نحوه رسیدگی به آنها را تجزیه می کنیم.

بدهی امن در مقابل بدهی ناامن

دو نوع بدهی وجود دارد: تضمین شده و ناامن.

بدهی مطمئن یعنی وام گیرنده دارایی را به عنوان وثیقه وام تعهد کرده است. وام های اتومبیل و وام ها نمونه های متداول بدهی تضمین شده هستند. در صورت عدم بازپرداخت طبق آنچه توافق شده است، طلبکار می تواند دارایی را تصرف کند، به عنوان مثال دوباره ارزیابی مجدد ماشین یا سلب مالکیت خانه.

از طرف دیگر بدهی های ناامن توسط دارایی مورد حمایت قرار نمی گیرد. مثال رایج بدهی کارت اعتباری است. با این حال، این بدان معنا نیست که در صورت عدم بازپرداخت، بدون چاشنی استراحت می کنید.

به عنوان مثال، یک صادرکننده کارت اعتباری احتمالاً بدهی بزهکاری شما را به یک وام دهنده اشخاص ثالث می فروشد، که ممکن است بعداً شما را برای پرداخت معلق کند. اگر پول بدهی را پرداخت نکنید، ممکن است برای پرداخت شما شکایت کند، که می تواند منجر به ضمانت دستمزد شود. برخی از طلبکاران تهاجمی ممکن است بدون استفاده از آژانس مجموعه، از شما مستقیماً شکایت کنند.

بدهی کارت اعتباری

بدهی کارت اعتباری از رایج ترین و گران ترین شکل بدهی های ناامن است.

براساس مطالعه NerdWallet، کل بدهی کارت اعتباری آمریکایی ها در سال 2017 به حدود 905 میلیارد دلار رسید. این رقم نسبت به سال گذشته نزدیک به 8٪ است. براساس اطلاعات فدرال رزرو، بزهكاری ها نیز بالا می رود. این بدان معناست که مصرف کنندگان بدهی بیشتری را تحمل می کنند، حتی وقتی که زمان سختی بیشتری را برای پرداخت بیشتر دارند.

بسته به نمره اعتبار شخصی شما، درصد سالانه یا APR در کارتهای اعتباری شما می تواند در نوجوانان و 20 سالگی باشد. پرداخت نکردن کامل پول مانده خود در هر ماه می تواند بسیارسریع شود.

اگر در پرداخت بدهی کارت اعتباری خود مشکل دارید، چند روش برای رسیدگی به آن آمده است:

 • یک برنامه مدیریت بدهی را از یک آژانس مشاوره اعتباری غیرانتفاعی در نظر بگیرید
 • اگر چندین بدهی دارید، ببینید که آیا می توانید آنها را ادغام کنید
 • به کارت اعتباری انتقال تعادل APR 0٪ نگاه کنید
 • برای کشف گزینه های خود با یک وکیل ورشکستگی صحبت کنید

بدهی قبض پزشکی

بدهی قبض پزشکی می تواند از مراجعه روزمره به پزشک یا از یک اتفاق غیرمنتظره مانند استخوان شکسته یا بستری در بیمارستان ناشی شود. این نوع بدهی می تواند گران باشد و مسائل پیچیده تر، اگر نمی توانید یکباره هزینه آن را بپردازید، روش واضحی برای رسیدگی به آن وجود ندارد.

ماندن در بالای صورتحسابهای پزشکی می تواند سخت باشد. در حقیقت، یک مطالعه در سال 2017 از دفتر حمایت مالی مصرف کنندگان، نشان داد که صورتحساب پزشکی رایج ترین دلیل تماس مردم توسط جمع کننده بدهی ها بوده است.

در اینجا چند روش برای پرداخت قبض پزشکی شما آورده شده است :

 • برنامه پرداخت تنظیم کنید
 • از کارت اعتباری پزشکی استفاده کنید
 • یک مشاور حقوقی پزشکی استخدام کنید

مهم نیست که چقدر برای پرداخت صورتحساب پزشکی تان پول دارید، از قرار دادن صورتحساب روی کارت اعتباری خودداری کنید. اکثر ارائه دهندگان پزشکی علاقه ای ندارند. انتقال آن بدهی به کارت اعتباری این مزیت را از بین می برد و می تواند آن را گرانتر کند.

وام دانشجویی

اگر در چند سال گذشته با بدهی وام دانشجویی از کالج فارغ التحصیل شده اید، احتمال دارد که تعادل قابل توجهی داشته باشید. به طور متوسط ​، خانوارهای آمریکایی که در سال 2017 بدهی دانشجویی داشتند، 46.597 دلار تعادل داشتند.

وام های دانشجویی فدرال یا خصوصی است و انواع مختلف وام بین این دو وجود دارد. صرف نظر از این که بدهی از کجا به وجود آمده است، شما به احتمال زیاد وام های دانشجویی خود را برای سال های بعد پرداخت می کنید.

چند روش برای پرداخت بدهی وام دانشجویی دارید :

 • برای گفتگو در مورد گزینه های امداد، با متصدی وام دانشجویی تماس بگیرید
 • ثبت نام در برنامه بازپرداخت مبتنی بر درآمد
 • در صورت واجد شرایط بودن، درخواست بخشش کنید

نسبت به هر شرکتی که وعده کمک کامل تسویه بدهی را می دهد محتاط باشید، بسیاری از آنها کلاهبرداری هستند .

وام های شخصی

وام های شخصی می توانند به تحکیم بدهی کارت اعتباری کمک کرده و یا به دلایلی خاص، مانند یک بازسازی خانه، جریان نقدی را فراهم کنند. شرایط وام عموماً دو تا پنج سال است و نرخ بهره آن بین 5 تا 36 درصد است.

اگر در بازپرداخت وام شخصی خود مشکلی دارید:

 • با وام دهنده تماس بگیرید تا ببینید آیا می توانید مبلغ پرداخت را به تعویق بیندازید یا به برنامه سختی بروید
 • برای مدیریت بهتر بودجه خود، با کمک رایگان یک مشاور اعتبار غیرانتفاعی مشورت کنید
 • اگر با بدهی بیش از حد روبرو هستید با وکیل ورشکستگی صحبت کنید

وام خودرو

وام خودرو نوعی بدهی تضمین شده است، به این معنی که در صورت پرداخت نکردن، وام دهنده می تواند خودرویی را که به عنوان وثیقه عرضه می کند، پس بگیرد. وامهای خودرو طولانی تر و گرانتر می شوند. این امر می تواند آنها را سخت تر کند، خصوصاً اگر بودجه شما کم باشد.

در اینجا نحوه پرداخت وام گران قیمت خودرو آورده شده است:

 • وام را دوباره تسویه کنید
 • اتومبیل خود را با قیمت کمتری بفروشید
 • راهی برای وام پیدا کنید

رهن

گرفتن وام احتمالاً بزرگترین تصمیم مالی شخصی است که شما می گیرید. آنها عموماً دهه های گذشته و صدها هزار دلار هزینه دارند. وام مسکن یک وام مطمئن است، به این معنی که اگر شما طبق قرارداد پرداخت نکنید، بانک می تواند خانه شما را بگیرد.

اما اگر در پرداخت وام خود با مشکل روبرو شدید ، مراجعه کرده اید:

 • بازپرداخت وام خود را در نظر بگیرید
 • از برنامه Refinance Affordable Home استفاده کنید

بدهی تجاری

بدهی غالباً بخشی ضروری برای ادامه کار یک تجارت کوچک است. برای استخدام کارمندان بیشتر یا خرید تجهیزات جدید می توانید وام یا خط اعتباری کسب کنید.

اما بدهی بیش از حد می تواند در گردش پول کسب و کار شما قرار بگیرد و به طور بالقوه تجارت شما را در معرض خطر قرار دهد.

اگر با بدهی شدید روبرو هستید، چندین روش وجود دارد که می توانید تجارت خود را از بدهی بگیرید. آنها شامل موارد زیر هستند:

 • فروش خود را افزایش می دهد
 • بازپرداخت یا ادغام بدهی مشاغل با بهره بالا

حساب های مجموعه

اگر بدهی در مجموعه دارید، تنها نیستید: براساس گزارش سال 2017 از CFPB، تقریباً یک سوم مصرف کنندگان دارای پرونده های اعتباری، دارای حساب در مجموعه هستند .

دانستن چگونگی پرداخت بدهی در مجموعه می تواند مشکل باشد. در اینجا برخی از مراحل که اگر توسط جمع کننده بدهی مورد تعقیب قرار گرفته اید، دنبال می شود:

 • حقوق جمع آوری بدهی خود را بالا ببرید
 • برای پرداخت سریع، تحت فشار قرار ندهید
 • اطلاعات مربوط به بدهی را جمع کنید
 • گزینه ها شامل ایجاد یک برنامه پرداخت، تسویه بدهی یا پرداخت کامل آن است.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x