طرح توجیهی

تولید ماکادمیا گران‌ترین خشکبار جهان

طرح کشت ماکادمیا یا فندق استرالیایی

طرح توجیهی کاشت و پرورش ماکادمیا (فندق استرالیایی – Macadamia) گرانترین و مغزی‌ترین خشکبار جهان

تولید محصولات کشاورزی و غذایی همواره یکی از سرمایه‌گذاری‌های مناسب برای افراد به شمار می‌آید، چرا که مصرف مواد‌غذایی قبل از هر موضوع دیگری برای افراد در اولویت است.

ماکادمیا Macadamia

Macadamia درختی است که میوه آن گرانترین و مرغوبترین خشکبار جهان به شمار می رود. این گیاه بومی استرالیایی است و در جنگل های بارانی و مکانهای مرطوب نزدیک نهرها رشد خوبی دارد. آفتاب کامل با اندکی سایه برای گیاه مناسب است. اما اگر کشت تجاری آن مد نظر نباشد، سایه را به آسانی تحمل می کند. گیاه به خشکی مقاوم است، باد، سرمای شدید و شوری را نمی تواند بپذیرد. همچنین نیازی به خاک حاصلخیز ندارد. در هر ترکیب خاک از سبک تا سنگین اما با زهکشی خوب رشد می کند. مزیت اقتصادی این گیاه، اندک بودن هزینه نگهداری آن است، زیرا نیازی به آبیاری ندارد ( به صورت دیم پرورش می یابد) نسبت به آفات و بیماری ها مقاوم است. میوه های آن پس از رسیدن شروع به ریزش کرده و برداشت آن دستی و آسان است.

نهال Macadamia یا فندق استرالیایی می تواند در مناطق معتدله تا گرمسیری (فاقد یخبندان در زمستان) پرورش یابد.
ماکادمیا یا فندق استرالیایی حدودا تا دمای منفی 3 را تحمل میکند و به سرعت رشد می کند.
نهال ها معمولا پس از 6 سالگی و برخی دیرتر شروع به میوه دهی می کنند.
درخت ماکادمیا به ارتفاع 6 تا 9 متر رشد می‌کند.

شرایط کشت ماکادمیا

دمای ایده‌آل برای پرورش ماکادمیا بین ۱۶ تا ۲۵ درجه سلسیوس می‌باشد. اگر چه گیاه در دمای زیر ۳ درجه سلسیوس نیز زنده می‌ماند اما نسبت به یخبندان مقاوم نمی‌باشد.

فاصله بین درختان: 5 متر
فاصله بین ردیف‌های کاشت: 7 متر
عمق کاشت بذر: 2 سانتی‌متر
مدت زمان جوانه‌زنی: 2 تا 4 هفته
دمای مناسب برای جوانه‌زنی: 25 تا 30 درجه سانتی‌گراد

خاک مناسب

ماکادمیا در هر نوع خاکی رشد می‌كند، اما خاک مناسب برای پرورش ماکادمیا باید زهکشی خوبی داشته باشد و تا یك متر از سطح خاك لایه‌های سخت نداشته باشد. خاك‌های رسی كه زهکشی خوبی ندارند برای پرورش ماکادمیا مناسب نیستند.

آماده سازی خاک ماکادمیا:
برای آماده سازی خاک باید تا عمق ممكن خاك سست و نرم گردد. زیرا اگر خاك كف چاله‌ها متراكم و فشرده باشد ریشه گیاه محدود می‌شود.

آبیاری

در مناطقی که بارندگی کافی دارند ماكادمیا به صورت دیم پرورش می‌یابد اما اگر در محل كاشت ماكادمیا بارندگی نباشد زمان آبیاری و مقدار آبی كه به درخت باید داده شود بسیار مهم می‌باشد. كمبود آب سبب کند شدن رشد درخت و همچنین کاهش کیفیت و کمیت خشكبارها می‌گردد.

کاشت درخت ماكادمیا

درخت Macadamia در فصل بهار و در ماه‌های مرداد تا شهریور به گلدهی می‌نشیند. میوه‌ها پس از ۳۱ هفته می‌رسند.

كشت متراكم در سطوح تجاری توصیه نمی‌شود.
درختانی که رشد عمودی دارند به فاصله 3.5 متر از هم در دریف هایی به فاصله ۷ متر و ارقامی كه رشدی پهن شونده دارند به فاصله ۱۰ متر از هم در ردیف‌هایی به فاصله ۶ متر كاشته می‌شوند.

کاشت بذر ماکادمیا

قبل از کاشت، بذر Macadamia را به مدت 24 ساعت در آب بخیسانید. سپس بذرها را به عمق 2 سانتی‌متر در یک خاک مرغوب با زهکشی خوب بکارید. بعد از کاشت خاک را مرطوب کنید. تا زمان جوانه‌زنی خاک را مرطوب نگه دارید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر ماکادمیا 25 تا 30 درجه سانتی‌گراد است. در شرایط مناسب بذرها 2 تا 4 هفته بعد از کاشت جوانه می‌زنند. زمانی که اندازه نهال‌ها به 10 سانتی‌متر رسید، آن‌ها را به گلدان‌های بزرگتر منتقل کنید. بهتر است نهال ماکادمیا سال اول در خانه یا گلخانه نگه داشته شود تا در طول زمستان در معرض سرما نباشد. اواخر بهار یا اوایل تابستان که سرما به طور کامل رفع می‌شود نهال ماکادمیا را به موقعیت دائمی خود در زمین منتقل کنید.

تکثیر از طریق پیوند

ازدیاد Macadamia از طریق بذر آسان بوده و بذرهای آن پس از برداشت قابلیت کشت دارند اما بهتر است که حدود ۳۰تا ۹۰روز بعد از برداشت ماکادمیا نسبت به کشت بذر آن اقدام کرد. اما درختان حاصل از بذر برای تولید محصول به ۸ تا ۱۲ سال زمان نیاز دارند و کیفیت و میزان محصول آنها قابل پیش‌بینی نیست. به این علت، ماکادمیا به‌طور معمول از طریق پیوند تکثیر می‌شود. عمل پیوند معمولا در خزانه و معمولا در بهار یا پاییز انجام می‌شود. درختان پیوند شده از سن هفت تا ۱۰ سالگی تولید محصول می‌کنند و معمولا تا سن ۱۰۰ سالگی توانایی محصول‌دهی دارند.

کشت مخلوط

گاهی اوقات برای بهره‌گیری هرچه بیشتر از زمین، محصولات دیگری در بین درختان جوان Macadamia کاشته می‌شود، البته قبل از کشت محصولات خاص در بین درختان ماکادمیا باید به سه نکته اساسی توجه کرد:

  • از کاشت محصولی که می‌تواند به درخت ماکادمیا صدمه بزند یا روی رشد آن تاثیر نامطلوبی داشته باشد باید اجتناب کرد.
  • درختان بلندی که شلوغی و سایه سرتاسری برای درختان ماکادمیا ایجاد می‌کنند نباید کاشته شوند.
  • در بین درختان بارور نباید گیاه دیگری کاشته شود، زیرا در این مرحله درختان ماکادمیا نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند تا از حداکثر رشد و عملکرد اطمینان حاصل شود.

جمع‌آوری میوه‌های ماکادمیا

پس از جمع‌آوری میوه‌های ماکادمیا باید پوسته‌تر آنها را جدا و آنها را به مدت دو، سه هفته در محلی به دور از آفتاب پهن کرد. پروسه جدا کردن پوست این محصول هم یک جریان جداگانه دارد که هم می‌شود به شکل‌های سنتی این کار را انجام داد و هم روی جداسازی ماشینی آن سرمایه‌گذاری کرد که در واقع با فرآوری ماشینی و پس از آن بسته‌بندی محصول بالطبع می‌توان نتیجه بهتری گرفت.

خواص ماکادمیا

Macadamia میوه‌ای همسان فندق و مغذی‌ترین خشکبار جهان است. مغز ماکادمیا بسیار انرژی زا بوده و حاوی چربی‌های مفید است. ماکادمیا دارای ۷۶٪ روغن طبیعی، ۹٪ پروتئین، ۹٪ کربوهیدرات و ۲٪ فیبر است. همچنین حاوی ویتامین‌های نیاسین، ب-۱ و ب-۲ و نیز عناصر ضروری همچون کلسیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، سلنیوم و آهن است. روغن ماکادمیا سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع است که خطر حملات قلبی را کاهش می‌دهد.

از جمله خواص ماکادمیا برای سلامتی عبارتند از:
جلوگیری از بیماری‌های مرتبط با قلب، کاهش سطح کلسترول، بهبود سیستم مغز و عصبی، جلوگیری از بیماری آلزایمر، مهار التهاب و آرتریت، بهبود دید، تقویت استخوان، جلوگیری از آترواسکلروز، حمایت از بهداشت روده، کنترل بیماری کلیوی، جلوگیری از سرطان و…

موارد مصرف ماکادمیا

مغز Macadamia ضمن کاربرد در آجیل، شیرینی و …. برای تولید روغن نیز مصرف می شود. روغن ماکادمیا از دیگر روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، برتر بوده، دارای درصد بالاتری اسید چرب غیر اشباع می باشد و نقطه دود آن بالا و برابر ۲۱۰ درجه سانتیگراد است.

تمام بخش های میوه Macadamia مورد استفاده قرار می گیرد. از ترکیب پوسته خارجی با مواد ارگانیک مالچی عالی برای اطراف درختان ساخته می شود. پوسته سخت در هنگام سوختن دما را بالا نگه می دارد و اغلب به عنوان سوخت برای کوره های آتش در صنایع محلی به کار برده می شود.

از آسیاب کردن پوسته سفت آن گردی حاصل می شود که سمباده خوبی در صنعت است و در مقایسه با شن، برای نفوذ پذیر کردن خاک مناسب تر است. همچنین ماکادمیا در صنایع آرایشی بهداشتی به عنوان ماده اولیه در ماساژور های پوست به کار می رود.

وضعیت بازار اقتصادی

Macadamia از نظر بازرگانی در استرالیا، جنوب آفریقا و آمریکای مرکزی یکی از تولیدات مهم کشاورزی به شمار می رود.
استرالیا یکی از مهمترین صادر کنندگان ماکادمیا است به طوری که ارزش محصول ماکادمیای داخلی و وارداتی استرالیا برابر ۱۰۰ میلیون دلار است.

از نظر اقتصادی نه تنها ماکادمیا گران ترین و مرغوب ترین خشکبار جهان است، بلکه هزینه های نگهداری آن بسیار اندک است. قیمت خشکبار ماکادمیا در جهان در سالهای اخیر به طور معنی داری افزایش پیدا کرده است.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x