طرح توجیهی

طرح تولید انواع دستکش یکبار مصرف پلاستیکی، پزشکی و صنعتی

راه‌اندازی خط تولید دستکش

طرح توجیهی تولید انواع دستکش
کمی به اطراف خود نگاه کنید، بدون تردید حداقل یک جفت دستکش با کاربری گوناگون خواهید دید. دستکشی که می‌تواند از دستان شما هنگام انجام کارهای متفاوتی از شستن ظروف آشپزخانه تا انجام عمل‌های دقیق و حساس جراحی محافظت کند. در دسترس بودن این وسیله به میزان گسترده و همچنین عادی شدن کاربرد آن در زندگی روزمره ما به نوعی باعث شده تا از آن به‌عنوان ابزاری ساده در ذهن خود تصویری خلق کرده باشیم درحالی که این وسیله که دقیقا قالبی از دستان ماست، صنعتی بسیار گسترده را به خود اختصاص داده که هنوز در ایران زیاد مورد توجه قرار نگرفته و می‌تواند عاملی برای جذب سرمایه‌های سرگردان در بخش‌های مختلف خود باشد.. بر همین اساس فرصت خوبیست تا به فکر راه اندازی واحد تولیدی دستکش شوید.

سرمایه گذاری در تولید انواع دستکش , با سرمایه کم و بازدهی بالا

این محصول می تواند در هتل ها، مراکز بیمارستان ها در انجام مراقبت های بهداشتی، مصارف خانگی، درسالن های زیبایی برای کار با مواد آرایشی و رنگ مو، کار در باغ، در آشپزخانه، قنادی ها، رستوران ها، فست فودها و بسیاری مکان های دیگر که در آن ها رعایت بهداشت یک گزینه بسیار مهم محسوب می شود، بکار می رود.

یکی از مهم ترین خطوط تولید صنایع شیمیایی، دستگاه تولید دستکش یکبار مصرف می‌باشد.

به‌طور کلی در بخش تولید انواع دستکش چهار بخش مختلف تولیدی داریم که عبارتند از:
– دستکش‌های یک‌بار مصرف
– دستکش‌های پلاستیکی
– دستکش‌های صنعتی؛ قابل استفاده در صنعت دارو، غذایی، شیمیای و…
– دستکش برای مصارف پزشکی و بیمارستانی (لاتکس)
– دستکش کارگری یا ضد برش.
– دستکش خالدار که مخصوص صنعت نفت است.

که بعضا برخی از این بخش‌های تولید دستکش به دلیل سادگی خط تولید می‌تواند هم مستقل و هم درکنار دیگر فعالیت‌های مربوط به صنعت پلاستیک صورت گیرد. به‌طور کلی هر یک از بخش‌های یاد شده می‌تواند پذیرای سرمایه‌گذاران باشد چون هنوز بازار در این زمینه بکر بوده و نیازهای داخلی کشورمان روز افزون است، بنابراین علاقه‌مندان و صاحبان سرمایه می‌توانند بدون نگرانی وارد بازار شوند، چون بازار مهیاست و می‌توان برای آینده به‌شکل اصولی برنامه‌ریزی کرد.

آشنایی با انواع دستکش ها و کاربرد آنها

1. دستکش نایلونی از جنس پلی اتیلن

دستکش های پلی اتیلن به عنوان دستکش CPE نیز شناخته می شوند، این دستکش ها سایزبندی خاصی ندارند و در سایز بزرگ تولید می شوند و برای استفاده در کارهای سبک که نیاز به تغییر دستکش دارند، مناسب است. این دستکش ها بسیار مقرون بصرفه هستند اما مدت زمان استفاده از آن ها کوتاه است و این خود دلیلی برای بهداشتی بودن این نوع دستکش ها می باشد.

از این نوع دستکش ها برای محافظت عالی در برابر انواع محصولات، همچنین در کار آزمایشگاهی، مواد غذایی، ایمنی، صنعتی، دامپزشکی، الکترونیک، نقاشی، چاپ و یا محیط عکاسی استفاده می شود.

2. دستکش‌های پزشکی

(medical gloves)، دستکش‌های یک‌بارمصرف هستند که حین معاینه و عمل‌های پزشکی برای جلوگیری از انتقال آلودگی بین بیماران و ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی استفاده می‌شوند. این دستکش‌ها از پلیمرهای مختلفی نظیر لاتکس، لاستیک نیتریل، پلی‌وینیل کلراید و نئوپرن ساخته می‌شوند.

تمام دستکش های پزشکی یک بار مصرف می باشد و پس از هر بار مصرف باید آن ها را دور بیاندازید و دستکش دیگری جایگزین آن کنید.

معمولا دستکش های پزشکی را بیشتر به اسم مواد ساختی آن ها نام گذاری می کنند و از این رو سه نوع دستکش به نام دستکش نیتریل، دستکش وینیل و دستکش لاتکس داریم. این دستکش هایی که نام بردیم انواع مختلفی دارد و به دسته های استریل، غیر استریل، پودری، غیر پودری و پارچه ای تقسیم بندی می شوند.

3. دستکش لاتکس

دستکش لاتکس یکی از انواع دستکش های پزشکی محسوب می شود و جزو پر مصرف ترین دستکش های پزشکی و جراحی به شمار می رود.
دستکش های لاتکس به دلیل منعطف بودن در بین مصرف کنندگان بسیار محبوب می باشد و به راحتی در درون دستان جای می گیرد.
دستکش لاتکس از مواد پلیمر لاتکس تولید می شود و به همین دلیل نام آن لاتکس است و یک محافظ مناسب برای دستان شما می باشد.
در برخی از موارد بعضی ها هستند که به مواد دستکش لاتکس حساسیت دارند اما می توانند دستکش های دیگری را جایگزین این دستکش کرد.

4. دستکش های وینیل

دستکش های وینیل نوع دیگری از انواع دستکش های پزشکی به شمار می رود و می توان آن را برای آن دسته از افرادی که به دستکش لاتکس حساسیت دارند، جایگزین نمود.
از دستکش های وینیل در صنعت مواد غذایی و یا مکان هایی که از حساسیت کمتری برخوردار است مناسب می باشد و مقاومت آن کمتر از دستکش لاتکس می باشد.

5. دستکش های نیتریل

دستکش های نیتریل هم جزو دسته های انواع دستکش های پزشکی می باشد و این دستکش هم برای افرادی که حساسیت دارند مناسب می باشد.
دستکش های نیتریل جزو دستکش های جراحی محسوب می شود و در برابر پارگی و سوراخ شدن مقاومت بالایی دارد و به همین منظور کاربرد بالایی در صنعت پزشکی دارد.
دستکش های نیتریل درجه بندی دارند و پس از ان که در سازمان غدا و دارو از نظر کیفیت تست شدند، به بیمارستان ها و مراکز پزشکی ارسال می شوند.

دستکش‌های نیتریل به‌عنوان جدیدترین انواع دستکش در میان مصرف‌کنندگان طرفداران زیادی پیدا کرده و کم‌کم جای دستکش‌های لاتکس را خواهد گرفت. استفاده از دستکش‌های لاتکس که در سال‌های اخیر رواج بسیار زیادی داشت، به دلیل ایجاد حساسیت‌های پوستی در بین مصرف‌کنندگان، جای خود را به نوع جدیدتری از دستکش با عنوان دستکش نیتریل داده است که حساسیت‌های پوستی نوع قبلی را به دنبال ندارد، ضمن اینکه این نوع جدید انعطاف‌پذیرتر نیز بوده و کارایی و مقاومت بیشتری هم دارد.

6. دستکش صنعتی

دستکش صنعتی نیز یکی دیگر از انواع دستکش به شمار می‌رود که به‌صورت یک بار مصرف در صنایع مختلفی مانند دارو، مواد‌غذایی، مراقبت‌های بهداشتی و صنایع شیمیایی استفاده می‌شود، خصوصا در سال‌های اخیر که اهمیت زیادی به مسائل بهداشتی و سلامتی کارکنان در صنایع مختلف داده می‌شود، استفاده از این دستکش‌ها با اقبال عمومی زیادی مواجه شده و در نتیجه رشد زیادی را برای این صنعت رقم زده است.

7. خط تولید انواع دستکش

یکی از پر کاربرد ترین انواع دستکش ها، دستکش یکبار مصرف می باشد. این دستکش های در اماکنی همچون بیمارستان ها، مراکز درمانی، رستوران ها، مراکز عرضه مواد غذایی بهداشتی، منازل و تمامی مکان هایی که حفظ بهداشت در آن ها اهمیت قابل توجهی دارد مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو با پیشرفت علم و تکنولوژی دستگاه تولید دستگاه یکبار مصرف به طور تمام اتوماتیک تولید شده است.

ویژگی های بارز خط تولید:
1. ساختار مختصر مطابق با نیازهای اقتصادی
2. مطابق با اصول زیبایی شناسی
3. مطابقت با الزامات سر و صدا
4. مطابق با الزامات زیست محیطی (بدون گرد و غبار، بدون / کم آلودگی)
5. خط تولید اصلی با استفاده از مواد خام فولاد، چدن و فولاد ضد زنگ
6. قفسه ها و قطعات نیاز به اندازه کافی سخت، هنگامی که کار می کند تغییر شکل نمی شود.

دستگاه تولید دستکش یکبار مصرف

همانند خط تولید نایلون و نایلکس در خط تولید دستکش پلاستیکی یکبار مصرف نیز نیاز به دستگاه تولید رول نایلون می باشد. معمولا نایلون مورد استفاده برای تولید دستکش یکبار مصرف عاج دار می باشد. از این رو دستگاه تولید رول نایلون این خط تولید به غلطک های عاج دار مجهز می گردد.

یکی از موارد مهم که باعث ایجاد تمایز خط تولید دستکش نایلونی یکبار مصرف می شود دستگاه دوخت آن است. دستگاه دوخت دستکش یکبار مصرف در مقایسه با انواع دستگاه دوخت نایلون و نایلکس دارای قالبی متفاوت می باشند. دستگاه تولید دستکش یکبار مصرف در اکثر مدل ها دو طبقه می باشند و در هر دقیقه توانایی تولید و دوخت 200 تا 240 دستکش را دارند. این دستگاه در هر دقیقه قادر به تولید 2 بسته 100 تایی دستکش یکبار مصرف می باشد.

بازار مصرف دستکش در داخل و خارج

تقریبا تمامی انواع دستکش‌، میزان مصرفشان در بازار داخلی کشورمان زیاد است.
اما اهمیت استفاده از دستکش‌های خالدار برای تولیدکنندگان نفت و گاز باعث شده تا هشت برابر ظرفیت مورد نیاز کشور اکنون واردات داشته باشیم.

بازار صادراتی دستکش‌های یک بار مصرف ایران، کشورهایی است که با ما رابطه خوبی دارند بخصوص کشورهای همسایه شمالی و غربی. دلیل اصلی خرید این کشورها از ایران، قیمت پایین‌تر تولیدات ایرانی است. در زمینه صادرات دستکش‌های کارگری درحال حاضر میزان این دستکش‌ها در کشور زیاد است و با وجود چند تولید کننده بزرگ، مقداری از این دستکش‌ها به دلیل بازار گسترده‌ای که داریم، وارد می‌شود.

بازار جهانی دستکش‌های یکبار مصرف نیز در سال‌های آتی با رشد زیادی روبه‌رو خواهد شد. در این میان خصوصا نگرانی‌های مربوط به مسائل بهداشتی و سلامت افراد باعث استفاده همه‌گیر این دستکش‌ها در سطح جهان شده است، به‌طوری‌که هم در محیط‌های صنعتی و کاری و هم در منازل کاربرد زیادی یافته است. همچنین نگرانی‌های جامعه جهانی نسبت به بیماری‌های همه‌گیر نیز در رشد این بازار بی‌تاثیر نبوده است.

سرمایه گذاری لازم برای تولید دستکش یکبار مصرف

برای تولید دستکش یکبار مصرف در یک سالن ۱۰۰ متر مربعی با ظرفیت تولید ۳۰۰ عدد دستکش در یک ساعت، در مجموع با سرمایه‌گذاری نزدیک به ۱۰۰میلیون تومان برای خرید دستگاه (۴۰میلیون تومان برای دستگاه دوخت و ۶۰میلیون تومان برای دستگاه تولید نوار پلاستیکی) و چیزی حدود ۷۰میلیون تومان در بخش‌های دیگر مثل اجاره محل، تامین مواد اولیه یا هزینه‌های جاری می‌توان روند تولید را آغاز کرد اما اگر تصمیم به تولید دستکش‌های پلاستیکی یا دستکش‌های صنعتی داشته باشیم لازم است ارقام بالاتری فقط برای ماشین‌آلات سرمایه‌گذاری شود.

برای راه‌اندازی خط تولید دستکش‌های خالدار صنعتی حداکثر 400میلیون تومان فقط برای تجهیزات و ماشین‌آلات سرمایه‌گذاری لازم است درحالی دوره بازگشت‌ این سرمایه‌گذاری با توجه به بکر بودن بازار داخل بسیار بالاست.

یکی از مهم‌ترین سوال‌های سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف اقتصادی نرخ بازدهی و دوره بازگشت سرمایه‌های‌شان است که در این صنف می‌توان گفت پاسخ‌ها تقریبا باعث تعجب افراد خواهد شد، چون در تمامی بخش‌های تولید دستکش این دو آیتم که از نظر بین‌المللی هم در سرمایه‌گذاری‌ها بسیار تعیین‌کننده ‌هستند، بالاست.

خط تولید دستکش؛ از 50 میلیون تا 5 میلیارد؟

درباره محاسبه و تهیه سرمایه اولیه، مهارت و پرسنل لازم کار به مراتب آسان تر از شناخت بازار است؛ به بیان اقتصادی ها، اکنون و در شرایط فعلی اقتصاد کشور و جهان، تولید و عرضه محصول آسانتر از یافتن تقاضای موثر، بازاریابی و فروش آن است!

البته می دانید که باید هزینه های تهیه زیرساخت و ساختمان را هم به هزینه های اولیه بیفزایید. علاوه بر آن باید سرمایه در گردش لازم برای تامین مواد اولیه، برق و آب و نیروی کار را هم به هزینه های خط تولید اضافه کنید. از آنجا که در شروع کار فروش محصول سخت است باید سرمایه در گردش اولیه را هم به سرمایه اولیه اضافه کنید. در این شرایط هزینه اولیه برخی خطوط تولید فوق تا 5 میلیارد تومان هم افزایش خواهد یافت. به خاطر داشته باشید که در این حوزه بازگشت سرمایه 12 تا 18 ماهه است که بسیار قابل قبول است. این نکته را هم توجه داشته باشید که در برخی موارد بازاریابی به درستی انجام شده و از تمام ظرفیت خط تولید – دو یا سه شیفت کار در روز- حتی در کمتر از یک سال هم سرمایه اولیه برگشته است.

یک سرمایه گذاری بی رقیب

وابستگی این صنعت به ماده اولیه لاتکس به نوعی باعث جلوگیری از ورود محصولات خارجی به کشور نیز شده است.

چون این ماده دارای قیمت جهانی ثابتی بوده و تولیدکنندگان چینی نمی‌توانند همانند دیگر محصولات در بخش انواع دستکش دامپینگ کرده و بازارهای مختلف بین‌المللی را تحت تأثیر خود قرار دهند که این خود یک فرصت مناسب برای شکل‌گیری و پایه‌ریزی صنعت تولید دستکش در کشورمان بوده و هست.

با درنظر گرفتن قیمت ثابت جهانی لاتکس و قیمت پایین انرژی در کنار هزینه نیروی کار متخصص در کشورمان می‌توان گفت سرمایه‌گذاری در صنعت تولید دستکش در کشورمان به نوعی رقیب خارجی نداشته و می‌تواند آینده کاملاً مشخصی برای صاحبان سرمایه داشته باشد.

پیشنهادات فعالان و کارشناسان این حوزه

کشور ما در حوزه پلاستیک به خاطر ظرفیت عظیم پتروشیمی مستقر در کشور به طور ذاتی مزایای بالفعل بسیاری دارد. منابع عظیم نفت و گاز با قیمت مناسب در اختیار پتروشیمی ها قرار می‌گیرد و این واحدها نیز انواع مواد اولیه مثل گرانول های پلی اتیلن، پلی پروپیلن و . .. را با قیمت نسبتا مناسب – نسبت به پتروشیمی های خارجی- در اختیار صنایع پایین دستی قرار می‌دهند. همین موضوع یک مزیت اساسی در اختیار فعالان پایین دست قرار می‌دهد که با خرید این مواد اولیه و تولید کارا محصولاتی تولید کنند که هم قیمت مناسب و رقابتی داشته باشد و هم از خام فروشی مواد پتروشیمی جلوگیری شود.

علاوه بر مزایای ناشی از صنعت پتروشیمی مستقر در کشور، این صنعت باید به خاطر حجم قابل توجه اشتغالزایی هم مورد توجه و حمایت قرار گیرد. فعالان این حوزه تولید انواع دستکش در کشور را به صرفه میدانند و به تولیدکنندگان توصیه می کنند برای تولید دستکش های لاتکس بیمارستانی و دیگر دستکش های تخصصی و همچنین کارگری اقدام کنند. همچنین تاکید می‌شود که تولید محصولات با کیفیت بالاتر سود بیشتری برای تولیدکننده دارد.

1 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
سالار فخر
سالار فخر
7 ماه قبل

عالی و مفید بود ولی بنظرم الان دیگه تولیدی اینا بابت ویروس زیاد شده سودش کم بشه

دکمه بازگشت به بالا
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x