مقالات آموزشی

توافق برتوون وودز(Bretton Woods) چیست؟

آشنایی با تاریخچه شکل گیری توافق برتوون وودز(Bretton Woods)

توافق برتوون وودز(Bretton Woods) یک قرار داد مالی است. این توافق نامه در سال 1994 بین 42 کشور مختلف از سازمان ملل متحد شکل گرفت. این قرار داد تاثیر زیادی بر اقتصاد جهان گذاشت. همچنین یکی از دلایل تبدیل شدن امریکا به ابرقدرت جهانی است. در این مقاله سعی می کنیم تمام نکات مهم درباره توافق برتوون وودز را برایتان توضیح دهیم.

برتوون وودز

در سال 1994 نمایندگان 44 کشور مختلف در شهر برتوون وودز امریکا به یک توافق تاریخ ساز رسیدند. این توافق باعث شکل گیری یک سیستم جدید مالی در جهان شد. در این توافق دلار امریکا را به عنوان جایگزین طلا برای ارز جهانی معرفی کردند. با چنین کاری امریکا تبدیل به ابر قدرت اقتصادی در جهان شد. بعد از به امضا رسیدن این توافق امریکا تبدیل به تنها کشوری شد که حق چاپ دلار را دارد. همچنین این توافق باعث شکل گیری بانک جهانی و صندوق جهانی پول شد. طبق این قرار داد، بانک های مرکزی کشورهای قرار داد همیشه باید نرخی ثابت برای مبادله یا اکسچنج دلار در برابر ارز خود داشته باشند. اگر ارزش یک ارز نیست نسبت به دلار بسیار کم باشد، بانک باید ارز این کشور را در بازار ارزهای خارجی خریداری کند. زیرا خرید ارز باعث کاهش عرضه و افزایش قیمت آن می شود.

اعضای توافق برتوون وودز(Bretton Woods) توافق کردند که از جنگ تجاری خودداری کنند. مثلا آنها نبایند ارزش خود را به شدت کاهش دهند تا معاملات افزایش یابند. ولی می توانند قیمت آن را تحت شرایط خاصی تنظیم کنند. مثلا اگر سرمایه گذاری خارجی در ارز آنها تاثیر بگذارد یا در شرایط بعد از جنگ باشند.

جانشین طلا

در بخش قبلی ذکر شد که در قرار داد برتون وودز دلار امریکا جانشین طلا به عنوان ارز جهانی شد. اما چرا دلار امریکا؟ در آن زمان ایالت متحده بیشترین منابع ذخیره طلا را در اختیار داشت. ارز هیچ کشور دیگری اینقدر طلا به عنوان پشتیبان نداشت. به همین دلیل در این توافق نامه دلار امریکا به عنوان جانشین طلا انتخاب شد. در آن زمان ارزش هر دلار مساوی با 1/35 اونس طلا بود. در نتیجه این کار ارزش دلار آمریکا رشد چشم گیری نسبت به دیگر ارزها پیدا کرد. تقاضا برای دلار امریکا به شدت افزایش یافت. اما این اختلاف ارزش سه دهه بعد باعث فروپاشی سیستم برتوون وودز شد.

دلایل شکل گیری توافق برتوون وودز(Bretton Woods)

تا قبل از جنگ حهانی اول کشور ها طلا را به عنوان ارز جهانی به رسمیت می شناختند. اما بعد از شروع جنگ آنها شرایط را عوض کردند. کشورها ارزش طلا را نسبت به ارز کاهش دادند. تا بتوانند با استفاده از ارز خود هزینه های مربوط به جنگ را پرداخت کنند. این جریان باعث شکل گیری یک تورم بسیار بزرگ شد. زیرا عرضه پول بر تقاضای آن غلبه کرد. بعد از اتمام جنگ دوباره شرایط به حالت اول برگشت. تورم بزرگ در زمان جنگ باعث کاهش وحشتناک ارزش پول شد. به نحوی که مردم برای خرید یک قرص نان باید یک گاری پر از پول نقد پرداخت می کردند. همه چیز تا قبل از بحران مالی بزرگ خوب پیش می رفت. اما در سال 1929 بازار بورس سقوط کرد، این سقوط باعث شد تا سرمایه گذاران به معاملات کالا روی بیاورند.

در نتیجه قیمت طلا به شدت افزایش یافت. و مردم دلار های خود را با طلا مبادله می کردند. قانون فدرال نیز با افزایش نرخ بهره برای دفاع از منابع طلای کشور شرایط را بدتر کرد.توافق برتوون وودز(Bretton Woods) انعطاف پذیری بیشتری نسبت به پایبندی به استانداردهای طلا داشت. همچنین نوسانات کمتری نسبت به یک سیستم مالی بدون ارز ثابت داشت. همچنین یک کشور عضو در شرایط ویژه می توانست قیمت ارز خود را کنترل کند.

نقش صندوق بین المللی پول و بانک جهانی

توافق برتوون وودز(Bretton Woods) بدون صندوق بین المللی پول نمی توانست کار کند. اعضای قرارداد به این صندوق نیاز داشتند. تا زمانی که ارزش پول آنها کاهش می باید به آنها کمک کند. زمانی که ارزش ارز یک کشور پایین می آید این کشور برای تعدیل و بازگرداندن ارزش پول به یک بانک یا صندوق مالی بین المللی نیاز دارد. تا بتواند از آنها وام دریافت کند و ارزش ارز خود را به حالت اولیه برگرداند. در غیر این صورت این کشورها راهی به جز افزایش نرخ بهره نخواهند داشت. اما کشورهای عضو تصمیم گرفتند تا قدرت و اختیارات یک بانک جهانی را به صندوق بین المللی پول ندهند. در عوض آنها توافق کردند که با مقدار ثابتی از ارزهای ملی و طلا از این صندوق حمایت کنند. و هر عضو برتون وودز با توجه به مبلغی که کمک می کرد می توانست از صندوق بین المللی پول وام بگیرد.

علاوه بر همه نکات ذکر شده در قسمت قبل، صندوق بین المللی پول مسئول اجرای این توافقنامه نیز بود. توجه داشته باشید که صندوق بین المللی پول برای چاپ پول و تاثیر بر اقتصاد یا سیاست های مالی طراحی نشده است. بانک جهانی هرچند برخلاف نامی که الان دارد، در زمان توافق برتون وودز بانک مرکزی جهانی نبود و نیست. در آن زمان این بانک برای کمک به کشورهای ویران شده اروپایی در جنگ جهانی دوم شروع به کار کرد. بعدها هدف این بانک به وام دادن به کشورهای درحال توسعه تغییر یافت.

سقوط توافق برتوون وودز(Bretton Woods)

در سال 1971 ایالات متحده دچار تورم و رکورد شدیدی شد. ترکیب تورم و رکود اقتصادی به بیکاری و رشد اقتصادی منجر می شود. در آن زمان نیکسون رئیس جمهور امریکا بود. نیکسون در واکنش به شرایط پیش آمده اقدامات مختلفی انجام داد. نیکسون ارزش دلار را به نسبت طلا کاهش داد. او ابتدا دلار را 1.37 اونس طلا و سپس به 1/42 اونس طلا رساند. هرچند این طرح کاهش ارزش نتیجه برعکس داشت. مردم دلار خود را که ارزش آن روز به روز درحال کاهش بود با طلا معاوضه می کردند. با توجه به شرایط، نیکسون طرح کاهش ارزش را منحل کرد. و قیمت طلا در بازار آزاد به انسی 120 دلار رسید. که در آخر باعث سقوط توافق و سیستم برتوون وودز شد.

حرف آخر

توافق برتوون وودز(Bretton Woods) باعث ارتباط ارزهای مختلف با دلار آمریکا شد. در واقع دلار به طلا متصل شد و باعث شد تا آمریکا بر اقتصاد جهانی مسلط شود. در زمان توافق نامه ایالات متحده تنها کشوری بود که می توانست ارز رایج جهان یعنی دلار را چاپ کند.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهیدسلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x