exbonds
مقالات کسب و کار

تاثیر رمز یکبار مصرف بر روی امنیت کسب و کار اینترنتی

راه های گرفتن رمز دوم یکبار مصرف

رمز یکبار مصرف one time password خیلی مهم است و می تواند از سرقت اموال شما تا 90 درصد جلوگیری کند. شاید شما در سایت های سرمایه گذاری یا حتی فاست ها با کلمه 2FA رمز عبور دو عاملی برخورد کرده باشید و ساده از کنار آن عبور کرده باشید یا حتی شما برای خرید و فروش اینترنتی ارز دیجیتال به مشکل بزرگ فیشینگ برخورده باشید. یکی از متدهای پیچیده برای سرقت ارزهای دیجیتال فیشینگ است.

مراقب نسخه های فیشینگ و کلاهبردار سایت های شرطبندی، صرافی اینترنتی، کیف پول اینترنتی، سایت های سرمایه گذاری، و کاربرانی که برای خرید و فروش ارز دیجیتال قیمت های خوبی می دهند باشید.

تاثیر رمز یکبار مصرف بر جرائم اینترنتی

این روزها کلاه‌برداری اینترنتی با روش‌های مختلف برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی در کشور بسیار گسترده شده و بسیاری از کسانی که اطلاعات کمی از روش‌های سارقان امروزی دارند دچار ضررهای هنگفتی شده‌اند. پلیس فتا اعلام کرده که در سال ۹۷، ۲۰ تا ۲۵ هزار پرونده برداشت غیرمجاز که بخش مهمی از آن‌ها به خاطر ناآگاهی مردمی بوده تشکیل‌ شده است.
پلیس فتا پیش‌بینی کرده با رمز یکبارمصرف میزان جرائم این حوزه از ۳۵ درصد به ۵ درصد کاهش پیدا کند.

نایب رئیس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب‌و‌کارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق ایران گفت: حذف رمزهای اینترنتی ثابت فعالیت استارت‌آپ‌ها را برای دو ماه دچار مشکل می کند و احتمال کاهش درآمد آنها وجود دارد.

فیشینگ چیست؟

فیشینگ (به انگلیسی: Phishing) به تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و… از طریق جعل یک وب‌سایت، آدرس ایمیل و… گفته می‌شود.

رمز دوم ایستا چیست؟

همان رمز دومی که الان دارید رمز دوم ایستا یا ثابت نام دارد. یک بار آن را تعیین کرده‌اید و با اینکه باید تغییرش می‌دادید، به یادگار مانده است. اگر این رمز لو می‌رفت، دوستان دزد و کلاهبردار می‌توانستند به شکل غیرحضوری و به کمک اینترنت حساب شما را خالی کنند. به همین خاطر باید با رمز دوم ایستا خداحافظ کنیم و به سراغ رفیق جدیدمان رمز دوم پویا یا همان رمز دوم یکبار مصرف برویم.

رمز یکبار مصرف چیست؟

در مقابل رمز ثابت، رمز یک بار مصرف OTP قرار دارد که به معنای کلمه رمزی است که فقط و فقط یکبار می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و OTP روشی ساده و مؤثر برای مقابله با نرم افزارها و سواستفاده‌های اینترنتی است.
رمز دوم یکبار مصرف جایگزین رمز دوم ثابت حداقل ۷ رقم دارد و فقط برای یک تراکنش می توانید از آن استفاده کنید و اگر بیش از ۶۰ ثانیه از آن بگذرد و یا یک تراکنش با آن انجام دهید باید رمز جدیدی را از بانک دریافت کنید.

Google Authenticator چیست؟

Google Authenticator یک سرویس ارائه دهنده رایگان با کاربری آسان است. این سرویس قابل نصب برروی اندروید و iOS است که برای حساب های کاربری آنلاینی مثل دراپ باکس، فیس بوک، جی میل و بسیاری از انواع صرافی های ارزهای رمزنگاری و سایت های سرمایه گذاری قابل استفاده است.

بخشنامه بانک مرکزی ایران به منظور فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف

همچنین بر اساس بخشنامه بانک مرکزی ایران، رمز دوم ایستا کارت بانکی که هم اکنون برای بسیاری از مشتریان شبکه بانکی فعال است، از ابتدای خردادماه به صورت خودکار حذف می‌شود. در همین راستا مشتریان به منظور فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف باید به شعبه بانک عامل مراجعه و نسبت به فعال‌سازی نرم‌افزار یا پیامک رمز یک‌بارمصرف اقدام کنند، چرا که به منظور انجام عملیات پرداخت در خدمات درگاه اینترنتی و نرم‌افزارهای موبایلی که نیاز به رمز دوم دارد باید از رمز دوم یک‌بارمصرف از ابتدای خرداد ماه استفاده شود.

از این به بعد اگر بخواهید از کارت به کارت دیگر پول انتقال دهید و یا خرید اینترنتی انجام دهید و یا قبض و شارژ بخرید باید از رمز دوم یک بار مصرف استفاده کنید.

برای فعال‌سازی رمز یکبار مصرف بانک ملت

نیازی به مراجعه به شعبه نیست و از طریق نرم‌افزار بانک و دستگاه خودپرداز می‌توانید از این خدمت استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای دریافت برنامه رمز یکبار مصرف بانک ملت تنها از طریق سایت این بانک اقدام کنید.
گام اول: فعال‌سازی اپلیکیشن رمزنگار
1- ابتدا به سایت بانک ملت مراجعه و از صفحه اول بر روی گزینه بانکداری الکترونیک کلیک کنید.
2- از منوی باز شده گزینه رمزنگار را انتخاب کنید.
3- پس از آن، می‌توانید نرم‌افزار اپلیکیشن رمزنگار را برای گوشی‌های اندورید یا iOS دانلود کنید. البته این اپلیکیشین با نسخه ۵ به بالای اندروید سازگار است.
4- پس از دریافت اپلیکیشن جهت فعال‌سازی آن به خودپرداز یا کیوسک بانک ملت مراجعه کنید. بعد از وارد کردن رمز کارت بانکی، در قسمت انتخاب عملیات گزینه تغییر رمز را انتخاب کنید.
5- در قسمت تغییر رمز، گزینه فعال‌سازی رمز پویا را انتخاب کنید.
6- در این قسمت به شما شرایط فعال‌سازی ارائه داده می‌شود که در صورت صحت، آن را تایید کنید.
7 -پس از آن پیامکی مبنی بر کد تایید برنامه رمزنگار برای شما ارسال می‌شود.
گام دوم: فعال‌سازی رمز یکبار مصرف
1- در این قسمت شماره تماس خود و رمز پیامک شده را وارد کنید. برای تأیید این کد در گوشی خود، تا ۲۴ ساعت مهلت دارید. در غیر این صورت باید با مراجعه به دستگاه خودپرداز مجدداً رمز خود را دریافت کنید.
2- پس از فعال‌سازی و قبل از ثبت کارت پیغامی به شما نشان داده می‌شود که رمزهای پویا تنها در تراکنش‌های مالی قابل استفاده بوده و در فرایندهای تغییر رمز، تنها رمز ایستا معتبر است.
3- بعد از علامت تأیید مشخصات کارت خود را وارد کنید و روی گزینه ثبت کارت کلیک کنید.
4- پس از آن به قسمت تنظیمات رفته و از فعال بودن رمز یکبار مصرف خود اطمینان حاصل کنید.
5- در قسمت تنظیمات بانکی دو گزینه برای تنظیمات رمز اول و دوم وجود دارد که بنا به نوع درخواست خود تنظیم و پس از آن ذخیره تنظیمات را انتخاب کنید.
6- اگر می‌خواهید رمز دوم یکبار مصرف خود را تغییر دهید، بخش «دریافت رمز دوم یکبار مصرف» را انتخاب کنید.
7- در این قسمت مدت زمان و سقف برداشتی رمز یکبار مصرف را تعیین کنید و پس از آن بر گزینه «درخواست رمز یکبار مصرف» کلیک کنید.
8- بعد از درخواست، به مدت زمان تعیین شده برای شما رمز یکبار مصرف ارائه می‌شود.
نحوه غیرفعال‌سازی رمز یک‌بارمصرف بانک ملت
برای غیر فعال‌سازی رمزیکبار مصرف نیز با مراجعه به دستگاه کارتخوان یا کیوسک بانک ملت و گزینه غیر فعال‌سازی را انتخاب می‌کنید. مراحل این مرحله هم مانند مرحله فعال‌سازی رمز یکبار مصرف است و پس از تایید رمز یکبار مصرف شما غیرفعال می‌شود.

برای فعال‌سازی رمز یکبار مصرف بانک ها، نیازی به مراجعه به شعبه نیست و از طریق نرم‌افزار بانک و دستگاه خودپرداز می‌توانید از این خدمت استفاده کنید.

نحوه دریافت رمز یک‌بارمصرف کارت بانک ملت
دانلود اپلیکیشن رمزنگار بانک ملت
https://www.bankmellat.ir/ramznegar.aspx

نحوه دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف کارت‌های بانک سامان
دانلود اپلیکیشن رمزینه بانک سامان
https://www.sb24.com/fa/saman-apps/ramzine

نحوه دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف کارت‌های بانک ملی
دانلود اپلیکیشن ۶۰ بانک ملی
https://bmi.ir/landing/60

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن