exbonds
طرح توجیهی

تولید گوشت مصنوعی ، گوشت بدون دام

گوشت کشت‌ داده‌شده در آزمایشگاه

گوشت مصنوعی Cultured meat ، گوشت آزمایشگاهی ، گوشت پرورشی سلولی یا به عبارت دقیق‌تر ، گوشت کشت‌ داده‌شده در آزمایشگاه ، کشاورزی سلولی ؛ فرقی نمی‌کند چه نامی برای آن به کار ببرید، چراکه به‌زودی آن را در فروشگاه‌ها خواهید دید.

دانشمندان به دنبال راه های تازه ای برای پاسخ به مشکل و بحران غذا در جهان هستند از سوی دیگر گوشت مصنوعی می تواند محیط زیست و میلیونها حیوان را نجات دهد.

ساخت گوشت مصنوعی – انقلابی برای گوشت پاک

در حال حاضر دو فناوری عملی برای ساخت گوشت مصنوعی وجود دارد؛
یکی توسعه و استفاده از ترکیبات گیاهی جایگزین، و دیگری کشت بافت حیوانی با استفاده از سلول های بنیادی.

در حال حاضر چندین شرکت به فعالیت در زمینه پرورش گوشت مصنوعی مشغولند. «Mosa Meat» یکی از آنهاست که در سال 2013 نخستین همبرگر مصنوعی اش را تولید کرد. «Memphis Meats» هم امسال نخستین گوشت مرغ مصنوعی را عرضه می کند. با این حال هیچکدام از آنها از نظر سرمایه و پیشرفت به پای شرکت «Impossible Foods» نمی رسند.

شرکت «Impossible Foods» از روش اول استفاده می کند و «براون» ایده دوم را کاملاً احمقانه می داند، چون محدودیت های زیادی دارد و به هیچ وجه در مقیاس تجاری قابل استفاده نیست. او می گوید اگر توانایی تکثیر بافت های حیوانی با استفاده از سلول های بنیادی را به صورت مقرون به صرفه در اختیار داشتیم، الان بیشتر بیماری ها درمان شده بودند، در حالی که چنین نیست.

شرکت «Memphis Meats» توانسته 17 میلیون دلار سرمایه برای تجاری سازی ایده گوشت آزمایشگاهی جمع آوری کند. افرادی مانند بیل گیتس، ریچارد برانسون و شرکت کارگیل (یکی از بزرگترین شرکت های کشاورزی دنیا) از این ایده حمایت می کنند.
این شرکت هم اکنون مشغول تولید گوشت گوساله، مرغ و اردک به طور مستقیم از سلول های حیوانات است. در این روش نیازی به کشتن حیوان نیست.

گوشت کشت داده‌شده در آزمایشگاه چیست؟

برای کشت گوشت در آزمایشگاه ابتدا مقداری از سلول‌های گاوی، بدون صدمه به حیوان، از بافت آن گرفته می‌شود. سپس در شرایط آزمایشگاهی کنترل‌شده، این سلول‌ها رشد و تکثیر داده می‌شوند تا به فرم بافت ماهیچه‌ای درآیند. بافت ماهیچه‌ای قسمت عمده‌ی گوشت‌های معمول است که هر روز مصرف می‌کنیم. از نظر زیستی، گوشت‌ کشت داده‌شده در آزمایشگاه هیچ تفاوتی با گوشت دام ندارد.
در فرآیند کشت، سلول‌ها در داربست‌هایی رشته‌ای یا حلقوی رشد و تکثیر داده می‌شوند. همچنین گرسنگی دادن زمان‌بندی‌شده به این سلول‌ها باعث تراکم آن‌ها و شکل‌گیری بافتی منسجم مانند گوشت‌های عادی می‌شود. از کنار هم قرار گرفتن هزاران رشته‌ی کشت داده‌شده مانند این، یک تکه گوشت عادی تولید خواهد شد.

قیمت گوشت های مصنوعی

قیمت تمام‌شده‌ی این گوشت‌ها باید با گوشت‌های معمول موجود در بازار قابل رقابت باشد. قیمت نخستین همبرگری که از گوشت پرورشی آزمایشگاهی تهیه شد 230 هزار دلار تخمین زده می‌شد. هرچند در سه سال گذشته قیمت این محصول بیش از ۹۹ درصد کاهش داشته است، هنوز هم از گوشت به‌دست‌آمده از دام بسیار گران‌تر است. همچنین در سال 2016 نیز هزینه تولید نیم کیلو گوشت چرخ کرده مصنوع تقریباً 18 هزار دلار بود اما حالا این هزینه در شرکت ممفیس میتز (Memphis Meats) به 2400 دلار برای هر نیم کیلو رسیده است.

با این حال به‌تازگی یک کمپانی ادعا کرده است که تا سال 2018، گوشت مصنوعی (گوشت‌ آزمایشگاهی) را برای عرضه در فروشگاه‌ها آماده خواهد کرد. شرکت آمریکایی همپتون کریک با اعلام این‌که قصد دارد در سال 2018 گوشت‌ پرورشی آزمایشگاهی در فروشگاه‌ها عرضه کند، همه را شگفت‌زده کرده است. جایگزینی گوشت یکی از مهم‌ترین راهکار‌های حل معضلاتی است که صنایع بزرگ غذایی برای محیط زیست به وجود می‌آورند.

جایگزین‌های پروتئینی و گوشت‌ مصنوعی

خوشبختانه تمام جایگزین‌های گوشت امروزی شامل گوشت‌های مصنوعی نمی‌شوند. بسیاری از مصرف‌کنندگان امروزه به‌دنبال منابع غنی پروتئین به شکل‌های مختلف از جمله پاستا، مخلوط‌ها، چیپس‌ها و حتی مایعات هستند.

افرادی که معتقدند جایگزین‌های پروتئینی و گوشت‌های مصنوعی نمی‌توانند جایگاه خاصی در وعده‌های غذایی مردم دنیا پیدا کنند، بهتر است نگاهی به تغییرات عادات غذایی مردم در طی نسل‌های گذشته بیندازند؛ چرا که بسیاری از غذاهای مورد استفاده در آ‌ن زمان امروزه به‌ندرت از سوی مردم مصرف می‌شوند. در صورتی که شرکت‌ها بتوانند جایگزین‌ها و گوشت‌های مصنوعی را با طعم گوشت‌های واقعی تولید کنند، مطمئنا در آینده به درآمد فوق‌العاده هنگفتی دست پیدا خواهند کرد.

اما صنعت گوشت آینده برای آنکه مردم را به خوردن گوشت به دست آمده از فرایندهای غیرحیوانی راضی کند، راه سخت تری در پیش خواهد داشت.

به نظر شما آیا گوشت مصنوعی واقعاً مورد قبول مردم قرار می گیرد؟

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن