COMEX Trades - 6500% AFTER 100 DAYS
طرح توجیهی

طرح توجیهی تولید، فرآوری و بسته بندی‌ ادویه جات

طرح تولید انواع ادویه

طرح توجیهی تولید ادویه ، فرآوری ادویه ها و بسته بندی‌ ادویه جات و چاشنی ها

ادویه چیست؟ + کاربردهای ادویه

ادویه مواد گیاهی استفاده شده به منظور عطر و طعم دهی به مواد غذایی هستند و از برخی از آن‌ها برای مقاصد خوراکی یا دارویی نیز استفاده می‌شود.

انواع ادویه های مهم آشپزخانه: نمک، فلفل، زردچوبه، زعفران، دارچین، زیره، سماق، وانیل، هل، آویشن، زنجبیل، رازیانه و…

ادویه‌ها همچنین به عنوان ماده نگهدارنده استفاده شده‌اند و برای انسان در بسیاری از زمینه‌های دیگر مفید هستند. یک ادویه می‌تواند دانه خشک شده، میوه، ریشه، پوست یا مواد مغذی گیاهی در مقادیر ناچیز به عنوان افزودنی مواد غذایی برای عطر و طعم و رنگ باشد. ادویه ممکن به منظور عطر و طعم دهی به غذا یا برای پنهان کردن طعم‌های دیگر استفاده شود.

در فرهنگ‌های مختلف گیاهان متعددی جهت طعم دادن به غذاهای مختلف به کار می‌رود و شاید راز تفاوت عمده در طعم غذاها در ملل مختلف علاوه بر نحوه پخت، به‌طور عمده به ادویه‌جات به کار رفته در آن‌ها مربوط می‌شود.

طرح تولید ادویه

میزان تقاضا برای ادویه‌جات در سطح جهان به‌شدت رو به افزایش است.

در حال حاضر تنوع محصولات در این زمینه بسیار زیاد است و کارخانه‌ای که جدیداً وارد این عرصه می‌شود، باید ادویه‌های خاص و با بسته‌بندی خاص تولید کند، چون اگر یک کارخانه جدید بخواهد همین ادویه‌های موجود در بازار را تولید کند، امکان دارد که یکی دو سال بیشتر نتواند فعالیت کند.

ادویه از آن دست کالاهایی است که بیشترین تکیه را بر واردات دارد. چون در ایران تنها حجم بسیار اندکی، آن هم تنها حدود پنج قلم ادویه، به‌صورت انبوه تولید می‌شود. در دنیا اقلام مختلف ادویه اعم از زردچوبه، فلفل، دارچین، زنجبیل و… تولید می‌شود و کشورهایی مانند هندوستان، اندونزی، سنگاپور و مالزی در تولید این محصولات پیشرو هستند.

بازار ادویه در جهان گونه‌های مختلف و متنوعی را در بر می‌گیرد که البته در این میان فلفل بیشتر حجم مصرف و فروش را دارد.

اخذ مجوز بهداشتی در این رابطه ضروری خواهد بود. همچنین باید به دنبال اخذ مجوز و پروانه های لازم هم باشید.

فرآوری ادویه ها

ادویه‌هایی که چوب آنها وارد کشور می‌شود، مانند چوب دارچین و چوب زردچوبه حتما باید آسیاب شود و این آسیاب کردن در چند مرحله انجام می‌شود.  پس از آسیاب شدن، ادویه به قسمت بسته‌بندی می‌رود.

جهت فرآوری ادویه به انواع آسیاب‌ها از جمله سوزنی و چکشینیاز است. و در مورد ادویه‌های مخلوط به دستگاه میکسر نیاز است، فرآوری ادویه در فضای کوچک مقدور نیست.

آسیاب کردن ادویه گرد و خاک بسیاری را به وجود می آورد و علاوه بر داشتن فضای بزرگ، محیط باید دارای تهویه قوی و انبار مناسب باشد و از رطوبت هم نداشته باشد. ادویه‌جات از آن دسته مواد‌غذایی هستند که به رطوبت بسیار حساس هستند. یعنی اگر تهویه و محل انبار درست و متاسب نباشد، ادویه رطوبت جذب می‌کند و در نهایت خراب میشود.

بسته بندی ادویه جات

دو نوع دستگاه بسته بندی‌ ادویه جات داریم:

 1. بسته بندی‌ ادویه داخل بسته های سلفونی
 2. بسته بندی‌ ادویه داخل قوطی

مناسبترین دستگاه بسته بندی‌ ادویه جات، ماشین آلاتی هستند که از سیستم حلزونی استفاده میکنند.

کاربرد های دستگاه بسته بندی‌ ادویه جات چیست؟

این دستگاه ها هر چیزی که پودر باشند را بسته بندی میکنند، مثل موارد زیر:

 • انواع ادویه جات آسیاب شده (دستگاه آسیاب ادویه جات)
 • پودرهای پروتئین مناسب بدنسازی
 • آرد و پودر کیک
 • پودر ژله
 • پودرهای شیمیایی (البته اگر قصد بسته بندی پودرها و رنگ های شیمیایی با این دستگاه را دارید، دیگر نمیتوانید مواد غذایی با آن بسته بندی کنید.)
 • و…

قیمت دستگاه بسته بندی‌ ادویه جات چند است؟

قیمت هر دو مدل دستگاه به همراه بالابر و سایر متعلقاتش، حدود 50 میلیون تومان خواهد بود. این مبلغ برای ماشین آلات صنعتی هست که یک خط تولید کامل است.

دستگاه های اتوماتیک بسته بندی‌ ادویه هزینه ای از 70 میلیون به بالا خواهد داشت.

دستگاه بسته بندی صنعتی:

دستگاه بسته بندی صنعتی، معمولا ماشین آلاتی هستند که توان تولید بالا دارند. لازمه ی این دستگاه ها داشتن فضای صنعتی استاندارد مناسب فعالیت در حوزه مواد غذایی است. این استانداردها معمولا شامل داشتن برق سه فاز صنعتی، سوله با ارتفاع مناسب بیشتر از 4 متر و… هستند.

انواع دستگاه بسته بندی صنعتی:

 • دستگاه بسته بندی توزین دار
 • دستگاه بسته بندی حجمی
 • دستگاه بسته بندی پودری
 • ماشین آلات کیسه پرکن

وضعیت ادویه در ایران

زیره سیاه و زیره سبز در کرمان، فلفل قرمز در سبزوار و گرگان، سماق در تبریز و گلپر نیز در شهرهای شمالی کشور و زعفران هم به عنوان گران‌ترین ادویه جهان در اکثر اسنانهای ایران کشت و تولید می‌شوند.

عمده ادویه وارداتی کشور شامل زنجبیل، هل، زردچوبه، دارچین و فلفل سیاه است.

از آنجا که بسیاری از اقلام ادویه اصلاً در ایران به عمل نمی‌آید، از کشورهایی مانند هند، اندونزی، سنگاپور و مالزی اقدام به واردات ادویه می‌کنند.

نوع فله‌ای همان شیوه سنتی خرید و فروش ادویه است و نوع بسته‌بندی در سال‌های اخیر رواج یافته که نوعی سرمایه‌گذاری برای فروش مدرن‌تر ادویه‌جات است.

کارخانجات، صنایع تولیدکننده مواد‌غذایی و حتی ارگان‌های پزشکی نیز از دیگر مصرف‌کنندگان بزرگ این نوع از مواد‌غذایی هستند. بنابراین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این حوزه وجود دارد.

تاکنون اقدامات خیلی کمی برای سرمایه‌گذاری در حوزه بسته‌بندی این مواد شده است، بلکه ادویه جات هم همانند زعفران، پسته و انجیر ایرانی در گونی، کارتن موز و به شکل‌های تاسف‌بار دیگر صادر می‌شود. در حالی که صادرات در بسته‌بندی های شیک و مرتب هم ارزش افزوده بسیار بیشتر را رقم می‌زند و هم ارزآوری بیشتری را نصیب فعالان تجاری این حوزه می‌کند. مهم‌تر اینکه فرصتی هم برای استخدام نیروی انسانی بیشتر و اشتغال‌زایی در کشور است.

برخی از تولید کنندگان معتبر ادویه جات در جهان:

برخی تولیدکنندگان کلیدی این صنعت در سطح جهان عبارتند از: شرکت مک‌کورمیک در ایالات متحده، کمپانی بین‌المللی اولام در سنگاپور، کمپانی آریکا در ژاپن و شرکت مواد‌غذایی آسوشیتد در انگلیس. همچنین از دیگر تولیدکنندگان معتبر ادویه در جهان می‌توان به شرکت‌هایی نظیر اورست، ‌ام دی اچ، باریا، نستله، کنور و کرافت اشاره کرد.

خلاصه طرح و میزان سرمایه لازم

سرمایه‌ لازم: 500 میلیون تومان جهت خرید و تامین تجهیزات تولید (بدون در نظر گرفتن قیمت زمین)
حداقل متراژ زمین: 1000 مترمربع
اشتغالزایی: 20 نفر
دوره سوددهی: 1.5 الی 2 سال

/ تولید ادویه / بسته بندی‌ ادویه / فرآوری ادویه /

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x