exbonds
طرح توجیهی

تولید ریل راه آهن ملی و پایان واردات ریلی

سرمایه گذاری در طرح تولیدی تولید ریل راه آهن

خطوط موجود در صنایع ریلی، اعم از خطوط شهری، حومه شهری یا بین شهری، همزمان با افزایش جمعیت، شدت گرفتن بهره برداری و بالا رفتن عمر آنها، نیازمند توسعه همه جانبه هستند.

ریل فولاد نَوَردشده‌ای است که به شکل معین و به صورت دو رشتهٔ موازی روی ریل‌بندها نصب می‌شود. هدف از ساخت و نصب ریل‌ها معمولاً گذرواگن از روی آنهاست. برای تثبیت و تعادل ریل‌ها قطعات شکسته‌شدهٔ سنگ روی بستر راه‌آهن ریخته می‌شود. به این قطعه‌سنگ‌ها پارسنگ یا «بالاست» می‌گویند.

تاریخچه ریل در ایران

اولین مورد استفاده از ریل ها در معادن بوده. مسئله استخراج ذغال از معادن و حمل آن به خارج از آن مشکلی بود که بر سر راه صنعتگران خودنمائی می‌کرد. بدین ترتیب اولین قدم در راه ابداع ریل برداشته شد و بعدها قطعات سنگ تبدیل به قطعات چوب گردید که از عرض در فواصل معین زیر الوارها قرار می‌دادند و امروز همین قطعات چوبی به عنوان تراورس مورد استفاده راه آهن است.

طرح تولید ریل راه آهن

هدف از اجرای طرح، ایجاد واحد تولید و ساخت ریل راه آهن در ایران است. کد آیسیک ISIC  مرتبط با محصول طرح در سامانه خدمات و اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت 27101270 می‌باشد.

— مقطع ریل از سه بخش اصلی زیر تشکیل شده است:

• کف ریل (پایه ریل):
قسمتی از ریل است که بر روی تراورس یا صفحات لاستیکی قرار می گیرد و نیروهای عمودی و افقی (شامل طولی و عرضی) چرخ را به تکیه گاههای زیرین منتقل می کند.

• کلاهک ریل:
سخت ترین قسمت ریل است که در تماس مستقیم با چرخ ناوگان عبوری بوده و بیشترین وزن ریل را به خود اختصاص داده است.عمده معایب و خرابی های ری مربوط به کلاهک ریل است.

• جان ریل (تغه ریل):
قسمتی از ریل است که حد واسط بین کف ریل و کلاهک ان است و عهده دار انتقال نیروهای وارده از کلاهک به کف ریل می باشد.

تجهیزات ریلی

تجهیزات ریلی تجهیزاتی Heavy Duty و تحت فشار هستند که می‌بایست همواره با بالاترین استانداردهای جهانی طراحی و ساخته شوند. به همین دلیل تامین تجهیزات از منابع معتبر و یا مهندسی و ساخت آنها تحت لیسانس برند های مطرح جهانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

اندازه ریل راه‌آهن

متداول‌ترین اندازه ریل راه‌آهن ریل استاندارد (1435 میلی‌متر) است که در کشورهایی همچون ایران، آمریکا، بریتانیا، اسرائیل، ژاپن و استرالیا از آن استفاده می‌کنند.

• انواع خطوط راه‌آهن بر پایه اندازه:
پانزده اینچ، ۲ فوت و ۶۰۰ میلی‌متر، ۷۵۰ میلی‌متر، بوسنی، ۲ فوت و شش اینچ، ۸۰۰ میلی‌متر، ۳ فوت سوئد، ۹۰۰ میلی‌متر، ۳ فوت، یک متر، ۳ فوت و ۶ اینچ، ۴ فوت و ۶ اینچ، استاندارد (۱٬۴۳۵ میلی‌متر (۴ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ))، ۵ فوت و ۱۵۲۰ میلی‌متر (روسیه)، ۵ فوت و ۳ اینچ (ایرلند)، ایبری (پرتغال و اسپانیا)، ۵ فوت و ۶ اینچ (هند)، ۶ فوت، ۷ فوت،

مواد اولیه در تولید ریل:

مواد اولیه مورد نیاز در این طرح شامل:

 • فرو آلیاژها
 • آهن اسفنجی70%
 • آهن قراضه 30%

فرآیند تولید ریل راه آهن:

مراحل تولید ریل راه‌آهن:

 1. کوره پیش گرم
 2. پوسته زدا
 3. استند اولیه
 4. برش
 5. استند میانی
 6. استند نهایی
 7. صاف کردن
 8. برش
 9. عملیات حرارت
 10. اشعه X
 11.  انبار

تولید ریل راه آهن و خودکفایی ریلی

مشکل کمبود ریل روند تکمیل خطوط نیمه تمام را با کندی مواجه کرده است.
در طولانی‌‌ترین محورهای در حال احداث یکی از مشکلات اصلی کمبود ریل است. در صورت بومی شدن تولید ریل می‌توان سرعت پیشرفت پروژه های ریلی را شاهد بود.
تولید ریل ملی نشان‌دهنده اراده مسئولان در توجه به بخش ریلی است و امیدواریم با توجه به ظرفیت‌های موجود، خودکفایی در تولید ریل قدم اول در تحرک بخشیدن به سایر بخش‌های ریلی کشور باشد.

 • ایران در تولید ریل، بوژی، علائم و ارتباطات، تراورس، پابند، واگن باری و… به خود کفایی رسیده است.

اولین محموله ریل ملی تولید شده در شرکت ذوب‌آهن اصفهان که مطابق با آخرین تکنولوژی‌ روز دنیا و کاملاً منطبق بر استاندارد اروپایی EN13674 تولید شده تحویل راه‌آهن جمهوری اسلامی شد تا ایران رسماً به جمع کشورهای تولید کننده ریل بپیوندد. همچنین شرکت فرانسوی «بیرووریتاس» به عنوان ناظر، ریل‌های تولید شده در ذوب‌آهن را با آزمون‌های مختلف بررسی و تائید کرده است.

خلاصه پروژه خط تولید ریل ملی

خط تولید ریل با ظرفیت تولید 400 هزار تن انواع ریل در سال:
اعتبار هزینه شده برای اجرای این پروژه 28 میلیون یورو و 57 میلیارد تومان است.
این پروژه بخشی از ریل مورد نیاز راه آهن جمهوری اسلامی ایران و قطار شهری را تولید می کند.

بررسی خلاصه طرح تولید ریل راه آهن

ظرفیت تولید  25000 تن در سال
مساحت زمین: 11000 مترمربع
اشتغالزایی: 30 نفر
کل سرمایه گذاری: 16500.20میلیون تومان
نقطه سربه سر تولید: 85%
دوره برگشت سرمایه: 3 سال
نرخ بازده داخلی: 20%

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن