طرح توجیهی

تولید خمیر کاغذ از باگاس و ضایعات کشاورزی

طرح احداث واحد کاغذ و خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

طرح احداث واحد تولید کاغذ و خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی و باگاس

کاغذ به ماده‌ای گفته می‌شود که از خمیر کتان یا پنبه یا کنف یا چوب یا ضایعات کشاورزی ساخته شود و به کار نوشتن آید و در اصطلاح علمی عبارت است از تراکم الیاف سلولزی که به‌طور نامنظم داخل یکدیگر شده و در نتیجه یک مادهٔ فشرده را می‌دهد که در ابعاد و اوزان مختلف بدست می‌آید.

تاریخچه پیدایش کاغذ

به گفتهٔ تاریخ، مصریان باستان اولین مردمانی بوده‌اند که از نوعی نی شبیه بامبو به نام پاپیروس صفحاتی می‌ساختند و بر روی آن می‌نوشتند و نیز کاغذ بردی را مصریان اختراع کردند. مردم مصر نی پاپیروس را به صورت نوارهای نازک و بسیار ظریفی کنار یکدیگر قرار می‌دادند و سپس به وسیلهٔ فشارها و صیقل دادن به آن به شکل ورق درمی‌آوردند.

چینی‌ها اولین و نخستین مردمانی بودند که بیش از ۲ هزار سال پیش، کاغذهایی مانند کاغذهای امروزی ساختند. ایرانیان مسلمان شیوه ساختن کاغذ را در سده نخست پس از اسلام از چینی‌ها آموختند و آن را بهبود بخشیدند. شهر سمرقند برای سال‌ها بزرگ‌ترین مرکز ساختن و خرید و فروش کاغذ بود. سپس، در شهرهای دیگر، از جمله بغداد، دمشق، قاهره، مراکش، جزیره سیسیل و شهرهای مسلمان نشین اسپانیا، کارخانه‌های کاغذسازی به راه افتاد.

در حالی که ، تقریبا ۲۰۰۰ سال پیش در چین از پوست درخت، کنف، پارچه ، و گیاه برنج به عنوان مواد خام جهت تولید کاغذ استفاده می شد امروزه چوب ماده خام اصلی در تولید کاغذ است که نظر مقدار بیشترین محصول موجود طبیعی سراسر جهان است.

تولید خمیر کاغذ از باگاس

باگاس یکی از تولیدات جانبی نیشکر هست که حدوداً 20-30 درصد وزن آن را تشکیل می دهد. این محصول باقیمانده فیبری به جای مانده پس از عصاره گیری از شکر است  که به صورت قطعات ریز تراشه چوب و به رنگ زرد کاهی میباشد. یکی از مشکلات موجود برای استفاده از باگاس در تولید خمیر کاغذ خودسوز بودن آن خواهد بود که دپو و انبار کردن آن بدون اندیشیدن تدابیر لازم میتواند مشکلات فراوانی را به وجود آورد.

باگاس تفاله‌ای است که پس از استخراج شکر از نیشکر و سورگوم، حاصل می‌شود. این ماده به عنوان یک سوخت زیستی برای تولید گرما، انرژی، برق، تولید پالپ و مواد ساختمانی استفاده می شود.

استفاده از باگاس به‌ عنوان ماده اولیه تولید کاغذ نیازمند افزایش کیفیت کاغذ تولیدی و کاهش هزینه‌های تولید است؛ در حالی‌که کاغذ باگاس به طور معمول مقاومت پایینی دارد. برای تقویت کاغذ تولیدشده از باگاس معمولاً خمیر کاغذ وارداتی به آن اضافه می‌شود.

باگاس تولیدشده در کشور از مزارع نیشکر می‌تواند نیاز به واردات کاغذ را بسیار محدود کند.

تولید خمیر کاغذ

خمیر کاغذ که یک توده لیفی می‌باشد، که بعنوان مهمترین ماده اولیه صنایع کاغذ محسوب می‌شوند که از درختان جنگلی، ضایعات کشاورزی و کاغذهای باطله بازیافتی قابل تأمین است.

الیاف گیاهی غیر چوبی به کار رفته در تولید خمیر کاغذ به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

 1. ضایعات صنعتی کشاورزی و پس مانده های کشاورزی مانند کاه گندم، برنج و باگاس نیشکر
 2. گیاهان خودرو شامل بامبو، نی، اسبر، قو …
 3. محصول الیاف گیاهی شامل الیاف برگی مانند کنف درخت صباره و الیاف پوست یا ساقه مانند کنف هندی کنف بنگالی، الیاف کتان و دیگر محصولات زائد آن ها

فرآیند تولید خمیر کاغذ با ضایعات و از الیاف غیر‌چوبی مشابه تولید این خمیر از چوب است که بر مبنای نوع روش‌ها به فرآیندهای شیمیایی و شیمیایی-مکانیکی دسته‌بندی می‌شود. انتخاب این فرآیند برای تولید خمیر کاغذ به شرایط اقلیمی و عوامل فنی-اقتصادی بستگی دارد که این شرایط با جغرافیای منطقه مورد نظر تغییر می‌کند. نوع مواد شیمیایی به کار رفته و میزان انرژی صرف شده برای فرآورش خمیر کاغذ مبنای اقتصادی فرآیند را تشکیل می‌دهد.

مراحل مختلف تولید خمیر کاغذ در کارخانه‌های احداث شده عبارت است از:

 1. خرد کردن
 2. آماده‌سازی
 3. پخت
 4. آسیاب انبار کردن خمیر
 5. آبگیری
 6. شکل‌دهی
 7. خشک کردن

تولید خمیر کاغذ با ضایعات در دیگر کشورها

در بسیاری از کشور‌ها استفاده از کاه برای تولید خمیر کاغذ پیشرفت چشمگیری داشته است. در کشور‌های دانمارک، یونان، هلند، مجارستان، ایتالیا، رومانی، اسپانیا و یوگسلاوی که منابع تأمین چوب‌شان محدود است و بیشتر به واردات اتکا دارد، این صنعت رواج بسیاری یافته است.به گزارش دریک، همچنین برخی کشور‌های دیگر مانند: آرژانتین، چین، مصر، هند، اندونزی، مکزیک، پاکستان، سریلانکا و ترکیه به دلیل محدودیت منابع چوبی به استفاده از بقایای محصولات کشاورزی به‌ویژه کاه روی آورده و نتایج مثبتی گرفته‌اند.

مصارف کاغذ

مصرف کاغذ با اختراع آن همراه بوده‌است که گفته می‌شود مصریان پیشقدم در این اختراع بوده‌اند و از بسیاری جهات نشانگر سطح رشد علمی و فرهنگی جامعه می‌باشد. با پیشرفت اطلاعات و معلومات بشر از دانش رنگ، کاغذهای رنگی برای جلب توجه و زیبایی و مقوا و کارتن های رنگ آمیزی شده برای بسته‌بندی و بالاخره جعبه‌های شیرینی و شکلات برای مصرف خانگی و نظایر اینها همه دلیل بر دانش برتر و استفاده بشر از این صنعت و اختراع است که روز به روز رو به توسعه و تکامل می‌باشد و در تاریخ از آن یاد شده‌است.

 • کاغذ یکی از مهمترین مواد اولیه در فرآیند چاپ است.
 • کاربرد کاغذ در عکاسی
 • بانک
 • مدارس
 • مرغداری
 • خیاطی
 • قنادی
 • و…

اهمیت کاغذ

ایران کشوری رو به توسعه محسوب می‌شود و توسعه صنعت از ارکان اساسی آن است. با توجه به اهمیت مسائل آموزشی و فرهنگی، دولت در سال‌های اخیر توزیع کاغذ را به عهده گرفته و پس از اعمال سوبسید به تعرفه کاغذ، آن را بین مصرف‌کنندگان توزیع می‌کند. از این رو اهمیت «خمیر کاغذ» به‌عنوان یک کالای واسطه‌ای در تهیه کاغذ و مقوا معلوم می‌شود، به همین دلیل اگرچه خمیر کاغذ جزو کالاهای استراتژیک نیست اما کالایی پرمصرف است.

وضعیت بازار محصول

این محصول یک کالای واسطه می‌باشد و به عنوان ماده اولیه مورد استفاده کارخانجات تولید مقوا، بسته بندی، کاغذ فلوتینگ و کاغذ از ضایعات کشاورزی قرار گیرد.
بنابراین بازار این محصول گسترده می‌باشد. و به دلیل مصرف بالای کاغذ می‌توان به منظور مصرف داخل استفاده شود و نیز طبق آمار صادرات دوسال گذشته می‌توان به بازار مصرف کشورهای عراق و افغانستان نیز اشاره کرد.

کد آیسیک مرتبط با صنعت تولید خمیر کاغذ

طرح تولید خمیر کاغذ از سایر ضایعات کشاورزی (۲۱۰۱۴۱۲۳۰۴)
طرح تولید خمیر کاغذ از چوب (۲۱۰۱۴۱۲۳۰۲)
طرح تولید خمیر کاغذ از کاغذ و مقوای باطله (۲۱۰۱۴۱۲۳۰۳)
طرح تولید خمیر کاغذ از لینتر پنبه (۲۱۰۱۴۱۲۳۰۵)
طرح تولید خمیر کاغذ از باگاس (۲۱۰۱۴۱۲۳۰۶)

نتیجه گیری، تولید خمیر کاغذ از باگاس

اگر تولید کاغذ از باگاس به شیوه جدید (نانوالیاف) عملیاتی شود، هم کیفیت کاغذ بالاتر می‌رود و هم نیاز به واردات بسیار محدود خواهد شد.
اگر سرمایه‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های مسئولان به این سمت سوق یابد، برای همگان سودمند خواهد بود؛ زیرا این بخش می‌تواند ارزش افزوده زیادی تولید کند؛ با توجه به این موضوع تقویت این رشته از نظر افزایش تعداد کارشناس و بودجه تحقیقاتی نیز باید مدنظر قرار گیرد؛ زیرا تجهیزات نانو بسیار گران‌قیمت است اما از سوی دیگر با استفاده از این فناوری می‌توانیم ضمن کاهش هزینه‌های تولید، کیفیت کاغذ را نیز بالا ببریم.

طرح تولید خمیر کاغذ از باگاس

تولید خمیر کاغذ از باگاس و ضایعات کشاورزی با 50 هزار تن در سال
مساحت زمین مورد نیاز: 2000 متر مربع
اشتغالزایی: 35 نفر
سرمایه کل: 10 میلیارد تومان
نرخ بازده داخلی طرح: 56 درصد

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x