طرح توجیهی

تولید پاستیل و آبنبات ژله ای در شکل و رنگ های مختلف

طرح توجیهی خط تولید پاستیل

این روزها اگر در یکی از پاساژها یا مراکز خرید اصلی شهر گردشی بکنید، حتما در یک گوشه از آن غرفه کوچکی می‌بینید که خوراکی‌هایش رنگارنگ و دوست داشتنی است که نه تنها کودکان را که با اصرار از والدین‌شان می‌خواهند برایشان از این پاستیل‌های کیلویی بخرند، به سوی خود می‌کشاند بلکه بزرگ‌ترها هم بدشان نمی‌آید طعم دلخواه‌شان را پیدا کنند و آن را بچشند. اگر شما هم عاشق پاستیل و دوست صمیمی آن ژله‌های رنگارنگ هستید که تزئین‌کننده رنگی سفره‌های مهمانی‌های شماست، بد نیست، با ارزش غذایی و روش تولید این محصولات غذایی صنعتی آشنا شوید.

تولید پاستیل یکی از فعالیت هایی است که موفقیت در آن نیاز به پیمودن درست مسیر دارد که از جمله آن ها تهیه انواع مختلفی از دستگاه ها می باشد که با قیمت های مختلفی می توان آن را تهیه نمود.

ظرفیت دستگاه های تولید کننده پاستیل، بر اساس میزان سرمایه هایی که شرکت ها در نظر گرفته اند، می تواند متغیر باشد و از سوی دیگر، با توجه به میزان و تعداد قالب های مصرفی، این امکان وجود دارد که بتوان تولید پاستیل های خود را با تنوع بیشتری به انجام رسانید.

پاستیل چیست؟

پاستیل یا آبنبات ژله ای Gummi candy نوعی شیرینی کوچک و لاستیکی مانند هستند. انواع اصلی و قدیمی پاستیل‌ها از شک، شربت گلوکز، طعم دهنده‌ها، رنگ‌های خوراکی و ژلاتین ساخته شده‌اند. استفاده از ژلاتین در ساخت و تولید پاستیل باعث می‌شود که به پاستیل حالت ژله‌ای بدهد و هنگام خوردن در دهان آب شود و باعث چسبناک شدن آن شود. پاستیل‌ها در شکل‌های خرس، کرم، قورباغه، همبرگر کوچک، توت فرنگی، آلبالو، بطری نوشابه، سیب، پرتقال و شکل‌های جالب و دوست داشتنی دیگر به بازار عرضه می‌شود.

پکتین چیست؟

پکتین در واقع یک فیبر قدرتمند می باشد، که به‌طور طبیعی در بسیاری از گیاهان و سبزیجات یافت می شود، که عامل پیوند بین سلول‌های گیاهی عمل می‌کند یک پلیمر اشتقاقی قندی- اسیدی است که از ساختارهای ژلاتینی گیاهی موجود در میوه‌جات و سبزیجات به دست می‌آید. حداکثر پکتین موجود در میوه‌های نارس یافت می‌شود که پس از فرارسیدن مرحله رسیدن میزان و حتی کیفیت پکتین استحصال شده کاهش می‌یابند. اسید گالاکترونیک اصلی‌ترین بلوک سازنده شیمیایی پکتین موجود در میوه و سبزی می‌باشد که خود جزو گروه پلیمرهای اسید انهیدرو گالاکترونیک می‌باشد. اسیدهای موجود در پلیمر ممکن است به صورت اسیدهای متیل شده دربیایند یا به شکل اسیدهای آزاد مثل پروتوپکتین، اسید ژلاتینی، اسید پکتینی و پکتین در بیاید.

کاربردهای پکتین در صنایع غذایی

پکتین در صنایع غذایی به عنوان عامل ژلاتینی و به خصوص در مربا و ژله و پاستیل مورد استفاده قرار میگیرد.همچنین به عنوان پرکننده و حجم دهنده،شیرین کننده،نگه دارنده در آبمیوه ها و نیز به عنوان منبع فیبرهای رژیمی در شیرهای نوشیدنی استفاده می شود.

روش تولید پاستیل در کارخانه های بزرگ دنیا

ژلاتین و ساکارز از مهم ترین مواد تشکیل دهنده در فرمولاسیون پاستیل میباشد. شرکت‌های haribo و trolli در حال حاضر بزرگ‌ترین تولیدکنندگان پاستیل در دنیا هستند.

در ایالت متحده آمریکا، پاستیل‌های خرسی هاریبو در ۵ طعم تمشکی (قرمز)، پرتقالی (نارنجی)، توت فرنگی (سبز)، آناناس (بی رنگ) و لیموئی (زرد) عرضه می‌شوند.
خرس‌های ترولی هم در همان رنگ‌ها و طعم‌ها عرضه می‌شوند. با این تفاوت که طعم توت فرنگی به رنگ قرمز، لیمو به رنگ سبز و انگور بی رنگ تولید می‌شوند.

پاستیل‌ها در دستگاهی به نام «starch mogul» تولید می‌شوند.
برای تولید پاستیل خرسی، طرح توسط یک طراح قالب زده می‌شود، سپس درون سینی مملو از نشاسته ذرت موسوم به starch mogul همسان سازی می‌گردد.
سپس، مایع داغ روی این قالب‌ها ریخته شده و پس از سفت شدن آنها، قالب‌ها برداشته شده و نشاسته بازیافت می‌شود.

جالب است بدانید که در کشور ترکیه پاستیل‌های حلال تولید می‌شود. کمپانی هاریبو از مغز استخوان حیوانات به عنوان ژلاتین در ساخت پاستیل‌های خود استفاده می‌کند. به همین دلیل در کشور‌هایی همانند ترکیه که گوشت خوک مصرف نمی‌کنند و آن را حرام می‌دانند، این ژلاتین از گاو گرفته می‌شود.
کارخانه haribo در ترکیه پاستیل‌های خود را با ژلاتین گرفته شده از گاو یا ژلاتین گیاهی (پکتین) تهیه می‌کند که مناسب رژیم‌های گیاهخواری نیز هست.

پاستیل
پاستیل رنگی

مراحل ساخت و تولید پاستیل

ژلاتین ماده ای بدون بو و مزه و قند و چربی است که از مقدار زیادی پروتئین تشکیل شده و از کلاژن یا پوست و استخوان حیوانات مانند گاوها، خوک ها و گاهی ماهی ها به دست می آید. برای درست کردن ژلاتین کارخانجات تولید محصولات غذایی کلاژن حیوانات را هیدرولیز می کنند و دو نوع ژلاتین که برحسب غلظت متفاوتند را به دست می آورند. یک نوع از آن به شیوه اسیدی و نوع دیگر به شیوه قلیایی به دست می آید .

ترکیب کردن مواد خام

تولید پاستیل با مرحله ترکیب کردن آغاز می شود. کارگران کارخانه، که به عنوان سازنده شناخته می شوند، دستورالعمل های مندرج در دستورالعمل تولید پاستیل را دنبال می کنند و مقدار مناسب از هر مواد خامی که در دستورالعمل به آن اشاره شده در مخازن مخلوط اصلی می ریزند تا این مواد خام تشکیل دهنده پاستیل، با هم مخلوط شوند. این مخازن که مجهز به قابلیت مخلوط کردن، گرمایش و خنک سازی هستند، در سایز بزرگ ساخته شده اند. بسته به اندازه، ترکیب کردن این ترکیبات مواد خام پاستیل می تواند از یک تا سه ساعت طول بکشد.

کنترل کیفیت

هنگامی که این مرحله به اتمام رسید، مواد حاصله را به آزمایشگاه کنترل کیفیت ( QC) می فرستند تا از کیفیت آن مطمئن شوند و بررسی های لازمه را روی این مواد انجام دهند.

قالب گیری

بعد از اینکه مواد اولیه با هم ترکیب شده و آزمایش QC روی آن انجام شد، آن را به وسیله پمپاژ و یا انتقال به یک ماشین قالب گیری نشاسته می فرستند. این دستگاه می تواند چند عمل را به طور خودکار انجام دهد. این ماشین، ماشین قالب گیری نشاسته نامیده می شود زیرا نشاسته جزء اصلی است.

در این دستگاه وجود نشاسته سه دلیل اصلی دارد که در ادامه به آن اشاره شده:

  1. وجود نشاسته باعث می شود که پاستیل به راحتی از قالب جدا شود در نتیجه جدا کردن آن به راحتی انجام می شود و پاستیل تولید شده خراب نمی شود.
  2. وجود نشاسته در طول تمام فرآیندها از جمله خشک کردن و خنک کننده، باعث می شود که مواد از جای خود درون قالب ها حرکت نکنند.
  3. در نهایت باعث می شود که رطوبت لازم به راحتی جذب پاستیل ها شود و به آنها بافت مناسب را می دهد.

نوار نقاله

فرآیند تولید پاستیل یک فرآیند به هم پیوسته است. در ابتدای این مرحله ، سینی هایی که حاوی پاستیل هایی هستند که سرد شده و شکل گرفته اند، در یک قسمت انباشته می شوند. سپس سینی ها یکی یکی با زمان بندی خاصی بر روی یک نوار نقاله قرار می گیرند که آن ها را به بخش بعدی خط تولید هدایت می کند.

جداسازی

هنگامی که سینی ها به وسیله نوار نقاله به این قسمت می رسند، با کمک دستگاه مخصوصی وارونه می شوند تا پاستیل ها از سینی(قالب) جدا شوند و بر روی یک صفحه فلزی که در حال ارتعاش است، ریخته شوند. عمل ارتعاش به همراه برس های نوسانی انجام می شود که تمام نشاسته های اضافی را از پاستیل ها جدا می کنند.

پاکسازی نشاسته

نشاسته اضافه ای که از روی پاستیل ها برداشته شده در فرآیندی مجددا مورد استفاده قرار می گیرد، اما ابتدا باید آن را تمیز، خشک و یا در غیر اینصورت بازسازی کرد.

بسته بندی

سپس پاستیل های آماده شده به وسیله نوار نقاله به قسمت بسته بندی ارسال می شوند و توسط پرکن بسته توزین و بسته بندی می شود. اگر کره حیوانی از خامه ترش تهیه شده باشد در طول انبارداری در درجات خیلی پایین ممکن است عیوب شیمیایی در آنها رخ دهد.

کد آیسیک پاستیل: 1543412449
کد تعرفه پاستیل: 17049000

پاستیل بدون قند مخصوص دیابتی ها

برای تولید پاستیل ها ی بدون قند به جای قندهای طبیعی مانند ساکاروز از شیرین کننده های مصنوعی که بسیار شیرین تر از قندهای طبیعی هستند و برای افراد دیابتی مضرند. ساکاروز و قندهای مصنوعی کبد را به فعالیت بیشتر برای سم زدایی از آن وا می دارد و به دلیل نیاز به آب بیشتر، کلیه هم در این روند شرکت می جوید.

میزان قند مصرفی یک فرد دیابتی با یک فرد سالم تفاوت دارد و او برای انتخاب خوراکی های شیرین با محدودیت مواجه است. یک فرد سالم می تواند روزانه 40 تا 50 گرم از انواع خوراکی های شیرین استفاده کند.

رقابت تولید پاستیل‌های رنگارنگ

پاتسیل خیلی زود خودش را در دل کوچک و بزرگ در اقصی نقاط جهان جا کرد و چنان محبوبیتی پیدا کرد که تولیدکنندگان دیگر هم به سراغ این تجارت رفتند. کمپانی «ژلی بلی» اولین کمپانی آمریکایی بود که در سال 1983 پاستیل تولید کرد، اما خلاقیت چندانی به خرج نداد و پاستیل به همان شکل خرسی به زندگی خود ادامه داد تا اینکه همان سال یک کمپانی آلمانی به نام «ترولی» شخصیت جدیدی به دنیای پاستیلی اضافه کرد. ترولی قصد داشت پاستیلی بسازد که برای بچه‌ها جدید باشد و برای والدینشان کمی شوک‌آور، برای همین ایده ساخت کرم‌های خاکی به ذهن بازاریابان این کمپانی رسید و این چنین بود که پاستیل به شکل کرم خاکی وارد بازار شد، این پاستیل نه تنها چندش‌آور نبود بلکه با استقبال خیلی زیادی هم روبه‌رو شد و باعث شد انواع دیگر پاستیل هم تولید شوند. پاستیل نوشابه‌ای، پاستیل قورباغه‌ای و حلقه‌های ژله‌ای از دیگر انواع پاستیل‌ها هستند که به مرور وارد خط تولید کمپانی‌ها شدند. رفته‌رفته طعم‌ها و شکل‌های جدیدی به انواع پاستیل‌ها اضافه شدند و پاستیل به عنوان یک خوراکی بی‌نظیر تمام دنیا را فتح کرد. امروزه اگرچه انواع و اقسام پاستیل و محصولات متنوع از این قبیل توسط کمپانی‌های مختلف در سراسر دنیا تولید می‌شود اما همچنان در سراسر دنیا خرس‌های ژله‌ای هاریبو حرف اول را می‌زنند و خیلی‌ها پاستیل را با قیافه خرس های ایستاده هاریبو می‌شناسند. هاریبو همچنان با سرپرستی پسران هانس ریگل روزانه بیش از 80 میلیون خرس کوچک برای توزیع جهانی تولید می‌کند. کسی نمی‌داند اگر بلند پروازی‌های آقای هانس ریگل پدر نبود و او به دنبال زندگی بهتر و مستقل تر از کارخانه جدا نمی‌شد و به دنبال کسب و کار خودش نمی‌رفت و اگر سماجت‌های پسران او برای حفظ کارخانه نبود چند سال دیگر طول می‌کشید تا پاستیل اختراع شود!

قندهای شیرین کننده پاستیل ها

قندهای مختلفی را می توان به عنوان شیرین کننده به پاستیل ها اضافه کرد، به عنوان نمونه:

  • ساکاروز: این قند از چغندر یا نیشکر بدست می آید و میزان شیرینی بالایی به پاستیل تولید شده، می دهد.
  • فروکتوز: این قند به طور قابل توجهی شیرین تر از شیرین کننده های معمولی موجود در بازار است که اغلب مورد استفاده قرار می گیرد.
  • شربت ذرت: این شیرین کننده نیز در خط تولید پاستیل مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا از کراستالیزه شدن قندهای دیگر و از بین رفتن مزه جلوگیری می کند. همچنین، شربت ذرت به پاستیل ها ساختار مقاوم تری می دهد، رطوبت محصول را حفظ می کند و همچنین هزینه محصول نهایی را کاهش می دهد.
  • سوربیتول: یکی دیگر از شیرین کننده ها سوربیتول است که از مزایای آن حفظ رطوبت پاستیل ها می باشد.

علاوه بر اینکه این شیرین کننده ها به محصول نهایی طعم و مزه می دهند، برخی از این شیرین کننده ها نیز از رشد میکروب در پاستیل ها جلوگیری می کنند.

شیرین بودن پاستیل ها تنها یکی از ویژگی های خاص این محصول است. طعم های مصنوعی و طبیعی نیز برای ایجاد طعم منحصر به فرد، در پاستیل ها استفاده می شوند.

پاستیل شیرین
پاستیل شیرین

اثر شیرین کننده های اریتریتول و سوربیتول

در این پژوهش به بررسی اثر اریتریتول و سوربیتول (در سطوح،40،30،20،10درصد) به عنوان جایگزین شکر بر خصوصیات فیزیکوشیمیایی، بافتی، حسی پاستیل. براساس نتایج به دست آمده از آنالیز آماری مشخص گردید به طوری که با افزایش جایگزینی اریتریتول و سوربیتول به فرمولاسیون پاستیل میزان قند کاهش پیدا میکند. از سوی دیگر افزودن سوربیتول موجب کاهش پیوستگی و رطوبت میشود و موجب افزایش سختی، نیروی چسبندگی، چسبندگی میشود و افزودن اریتریتول موجب کاهش نیروی چسبندگی و افزایش پیوستگی، سختی، چسبندگی، رطوبت میشود. افزایش زمان ماندگاری و تاخیر در کپک زدگی پاستیل های حاوی سوربیتول و اریتریتول در نتیجه کاهش فعالیت آبی، از مهمترین دستاوردهای این پژوهش بود.

پاستیل و پوسيدگي دندان

براي حل مشکل پوسيدگي دندان، شرکت ‌هاي سازنده تلاش کرده‌اند قند«زايليتول» را جايگزين شيرين کننده ‌هاي پوسيدگي زا در پاستيل ها کنند تا پاستيل ها موجب پوسيدگي دندان ها نشوند. مارمالادها، ژله‌ ها، شيريني ‌ها و بستني‌ ها، پاستيل ‌ها، همه و همه به ژلاتين ناخنکي مي‌ زنند و ردپاي ژلاتين را مي ‌توان در همه اين خوراکي ‌هاي خوش‌ مزه پيدا کرد. ژلاتين به آساني در بدن جذب مي ‌شود و حتي به گوارش ساير مواد غذايي از طريق توليد اموليسون کمک مي ‌کند. به طور معمول، ژلاتين 80 درصد پروتئين، 13 درصد رطوبت و 2 درصد مواد معدني دارد. پروتئين‌ هاي ژلاتين حاوي اسيدهاي آمينه مفيد براي سلامت انسان است. براي اين که ژلاتيني که در توليد ژله و پاستيل استفاده مي‌ شود، کيفيت مناسبي داشته باشد بايد به خوبي فن‌آوري شده باشد، کارشناسان بهداشتي، رنگ و وضوح، تست ‌هاي ميکروبي، قدرت ژل و قوام ژلاتين را معيارهاي ارزيابي يک ژلاتين خوب مي ‌دانند. جالب است که بدانيد تا پيش از اين بيشترين ژلاتين مورد استفاده در صنايع غذايي و دارويي کشورمان از خارج وارد مي ‌شد و در چند سال گذشته، نخستين کارخانه توليد ژلاتين کشور در مشهد افتتاح شد. اين واحد توليدي مواد اوليه توليد خود را از استخوان حاصل از کشتار سنگين گاو و شتر تامين مي ‌کند. اين واحد نخستين توليد کننده ژلاتين حلال حاصل از ذبح شرعي دام در کشور و منطقه است.

خلاصه طرح توجیهی تولید پاستیل

هزینه های سرمایه گذاری در تولید پاستیل با ظرفیت تولید 1800 تن در سال
مساحت زمین موردنیاز : 1500 مترمربع
زیربنای کل : 500 مترمربع
تعداد نیروی انسانی مورد نیاز : 12 نفر
میزان سرمایه گذاری ثابت : 2 میلیارد تومان
ارزش ماشين آلات و تجهيزات : 900 میلیون تومان
نرخ بازده داخلی : 40 درصد

4 3 آراء
به این مقاله امتیاز دهید

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
سید اصغر حسینی
سید اصغر حسینی
4 ماه قبل

عالی کارخانه های مملکت همین هایند که الان اینترنتند

دکمه بازگشت به بالا
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x