مقالات آموزشی

بیت کوین حباب اقتصادی است یا طلای دیجیتال؟

مهم ترین استدلال ها درباره حباب بودن یا نبودن بیت کوین را برایتان بررسی کردیم

آیا بیت کوین حباب اقتصادی است؟ این سوال از ابتدای شروع کار ارز های دیجیتال مطرح بوده است. سالها این مفهوم که بیت کوین حباب است در میان کارشناسان اقتصادی مورد بحث قرار گرفته. زمانی که بازار ارز های دیجیتال نوسانی می شد یا قیمت بیت کوین کاهش پیدا می کرد عده ای ادعا می کردند که حباب بیت کوین ترکیده است. هرچند با تمام این ادعا ها وضعیت ارز های دیجیتال از جمله بیت کوین هنوز خوب است. در مورد این موضوع هنوز نمی شود قاطعانه نظر داد. گروهی از کارشناسان اقتصادی هنوز می گویند که درباره آینده این ارز دیجیتال نظر بدهند. پروفسور رابرت شیلر، کسی که نوبل اقتصاد دارد اعتراف کرده که هنوز نظری قطعی در باره ارز دیجیتال بیت کوین ندارد. در این مقاله سعی می کنیم تمام نظریه های مختلف درباره حباب بودن بیت کوین را مورد بررسی قرار دهیم.

حباب اقتصادی چیست؟

قبل از هر چیزی شما باید بدانید که اصلا حباب اقتصادی چیست. اگر می خواهید کاملا با آن آشنا شوید مقاله حباب اقتصادی یا حباب قیمت چیست را مطالعه کنید.

حباب اقتصادی یک نوع از موقعیت های اقتصادی است. که در ان به نظر می رسد قیمت یک دارایی بر اساس تصورات نامعقول نسبت به آینده تعیین شده است. در واقع می توان به شرایطی گفت که در ان قیمت یک دارایی از قیمت واقعی اش بیشتر باشد. به عنوان مثال ممکن است در بازار بورس قیمت یک سهم بیش از حد انتظار بالا برود. در این موقعیت گفته می شود که قیمت سهام حباب بوده و پایدار نیست. برخی از اقتصاد دانان معتقد هستند که چیزی به نام حباب اقتصادی وجود ندارد. دلیل شکل گیری این حباب هنوز برای افرادی که به وجود ان اعتقاد دارن مورد بحث است. نظریه های مختلفی در مورد دلیل شکل گیری حباب اقتصادی ارائه شده است. گروهی معتقدند این حباب ها بدون هیچ قطعیت،سفته بازی یا عقلانیت خاصی تشکیل می شوند. عده ای هم معتقدند هماهنگ کنندگی قیمت ها دلیل به وجود آمدن این شرایط خاص است.

حباب اقتصادی بیت کوین

حال شاید این پرسش ذهن شما را درگیر کند که چرا اصلا به بیت کوین می گویند حباب. برای پاسخ دهی بهتر به این سوال نحوه شکل گیری حباب را به زبان ساده توضیح می دهیم. در آغاز کار قیمت یک دارایی پایین است. شاید رشد کمی داشته باشد اما اکثر اوقات قیمت و ارزش کمی دارد. در این زمان عموم مردم هیچ توجه ای به آن ندارند. زیرا هنوز در موقعیت خاصی قرار نگرفته است. کم کم قیمت این دارایی افزایش پیدا می کند. به طوری که توجه مردم را به خود جلب می کند. قیمت دارایی ناگهان با سرعت بالایی افزایش پیدا می کند. مردم به دلیل این رشد در آن دارایی سرمایه گذاری می کنند. که این کار باعث افزایش نقدینگی و رشد بیشتر دارایی می شود. اما ناگهان قیمت دارایی بدون هیچ دلیل خاصی سقوط می کند. مردم دچار ترس می شوند و اقدام به فروش دارایی می کنند که باعث می شود قیمت آن بیشتر کاهش بیابد. حال با توجه به این توضیحات نمودار زیر را نگاه کنید.

نمودار قیمت بیت کوین

این تصویر برای شما آشنا نیست؟ این نمودار قیمت ارز دیجیتال بیت کوین از آغاز تا سال 2019 است. این نمودار اکثر ویژگی های یک حباب اقتصادی را دارد. یک شروع در قیمت پایین و ثابت. یک رشد ناگهانی با سرعت بالا. هرجند در انتها قیمت به صفر نرسید و برای مدتی ثابت باقی ماند و حتی دوباره رشد کرد. وقتی یک حباب ترکیده می شود معمولا قیمت آن به صفر می رسد و دیگر رشد نمی کند. اما همان طور که در این نمودار دیده می شود قیمت بیت کوین بعد از سقوط دوباره رشد داشته است. اکثر افرادی که با حباب بودن بیت کوین مخالف هستند از این نمودار برای توجیه آن استفاده می کنند.

موافقین

افرادی که باور دارند ارز دیجیتال بیت کوین یکی حباب اقتصادی است دلایل خوبی نیز برای این باور خود دارند. اول این که بیت کوین محسوس نیست و یک دارایی مالی غیر متمرکز محسوب می شود. یعنی هیچ دولتی از آن پشتیبانی نمی کند. اما بقیه دارایی هایی که دیجیتال نیستند ثبات بیشتری دارند چون بانک ها و دولت ها از آنها حمایت می کنند. اما اکثر دولت ها از ارز دیجیتال بیت کوین نه تنها حمایت نمی کنند بلکه سعی می کنند با روش های مختلف فعالیت ان را محدود کنند. به تین دلیل که این ارز تحت نظر هیچ شخص یا موسسه خاصی نیست و توسط کد ها مدیریت می شود. یکی دیگر از دلایل انها این بود که بیت کوین بیش از حد تورم داشت و توجه زیادی به خود جلب کرده بود. بیت کوین اولین پدیده ارز های دیجیتال بود.

به دلیل نوسانات زیاد بیت کوین دولت ها تصمیم گرفتند که این ارز دیجیتال را تحریم یا برای استفاده از آن مالیات بگیرند. حتی در بعضی کشور ها استفاده و معامله این ارز دیجیتال ممنوع است. یکی از دلایل دیگری که این افراد دارند این است که بیت کوین بسیار پر سر و صدا و قدیمی است. هرچند امروزه دیگر ارز های دیجیتال مانند لایت کوین،اتریوم و ایوتا توانسته اند در تمام زمینه ها از بیت کوین جلو بزنند. ایوتا چهار برابر از بیت کوین سریع تر است. لایت کوین از لحاظ فنی از بیت کوین قوی تر است. در شبکه اتریوم نیز رسما ارز های دیجیتال جدید تولید می شوند. هر روز ارز های دیجیتال جدید و قوی وارد بازار می شوند. هرچند که بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود و عموم مردم ارز های دیجیتال را با نام بیت کوین می شناسند.

مخالفان

با این که پرسش آیا بیت کوین حباب است در تمام دنیا رواج پیدا کرده هنوز عده ای هستند که به شدت با حباب بودن بیت کوین مخالف هستند. در این قسمت قصد داریم استدلال این افراد را مورد بررسی قرار دهیم. درست است که قیمت بیت کوین نوسان زیادی دارد. اما این باعث نمی شود که این ارز دیجیتال هیچ ارزش پایداری نداشته باشد. همان طور که گفته شد عموم مردم علاقه خاصی به بیت کوین دارند. بیت کوین تبدیل به یک نماد جهانی شده است که نیاز به هیچ کنترل غیر متمرکز و پشتیبانی دولت ها ندارد. و قیمت آن توسط معاملاتی که مردم انجام می دهند مشخص می شود. این یکی از دلایلی است که این افراد حباب بودن ارز دیجیتال بیت کوین را رد می کنند. گروهی از سرمایه گذاران معتقد هستند که دیگر دوران بیت کوین تمام شده است. اما افرادی هنوز معتقد هستند که سرمایه گذاری در این ارز هیچ مشکلی ندارد.

بیشتر سرمایه گذاران به دلیلی نوسانی بودن بیت کوین در آن سرمایه گذاری می کنند. آنها امیدوارند تا دوباره قیمت بیت کوین با سرعت موشک افزایش یابد. به همین دلیل استدلال بی ثباتی بیت کوین را نمی توان قبول کرد. این موضوع که بیت کوین حباب است یا نه به این دلیل مهم است که افراد زیادی این سوال را در ذهن خود دارند.

یک نظریه جالب درباره حباب ارز دیجیتال بیت کوین

رابرت شیلر اقتصاد دان امریکایی در یکی از مصاحبه های خود گفته بود که امکان دارد حباب بیت کوین بترکد و این ارز دیجیتال برای همیشه فراموش شود. او در ادامه صحبت های خود هرچند گفت که امکان دارد بیت کوین یک حباب طولانی 100 ساله باشد! شیلر معتقد است که حتی اگر بیت کوین حباب باشد، حبابی متفاوت است.

آیا بیت کوین حباب اقتصادی است؟

در قسمت های قبل استدلال های مختلف را در باره حباب بودن یا نبودن ارز دیجیتال بیت کوین بررسی کردیم. بالاخره بیت کوین حباب اقتصادی است یا نه؟ آیا اصلا جوابی قطعی برای این سوال وجود دارد؟ جواب هرچه که باشد نمی توان از این واقعیت چشم پوشی کرد که بیت کوین انقلابی در دنیای ارزهای دیجیتال ایجاد کرد. بیت کوین بازار ارز های دیجیتال و تفکرات اجتماعی را متحول ساخت. در طول سالها بیت کوین هم رشد قیمت داشته هم سقوط. هر وقت قیمت کاهش یا افزایش می یابد عده ای نظریه های مختلف درباره حباب بودن بیت کوین ارائه می دهند. هرچند هیچ وقت نمی شود با سوال آیا بیت کوین حباب اقتصادی است جواب بله یا خیر قطعی داد. اما اگر بیت کوین یک حباب اقتصادی باشد می توان با قاطعیت جواب داد که این حباب هنوز نترکیده است.

رویداد های مختلف جهانی باعث می شوند تا قیمت بیت کوین دچار نوسان شود. زمانی که بیشتر دولت ها این ارز دیجیتال را تحریم می کنند بعضی از دولت ها در تلاش هستند تا از آن حمایت کنند. هر روز هزاران خبر مختلف درباره ارز های دیجیتال منتشر می شود. بعضی از این خبر ها خوب و بعضی نیز منفی هستند.

نتیجه گیری

اگر از مردم بپرسید که آیا بیت کوین حباب است، جواب های مختلفی دریافت خواهید کرد. عده ای قسم می خورند که مدتی طولانی از ترکیدن حباب بیت کوین گذشته است. در حالی که گروهی می گویند بیت کوین اصلا حباب نیست و اگر حباب باشد خیلی با ترکیدن فاصله دارد. اگر بیت کوین حباب باشد زمانی این حباب می ترکد که دیگر بیت کوین منفعتی برای مردم نداشته باشد. در دنیای ارز های دیجیتال یک قانون طلایی وجود دارد. طبق این قانون تا زمانی که مردم از یک ارز استفاده کنند آن ارز از بین نمی رود. فقظ زمان می تواند به این سوال که آیا بیت کوین حباب اقتصادی است پاسخ بدهد.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x