بدون دسته بندی

بیل گیتس – Bill Gates بنیانگذار مایکروسافت

بیل گیتس چطوری شروع کرد؟

کارآفرین بیل گیتس بزرگترین تجارت نرم افزاری جهان، مایکروسافت را با پل آلن تأسیس کرد و متعاقباً به یکی از ثروتمندترین مردان جهان تبدیل شد.

 بیل گیتس کیست؟

 کارآفرین و تاجر بیل گیتس و شریک تجاری وی پاول آلن بزرگترین تجارت نرم افزاری جهان، مایکروسافت را از طریق نوآوری فناوری، استراتژی شغلی مشتاق و تاکتیکهای پرخاشگرانه تجارت تأسیس و تأسیس کردند.  در این روند، گیتس به یکی از ثروتمندترین مردان جهان تبدیل شد.  در فوریه 2014، گیتس اعلام کرد که از سمت خود به عنوان رئیس مایکروسافت کناره گیری می کند تا روی کار خیرخواهانه در بنیاد خود، بنیاد بیل و ملیندا گیتس تمرکز کند.

 اوایل زندگی

 گیتس ویلیام هنری گیتس سوم در 28 اکتبر 1955 در سیاتل ، واشنگتن به دنیا آمد.  گیتس در یک خانواده طبقه متوسط   به همراه خواهر بزرگتر خود، کریستیان، و خواهر کوچکتر لیبی بزرگ شد.  پدرشان، ویلیام اچ. گیتس ارشد، وقتی با همسر آینده خود، مری ماکسول آشنا شد، امیدوار بود ، اگر تا حدودی خجالتی باشد.  او دانشجوی ورزشکار و خارج از دانشگاه واشنگتن بود که به طور فعال در امور دانشجویی و رهبری شرکت می کرد.

 فضای خانواده گیتس گرم و نزدیک بود و هر سه کودک تشویق می شدند که رقابت و تلاش برای تعالی داشته باشند.  گیتس هنگام هماهنگی بازی های ورزشی خانوادگی در خانه تابستانی خود در Puget Sound، علائم اولیه رقابت را نشان داد.  او همچنین در بازی های تخته ای تسکین یافت (ریسک مورد علاقه او بود) و در انحصار تعطیل شد.

 گیتس با مادرش، مریم رابطه بسیار نزدیکی داشت که پس از مدت کوتاهی در دوران معلم، وقت خود را برای کمک به بزرگ کردن فرزندان و کار در امور مدنی و با امور خیریه اختصاص داد.  وی همچنین در چندین هیئت مدیره شرکت، از جمله اولین بانک بین المللی در سیاتل (تاسیس شده توسط پدر بزرگش)، روش متحده و ماشین های تجاری بین المللی (IBM) خدمت کرده است.  او وقتی داوطلبانه در مدارس و سازمان های جامعه می شد، اغلب گیتس را همراهی می کرد.

 آموزش بیل گیتس

 گیتس به عنوان یک کودک خواننده پرخاشگر بود و ساعت ها زیادی را صرف معاشرت با کتاب های مرجع مانند دائرالمعارف می کرد.  در حدود 11 یا 12 سالگی، والدین گیتس شروع به نگرانی از رفتار وی کردند.  او در مدرسه خوب کار می کرد، اما به نظر می رسید بعضی اوقات بی حوصله و کنار می کشید و والدینش نگران بودند که او ممکن است تنها شود.

 گرچه آنها در آموزش عمومی مؤمن قوی بودند، اما وقتی گیتس 13 ساله شد، والدینش او را در مدرسه مقدماتی منحصر به فرد سیاتل Lakeside ثبت نام کردند.  او تقریباً در تمام موضوعات خود شکوفا شد و در ریاضیات و علوم عالی سرآمد بود، اما در درام و انگلیسی نیز بسیار خوب عمل کرد.

 در حالی که در مدرسه Lakeside بود ، یک شرکت رایانه ای سیاتل پیشنهاد کرد زمان کامپیوتر را برای دانش آموزان فراهم کند.  باشگاه مادر از عواید حاصل از فروش شایعه‌ی مدرسه برای خرید ترمینال تله‌تیپ برای دانش آموزان استفاده کرد.  گیتس وارد کارهایی شد که یک کامپیوتر می توانست انجام دهد و بخش اعظم وقت آزاد خود را صرف کار در ترمینال می کند.  وی یک برنامه tic-tac-toe را به زبان رایانه ای BASIC نوشت که به کاربران امکان بازی در برابر رایانه را می داد.

 گیتس در سال 1973 از Lakeside فارغ التحصیل شد. او در آزمون SAT کالج موفق به کسب 1590 از 1600 دانشگاه شد، این یک موفقیت دستاورد فکری است که هنگام معرفی خود با افراد جدید، برای چندین سال به آن مباهات کرد.

 آیا بیل گیتس به کالج رفت؟

 گیتس در پاییز 1973 در دانشگاه هاروارد ثبت نام کرد و ابتدا به فکر حرفه ای در رشته حقوق بود.  گیتس در مورد ناراحتی والدینش بسیار، در سال 1975 از دانشگاه خارج شد تا شغل خود، مایکروسافت را با شریک آلن دنبال کند.

 گیتس بیشتر از وقت خود را در آزمایشگاه رایانه گذراند تا در کلاس.  او واقعاً رژیم مطالعه نداشت.  او در خواب چند ساعته، برای تست امتحان کرد و با یک درجه معقول گذشت.

 ملاقات و همکاری با پل آلن

 گیتس با آلن، که دو سال از ارشد او بود ، در دبیرستان در مدرسه Lakeside ملاقات کرد.  این زن و شوهر با هم سریع دوست شدند و با اشتیاق مشترکشان به رایانه پیوند برقرار کردند، حتی اگر افراد بسیار متفاوتی باشند.  آلن محفوظ تر و خجالتی تر بود.  گیتس مضطرب و در بعضی اوقات مبارز بود.

 صرف نظر از تفاوت های آنها، آلن و گیتس بخش عمده ای از وقت آزاد خود را صرف کار کردن بر روی برنامه ها کردند.  گاهی اوقات، این دو با هم اختلاف نظر داشتند و در مورد اینکه چه کسی درست است یا چه کسی باید آزمایشگاه رایانه را اداره کند، اختلاف نظر داشتند.  در یک زمان، استدلال آنها به جایی افزایش یافت که آلن گیتس را از آزمایشگاه رایانه منع کرد.

 در یک زمان، گیتس و آلن امتیاز رایانه مدرسه خود را به دلیل استفاده از مضراب های نرم افزاری برای به دست آوردن وقت رایانه رایگان از شرکتی که کامپیوترها را تهیه می کرد، لغو کردند.  پس از مشروط شدن به آنها، اجازه دادند در آزمایشگاه رایانه مجدداً در آزمایشگاه رایانه حاضر شوند.  در این مدت، گیتس برای شرکت رایانه ای که پسران در آن هک کرده بودند برنامه ای برای حقوق و دستمزد تهیه کرد و یک برنامه برنامه ریزی برای مدرسه داشت.

 در سال 1970، در 15 سالگی، گیتس و آلن با هم شروع به کار کردند و “Traf-o-Data” را تهیه کردند، یک برنامه رایانه ای که بر الگوهای رفت و آمد در سیاتل نظارت داشت.  آنها 20،000 دلار برای تلاش های خود خالص کردند.  گیتس و آلن می خواستند شرکت خود را راه اندازی کنند، اما والدین گیتس می خواستند او مدرسه را تمام کند و به کالج برود، جایی که آنها امیدوار بودند که او کار کند تا وکیل شود.

 آلن به دانشگاه ایالتی واشنگتن رفت، در حالی که گیتس به هاروارد رفت، گرچه این زوج در ارتباط بودند.  آلن پس از دو سال حضور در دانشگاه، کنار رفت و به بوستون ماساچوست منتقل شد تا برای هانیول کار کند.  در همین زمان، وی به نسخه ای از Popular Electronicsmagazine محبوب گیتس را نشان داد كه حاوی مقاله ای در مورد كیت مینی کامپیوتر Altair 8800 است.  هر دو جوان مجذوب امکاناتی بودند که این رایانه می تواند در دنیای محاسبات شخصی ایجاد کند.

 Altair توسط یک شرکت کوچک در آلبوکرک ، نیومکزیکو، با نام Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS) ساخته شده است.  گیتس و آلن با این شرکت تماس گرفتند و اعلام کردند که در حال کار روی یک برنامه نرم افزاری BASIC هستند که کامپیوتر Altair را اجرا می کند.  در واقعیت، آنها Altair را برای کار با آن و یا کد برای اجرای آن نداشتند، اما می خواستند بدانند که آیا MITS به کسی که چنین نرم افزاری را توسعه می دهد علاقه مند است یا خیر.

 MITS بود و رئیس آن، اد رابرتز، از پسران تظاهرات خواست.  گیتس و آلن تلاش کردند، دو ماه دیگر را برای نوشتن نرم افزار BASIC در آزمایشگاه رایانه هاروارد بگذرانند.  آلن برای امتحان MITS به آلبوكرک سفر کرد، هرگز آن را از طریق رایانه Altair امتحان نکرد.  عالی کار کرد  آلن در MITS استخدام شد و گیتس خیلی زود هاروارد را ترک کرد تا با او همکاری کند.  آنها با هم مایکروسافت را تأسیس کردند.

 آلن تا سال 1983 با تشخیص بیماری هوچکین در مایکروسافت ماند.  اگرچه سرطان او یک سال بعد با درمان فشرده در بهبودی فرو رفت، آلن از این شرکت استعفا داد.  شایعات در مورد اینکه چرا آلن مایکروسافت را ترک کرد شایع است.  برخی می گویند گیتس او را به بیرون رانده، اما بسیاری می گویند که این یک تجربه در حال تغییر زندگی برای آلن بوده است و او می بیند که فرصت های دیگری وجود دارد که می تواند زمان خود را در آن سرمایه گذاری کند.

 بیل گیتس و موسس مایکروسافت

 در سال 1975، گیتس و آلن Micro-Soft را تشکیل دادند ، ترکیبی از “میکرو رایانه” و “نرم افزار” (آنها ظرف مدت یک سال هیپن را فرو ریختند).  اولین محصول این شرکت نرم افزار BASIC بود که روی رایانه Altair اجرا شد.

 در ابتدا، همه قایقرانی صاف نبود.  اگرچه برنامه نرم افزاری BASIC مایکروسافت برای رایانه Altair هزینه و حق الزحمه شرکت را از بین برد، اما برآورده نمی شد.  طبق حساب بعدی گیتس، فقط در حدود 10 درصد افرادی که از BASIC در رایانه Altair استفاده می کردند در واقع هزینه آن را پرداخت کرده اند.

 نرم افزار BASIC مایکروسافت در بین علاقمندان کامپیوتر رایج بود، که نسخه های پیش از بازار را بدست آوردند و آنها را به صورت رایگان تکثیر و توزیع می کردند.  در این زمان، بسیاری از علاقه مندان به رایانه شخصی برای پول در آن حضور نداشتند.  آنها احساس کردند سهولت در تولید مثل و توزیع به آنها امکان می دهد نرم افزارهایی را با دوستان و علاقه مندان به رایانه به اشتراک بگذارند.  گیتس متفاوت فکر کرد.  وی توزیع رایگان نرم افزار را سرقت می داند، به خصوص وقتی که شامل نرم افزاری است که ایجاد شده است برای فروش.

 در فوریه 1976، گیتس نامه سرگشاده ای را برای علاقه مندان به رایانه نوشت و گفت که ادامه توزیع و استفاده از نرم افزار بدون پرداخت هزینه برای آن، “از نوشتن نرم افزار خوب جلوگیری می کند.”  در اصل، نرم افزار دزدان دریایی، توسعه دهندگان را از سرمایه گذاری وقت و پول در ایجاد نرم افزار با کیفیت منصرف می کند.  این نامه مورد علاقه علاقه مندان به رایانه نبود، اما گیتس به اعتقادات خود پایبند بود و در هنگام مواجهه با اتهامات غیرقانونی در تجارت، از تهدید نوآوری به عنوان دفاع استفاده می کند.

 گیتس با رئیس ادعا MITS اد روبرتز رابطه متهم آمیز داشت و اغلب منجر به مسابقات فریاد می شد.  گیتس مبارزاتی با رابرتز در مورد توسعه نرم افزار و جهت گیری مشاغل درگیر شد. رابرتز گیتس را فاسد و منزجر می دانست.

 در سال 1977، رابرتز MITS را به یک شرکت کامپیوتری دیگر فروخت و برای ورود به دانشکده پزشکی و دکتر شدن به جورجیا بازگشت.

 گیتس و آلن به تنهایی بودند.  این زوج برای حفظ حقوق نرم افزاری که برای Altair ایجاد کرده بودند، باید از مالک جدید MITS شکایت کنند.  مایکروسافت نرم افزارهایی را با فرمت های مختلف برای سایر شرکت های رایانه ای نوشت و در ابتدای سال 1979، گیتس عملیات این شرکت را به بلویو، واشنگتن، درست در شرق سیاتل منتقل کرد.

 گیتس خوشحال شد که دوباره در شمال غربی اقیانوس آرام در خانه بود و خود را به کار خود انداخت.  همه 25 کارمند شرکت جوان مسئولیت های گسترده ای در مورد کلیه جنبه های بهره برداری، توسعه محصول، توسعه تجارت و بازاریابی داشتند.

 اگرچه این شرکت با تکان های لرزان شروع به کار کرد، اما تا سال 1979 مایکروسافت تقریبا 2.5 میلیون دلار درآمد داشت.  گیتس در سن 23 سالگی خود را به عنوان رئیس شرکت معرفی کرد.  او با داشتن حق رای خود برای توسعه نرم افزار و حس شغلی شایسته، این شرکت را رهبری کرد و به عنوان سخنگوی آن فعالیت کرد.  گیتس شخصاً هر خط کدی را که شرکت ارسال کرده بود، مرور می کرد و اغلب وقتی خود را ضروری می دید، کد را بازنویسی می کرد.

 بیل گیتس و موسس مایکروسافت
 بیل گیتس و موسس مایکروسافت

 نرم افزار Microsoft برای رایانه های شخصی IBM

 با رشد صنعت رایانه، شرکتهایی مانند اپل، اینتل و IBM در توسعه سخت افزار و مؤلفه ها، گیتس بطور مداوم در جستجوی شایستگی برنامه های نرم افزاری مایکروسافت بود.  او اغلب مادرش را با خود می برد.  مری بسیار مورد احترام بود و با عضویت در چندین هیئت مدیره شرکت از جمله IBM ارتباط خوبی داشت.  از طریق مری بود که گیتس با مدیر IBM ملاقات کرد.

 در نوامبر 1980، IBM به دنبال نرم افزاری بود كه بتواند رایانه شخصی آینده خود (PC) را فعال كند و به مایکروسافت نزدیك شود.  افسانه گفته است كه در اولین ملاقات با گیتس شخصی در IBM او را به عنوان یك دستیار دفتر اشتباه گرفت و از او خواست كه قهوه را سرو كند.

 گیتس بسیار جوان به نظر می رسید ، اما او به سرعت IBM را تحت تأثیر قرار داد و آنها را متقاعد كرد كه وی و شركت وی می توانند نیازهای آنها را برآورده كنند.  تنها مشکل این بود که مایکروسافت سیستم عامل اصلی را که کامپیوترهای جدید IBM را اداره کند ، توسعه نداده است.

 متوقف نشود، گیتس یک سیستم عامل را تهیه کرد که برای اجرای روی رایانه های مشابه IBM’s PC ساخته شده است.  او با توسعه دهنده نرم افزار معامله کرد و مایکروسافت را به عنوان نماینده مجوز انحصاری و بعداً صاحب کامل نرم افزار تبدیل کرد اما از معامله IBM به آنها خبر نداد.

 بعداً این شرکت به دلیل داشتن اطلاعات مهم از مایکروسافت و گیتس شکایت کرد.  مایکروسافت با مبلغی اعلام نشده از دادگاه خارج شد، اما نه گیتس و نه مایکروسافت مرتکب تخلف شدند.

 گیتس مجبور شد نرم افزارهای تازه خریداری شده را برای کار با IBM PC سازگار کند.  او آن را با مبلغ 50،000 دلار تحویل داد، همان قیمتی که برای این نرم افزار در شکل اصلی خود پرداخت کرده بود.  IBM می خواست کد منبع را بخرد که این اطلاعات را به سیستم عامل می داد. گیتس امتناع کرد، در عوض پیشنهاد داد که IBM هزینه مجوز برای نسخه های نرم افزاری فروخته شده با رایانه های خود بپردازد.  انجام این کار به مایکروسافت اجازه داد تا نرم افزارهایی را که آنها MS-DOS را به هر سازنده رایانه شخصی دیگر بنویسند، مجوز دهد، اگر سایر شرکتهای رایانه ای IBM PC را کلون کنند، که آنها به زودی انجام دادند.  مایکروسافت همچنین نرم افزاری به نام Softcard را منتشر کرد که به مایکروسافت BASIC اجازه می داد تا در دستگاه های Apple II فعالیت کند.

 پس از توسعه نرم افزار برای IBM ، بین سالهای 1979 و 1981 رشد مایکروسافت منفجر شد.  کارکنان از 25 به 128 افزایش یافته و درآمد از 2.5 میلیون دلار به 16 میلیون دلار افزایش یافته است.  در اواسط سال 1981، گیتس و آلن مایکروسافت را درگیر کردند و گیتس به عنوان رئیس و رئیس هیئت مدیره منصوب شد.  آلن به عنوان معاون رئیس جمهور منصوب شد.

 در سال 1983، مایکروسافت دفاتر جهانی در بریتانیا و ژاپن را به خود اختصاص می داد.  حدود 30 درصد رایانه های جهان بر روی نرم افزار خود اجرا شده اند.

 رقابت بیل گیتس با استیو جابز

 اگرچه رقابت آنها افسانه ای است، مایکروسافت و اپل بسیاری از نوآوری های اولیه خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند.  در سال 1981، اپل در زمان هدایت استیو جابز ، مایکروسافت را برای کمک به توسعه نرم افزار برای رایانه های Macintosh دعوت کرد.  برخی از توسعه دهندگان هم در توسعه مایکروسافت و هم در توسعه برنامه های مایکروسافت برای Macintosh نقش داشتند.  این همکاری را می توان در برخی از نام های مشترک بین سیستم های مایکروسافت و مکینتاش مشاهده کرد. 

از طریق این اشتراک دانش، مایکروسافت ویندوز را ایجاد کرد، سیستمی که از ماوس برای درایو رابط گرافیکی، نمایش متن و تصاویر بر روی صفحه استفاده می کرد.  این بسیار متفاوت از سیستم MS-DOS مبتنی بر متن و صفحه کلید است که در آن تمام قالب بندی متن بر روی صفحه به عنوان کد نشان داده می شود و نه آنچه در واقع چاپ می شود.

 گیتس به سرعت تهدیدی را که این نوع نرم افزار ممکن است برای MS-DOS و Microsoft به طور کلی مطرح کند، تشخیص داد.  برای کاربر ناخوشایند – که بیشتر مورد خرید مردم بود، استفاده از تصاویر گرافیکی از نرم افزار رقیب VisiCorp که در سیستم Macintosh استفاده می شود بسیار ساده تر خواهد بود.

 گیتس در یک تبلیغات تبلیغاتی اعلام کرد که قرار است سیستم عامل جدید مایکروسافت ساخته شود که از یک رابط گرافیکی استفاده کند.  این قرار بود “ویندوز” خوانده شود و با کلیه محصولات نرم افزاری رایانه های شخصی تولید شده بر روی سیستم MS-DOS سازگار باشد.  این اعلامیه بسیار اشتباه بود، زیرا مایکروسافت هیچ برنامه ای را در دست تدوین نداشت.  به عنوان یک تاکتیک بازاریابی، نبوغ کاملاً مشخص بود.  نزدیک به 30 درصد از بازار رایانه از سیستم MS-DOS استفاده می کردند و منتظر تغییر نرم افزار ویندوز به جای تغییر در یک سیستم جدید بودند.  بدون افرادی که مایل به تغییر قالبها باشند، توسعه دهندگان نرم افزار تمایلی به نوشتن برنامه هایی برای سیستم VisiCorp نداشتند و این حرکت تا اوایل سال 1985 از بین رفت. 

در نوامبر 1985، تقریباً دو سال پس از اعلام وی، گیتس و مایکروسافت ویندوز را راه اندازی کردند.  از نظر بصری، سیستم ویندوز بسیار شبیه سیستم Macintosh بود که شرکت Apple Computer تقریباً دو سال قبل معرفی کرده بود.

 پیش از این اپل مایکروسافت دسترسی کامل به فناوری خود را در حالی که مشغول تولید محصولات مایکروسافت برای رایانه های اپل بود، فراهم کرده بود.  گیتس به اپل توصیه كرده بود كه نرم افزار خود را مجوز دهد اما آنها بیشتر از اینكه به فروش رایانه علاقه مند باشند این توصیه را نادیده گرفتند.  یک بار دیگر، گیتس از این موقعیت کاملاً بهره برد و یک قالب نرم افزاری ایجاد کرد که کاملاً شبیه Macintosh بود.  اپل تهدید به شکایت کرد و مایکروسافت تلافی کرد و گفت که این امر حمل نرم افزارهای سازگار با مایکروسافت را برای کاربران Macintosh به تأخیر می اندازد.

 در پایان، مایکروسافت در دادگاهها غالب شد.  این می تواند ثابت کند که در حالی که شباهت هایی در نحوه عملکرد این دو سیستم نرم افزاری وجود دارد ، اما هر عملکرد فردی کاملاً متفاوت بود.

 یک اعتبار رقابتی

 با وجود موفقیت مایکروسافت، گیتس هرگز احساس امنیت کامل نکرد.  گیتس همیشه با بررسی رقابت بر روی شانه خود، یک درایو سفید و روحیه رقابتی ایجاد می کرد.  دستیار گیتس گزارش داد كه زود به محل كار می آید تا كسی را پیدا كند كه زیر یك میز خوابیده است.  او تا زمانی که متوجه شد گیتس است خواستار امنیت یا پلیس بود.

 هوش گیتس به وی اجازه می داد تا همه طرف های صنعت نرم افزار، از توسعه محصول گرفته تا استراتژی شرکت را ببیند.  هنگام تجزیه و تحلیل هرگونه حرکت شرکت، وی مشخصات کلیه موارد ممکن را ایجاد کرد و از طریق آنها سؤال کرد و در مورد هر چیزی که احتمالاً ممکن است رخ دهد سؤال کرد. او انتظار داشت که همه افراد در این شرکت فداکاری یکسانی داشته باشند.  سبک مدیریت مقابله ای او افسانه ای شد، زیرا او کارمندان و ایده های آنها را به چالش می کشد تا روند خلاقانه ادامه یابد.  یک مجری آماده نشده می تواند بشنود، “این احمق ترین چیزی است که من تا به حال شنیده ام!”  از گیتس.

 این به همان اندازه آزمایش سختی کارمند بود، زیرا اشتیاق گیتس به شرکت او بود.  او دائماً در حال بررسی بود تا ببیند افراد اطراف او واقعاً از عقایدشان اطمینان دارند یا نه.

 مایکروسافت آفیس و دادخواستهای ضد رقابت

 در خارج از شرکت ، گیتس به عنوان یک رقیب بی رحمانه شهرت کسب می کرد.  چندین شرکت فناوری، به رهبری IBM ، برای جایگزینی MS-DOS شروع به توسعه سیستم عامل خود به نام OS / 2 کردند.  به جای تحمل فشار، گیتس با استفاده از نرم افزار ویندوز، عملکرد خود را بهبود بخشید و کاربردهای آن را گسترش داد.

 در سال 1989 مایکروسافت مایکروسافت آفیس را معرفی کرد که برنامه های کاربردی بهره وری اداری مانند Microsoft Word و Excel را در یک سیستم سازگار با همه محصولات مایکروسافت قرار داد.

 برنامه های کاربردی به راحتی با OS / 2 سازگار نبودند.  نسخه جدید ویندوز مایکروسافت تنها دو هفته 100،000 نسخه فروخت و سیستم عامل / 2 به زودی از بین رفت.  این مایکروسافت را با انحصار مجازی در سیستم عامل های رایانه های شخصی ترک کرد.  به زودی کمیسیون تجارت فدرال تحقیقات خود را در مورد مایکروسافت بهدلیل شیوه های ناعادلانه بازاریابی آغاز کرد.

  در طول دهه 1990 ، مایکروسافت با تحقیقات کمیسیون تجارت و وزارت دادگستری فدرال روبرو شد.  برخی ادعاهای مرتبط مبنی بر اینکه مایکروسافت با تولیدکنندگان رایانه ای که سیستم عامل ویندوز را در رایانه های خود نصب کرده اند ، معاملات ناعادلانه برقرار کرده است.  سایر اتهامات مایکروسافت را مجبور به تولید کنندگان رایانه برای فروش Internet Explorer مایکروسافت به عنوان شرط فروش سیستم عامل ویندوز با رایانه های خود کرده است.

 در یک مقطع، مایکروسافت با شکستن احتمالی دو بخش خود سیستم عامل و توسعه نرم افزار روبرو شد.  مایکروسافت از خود دفاع کرد، و دوباره به نبردهای قبلی گیتس با دزدی دریایی نرم افزار بازگشت و اعلام کرد که چنین محدودیت هایی تهدیدی برای نوآوری است.  سرانجام، مایکروسافت برای جلوگیری از فروپاشی توانست یک توافق با دولت فدرال پیدا کند.

 از این طریق، گیتس روش های خلاقانه ای را برای خنثی کردن فشار با تبلیغات سبک و نمایش های عمومی در نمایشگاه های رایانه پیدا کرد که در طی آن وی به عنوان آقای اسپاک Star Star Trek معرفی شد.  گیتس به کار خود ادامه داد و تحقیقات فدرال را تا دهه 1990 ادامه داد.

 ترک مایکروسافت

 در سال 2000، گیتس از کار روزانه مایکروسافت کناره گیری کرد و کار مدیرعامل را به دوست کالج استیو بالمر، که از سال 1980 با مایکروسافت بود، واگذار کرد. گیتس خود را به عنوان معمار اصلی نرم افزار قرار داد تا بتواند روی آنچه تمرکز می کرد، متمرکز شود.  برای او سمت پرشور تجارت بود، اگرچه او رئیس هیئت مدیره باقی ماند.

 در سال 2006، گیتس اعلام كرد كه در حال گذر از كار تمام وقت در مایکروسافت است تا زمان با كیفیت تری را به بنیاد اختصاص دهد.  آخرین روز کامل وی در مایکروسافت 27 ژوئن 2008 بود.

 در فوریه 2014، گیتس به عنوان رئیس مایکروسافت کناره گیری کرد تا به عنوان مشاور فناوری به سمت جدیدی برود.  استیو بالمر مدیر عامل بلند مدت مایکروسافت با ساتیا نادلا 46 ساله جایگزین شد.

 بیل و ملیندا گیتس

 همسر و فرزندان بیل گیتس

 در سال 1987، یک مدیر 23 ساله مایکروسافت به نام ملیندا فرانسوی چشم 32 گیتس را گرفت و در آن زمان 32 ساله بود. Melinda بسیار روشن و منظم یک مسابقه عالی برای گیتس بود.  با گذشت زمان، رابطه آنها بیشتر شد زیرا آنها پیوند صمیمی و معنوی پیدا کردند.  در اول ژانویه 1994، ملیندا و گیتس در هاوایی ازدواج کردند.

 به دنبال مرگ ویرانگر مادرش به سرطان پستان تنها چند ماه پس از عروسی، آنها در سال 1995 مدتی مرخصی گرفتند تا سفر کنند و چشم انداز جدیدی از زندگی و جهان بدست آورند.  در سال 1996 ، دختر اول آنها، جنیفر به دنیا آمد.  پسر آنها، روری، در سال 1999 متولد شد و یک دختر دوم، فبی، در سال 2002 وارد شد.

خانواده بیل گیتس
خانواده بیل گیتس

 ثروت شخصی بیل گیتس

 در مارس 1986، گیتس مایکروسافت را با پیشنهاد عمومی اولیه (IPO) به ازای هر سهم 21 دلار در اختیار عموم قرار داد، و او را در 31 سالگی به یک میلیونر فوری تبدیل کرد. گیتس 45 درصد از 24.7 میلیون سهم این شرکت را در اختیار داشت و سهام خود را در آن زمان 234 میلیون دلار از آن بدست آورد.  مایکروسافت 520 میلیون دلار با گذشت زمان، سهام شرکت از نظر ارزش افزوده شد و بارها تقسیم شد. 

در سال 1987 ، گیتس میلیاردر شد وقتی سهام 90.75 دلار به ازای هر سهم رسید.  از آن زمان، گیتس در صدر یا حداقل در صدر فهرست های سالانه Forbes در بین 400 ثروتمندترین آمریکایی قرار دارد.  در سال 1999، با بالا رفتن قیمت سهام و تقسیم سهام هشت برابر از IPO ، ثروت گیتس به طور خلاصه به 101 میلیارد دلار رسید.

 خانه بیل گیتس

 در سال 1997، گیتس و خانواده اش به خانه ای به مساحت 55000 متر مربع و 54 میلیون دلاری در ساحل دریاچه واشنگتن نقل مکان کردند.  اگرچه این خانه به عنوان یک مرکز تجاری فعالیت می کند، اما گفته می شود این زن و شوهر و سه فرزندشان بسیار دنج هستند.

خانه بیل گیتس

 بنیاد بیل و ملیندا گیتس

 در سال 1994، بیل و ملیندا بنیاد ویلیام اچ گیتس را تأسیس کردند، که به حمایت از آموزش، بهداشت جهانی و سرمایه گذاری در جوامع کم درآمد در سراسر جهان اختصاص یافته بود.  این سازمان همچنین با مسائل داخلی، از جمله کمک به دانشجویان در ایالات متحده در آمادگی دانشگاهی، مقابله می کند.

 با تأثیر ملیندا، بیل علاقه مند شد که در پله های مادر خود به عنوان رهبر مدنی درآید، و به مطالعه ی کارهای بشردوستانه ی عناوین صنعتی آمریکایی اندرو کارنگی و جان دی راکفلر پرداخت.  او فهمید که موظف است بخش اعظم ثروت خود را به امور خیریه بدهد.

 در سال 2000، این زن و شوهر چندین بنیاد خانوادگی را با هم ترکیب کردند و 28 میلیارد دلار برای تشکیل بنیاد بیل و ملی ندا گیتس کمک کردند.  طی چند سال آینده، دخالت بیل با بنیاد بیل و ملیندا گیتس بخش اعظم وقت و حتی بیشتر او را به خود جلب کرد.

 گیتس از زمان کناره گیری از مایکروسافت، بیشتر وقت و انرژی خود را به کار بنیاد بیل و ملیندا گیتس اختصاص می دهد.  در سال 2015، گیتس از معیارهای ملی مشترک اصلی هسته در کلاس های K تا 12 و مدارس منشور سخن گفت.  گیتس همچنین ثابت کرد که یک کارفرما پیشگام است که، تقریباً در همین زمان، بنیاد اعلام کرد که به کارمندان خود سالانه مرخصی پس از تولد یا فرزندآوری فرزند می دهد.

 در سال 2017، این بنیاد اولین گزارش سالانه “دروازه بانان” خود را راه اندازی کرد، بررسی پیشرفت های انجام شده در چندین زمینه مهم مرتبط با بهداشت عمومی، از جمله مرگ و میر کودکان، سوء تغذیه و HIV.  در آن زمان، گیتس بیماری عفونی و مزمن را به عنوان دو نگرانی بزرگ در زمینه بهداشت عمومی معرفی کرد که باید طی دهه آینده مورد توجه قرار گیرد.  در آوریل 2018، گیتس اعلام کرد که با لاری پیجو، بنیانگذار گوگل همکاری می کند، 12 میلیون دلار بودجه واکسن جهانی آنفولانزا را تأمین می کند. 

وی گفت برای کمک به اقدامات فردی “جسورانه و خلاقانه”، با هدف کمک به شروع آزمایش های بالینی تا سال 2021، کمک های بلاعوض تا 2 میلیون دلار کمک های مالی اهدا می شود.  اهداف سرمایه گذاری را ستود، در حالی که گیتس اظهار داشت که می توان کارهای بیشتری برای آینده به دست آورد.

اتمام کار بیل گیتس در مایکروسافت

بیل گیتس، میلیاردر آمریکایی و بنیانگذار مایکروسافت ابراز عقیده کرد که جهان پس از همه گیرشدن ویروس کرونا تا اوایل تابستان به تدریج به حالت عادی خود باز خواهد گشت.

به گزارش اسپوتنیک، بیل گیتس در مصاحبه با CNBC خاطرنشان کرد که از سر گیری کار موسسات و شرکت ها در چین اساس خوش بینی وی  را تشکیل می دهد.

بیل گیتس با این هدف از هیأت مدیره مایکروسافت کناره‌گیری کرده تا زمان بیشتری را به فعالیت ها و اولویت های امور بشردوستانه از جمله رسیدگی به بهداشت جهانی، آموزش و مقابله با تغییرات جوی اختصاص دهد.

این میلیاردر توضیح داد: “این یا یک وسیله  درمانی با راندمان بیش از 95٪ یا داروی قابل توزیع گسترده خواهد بود.”

در اواخر ژانویه بنیاد بیل و ملیندا گیتس از تخصیص  10 میلیون دلار برای مبارزه با گسترش نوع جدید ویروس کرونا خبر دادند.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x