معاملات آنلاین

حباب اقتصادی یا حباب قیمت چیست؟

انواع حباب اقتصادی

حباب اقتصادی یک نوع از موقعیت های اقتصادی است. که در ان به نظر می رسد قیمت یک دارایی بر اساس تصورات نامعقول نسبت به آینده تعیین شده است. در واقع می توان به شرایطی گفت که در ان قیمت یک دارایی از قیمت واقعی اش بیشتر باشد. به عنوان مثال ممکن است در بازار بورس قیمت یک سهم بیش از حد انتظار بالا برود. در این موقعیت گفته می شود که قیمت سهام حباب بوده و پایدار نیست. برخی از اقتصاد دانان معتقد هستند که چیزی به نام حباب اقتصادی وجود ندارد. دلیل شکل گیری این حباب هنوز برای افرادی که به وجود ان اعتقاد دارن مورد بحث است. نظریه های مختلفی در مورد دلیل شکل گیری حباب اقتصادی ارائه شده است. گروهی معتقدند این حباب ها بدون هیچ قطعیت،سفته بازی یا عقلانیت خاصی تشکیل می شوند. عده ای هم معتقدند هماهنگ کنندگی قیمت ها دلیل به وجود آمدن این شرایط خاص است.

تاریخچه و منشاء حباب های اقتصادی

شرایط حباب اقتصادی که به بحران مالی اشاره دارد ابتدا در شرکت south see به وجود آمد. این اتفاق بین سالهای 1711 تا 1721 میلادی رخ داد. در ابتدا این واژه بیشتر برای ان شرکت و سهام متورم اش استفاده می شد خود بحران مالی. این از اولین بحران های مالی نوین بود. به دیگر اتفاقات این مدلی آشفتگی می گفتند مانند حباب اقتصادی گل لاله. این استعاره به این معنا بود که قیمت سهام ها متورم،شکننده و در حال افزایش بدون دلیل است. که امکان دارد به صورت ناگهانی سقوط کند. بعد ها نظریه ای منتشر شد که می گفت به ترکیدن حباب اقتصادی ابتدا دارایی که بیش ترین سود را داشته سقوط می کند. سپس تاثیرات این سقوط بر بروی اقتصاد تاثیر می گذارد.

انواع حباب اقتصادی

1.حباب سرمایه

حباب سرمایه توسط سرمایه گذاری های محسوس و تمایل ناپایدار برای راضی نگه داشتن یک بازار با تقاضای بالا بوجود می آید. این حباب توسط نقدینگی،دارایی محسوس و شخصی و تغییرات جدید نیز تشکیل می شوند. حباب اقتصادی گل لاله نمونه ای از حباب سرمایه است.

2.حباب وام

حباب وام توسط سرمایه گذاری های اعتباری یا ناملموس که توانایی راضی نگه داشتن تقاضا در یک بازار کوچک در حال رشد را دارند به وجود می آید. این حباب ها بر پایه دارایی های واقعی تشکیل نمی شوند. در واقع بر اساس یک وام که به امید سود داده شده تشکیل می شوند. این حباب ها در نهایت به بدهی تورمی ختم می شوند. که باعث فعالیت بانکها می شود یا زمانی که دیگر دولت نتواند ارز را تامین کند باعث بحران مالی می شود.

تاثیرات حباب های اقتصادی یا حباب قیمت

تاثیرات حباب های اقتصادی در میان مکاتب اقتصادی همواره در حال بحث بوده. در واقع کارشناسان معتقد هستند که این حباب ها هیچ تاثیر مثبتی ندارند. فقط میزان گزند این حباب ها با توجه به نوع و ترکیدن مورد بحث است. در اقتصاد متعارف معتقد هستند که شکل گیری حباب را نمی توان پیش‌بینی و جلوگیری کرد. حتی تلاش برای ترکاندن حباب های اقتصادی ممکن است منجر به بحران مالی شود. در واقع مسئولین اقتصادی باید صبر کنند تا حباب خود به خود بترکد. و با استفاده از سیاست های پولی و مالی با عواقب بعد از ترکیدن حباب برخورد کنند. هرچند روبرت رایت اقتصاد دان سیاسی معتقد است که می شود شکل گیری حباب های اقتصادی را پیش‌بینی کرد. حباب های اقتصادی می توانند سرمایه زیادی را از بین ببرند و باعث افزایش مشکلات اقتصادی شوند. عواقب لعد از ترکیدن یک حباب اقتصادی علاوه بر اقتصاد یک کشور می تواند بر اقتصاد کشور های همسایه ان کشور نیز تاثیر بگذارد.

تاثیرات حباب های اقتصادی بر هزینه ها

گفته شد که حباب اقتصادی شرایطی است که در ان قیمت یک دارایی از قیمت واقعی اش بیشتر است.افرادی که این دارایی ها را دارند پول بیشتری خرج می کنند زیرا احساس می کنند پولدار تر شده اند. می توان وضعیت بازار مسکن در خود ایران را برای این موضوع مثال زد. زمانی که قیمت املاک به شدت بالا می رود صاحبان آنها قطعا احساس می کنند که پولدار تر شده و در زندگی خود تغییراتی ایجاد می کنند. هنگامی که حباب می ترکد افرادی که دارایی های خود را نگه داشته اند احساس ضرر می کند و سعی می کنند خرج و مخارج خود را همزمان کم کنند. این کار باعث متوقف شدن روند رشد اقتصادی یا حتی کاهش ان می شود.بانک های مرکزی در این مواقع سعی می کنند درصد سوددهی خود را افزایش بدهند تا سرمایه مردم جمع بشود.

دلایل احتمالی تشکیل حباب های اقتصادی

1.نقدینگی

یکی از دلایل احتمالی تشکیل حباب های اقتصادی حج بالای نقدینگی در سیستم مالی است. استاندارد های غلط بانک ها برای وام دادن که باعث آسیب پذیری بازار در برابر تورم قیمت دارایی نیز از این دلایل است. پس باتوجه به این توضیحات نقدینگی بالا وقتی زمانی به وجود می اید که بانک ها از سیاست های مالی خاص برای رشد کسب و کار یا اقتصاد استفاده می کنند. این توضیحات ممکن است با مفهوم فلسفی اقتصاد اندکی تفاوت داشته باشد. نقش بانک های مرکزی در ایجاد نقدینگی بسیار بالا است. اگر بانک ها درصد سوددهی خود را کاهش دهند مردم دیگر سرمایه زیادی در حساب های خود نگه نمی دارند. در عوض سعی می کنند با گرفتن وام های مختلف و تامین سرمایه مناسب در زمینه های اقتصادی دیگر سرمایه گذاری کنند. عموم مردم بیشتر به سمت بازار بورس و خرید و فروش املاک می روند.

چرا شرایطی که چند ماه پیش در بورس ایران اتفاق افتاد را مثال نزنیم. با شروع قرنطینه به دلیل ویروس کرونا روند رشد خیلی از بازار ها اقتصادی به جز بورس کاهش یافت. ورود نقدینگی بالا توسط مردم باعث شد که بازار بورس رشدی بی سابقه داشته باشد و به نوعی حبابی بزرگ از قیمت های سهام ها تشکیل شد. به زبان ساده می توان گفت حباب های اقتصادی زمانی تشکیل می شوند که یک سرمایه خیلی زیاد فقط در یکی دوتا دارایی باشد. هنگامی که حباب بترکد سقوط قیمت ها باعث ایجاد دلهره و ترس می شود. اگر نهادی مثل بانک مرکزی نظاره گر باشد با استفاده از سیاست های مالی مختلف سعی می کند از شدت این سقوط بکاهد. اما در بازار بورس اکثرا سرمایه متعلق به مردم عادی است.

2. فاکتور های روانشناسی اجتماعی

نظریه احمق تر از من

این نظریه می گوید که یک سری افراد سرمایه گذار یک دارای با قیمت بالا را به این امید می خرند تا به قیمت بالاتر به دیگران بفروشند. طبق این توضیحات حباب تا زمانی که این افراد به کار خود ادامه دهند بزرگ تر می شود. در واقع به سرمایه گذار اول احمق و کسی که از این سرمایه گذار خرید می کند را احمق تر می نامند. حباب زمانی تمام می شود که فرد احمق تر تبدیل به احمق ترین می شود و در بالاترین قیمت ممکن دارایی را خریداری می کند.

برون یابی

برون یابی در علم ریاضی از روش های محاسبه است. در واقع پروژه ای از اطلاعات قبلی است. یعنی اینکه اگر قیمت یک دارایی در گذشته در زمانی مشخص روند صعودی داشته تا ابد الدهر در ان زمان این روند را خواهد داشت. سرمایه گذارانی که این دیدگاه را دارند متوجه ریسک های حاصل از این کار نمی شوند. در واقع باعث می شود قیمت بیشتری برای خرید دارایی های پر ریسک پیشنهاد بدهند.

کژمنشی

کژمنشی دیدگاهی است که در ان امکان دارد افراد به دلیلی سود حاصل شده از سرمایه گذاری به صورت متفاوتی عمل کنند. افراد باور دارند که در ضرر حاصل شده مقصر هستند و به همین دلیل خودشان را سرزنش می کنند که امری طبیعی در اخلاقیات انسان است.

5 مرحله از یک حباب اقتصادی

1.جابجایی

جابجایی زمانی اتفاق می افتد که سرمایه گذاران با یک ایده جدید مواجه می شوند. مانند ایده برای یک تکنولوژی یا نرخ بهره ای که به شدت کم است. این کار شرایط را برای تشکیل حباب فراهم می سازد.

2.جهش اقتصادی

ابتدا آرام آرام قیمت دارایی بیشتر می شود. سپس به صورت ناگهانی قیمت ها به طرز چشم گیری افزایش می یابند. این افزایش قیمت ناگهانی باعث جذب رسانه برای پوشش این خبر است. بعد از پوشش خبر افزایش قیمت ها افراد دیگر نیز برای اینکه به سود برسند جذب بازار می شوند.

3.خوشی

هنگامی که کار به این مرحله می رسد دیگر خبری از احتیاط در سرمایه گذاری معاملات نیست. قیمت ها با سرعت موشک در حال افزایش هستند و روزانه افراد بیشتری وارد بازار می شوند. افراد بیشتر یعنی نقدینگی بیشتر که باز هم باعث افزایش قیمت ها می شود. در این مرحله نظریه احمق تر از من شکل می گیرد. در این نظریه گفته می شود مهم نیست یک دارایی را با چه قیمتی بخرید زیرا می شود با قیمتی بالاتر ان زا به فردی دیگر فروخت. و این چرخه چندین بار تکرار می شود.

4.برداشت سود

در این مرحله است که سرمایه گذاران با تجربه و زرنگ می توانند سود زیادی دریافت کنند. در این مرحله باید قبل از ترکیدن حباب شروع به فروختن دارایی کرد. هرچند تشخیص این که دقیقا کی این روند سود دهی پایان می یابد و حباب می ترکد امکان پذیر نیست. برای همین باید هر وقت احساس شد که شرایط پایداری کمتری نسبت به قبل دارد طمع را کنار گذاشت و شروع به فروش دارایی کرد.

5.اضطراب و ترس

در این مرحله حباب ترکیده است. ناگهان قیمت ها به صورت خیلی عجیب سقوط می کنند. بعد از سقوط قیمت ها افراد سرمایه گذار دچار دلهره و ترس می شوند. مثلا در بازار بورس شروع می کنند به فروش سهام های خود که این کار باعث تشکیل صف فروش می شود. در واقع این فروش ناگهانی و همگانی خودش به روند سقوط قیمت ها کمک می کند.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x