انواع ارز دیجیتالمقالات آموزشی

بیت کوین (Bitcoin) چیست؟ به زبان ساده

بیت کوین یک واحد پول مجازی است.

خلاصه مطلب

  • تعریف بیت کوین (Bitcoin)
  • چه کسی بیت کوین را ایجاد کرد؟
  • چگونه کسی می تواند بیت‌کوین بدست آورد
  • آدرس بیت کوین چیست؟
  • بیت کوین چگونه ساخته می شود؟
  • بیت کوین‌ها در کجا نگهداری می‌شوند؟

اولین ارز دیجیتال بیت کوین بود!

تعریف بیت کوین (Bitcoin)

بیت کوین (به انگلیسی:Bitcoin) با علامت BTC یک واحد پول مجازی است که تماما در اینترنت قرار دارد و از سیستم رمز نویسی خاصی استفاده می کند که باعث می شود بدون نیاز به نهاد مرکزی (مانند بانک مرکزی) و کاملا مستقل فعالیت کند.

با یک مثال ساده با بیتکوین BTC آشنا می شویم.

یک اتاق شیشه ای بزرگ را در نظر بگیرید. داخل اتاق یک سری صندوق های کوچک شیشه ای وجود دارد که می توان داخل آن ها را دید. این صندوق های شیشه ای حساب بیت کوین افراد مختلف است. هر صندوق یک عدد منحصر به فرد دارد که بتوان با استفاده از آن به هر کس که مایل باشید آدرس صندوق خاصی را در اتاق بدهید. هر صندوق علاوه بر این عدد منحصر به فرد، یک قفل و یک شکاف برای واریز پول به آن دارد (می توان از شکاف به داخل صندوق پول ریخت ولی نمی توان بدون داشتن کلید از صندوق پول برداشت کرد).

از آنجایی که صندوق ها شیشه ای هستند می توان موجودی داخل هر صندوقی را دید.

فرض کنید که یک نفر می خواهد مبلغی را از یک صندوق به صندوق دیگری واریز کند. ابتدا باید وارد اتاق شود و با کلیدی که دارد صندق خودش را باز کند، مبلغ را بر دارد و به صندوق دیگر بریزد. از آنجایی که ابتدا گفتیم کل اتاق شیشه ای است پس همه ی افراد می توانند شاهد این ماجرا باشند. به همین خاطر است که تمام تراکنش های مالی بیت کوین قابل رویت هستند. این مسئله باعث شده که هیچ گونه کلاهبرداری در واریز و یا انتقال وجه نتواند شکل بگیرد.

در سیستم بیت کوین مبلغ هر حساب یا همان صندوق و همچنین هر تراکنش که انجام می شود برای همه قابل رویت است. تنها نکته ای که پنهان است آن است که هر صندوق مربوط به چه کسی است. چون بر خلاف سیستم بانکداری متداول که حساب ها به نام اشخاص ثبت می شوند در اینجا فقط کسی که کد مربوط به برداشت از صندوق (یا در مثال ما همان کلید) را دارد صاحب حساب است. این نکته باعث می شود که برخی از بیت کوین برای انجام تراکنش های غیر قانونی استفاده کنند.

چه کسی بیتکوین را ایجاد کرد؟

هیچ کس با اطمینان نمیداند! این پول توسط شخصی ایجاد شد که خودش را ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto معرفی کرده است. هرچند این اسم ژاپنی به نظر می رسد اما خالق Bitcoin هیچگاه دیگر مشخصات فردی خودش را فاش نکرده است. او با دیگر طرفداران اولیه بیت کوین از طریق فرومهای آنلاین همکاری کرده است اما هرگز با دیگر افراد شبکه بیت کوین حضوری ملاقات نکرده است. سپس از ابتدای سال 2010 او فعالیت خود را در گسترش بیت کوین کاهش داد. آخرین فعالیت او در شبکه بیت کوین که ما می شناسیم در سال 2011 بوده است.

ما نمیدانیم ساتوشی ناکاموتو کیست اما میدانیم که اگر او روزی خودش را معرفی کند، شخصی بسیار ثروتمند خواهد بود. میلیونها بیت کوین در دوسال اول این پول تولید شدند و ساتوشی احتمالا صدها هزار از آنها را داراست. با قیمت امروز بیت کوین، او خیلی وقت است که یک میلیونر است.

قبل از تمام شدن این موضوع بگوییم که ناکاموتو مشعل خودش را به یک گسترش دهنده میانه رو به نام گاوین اندرسن Gavin Andressen داد که اکنون گسترش دهنده پیشروی پروژه است. اندرسن اکنون در محضر فاندیشن بیت کوین کار می کند.

چگونه کسی میتواند بیتکوین بدست آورد؟

• در صورت پرداخت وجه برای کالا یا خدمات
• خرید آن از صرافی بیت کوین
• مبادله بیت کوینها با کسی در نزدیکی خود
• بدست آوردن بیت کوین از راه استخراج رقابتی

خب به دست آوردن قطره ای هم هست که با کلیک کردن یا بخت آزمایی ها برنده می شوید که معتبرترین freebitco و moonbit است.

آدرس بیت کوین چیست؟

از رمزنگاری کلید عمومی استفاده می‌کند. هر کیف پول شامل تعدادی جُفت کلید عمومی و خصوصی است. کلیدهای عمومی به آدرس‌های بیت کوین تبدیل می‌شوند که به عنوان آدرس برای دریافت بیت کوین به پرداخت کننده اعلام می‌شوند. این آدرس‌ها در حالت قابل خواندن برای انسان‌ها به رشته‌ای با تقریباً ۳۳ نویسه تبدیل می‌شوند که همیشه با عدد ۱ یا ۳ شروع می‌شوند.

ایجاد یک آدرس جدید عملی کاملاً محلی و بی‌نیاز از اتصال به شبکه همتا به همتای بیت کوین است.

در واقع هر فرد می‌تواند بیت کوین‌های خود را به یک آدرس بیت کوین دیگر ارسال یا اصطلاحاً واریز نماید. اکثر آدرس‌های بیت کوین بی‌معنی به نظر می‌رسند، اما امکان ایجاد آدرس‌های شخصی تر به وسیله نرم‌افزاری که به سرعت آدرس‌های بسیاری تولید می‌کند و آدرس‌هایی را که با الگوی مورد نظر همخوانی دارند، ذخیره می‌کند، وجود دارد.

بیتکوین چگونه ساخته می شود؟

شبکه همچنین وظیفه‌ تولید و ساختن بیتکوین را هم بر عهده دارد. بیت‌کوین به وسیله بانک مرکزی چاپ نمی‌شود، بلکه افرادی که از نرم‌افزار بیتکوین روی کامپیوتر خود استفاده می‌کنند، آن را تولید می‌کنند. به این فرآیند استخراج (Mining) می‌گویند. شبکه، قوانینی برای تولید بیت کوین دارد، که چه کسی و چه وقت یک بیت کوین را تولید کند.

بیت کوین‌ها در کجا نگهداری می‌شوند؟

بیت کوین‌ها جسم فیزیکی ندارند و شما نمی‌توانید آن‌ها را در بانک پس‌انداز کنید. آن‌ها وجود دارند فقط به این دلیل که شبکه موافق وجود داشتن آن‌ها است و شما صاحب آن هستید، فقط به خاطر اینکه شبکه موافق این است که شما مالک آن باشید. سابقه‌ مالکیت در یک دفتر کل، به نام بلاک چین (blockchain) ثبت می‌شود و توسط تمامی کامپیوترهای موجود در شبکه بیت کوین مشاهده و نگهداری می‌شود.

این دفتر کل سوابق کسانی که مالک بیتکوین هستند را نگهداری می‌کند؛ اما نه به صورت نام و حساب بانکی، بلکه از طریق آدرس‌های بیت کوینی این کار را انجام می‌دهد که از کاراکترهای تصادفی و طولانی ایجاد می‌شود. به سادگی نمی‌توان پی برد که صاحب این آدرس بیت کوینی چه کسی است و به این ترتیب اگر سیستم به صورت صحیح مورد استفاده قرار بگیرد، کاملا ناشناس باقی خواهد ماند.

وقتی کسی بیت کوینی را برای شخص دیگری ارسال می‌کند، به شبکه گفته می‌شود که دفتر کل را بروزرسانی کند و از آدرس بیت کوینی شخص فرستنده کم شده و به آدرس بیت کوینی شخص گیرنده اضافه می‌شود.

خب اگر بیتکوین دارای جسم فیزیکی و قابل لمس نیست، پس چطور از آن نگهداری کنیم؟ در واقع شما از بیتکوین نگهداری نمی‌کنید، بلکه در واقع شما از سوابق نقل و انتقال Bitcoin نگهداری می‌کنید. که آن هم از یک آدرس طولانی از عدد و حروف تشکیل شده است و به مثابه رمز عبور شما تلقی می‌شود. شما می‌توانید این آدرس را در نرم‌افزار کیف پول الکترونیکی نگهداری کنید یا حتی آن را روی کاغذ پرینت بگیرید. به خاطر داشته باشید که خود شبکه اطلاعات، اینکه کدام آدرس چه مقدار بیتکوین در اختیار دارد را در خود ثبت کرده است. شما تنها چیزی که نگهداری می‌کنید، همان آدرس یا رمز شخصی است که به شما اجازه می‌دهد به بیت کوین‌های خود دسترسی پیدا کنید و یا آن را به شخص دیگری منتقل کنید.

[votes: 1 Rating: 4]

کانال تلگرام بیگ والت
برچسب ها
Bitcoin BTC بیت کوین

میلاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ [email protected] آیدی تلگرام در حال حرکت به سمت جلو با تمام ❤

17
نظرات کاربران

avatar
3 تعداد نظرات
14 تعداد پاسخ های
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین رای نظر
داغ ترین نظر
3 نظرات
miladmilanfarhad milanاحسان نظرات اخیر
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رأی
اطلاع از
احسان
احسان

سلام
استخراج از کریپتو بدون انجام فعالیت دیگه ای، حجم اینترنت کم میکنه؟

فرهاد دهقان

بله چون به اینترنت متصل است و اطلاعات دریافت میکنه

احسان
احسان

یک مسئله
نکنه به صورت خیلی زیرکانه اطلاعات داخل سیستم رو تو سرور های خودش آپلود کنه!!!!!!!

احسان
احسان

با وجود این همه اخبار ضد و نقیض در ایران.
آیا سرمایه گذاری و وقت گذاشتن در این کار، عاقلانه س؟
کسی هم تا حالا دیدید که بیت کویین رو فروخته باشه در ایران؟

احسان
احسان

سلام
آیا این امکان وجود داره که با یک جیمیل چند کریپتو در سیستم های کاملا مجزا ثبت نام کرد؟

سوال بعد
فرض کنید تا کنون از لپتاپ با کریپتو استخراج انجام میشده
حال بخواهیم با کامپیوتر pc این کار را انجام بدهیم و همان کریپتو را ادامه دهیم و عدد افزوده شود و از صفر این کار صورت نگیرد؛
آیا امکان پذیر هست؟
چگونه؟

فرهاد دهقان

من متوجه نشدم دقیقا منظور شما کدوم سایت هستش ولی به طور کلی:
اولاً در هر سایتی با یک جیمیل فقط یک اکانت میشه ساخت در غیر این صورت هم احتمال بسته شدن تمام اکانتهای شما وجود داره.
اگر قبلاً با لپ تاپ ماین میکردید و حال بخواهید با پی سی ماین کنید میتوانید وارد اکانت قبلی که رو لپ تاپ داشتید بشید و ادامه کار را انجام دهید. همچنین میتوانید همزمان ماین کنید.

احسان
احسان

متشکرم از پاسختون
من الان میتونم با یک جیمیل همزمان از یک لپتاپ و پی سی استخراج رو انجام بدم؟

من با لپتاپ برای ثبت نام از لینک شما استفاده کردم
برای پی سی از لینک خودم.

چون دو لینک مجزا داره دارن ماین انجام میدن، مشکلی پیش نمیاد؟

فرهاد دهقان

فقط به یک بار ثبت نام نیاز دارید در غیر این صورت تخلف حساب میشه و هردو حساب شما بسته خواهد شد.
یک بار ثبت نام کنید و با هر دو سیستم تون وارد یک اکانت شوید.

احسان
احسان

پس به گفته ی شما
تنها کافیه که در پی سی که با لینک خودم وصل شدم
در قسمت log in صفحه ی ماین، با جیمیل خودم رو وارد شوم تا از دو جا ماین کنم.

فرهاد دهقان

اگه در پی سی با لینک زیرمجموعه گیری خودتون ثبت نام کرده باشید چون سعی داشتید که برای خودتون زیرمجموعه بسازید احتمال داره حسابتون بسته بشه.
پیشنهاد میکنم از حسابی که اولین بار درست کردید استفاده کنید.

احسان
احسان

سپاسگزارم.

دکمه بازگشت به بالا
بستن