مقالات آموزشی

بررسی شغل جدید سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری برای کارکنان در سال 2020

مقاله شغل جدید پشتیبانی تصمیم گیری

سیستم های پشتیبانی مبتنی بر رایانه می تواند به عنوان یک پل برای دستیابی به سطوح بالاتر از مسئولیت کارگر و درگیر شدن در بهبود کیفیت و بهره وری به کار رود. به نظر می رسد شرایط اقتصادی، تکنولوژیکی و رقابتی دلایل قانع کننده ای برای حرکت به سمت حالتهای پیشرفته تر مشارکت کارگران با استفاده از سیستمهای پشتیبانی رایانه ای فراهم می آورد. سیستم پشتیبانی کارگر شرح داده شده است که شامل اجزای سیستم های دانش بنیان (متخصص) برای مهندسی روش ها، پشتیبانی پردازش ایده خلاقیت، مرکز اطلاعات کارگر و یک جزء الگوهای تحلیلی است. چنین مؤلفه هایی را می توان در حالت آزمایشی مرحله ای معرفی کرد و سطح پشتیبانی پیشرفته تری با سطح پیشرفته تر مشارکت کارگران در کنار هم قرارداد.

لیست شغل های نوظهور

سیستم پشتیبانی تصمیم گیری چیست؟

سیستم پشتیبانی تصمیم (DSS) مخفف decision-support-system یک برنامه کامپیوتری است که برای پشتیبانی از تعیین، داوری و دوره های اقدام در سازمان یا یک تجارت استفاده می شود. DSS مقادیر انبوهی از داده ها را تجزیه و تحلیل می کند، اطلاعات کاملی را که می تواند برای حل مشکلات و تصمیم گیری ها استفاده شود ، جمع آوری می کند .

درک سیستم پشتیبانی تصمیم گیری

یک سیستم پشتیبانی از تصمیم، داده ها را جمع آوری و تجزیه و تحلیل می کند، و آن را ترکیب می کند تا گزارش های اطلاعات جامع را تهیه کند. به این ترتیب، به عنوان یک برنامه اطلاعاتی، یک DSS با یک برنامه عملیاتی معمولی متفاوت است که عملکرد آن فقط جمع آوری داده ها است.

DSS می تواند کاملاً کامپیوتری باشد یا توسط انسان تغذیه شود. در بعضی موارد، ممکن است هر دو ترکیب شود. سیستم های ایده آل اطلاعات را تجزیه و تحلیل می کنند و در واقع تصمیماتی را برای کاربر می گیرند. حداقل آنها اجازه می دهند تا کاربران انسانی تصمیم بگیرند که با سرعت بیشتری تصمیم بگیرند.

استفاده از یک سیستم پشتیبانی تصمیم گیری

DSS را می توان با استفاده از مدیریت عملیات و سایر بخشهای برنامه ریزی در سازمان برای گردآوری اطلاعات و داده ها و ترکیب آن در هوش عملی استفاده کرد. در حقیقت، این سیستم ها در درجه اول با مدیریت سطح متوسط ​​تا بالاتر مورد استفاده قرار می گیرند.

به عنوان مثال ، DSS ممکن است برای پیش بینی درآمد یک شرکت در طی شش ماه آینده بر اساس فرضیات جدید در مورد فروش محصول استفاده شود. با توجه به تعداد زیادی از عواملی که آمار درآمد پیش بینی شده را احاطه کرده اند ، این یک محاسبه مستقیم نیست که به صورت دستی انجام شود. با این حال، یک DSS می تواند تمام متغیرهای چندگانه را ادغام کرده و نتیجه و نتایج متناوب ایجاد کند، همه اینها بر اساس داده های فروش محصول گذشته شرکت و متغیرهای فعلی تولید می شود.

ویژگی های یک سیستم پشتیبانی تصمیم گیری

هدف اصلی استفاده از DSS ارائه اطلاعات به مشتری با روشی آسان برای درک است. یک سیستم DSS مفید است زیرا می توان برای تولید انواع گزارش ها، همه بر اساس مشخصات کاربر، برنامه ریزی کرد. به عنوان مثال، DSS می تواند اطلاعات را تولید کند و اطلاعات خود را به صورت گرافیکی بیرون بکشد، مانند یک نمودار میله ای که نمایانگر درآمد پیش بینی شده یا گزارش کتبی است.

با پیشرفت فن آوری ، تجزیه و تحلیل داده ها دیگر محدود به رایانه های و بزرگ حجیم نیست. از آنجا که یک DSS در واقع یک برنامه کاربردی است، می تواند در اکثر سیستم های رایانه ای، چه بر روی دسک تاپ و چه لپ تاپ بارگیری شود. برخی از برنامه های DSS نیز از طریق دستگاه های تلفن همراه در دسترس هستند.

انعطاف پذیری DSS برای کاربرانی که به طور مکرر مسافرت می کنند بسیار مفید است. این امر به آنها این امکان را می دهد تا در همه زمان ها آگاه باشند، و این امکان را برای تصمیم گیری بهتر برای شرکت و مشتریان خود در حرکت و حتی در محل فراهم می کند.

نمونه هایی از سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری چیست؟

به عنوان مثال ، یکی از برنامه های DSS مدیریت و توسعه سیستم های پیچیده ضد تروریسم است. نمونه های دیگر شامل یک افسر وام بانکی است که اعتبار یک متقاضی وام یا یک شرکت مهندسی را تأیید می کند که چندین پروژه پیشنهاد داده است و می خواهد بداند آیا می توانند با هزینه های خود رقابت کنند یا خیر.

انواع مختلف سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری چیست؟

اینها را می توان به پنج نوع طبقه بندی کرد:
ارتباطات محور DSS. بیشتر DSS های مبتنی بر ارتباطات در تیم های داخلی، از جمله شرکا قرار می گیرند.
داده محور DSS. بیشتر DSS های محور داده ها، در اختیار مدیران ، کارمندان و همچنین تأمین کنندگان محصول و کارگران خدمات قرار گرفته اند
DSS مبتنی بر اسناد
دانش محور DSS
مدل محور DSS.

چگونه می توانید یک سیستم پشتیبانی تصمیم گیری بسازید؟

فن آوری هایی را که می توان برای توسعه DSS تعیین کرد، تعیین کنید. اندازه گیری کنید که DSS پیشنهادی چگونه قادر به حل مشکلات خواهد بود. زمان موجود برای ساخت سیستم را مشخص کنید. مقدار منابع مورد نیاز برای ساخت سیستم را کشف کنید.

چه چیزی باعث می شود یک سیستم پشتیبانی تصمیم گیری موفق شود؟

DSS خوب موفقیت آمیز هنگامی اتفاق می افتد که کاربرد آن در تصمیم گیری تفاوت مثبتی ایجاد کند. اینها مهمترین عوامل موفقیت در استفاده از DSS است. عمل سریعتر همیشه بهتر نیست. تنها کسری از زمان کار با زمان اجرای واقعی DSS تعیین می شود.

فرآیند تصمیم گیری چیست؟

تصمیم گیری فرایند انتخاب با شناسایی یک تصمیم، جمع آوری اطلاعات و ارزیابی قطعنامه های جایگزین است. استفاده از یک فرایند تصمیم گیری گام به گام می تواند به شما کمک کند اطلاعات مربوطه و تعریف گزینه های جایگزین را سازمان دهی کنید.

طراحی و توسعه سیستم های پشتیبانی از تصمیم گیری

ابزارهای اطلاعاتی تجاری یا سیستمهای پشتیبانی از تصمیم گیری به تصمیم گیری در سازمان کمک می کنند. DSS مؤثر، تجزیه و تحلیل داده های بی طرفانه، نظارت بر زمان واقعی و گزارشگری غنی را در اختیار شما قرار می دهد و از شما حمایت می کند تا در کمترین زمان ممکن تصمیم آگاهانه بگیرید. DSS با دقت طراحی شده، از مدلهای تحلیلی، ابزارهای آماری و اقتصادی مختلف و البته هوش انسانی و بینش برای حمایت از تصمیم گیری استفاده می کند.

این اهمیت فناوری ، روش و رویکرد طراحی و توسعه سیستم پشتیبانی تصمیم گیری را اثبات می کند. به عنوان یک تصمیم گیرنده، باید در انتخاب فن آوری DSS و روش توسعه بسیار دقت کنید. برای بدست آوردن یک ابزار قابل اعتماد برای پشتیبانی از اطلاعات متنوع و نیازهای تصمیم گیری، باید اصول را به درستی بدست آورید.

از آنجا که طراحی و توسعه یک سیستم پشتیبانی از تصمیم گیری یک فرایند پیچیده است، ممکن است با تعدادی از مسائل مانند:

عدم تطابق بین دیدگاه های برنامه نویس و تصمیم گیرنده

تصمیم گیرندگان، از یک سو، دانش بسیار کمی در مورد آنچه در طراحی و توسعه سیستم پشتیبانی تصمیم می گیرد ، دارند. از طرف دیگر، ممکن است یک برنامه نویس یا توسعه دهنده تصوری در مورد چگونگی تصمیم گیری پیچیده تجارت در روزهای بسیار آشفته امروز نداشته باشد. انتخاب فناوری ممکن است برای تصمیم گیرنده گیج کننده و مبهم به نظر برسد در حالی که ترجیحات، نیازها و انتظارات یک تصمیم گیرنده ممکن است متناسب با روند طراحی و توسعه سیستم نباشد. این عدم مطابقت بین دیدگاه ها منجر به پیچیدگی هایی می شود. اما در عین حال، این احتمال ایجاد DSS مؤثر و مناسب را افزایش می دهد.

شناسایی نیازهای خاص

در اکثر اوقات ، حتی تصمیم گیرندگان هیچ سرنخی در مورد آنچه که باید از یک سیستم پشتیبانی تصمیم بگیرند انتظار ندارند. این به ویژه در مواردی است که مدیران برای حل مشکلات ساختاری یا نامساعد نیاز به ابزاری برای کمک به خود دارند. به راحتی می توان تصمیم گرفت که DSS هنگام عملکرد روتین و ساختاری دارای چه ویژگی هایی است. برای ترسیم کارکردها و مزایای سیستم پشتیبانی تصمیم گیری، مدیران می توانند از اعضای تیم خود درخواست کمک کرده و جلسات طوفان مغزی را انجام دهند.

انتخاب فناوری

در محیط کسب و کار بسیار رقابتی امروز، شما به یک سیستم پشتیبانی تصمیم گیری تعاملی و پاسخگو نیاز دارید که عملکرد شما را به حداکثر برساند. در چنین سناریویی ، انتخاب فناوری نقش اساسی دارد. با این وجود، همیشه لازم نیست از آخرین نسخه یک پلتفرم خاص استفاده کنید. این کاملاً به اهدافی بستگی دارد که می خواهید به آنها برسید. با این حال ، یک شرکت توسعه DSS ممکن است شما را به سمت جدیدترین فناوری سوق دهد ، که مطمئناً هزینه های شما را نیز اضافه می کند. قانون اساسی این است که از شرکتهای مختلف قیمت سهمیه بخواهید.

رویکرد به طراحی و توسعه نرم افزار

همانطور که قبلاً گفته شد، هیچ روش یا روش استاندارد برای طراحی بهترین سیستم پشتیبانی تصمیم گیری وجود ندارد. سه روش اصلی برای طراحی و توسعه سیستم وجود دارد: 1) رویکرد چرخه زندگی توسعه سیستم سنتی (SDLC). 2) نمونه سازی سریع و 3) رویکرد کاربر نهایی. ممکن است شما بخواهید روشی را انتخاب کنید که تضمین کند محصول نهایی اهداف شما را تحقق می بخشد. اما هر رویکرد دارای جوانب مثبت و منفی است، و انتخاب بهترین روش را دشوار می کند.

تشخیص فرآیند تصمیم گیری

یک مطالعه تشخیصی از روند تصمیم گیری در سازمان کمک می کند تا شفاف سازی در مورد:

 • فرآیند شناسایی مشکل
 • تکنیک های جمع آوری داده ها
 • نحوه تصمیم گیری
 • که همه در تصمیم گیری نقش دارند
 • هنجارهای مربوط به تصمیم گیری در یک سازمان

این مطالعه شامل موارد زیر است:

 • تعیین انواع تصمیمات
 • نمودار مشاهده فرآیند تصمیم گیری رسمی
 • شناسایی نقش اصلی تصمیم گیرنده
 • مصاحبه با تصمیم گیرندگان
 • ارزیابی اثربخشی تکنیک های جمع آوری داده ها
 • ارزیابی عملکرد فرایند تصمیم گیری
 • نیاز به کمک رایانه ای برای حمایت از این تصمیمات
 • شناسایی آنچه باید بهبود یابد
 • تعیین آنچه بدون تغییر باقی خواهد ماند

یک مطالعه تشخیصی از تصمیم گیری برای ارزیابی روند کلی بسیار مفید است . این امر در طراحی مجدد فرایند تصمیم گیری و ترسیم اهداف، کارایی و انتظارات از یک سیستم پشتیبانی تصمیم گیری کمک می کند.

ابزار پشتیبانی تصمیم گیری چیست؟

ابزار پشتیبانی تصمیم گیری (DST) – که در تصمیم گیری های مربوط به تأمین مراقبت های بهداشتی در NHS استفاده می شود – سندی است که به ثبت شواهد نیازهای مراقبت از فرد کمک می کند تا مشخص شود که آیا آنها برای ادامه بودجه مراقبت های بهداشتی واجد شرایط هستند.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهیدسلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x