بورس و فارکس

جهانی شدن بازارهای‌مالی

عواملی که باعث یکپارچه شدن بازارهای‌مالی شده اند

جهانی شدن بازارهای‌مالی

بازارهای‌مالی  – با جهانی شدن بازارهای‌مالی در سراسر دنیا واحدهای اقتصادی که در هر کشور به دنبال سرمایه می باشند، ناچار نیستند خود رابه بازارهای داخلی محدود کنند. سرمایه گذاران یک کشور نیز نباید خود را به دارایی های مالی منتشر شده در بازار داخلی محدود کنند.

عواملی که باعث یکپارچه شدن بازارهای‌مالی شده اند بدین قرارند:

1- کاهش مقررات و حرکت بازار به سمت آزادسازی و افزایش فعالیت مشارکت کنندگان در بازار مراکز مالی عمده جهان.

2- پیشرفت های تکنولوژیک در نظارت بر بازار جهانی، اجرای سفارش ها و تحلیل فرصت های مالی.

3- تشدید روند نهادی شدن بازارهای‌مالی

رقابت، دولت ها را واداشته است که از جنبه های گوناگون بازارهای‌مالی خود را آزاد بگذارند تا واحدهای مالی آنها بتوانند رقابتی موثر در سراسر جهان داشته باشند.

پیشرفت های تکنولوژیک، یکپارچگی و کارایی بازار ملی جهانی را افزایش داده است. پیشرفت وسایل ارتباطی، مشارکت کنندگان در بازار را در سراسر جهان به هم متصل میکند و در نتیجه می توان سفارش ها را در طول چند دقیقه به انجام رساند. پیشرفت تکنولوژی کامپیوتری همراه با پیشرفت شبکه ارتباطات، انتقال اطلاعات لحظه به لحظه درباره قیمت اوراق بهادار و دیگر اطلاعات ضروری را به سرمایه گذاران در اغلب نقاط جهان میسر نموده است. بنابراین، بسیاری از سرمایه گذاران می توانند بر بازار جهانی نظارت داشته باشند و درعین حال برآورد می کنند که این اطلاعات چه تاثیری بر وضع ریسک/بازده سبد آنها دارد. بهبود بنیادین در روش های کامپیوتری این امکان را فراهم آورده که اطلاعات واقعی بروز شده را در جهت شناسایی فرصت برای آربیتراژ (به معنای بهره گرفتن از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار برای کسب سود است) به کار گیرند. آنگاه که این فرصت ها شناخته شوند، سیستم ارتباطات، اجرای سریع سفارش ها را برای بهره گیری از آنها فراهم می آورد.

بازارهای‌مالی ایالات متحده دیگر تحت تسلط سرمایه گذاران خرده پا نیست، بلکه نهادهای مالی بر آنها دست یافته اند. مراد از سرمایه گذاران خرده پ افراد هستند. برای مثال، وقتی شما سهمی عادی می خرید شما را سرمایه گذار خرده پا می نامند. نمونه هایی از نهادهای‌مالی بدین قرارند: صندوق بازنشستگی، شرکت های بیمه، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، بانک های تجاری و موسسات پس انداز و وام.

این تعبیر در بازار مالی که سلطه سرمایه گذاران خرده پا بدل به غلبه موسسات مالی شده است، نهادی شدن بازار مالی خوانده می شود.

این پدیده ای است که در دیگر کشورهای صنعتی روی داده است. سرمایه گذاران نهادی بر خلاف سرمایه گذاران خرده پا، تمایل بیشتری دارند به این که وجوه موجود را به فراتر از مرزهای ملی انتقال دهند تا بدین ترتیب تنوع سبد خود را بهبود بخشند ویا از فرصت قیمت گذاری نامناسب دارایی های مالی در کشورهای بیگانه سود جویند. منافع حاصل از تنوع سبد که ملازم با سرمایه گذاری بین المللی است در بسیاری از بررسی ها به اثبات رسیده، و این بررسی ها توجه سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در سطح جهان جلب نموده است.

امتیاز شما به این مطلب:
[votes: 0 Rating: 0]
برچسب ها
نمایش بیشتر

تبلیغات

تبلیغات 1

دستگاه جوجه کشی حرفه ای

دستگاه جوجه کشی حرفه ای Easy Bator 6 نمونه متفاوت در صنعتی جوجه کشی کشور ، مناسب برای جوجه کشی از پرندگان زینتی و گران تخم.کیفیت جهانی با راندمان جوجه کشی عالی و قیمت مناسب عرضه در فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP.

تبلیغات 2

دستگاه جوجه کشی خارجی

فروش ویژه دستگاه جوجه کشی خارجی ، ساخت کره جنوبی در مدل ها و ظرفیت های مختلف مناسب برای جوجه کشی از تمامی پرندگان و خزندگان تخم گذار اهلی و زینتی با راندمانی فوق العاده عرضه در فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP.

دیدگاه بگذارید

  اشتراک در  
اطلاع از
بستن