طرح توجیهی

تهیه کمپوست از کود گوسفند، مناسب گیاهان

استفاده از کود حیوانی برای تولید کمپوست

پوسال یا کمپوست پسماندهای آلی تجزیه‌شده و نسبتاً پایدار حاصل فرایند پوسش هستند و پوسش یا کمپوست کردن عمل پوساندن و تجزیه بقایای گیاهی، حیوانی و یا زباله‌های شهری همچنین لجن فاضلاب است که تحت شرایط خاص و روش‌های گوناگون انجام می‌گیرد. این عمل شاید کهن‌ترین روش بازیافت باشد. در این مقاله میخواهیم از کود حیوانی مخصوصا گوسفند کمپوست تهیه کنیم.

روش پوساندن و فراوری کود دامی:

برای پوساندن کود دامی (بهتر است از کود گوسفندی استفاده شود) بهتر است، از یک چاله برای انبار نمودن کود استفاده شود، البته میتوان کود را در روی زمین نیز دپو نمود. (فضای مورد نیاز برای کمپوست سازی حداقل 2 متر مکعب است.)

کود نپوسیده دامی را در چاله ریخته و به اندازه یک چهارم آن کاه و کلش اضافه میکنیم. وجود کاه و کلش موجب تسریع فرآیند تخمیر کود میگردد، سپس به ازای هر تن کاه و کلش 100 تا 150 کیلوگرم اوره اضافه میکنیم و مخلوط حاصل را به طور یکنواخت مخلوط نموده و روی آن را با نایلون کاملا میپوشانیم،

توده کود را هر روز بررسی کنید، اگر خشک شده کمی مرطوب کنید دقت کنید که خیس نشود.

بعد از گذشت  4-5 روز دمای کمپوست را بررسی کنید. تا ببینید فرآیند کمپوست سازی آغاز شده است یا نه. بهترین شرایط برای کمپوست 55 درجه سانتی گراد است.

بعد از 3 تا 4 ماه کود دامی به کلی میپوسد و آماده استفاده میگردد.

با توجه به تفاوت نسبتا زیاد قیمت کود دامی پوسیده با نپوسیده این روش فرآوری کود دامی برای واحدهای تولیدی مقرون به صرفه به نظر میاید.

چرا کود گوسفند؟

کود گوسفندی به علت دارا بودن حجم وسيعی از مود آلی و غذایی باقی مانده که برای غنای خاک بسيار مفيد میباشد در طول تاریخ همواره مورد توجه کشاورزان بوده است. سرعت تجزیه و پوسیدگی کود گوسفندی زیاد و دوام آن در خاک کمتر از سایر کودهای دامی است. تجزیه سریع کود دامی سبب آزاد شدن آمونیاک و تجمع آن در مجاورت ریشه ها شده و موجب مسمومیت گیاه می شود.

برای تهیه کمپوست شما اول باید کود حیوانی (کود گوسفندی) را تهیه کنید که میتوانید از دامداری ها و یا از روستائیان بخرید.

تولید کمپوست از کود گوسفند مشابه تولید کمپوست دیگر کود های دامی است. کود گوسفند باید زمان مشخصی را قبل از استفاده در باغ سپری کند. استفاده از سطل های کمپوست سازی (در برخی کشورها این سطل ها وجود دارند) برای نگه داری و عمل آوری کود گوسفند و تولید کمپوست قابل استفاده است.

استفاده از کود گوسفندی در تولید ورمی کمپوست

کود گوسفندی می تواند به عنوان خوراکی مناسب برای رشد کرم ها استفاده شود اما اگر شما قصد استفاده از کود گوسفندی برای پرورش کرم خاکی و تولید ورمی کمپوست را داشته باشید حتما باید با یک درصد مشخصی از کود گاوی و نیز ترجیها مقداری از خوارک های مکمل کرم استفاده بکنید تا به مشکل بر نخورید.

پس اگر جان کرم هاتون براتون مهم هست از کود گوسفندی بصورت خالص و مجزا استفاده نکنید.

استفاده از پوسال (کمپوست) در مزرعه

میزان متوسط کمپوست در هر هکتار بین ۵ تن تا ۲۰ تن می‌باشد؛ ولی در شرایط دسترسی نداشتن به این حجم مفید کمپوست، مقدار کم آن نیز تأثیر بسزایی در تقویت خاک و نباتات دارد. نکته دیگر در مصرف کمپوست این است که کمپوست آماده مصرف به دو هفته زمان نیاز دارد که به خاک قابل مصرف تبدیل شود. این بدین معنی است که بهتر است حداقل ۲ هفته پیش از افشاندن بذر یا کاشتن نهال کمپوست با خاک مخلوط گردد.

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

بازگرداندن 100% سود زیرمجموعه‌ها
جزئیات کامل پرداخت را همراه با یک شماره حساب (هر ارزی که سرمایه کردید.) برای واریز سود، برای ما در بخش دیدگاه ها ارسال کنید.
[مشاهده قوانین...]

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن