طرح توجیهی

تولید برق از بیوگاز طلای کثیف در راه توسعه

احداث نیروگاه بیوگاز تولید برق

طرح سرمایه گذاری بهره‌گیری از طلای کثیف و تولید برق از بیوگاز ، نام شناخته شده آن احداث نیروگاه بیوگاز تولید برق از زباله است که در دسته انرژی‌های نو قرار می‌گیرد.

با وجود این واقعیت که موفقیت و کارایی تکنولوژی تبدیل زباله به انرژی ثابت شده اما کاربرد آن هنوز در سطحی که نشانگر توان بالفعل آن باشد، به واقعیت ن‌پیوسته است.

بیوماس چیست؟

زیست توده يا بیوماس (Biomass):
زیست توده عبارت است از اجزا قابل تجزیه زیستی از محصولات، پسماندها و زائدات کشاورزی (شامل مواد گیاهی و دامی)، جنگلها و صنایع وابسته و همچنین زائدات صنعتی و شهری قابل تجزیه.
زیست توده یا بیومس یک منبع انرژی تجدید پذیر است که از مواد زیستی به دست می‌آید.
زیست توده بر پایه کربن است و از مخلوط مولکول‌های آلی، شامل هیدروژن، معمولاً اکسیژن و اغلب نیتروژن و مقدار کمی از دیگر اتمها مانند، فلزات قلیایی، فلزات قلیایی خاکی و فلزات سنگین است.

بیوگاز چیست؟

زیست گاز، گاز زیستی یا بیوگاز (Biogas):
مجموعه گازهای تولید شده از تجزیه و تخمیر موادی که در گروه زیست توده جای می گیرند (فضولات حیوانی، انسانی، پسماندهای گیاهی و…) را بيوگاز می نامند.
اين گازها، در نتیجه فقدان اکسیژن و فعالیت باکتریهای غیر هوازی به وجود می آید.
منابع زيست توده شامل ترکیبات آلی با زنجیره بلند می‌باشند که در فرایند هضم (تخمیر بی هوازی مواد آلی ) به مولکولهای ساده‌تر تبدیل می‌گردد. حاصل این فرایند، گازی قابل اشتعال به نام بیوگاز می‌باشد.

طرح تولید برق از بیوگاز

انرژی برق از طریق نیروگاه‌های مختلفی از جمله نیروگاه‌های حرارتی، بادی، آبی، دریایی، خورشیدی، هسته‌ای و بیوماس تولید می‌شود.

با احداث نیروگاه بیوگاز تولید برق استفاده بهینه از طلای کثیف صورت می‌گیرد و این کالای نامطلوب به‌عنوان انرژی به چرخه اقتصادی کشور وارد می‌شود.

اگرچه تبدیل زباله‌های جامد به انرژی دارای مزایای متعددی از جمله: تأمین خدمات کارآمد و مقرون به‌صرفه مدیریت پسماند جامد شهری است که به تولید انرژی و کود شیمیایی و کاهش میزان فضای مورد نیاز برای دفع زباله منجر می‌شود اما پروژه‌های تبدیل زباله به انرژی نیز به‌طور معمول در مقایسه با دیگر روش‌های دفع زباله به سرمایه‌گذاری بیشتر و روش‌های پیچیده‌تری نیاز دارند.

منابع قابل استحصال بیوگاز:

ضایعات و پسماندهای کشاورزی و صنایع وابسته
پسماندهای جامد شهری
پساب شهری
فضولات دامی
ضایعات و زائدات جامد و مایع فسادپذیر صنعتی (لجن صنعتی)

تاریخچه زیست توده در ایران

محمدبن حسین عاملی معروف به شیخ بهائی (1031-935 هجری قمری) جزء نخستین کسانی بوده که از بیوگاز حاصل از زیست توده (فاضلاب حمام) استفاده کرده و آن را به عنوان سوخت یک حمام در اصفهان به کار برده است.
اولین هاضم تولید گاز متان در ایران در روستاهای نیاز آباد لرستان در سال 1354 ساخته شده است. این دستگاه به گنجایش ۵ متر مکعب فضولات گاوی روستا را مورد استفاده قرار داده و بیوگاز مصرفی حمام مجاور را تامین می نموده است.
در سال 1359 دو واحد کوچک آزمایشی در دانشگاه بوعلی سینا همدان احداث گردید که با فضولات کشتارگاه و کود گاوی تغذیه می گردید.
دانشگاه صنعتی شریف نیز در سال 1361 یک واحد 3 متر مکعب را به صورت آزمایشی مورد مطالعه قرار داد که با فضولات گاوی بارگیری می‌شد.
موسسه DLR آلمان نیز پتانسیل اقتصادی زیست توده برای تولید برق را تا سال 2050 بمیزان 3500 مگاوات محاسبه و ارائه نموده است. در حال حاضر پروژه های متعددی در این خصوص توسط وزارت نیرو و بخش خصوصی در دست اجرا می باشد.

کاربردهای بیوگاز

روشنایی خانه‌ها و ساختمان‌ها
آشپزی (همچون پروپان)
راه اندازی ژنراتور‌ها و تولید برق
موتورهای احتراقی تولید نیرو
توليد حرارت و يا بخار
توليد برق ترکیب‌شده با حرارت و توليد نيرو
منبع انرژی صنعتی برای حرارت، بخار و يا برق و خنک‌کننده
سوخت خودروها
لوله های سوختی

بیشترین کاربرد مؤثر از بیوگاز تولید شده از زباله‌های جامد برای اهداف حرارتی است.
همچنین می‌توان از آن برای تامین برق خانگی و صنعتی، تولید همزمان گرما و برق و تولید برق و در عین حال سوزاندن گاز مضر متان استفاده کرد. این موارد از جمله نتایج بسیار مفید اقدامات تولید انرژی از زباله است که انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش داده و می‌تواند موجب جذب سرمایه در پروژه‌های مکانیسم توسعه پاک شود.

نیروگاههای بیوگاز سوز

نیروگاههای بیوگاز سوز از بخشهای مختلفی تشکیل می‌گردند که عمدتا بر اساس نوع مواد اولیه و نیز شرایط محیطی، هزینه های نیروی انسانی، هزینه های انرژی و میزان سرمایه گذاری مجری طرح می توان نسبت به انتخاب تجهیزات مورد استفاده در پروژه اقدام کرد.

معمولا بخش های زیر در چیدمان یک نیروگاه بیوگاز سوز در نظر گرفته می شود:

 • واحد پذیرش مواد اولیه
 • تجهیزات مورد نیاز در بخش تغذیه نیروگاه
 • مخازن (دایجستر یا هاضم)
 •  همزن ها
 • لوله کشی ها
 • برق و الکترونیک
 • مبدلها
 • بخش تولید انرژی (CHP)
 • واحد تصفیه گاز
 • کمپرسورها
 • مشعل
 • تجهیزات کنترل

مزایای اجرای طرح تولید برق از بیوگاز

تولید بیوگاز موجب استفاده خوب از ضایعات شده و می‌تواند موجبات ارتقا سطح بهداشت را فراهم آورد.

ضایعات جامد شهری که زباله‌ها هستند و از آن‌ها به‌عنوان طلای کثیف یاد می‌شود، زباله‌های جامدی هستند که از عملیات تجاری، اداری، خانگی و برخی صنایع به‌دست می‌آید که حجم قابل توجهی از آن در زمین دفع می‌شود که با مدیریت صحیح این زباله‌ها می‌توان بخش زیادی از آن‌ را در تولید سوخت و کود استفاده کرد و مقداری را بازیافت و مجدداً مورد مصرف قرار داد و یا حتی می‌توان گاز متان حاصل از محل دفن زباله‌های جامد شهری را برای تولید انرژی الکتریکی استفاده کرد که البته در کشور ما به خاطر زیاد بودن رطوبت زباله‌ها که فسادپذیری را در ضایعات افزایش می‌دهد و این امر ارزش حرارتی حاصل را کمتر می‌کند.

اهمیت اجرای طرح تولید برق از بیوگاز

کاهش ذخایر نفت و گاز، افزایش قیمت نفت، مقولات زیست محیطی و افزایش مجادلات نظامی و سیاسی در مناطق نفت خیز جهان به ویژه در خاورمیانه در سالهای اخیر مهمترین دلیل اقبال دولت ها و سرمایه گذاران خصوصی جهت ورود به عرصه سرمایه گذاری برای تولید برق از انرژی های تجدید پذیر است. سالهاست که دنیا خود را وابسته به شریان نفت می بیند و نوعی وابستگی سیاسی ناشی از آن بنا به دلایل است که پیگیری و جستجوی انرژی نو و تجدیدپذیر بخشی عمده از چالش های دنیای هزاره سوم را تشکیل می دهد.

خلاصه طرح تولید برق با بیوگاز

تولید برق از بیوگاز با ظرفیت پذیرش 1000 تن زباله در شبانه روز
مساحت زمین: 20000 متر مربع
اشتغالزایی: 40 نفر
سرمایه گذاری کل: 10 میلیارد تومان
نقطه سربه سر تولید: 50% درصد
دوره برگشت سرمایه : 3.8 سال
نرخ بازده داخلی : 22.5%

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن