طرح توجیهی

طرح تولید قوطی های آسان بازشو

خط تولید انواع قوطی فلزی با درب آسان باز شو (ایزی اپن)

فرصت سرمایه گذاری تولید قوطی های آسان بازشو فلزی با درب های کلیدی

این قوطی ها کاربردهای زیادی دارند و بازار آنها همیشه داغ است. تولید قوطی های آسان بازشو جزء صنعت بسته بندی محسوب شده و این صنعت نیز از حاشیه سود مناسبی برخوردار می باشد.

درهای آسان باز شوی قوطی برای اولین بار در اواخر سالهای دهه ی 1960 میلادی در صنایع قوطی سازی دنیا رایج شد.

طرح تولید قوطی های آسان بازشو

قوطی های آسان بازشو جز کالا های پرطرفدار در صنعت بسته‌بندی به شمار می‌آید. و در حال حاضر دارای درب‌هایی ویژه و آسان‌بازشو می‌باشد.

با پیشرفت علم و فناوری امروزه تولید انواع قوطی های آسان بازشو فلزی در اندازه ها و سایز های مختلف ساخته شده است. تا هم در وقت صرفه جویی شود و هم اینکه بتوان به آسانی محتویات داخل قوطی‌ها در دسترس مردم قرار گیرد. یکی از خصوصیات بارز محصولات تولیدی به بسته بندی و شرایط نگهداری و در دسترس بودن بستگی دارد. همواره چگونگی استفاده راحت محتویات درون قوطی‌ها مورد توجه تمامی مصرف کنندگان در سراسر جهان بوده است. یکی از دغدغه های طراحان و مهندسین صنایع غذایی تولید دربهایی بر روی قوطیهای مواد کنسروی که به راحتی درب قوطیها باز شود و محتویات داخل قوطی به آسانی در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.

هم اکنون انواع درب های آسان بازشو (ایزی اپن) به بازار عرضه شده است.

از جمله کشورهاي تولید کننده قوطی فلزي در جهان می توان به کشورهاي آمریکا، ژاپن، فرانسه، آلمان، چین، کره جنوبی، سنگاپور، اندونزي، مالزي، تایوان و تایلند اشاره نمود.

انواع درهای آسان باز شو

درهای آسان باز شو به دو دسته تقسیم می گردند:

درهای کامل بازشو یا fullopening

درهای کامل باز شو، طیف وبسیار وسیعی از درهای آسان بازشوی مختلف و در اشکال متعدد را در بر می گیرد. بدنه آن دارای قطرهای متفاوت می باشند و یا اشکال چهار گوش و بیضی را شامل می شوند. ویژگی این درها در این است که قسمت عمده ی سطح در قوطی همراه با کلید نصب شده بر روی آن از در جدا می شود و خروج محتوای قوطی را که معمولاً جامد و یا نیمه جامد می باشند، باعث می شود. (به درهای توضیح داده شده اصطلاحاً detachable یا جدا می گویند.) درهای یاد شده برای محصوات صادراتی ذیل پیشنهاد می گردد.

  • بسته بندی مواد خشک نظیر شیرخشک
  • بسته بندی چای
  • بسته بندی پسته
  • بسته بندی خشکبار و کنسروجات

درهای نیمه بازشو یا partialopening

در درهای دسته ی دوم یعنی درهای نیمه باز شو ، قسمت نسبتاً کوچکی از سطح در قوطی جهت خروج محتویات آن باز می شود. کلید نصب شده روی این قسمت همراه با سطح نسبتاً کوچک یاد شده یا از روی در کاملاً جدا می شود و یا آن که کلید و سطح یاد شده به داخل قوطی خم شده و بدون جدا شدن از سطح در، کنار رفته و امکان خروج محتویات قوطی را فراهم می سازد. ( به نوع دوم stay-on tab یا جدا نشدنی اطلاق می گردد.)

فرایند تولید درب آسان باز شو

درب ها راحت آسان باز شو یا easy open گرانترند ولی وجود یک کلید یا حلقه مصرف کننده را از نیاز به ابزار گشودن درب بی نیاز می کند.

جنس ورق های مورد مصرف برای درهای آسان باز شو اعم از تمام باز شو یا نیمه باز شو می تواند تین پلیت tin plate و یا آلومینیوم باشد. در درب های پرسی ، مواد آب بندی موسوم به مایع لاستیک از نشت محصول در محل های اتصال جلوگیری می کنند . مایع لاستیک توسط نازل در قسمت شیار درب تزریق می شود و جریان می یابد . درب یا ته قوطی توسط یک مرغک می چرخد معمولاً دو دور کامل یک توزیع مناسب از مواد آب بندی را تضمین می نماید، سپس محل اتصال از نظر آب بندی کنترل می شود.

به طور کلی فرآیند تولید درب آسان باز شو (easy open) از سه مرحله جداگانه به شرح زیر تشکیل می گردد:

تولید درب ساده یا shell line

در این مرحله ورق های لاک کاری شده با عبور از دستگاه اتوماتیک گیوتین توسط قالب های زیگزاگ برش می شود. زیگزاگ های موجود در قالب که عیناً به ورق نیز متصل می شود باعث افزایش راندمان سطح ورق ها می گردد. لازم به توضیح است که تمامی سطح ورق ها قبل از رسیدن به قالب و بریده شدن با لایه ی نازکی از واکس مخصوص که خوراکی نیز می باشد، پوشیده می شود.
مرحله بعد عبارتست از تولید shell توسط پرس هایی که استریپ های زیگزاگ به آنها تغذیه می شود. درب های تولید شده سپس وارد دستگاهی به نام curler یا آسیاب و یا جمع کن لبه درب های تولیدی شده و این دستگاه باعث می گردد که لبه ی درب به داخل و یا زاویه و شعاع های معین متمایل گردد. این عمل ضمناً باعث می گردد که در مراحل بعدی و زمان مصرف درب و مونتاژ آن بر روی قوطی، درب ها یک به یک از دسته ی درب ها جدا گردد . این خاصیت درب ها که اصطلاحاً برخوردن نامیده می شود لازمه ی مراحل بعدی تولید و همچنین مصرف آن توسط دستگاههای اتوماتیک می گردد.
سپس درب ها وارد دستگاه دیگری به نام liner یا لاستیک زنی (چسب زنی) می گردد. در این دستگاه نوعی لاستیک مایع که از نظر خوراکی مجاز می باشد در آخرین شیار لبه ی درب و آن هم به مقدار کاملاً معین تزریق شده و سپس برای پخته و خشک شدن وارد کوره می گردد.وجود این لاستیک بعداً برای پر کردن فضای بین بدنه و درب قوطی کاملاً ضروری است و در حقیقت درب و بدنه قوطی را آب بندی می کند.

تولید کلید یا tab line

بسته به این که کلید از جنس تین پلیت (حلب ورق) و یا آلومینیوم باشد کویل های تین پلیت یا آلومینیوم که قبلاً هر دو طرف آن لاک خورده است به دستگاه پرس وارد می گردد. عرض کویل های یاد شده متناسب با اندازه کلید یا tab تولیدی می باشد و با توجه به میزان تولید و سرعت آن بسیار مهم است که دقیق و سالم باشد.
نوارها قبل از ورود به قالب با روغن مخصوصی پوشیده می شود، قابل ذکر این که نوار به طور پیوسته به پرس وارد شده و پس از شکل گیری کلید به همان صورت یعنی در حالی که کلید به نوار چسبیده (جدانشده) از دستگاه خارج می گردد، بنابراین همان طوری که برای تغذیه ی نوار به پرس دستگاهی بنام Decoiler وجود دارد جهت جمع آوری کلیدهای تولید شده (کلیدهای شکل گرفته ) بر روی نوار نیز دستگاهی به نام Recoiler مورد نیاز می باشد. بدین ترتیب در پایان مرحله ی تولید کلید نوارهای پیچیده شده ای وجود دارد که برای مراحل بعدی تولید لزوماً باید ذخیره شود.

تولید درب آسان بازشو یا conversion line

آخرین مرحله ی تولید درب آسان بازشو مرحله مونتاژ می باشد.
در این مرحله از خط تولید، پرس ضربه ای سنگین موجود با دریافت یک به یک درب ها از یک سو و دریافت کلید به صورت یک به یک از سوی دیگر عمل سات پین و سپس شکل گیری های مختلف و نهایتاً مونتاژ کلید بر روی درب را با قالب های خاص خود صورت می دهد.
لازم است تأکید گردد که علی رغم درجه ی آزادی موجود بین کلید و درب آسان باز شو و علی رغم وجود هر گونه ماده ی درزگیر، اتصال کلید و درب که در نقطه ی پین تلاقی می یابند، کاملاً باید جفت و یا Air-Tight باشد.

کاربردهای قوطی های آسان بازشو

با پیشرفت‌های صورت گرفته در ساخت درب‌های آسان باز شو که بدون نیاز به هیچ‌ گونه وسیله‌ای و به راحتی باز می‌شوند این نوع بسته‌بندی مجدداً مورد توجه صنایع بسته‌بندی قرار گرفته و کاربرد بسیاری پیدا کرده است. که در قوطی های کنسروی کاربرد دارند.
این قوطی‌ها فلزی مخصوص رب گوجه، تن ماهی، انواع کنسروجات، آبمیوه ها، روغن نباتی و شیرخشک و… هستند.

اکنون بیشترین کاربرد درهای آسان باز شو یا easy open در قوطی های نوشابه صورت می گیرد.

وضعیت بازار قوطی های آسان بازشو

با توجه به حمایت‌های روز افزون دولت از صنعت غذایی کشور و تاکید در امر خودکفایی کامل در امر غذا و شتاب رو به رشد استفاده مردم از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های آماده، بالا رفتن تقاضای محصولات غذایی را به همراه داشته است. به تبع این امر بازار بسته‌بندی مواد غذایی دارای رونقی مثال زدنی می‌باشد به طوری که شرکت‌ها و برندهای بزرگ دنیا و از جمله داخل کشور یکی از استراتژی‌های خود را رقابت در این صنعت می‌دانند لذا با توضیحات آورده شده پیش‌بینی می‌شود محصول تولیدی طرح از بازار فروش مناسبی برخوردار باشد.

طرح ایجاد واحد قوطی های آسان بازشو فلزی به عنوان کالایی که مصرف بسیار بالای دارد می‌تواند در کنار بازاریابی مناسب از توجیه اقتصادی بسیار مناسبی برخوردار باشد.

شرایط صادرات

براي صادرات این گونه از محصولات (قوطی های آسان بازشو) پس از اخذ تأییدیه از موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران محدودیت خاص دیگري با توجه به اهمیت موضوع صادرات کالاهاي غیر نفتی وجود ندارد. لیکن با توجه به اینکه محصول تولیدي جزو محصولات حجیم بوده و حمل و نقل آن در مسافتهاي طولانی مقرون به صرفه نمی باشد، تقریباً در تمامی کشورها قوطی کنسرو مورد نیاز صنایع غذایی در داخل کشور تولید می گردد و واردات و صادرات آن چندان اقتصادي و قابل توجیه نمی باشد. صادرات قوطی های آسان بازشو میتواند تنها به کشورهاي همسایه از جمله بازار عراق صورت گیرد.

خلاصه طرح تولید قوطی‌های آسان بازشو

کارگاه خط تولیدی قوطی های آسان بازشو با ظرفیت 350 میلیون عدد
مساحت لازم: 24 متر در 90 متر
کل سرمایه گذاری:  200 میلیارد ریال
اشتغالزایی: 70 نفر

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

بازگرداندن 100% سود زیرمجموعه‌ها
جزئیات کامل پرداخت را همراه با یک شماره حساب (هر ارزی که سرمایه کردید.) برای واریز سود، برای ما در بخش دیدگاه ها ارسال کنید.
[مشاهده قوانین...]

برچسب ها

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن