exbonds
مقالات کسب و کار

آموزش تکثیر و نگهداری گیاه فیتونیا

پرورش گل فیتونیا Fittonia

گیاه فیتونیا, گیاهی زینتی از خانواده پاخرسیان است که با نام‌های «پوست‌ماری»، «برگ نعنایی» و «گیاه موزاییکی» نیز شناخته می‌شود. این گیاه جزو گیاهان برگ زینتی است. و دارای ساقه‌های به طول 15 تا 20 سانت کرک دار رونده و برگهایی تخم مرغی شکل به طول ۵ سانت بدون کنگره و کرک به رنگ سبز، قرمز، نارنجی و صورتی با رگبرگهای سفید می‌باشد.
خواستگاه آن برزیل است و بومی مناطق شمال پرو است.

 • نام  فارسی: فیتونیا
 • خاستگاه: مناطق گرمسیری پرو
 • نام انگلیسی: pointed net leaf
 • نام علمی: Fittonia verschaffeltii
 • خانواده: Acanthaceae
 • نام های دیگر: پوست ماری, برگ نعنایی, Mosaic Plant ,Nerve Plant, گیاه موزاییک
 • تعداد گونه: 2

نوع پاکوتاهان را می توان به راحتی در آپارتمان نگهداری کرد به اندازه انواع دیگر فیتونیا جالب است اما باید دور از تابش مستقیم آفتاب باشد.

این گیاه در مکان هایی گرم به دور از نور مستقیم و رطوبت نسبی بالای 90 درصد به سادگی قابل نگهداری است. قرار گرفتن در هوای سرد و عدم وجود رطوبت نسبی کافی باعث پژمردگی می‌شود. به دلیل نیاز بالا به رطوبت محیطی گیاه مناسبی برای تراریوم یا باغ شیشه‌ای است.

نیازهای گیاه فیتونیا

خاک:

مخلوطی از خاك جنگلی، خاك برگ و ماسه برای قابل نفوذ بودن، خاك مطلوب گیاه فیتونیا می باشد.
فیتونیا به خاک سبک با زهکش بالا نیاز دارد. خاک سنگین باعث مانده آبی داخل گلدان و پوسیدگی ریشه می‌شود زهکش گلدان را همواره چک کنید و از باز بودن عبوری آب مطمئن شوید.

آبیاری:

این گیاه به خشکی حساس است و خاک باید تا حدودی مرطوب باشد اما این دلیل بر خیس بودن دائمی و باتلاقی شدن خاک نیست، در چنین شرایطی برگ های گیاه به ویژه برگ های پایینی شروع به ریزش می کنند و زرد می شوند، البته خشکی کشیدن هم باعث می شود که برگ ها حالت خشک و چروکیده پیدا کنند و گیاه خودش را بیندازد و برگ ها بریزند.

آبیاری با آب ولرم و به صورت 5 رو ز یکبار در زمستان و 2 روز یکبار در تابستان انجام میگیرد.

نور:

این گیاه به نور متوسط نیاز دارد نور غیر مستقیم یا نور فیلتر شده مناسب است.
فیتونیا در زیر نور فلورسنت به خوبی رشد می‌کند.
بهترین میزان نور برای فیتونیا نور فیلتر شده پنجره جنوبی یا شرقی با فاصله ی یک متری است.
در تابستان فاصله گلدان از پنجره را بیشتر کنید تا نور، گیاه را اذیت نکند.

نور مستقیم در روزهای گرم یا هوای خشک باعث سوختگی و چروکیدگی برگ ها می شود.
محیط کم نور و تاریک هم باعث رشد علفی گیاه می شود.

کود:

در طول فصل رشد (بهار و تابستان) گیاه را با کودهای مخلوطی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز هستند کود دهی کنید. بهتر است از کودهای ضعیف استفاده کنید و یا نصف غلظت گفته شده روی بسته کود را به کار ببرید.
کود مورد نیاز فیتونیا را می توان هر دو هفته یک‌بار به میزان 2 گرم در لیتر به روش آبیاری کود از فروردین تا شهریور مورد استفاده قرار داد.

آفات و بیماریها

 • شپشک آردآلود
 • شته
 • مگس سفید گلخانه
 • کنه تار عنکبوتی
 • بیماری لکه برگی
 • بیماری باکتریال
 • بیماری قارچی

بیماری باکتریال درمان ندارد و تنها راه حذف برگ آلوده است.
در صورت ابتلا به قارچ حتماً از سموم قارچ برای مقابله با بیماری استفاده کنید.
در صورت مشاهده کنه تار عنکبوتی از سموم کنه کش استفاده کنید.

هرس فیتونیا

هنگامی که شاخه های فیتونیا بیش از اندازه بلند شدند، می توانید آن ها را با قیچی ببرید تا گیاه شکل گرد و پرپشت خود را حفظ کند. اگر این ساقه های هرس شده را در آب بگذارید ریشه می کنند؛ وقتی ریشه ها زیاد شدند، می توانید آن ها را به عنوان یک فیتونیای جدید در خاک بکارید.

تعویض گلدان

گلدان فیتونیا را هر سال اواخر بهار یا اوایل تابستان تعویض کنید، در همان زمانی که گلدان بقیه گیاهان استوایی‌تان را تعویض می‌کنید. یک گیاه فیتونیای سالم به سرعت رشد می‌کند و پهن می‌شود، پس اگر گیاه فیتونیای بزرگی دارید و می‌خواهید آن را مدت طولانی در تراریوم یا دیش گاردن نگهداری کنید، لازم است شاخسار و ریشه‌های گیاه را هرس کنید و به جای تعویض گلدان هر سال خاک گلدان را عوض کنید و خاک تازه برایش بریزید.

آموزش تکثیر گل فیتونیا

فیتونیا را می‌توان به سه روش قلمه ساقه، کاشت بذر و تقسیم ریشه تکثیر کرد.
این گیاه را می توان از اواسط بهار تا اوایل تابستان تکثیر کرد.

روش تقسیم ریشه

هنگام تعویض گلدان که گل گیاه از گلدان قبلی بیرون آورده می‌شود اقدام عمل تکثیر کنید و هر قسمت از گل زا به عنوان گیاهی مستقل در گلدان جداگانه کشت کنید.

در بهار از نوک ساقه‌ها قلمه‌های به طول 5 سانت جدا کنید با کاتر یا وسیله تیز و ضد عفونی انتهای قلمه را برای چند دقیقه (کمتر از 5 دقیقه) در محلول سم قارچ برای پیشگیری از ابتلا به بیماری قارچی قرار داده بعدان در بستری مرطوب و سبک کشت کنید. بهترین بستر برای قلمه فیتونیا مخلوط کوکوپیت و پرلیت یا پرلیت و پیت ماس یا کمپوست بذر و قلمه است.

بعد کاشت قلمه گلدان را در مکانی با نور محیطی و دمای 18 تا 24 با رطوبت محیطی 50 به بالا قرار دهید. برای تامین نیاز آبی قلمه‌ها سطح خاک رطوبت از دست داد با اسپری تامین رطوبت کنید

اگر در محیط منزل اقدام به کاشت قلمه می‌کنید حتماً برای تامین رطوبت گلدان را کاور کنید به نحوی که نایلون با برگ‌های گل تماس نداشته باشد. روی نایلون چند حفره برای رد و بدل شدن هوا و عمل تهویه تعبیه کنید
بعد کمتر از دو تا سه هفته قلمه‌ها شروع به ریشه زایی می‌کند. با ظهور اولین برگ کم‌کم نایلون را از روی گلدان بردارید تا قلمه‌ها به دمای محیط عادت کند و آبیاری را منظم کنید.

روش قلمه ساقه

برای ازدیاد باید از ساقه‌های جوان و انتهایی که 6-8 برگ داشته باشد استفاده کرد.
انتخاب قلمه های جوان در بهار و ریشه دار کردن آنها در دمای 18 درجه سانتی گراد.

ابتدا با یک چاقوی تیز، قلمه هایی به طول 8 تا 9 سانتیمتر، که شامل حداقل دو جفت برگ باشند را با دقت از گیاه مادری جدا کنید و انتهایی آن را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس هر سه قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 11 تا 14 سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. قلمه ها را در دمای حدود 20 تا 21 درجه سانتیگراد و نور مناسب نگه دارید و خاک را همیشه کمی مرطوب کنید.

ریشه دهی در یک ماه یا کمتر انجام می شود. پس از آن می توانید کیسه پلاستیکی را بردارید.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن